Spremljanje vlakov na HŽ

Splošna debata okoli železnice oziroma kar ne paše pod ostale kategorije.
Uporabniški avatar
petindvajsetka
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 853
Pridružen: 28.08.2011, 19:57

Re: Spremljanje vlakov na HŽ

Odgovor Napisal/-a petindvajsetka »

desiro napisal/-a: 01.01.2023, 23:40 Tudi sam sem bil ljubitalj železnic, pa ni bilo dostopa do sistema ki bi ti povedal kateri tip garniture vozi ne točna številka.... pa sem kljub temu preživel.
Sploh pa je odnos ratal nenormalno nastrojen. namesto strokovnih tehniških in konstruktivnih debat imamo tu le še bedarije....
=D> =D>

Ta tema je še samo za zaklenit, drugače bo, če že ni, ušla izpod nadzora. Vsaj glede na odnos do nekaterih, ki mislijo, da se svet vrti le okoli njih in jim je presneto težko razumet, da pač določeni podatki niso (več) javno dostopni. :roll:
Uporabniški avatar
Ježko
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 28
Pridružen: 20.05.2022, 16:50
Kraj: Hrvaška

Re: Spremljanje vlakov na HŽ

Odgovor Napisal/-a Ježko »

petindvajsetka napisal/-a: 03.01.2023, 7:26 Ta tema je še samo za zaklenit, drugače bo, če že ni, ušla izpod nadzora. Vsaj glede na odnos do nekaterih, ki mislijo, da se svet vrti le okoli njih in jim je presneto težko razumet, da pač določeni podatki niso (več) javno dostopni. :roll:
Najbolje je zakleniti forum v celoti, potem zagotovo ne boste več brali podobnih "neumnosti". :roll:

Medtem pa pojasnila, zakaj določeni podatki niso več na voljo, še vedno ni. In to je bilo pravzaprav edino, kar je ljudi, ki so pisali na to temo, zanimalo.
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4113
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Spremljanje vlakov na HŽ

Odgovor Napisal/-a mkx »

Ježko napisal/-a: 03.01.2023, 11:25 In to je bilo pravzaprav edino, kar je ljudi, ki so pisali na to temo, zanimalo.

Mogoče je ljudi to zanimalo, ampak napisali so pa "Pa bo ze kdo koncno zrihtal mapper da se vidijo garniture" ... skratka če človek bere dobesedno (in to je, verjetno pri večini, prvi način branja), je šlo za sitnarjenje.
LP, Metod
Uporabniški avatar
Ježko
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 28
Pridružen: 20.05.2022, 16:50
Kraj: Hrvaška

Re: Spremljanje vlakov na HŽ

Odgovor Napisal/-a Ježko »

mkx napisal/-a: 03.01.2023, 19:06 Mogoče je ljudi to zanimalo, ampak napisali so pa "Pa bo ze kdo koncno zrihtal mapper da se vidijo garniture" ... skratka če človek bere dobesedno (in to je, verjetno pri večini, prvi način branja), je šlo za sitnarjenje.
A kaj je narobe s takim vprašanjem, razen nerodne izbire besed? Človek se lahko vpraša, ali se bodo vrnili podatki, ki so bili na spletu in ta forum je verjetno najboljše mesto, za dobiti odgovor.

Če vam ni znano, ljubitelji železnic iz vseh koncev Evrope obiskujejo določene kraje izključno zaradi vozil ki vozijo po teh progah. V tem pogledu, funkcija pregleda sestave vlaka bila je zelo koristna in res je škoda, da se ni obdržala več kot dva meseca.
andre85
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 752
Pridružen: 11.04.2014, 19:36
Kraj: Freilassing

Re: Spremljanje vlakov na HŽ

Odgovor Napisal/-a andre85 »

Najboljše mesto za dobiti odgovor na to vprašanje so SŽ in ne avtorji mapperja, ki so prostovoljno naredili to kar so. Vprašanje Stadlerja 610 se pa bere kot čisto sitnarjenje
Zadnjič spremenil andre85, dne 03.01.2023, 20:50, skupaj popravljeno 1 krat.
desiro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1586
Pridružen: 21.01.2008, 14:45
Kraj: Ljubljana

Re: Spremljanje vlakov na HŽ

Odgovor Napisal/-a desiro »

mkx napisal/-a: 03.01.2023, 19:06

Mogoče je ljudi to zanimalo, ampak napisali so pa "Pa bo ze kdo koncno zrihtal mapper da se vidijo garniture" ... skratka če človek bere dobesedno (in to je, verjetno pri večini, prvi način branja), je šlo za sitnarjenje.
S tem da takšno vprašanje v takšnem nenormalnem tonu ni postavil le 1 krat.
Enostavno če menite da so kršene pravice dostopa do podatkov javnega značaja se obrnite na informacijskega pooblaščenca, a vendar gre pri podatkih za interne podatke sž. Vprašanje kako zakonito pa so do njih sploh dostopali avtorji mapperja.
The hardest part of my job is being nice to people who think they know how to do my job LOCOMOTIVE DRIVER
Uporabniški avatar
Anzee
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 808
Pridružen: 08.04.2008, 12:55

Re: Spremljanje vlakov na HŽ

Odgovor Napisal/-a Anzee »

Osebno se mi tema sicer ne zdi za zaklep. Cisto ok je da se zadeve predebatira in prediskutira, zato so forumi in zato so vprasanja in odgovori. Je pa seveda treba biti pri vprasanjih malce pameten in spostljiv. Oz to kar smo videli niti niso bila vprasanja ampak bolj nerganje.

Skratka, ce imamo na forumu koga ki lahko pojasni nacin pridobivanja podatkov oz ce se potrebuje kaksno pomoc pri cemerkoli naj seveda pove. Mene cisto iz tehnicnega stalisca zanima kako zadeve delujejo. Je pa vsaj pri meni mapper na SZ podrocju nekaj zaciklan - kaze mi samo vlakovne kompozicije iz ure nekje med sesto in osmo zjutraj.
fotografija | video produkcija | graficno oblikovanje | tisk na majice | http://www.psgt-productions.com :)
andre85
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 752
Pridružen: 11.04.2014, 19:36
Kraj: Freilassing

Re: Spremljanje vlakov na HŽ

Odgovor Napisal/-a andre85 »

Meni pa kar se tiče SŽja med 4.15 in 7.00
Uporabniški avatar
vekejsn
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 26
Pridružen: 09.03.2021, 10:57
Kraj: Ljubljana <-> Sarajevo
Kontakt:

Re: Spremljanje vlakov na HŽ

Odgovor Napisal/-a vekejsn »

Pozdravljeni vsi,

Slovenski del Mapperja je prenehal delovati, ko je HŽ (iz še neznanih razlogov) izklopil dostop do javnega dela svojega IST (ekvivalent ISSŽP).

Zakaj? Ker so sestave mednarodnih vlakov zbrane iz več virov (HŽ, OeBB, MAV), kot nadomestilo za pomanjkljivost teh podatkov iz virov SŽ. Torej takoj, ko bi prvi vlak s katerikole postaje na Hrvaškem začel voziti po 1. uri zjutraj, bi zadeva se preprosto ustavila, ker ne bi prejela odgovora HŽ IST.

Ker sem optimist in upal sem, da bo težava čim prej odpravljena, nisem želel delati kakršnih koli krpank, da bi Mapper spet deloval, a od takrat HŽ vsem svojim uporabnikom več ne daje niti informacij o zamudah vlakov. Težavo sem zdaj odpravil in bi moralo delovati, seveda, brez podatkov o sestavi iz HŽ.

Podatki SŽ se pridobivajo iz, kolikor vem, API-ja za staro SŽ-jevo aplikacijo, ki je še vedno aktiven. Potem ko so navadni ljudje (ne-navdušenci) našli Mapperja, so dele tega API-ja zaprli, verjetno zaradi pritožb. Smo v kontaktu s SŽ glede ponovnega dostopa do podatkov o kompozicijah, ampak se zadeve premikajo počasi.

Če ima kdo zelo dobre veze v SŽ IT, ali celo kje višje, pa...my DMs are open :)
Stadler 610
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 22
Pridružen: 21.07.2021, 20:45

Re: Spremljanje vlakov na HŽ

Odgovor Napisal/-a Stadler 610 »

Pozdravljeni!

Na mapperju sem videl da hrvati so meli tudi en cas sestavo vlakov neznano zdej pa spet lahko vidis kera stevilka pelje garnitura pri nas pa se kar sestava neznano.
desiro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1586
Pridružen: 21.01.2008, 14:45
Kraj: Ljubljana

Re: Spremljanje vlakov na HŽ

Odgovor Napisal/-a desiro »

Stadler 610 napisal/-a: 28.01.2023, 17:02 Pozdravljeni!

Na mapperju sem videl da hrvati so meli tudi en cas sestavo vlakov neznano zdej pa spet lahko vidis kera stevilka pelje garnitura pri nas pa se kar sestava neznano.
Če malo prelistaš temo, boš videl da omenjena zadeva moti le tebe in popolnoma nobenega drugega... sprijazni se s tem da te podatki niso javno dostopni in nehaj smetit forum z enimi in istimi vprašanji.
The hardest part of my job is being nice to people who think they know how to do my job LOCOMOTIVE DRIVER
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4113
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Spremljanje vlakov na HŽ

Odgovor Napisal/-a mkx »

desiro napisal/-a: 29.01.2023, 2:08 Če malo prelistaš temo, boš videl da omenjena zadeva moti le tebe in popolnoma nobenega drugega...

No, ni čisto tako. Moti najbrž še marsikoga, ampak ostali smo se s tem sprijaznili že vnaprej.
LP, Metod
Uporabniški avatar
Anzee
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 808
Pridružen: 08.04.2008, 12:55

Re: Spremljanje vlakov na HŽ

Odgovor Napisal/-a Anzee »

desiro napisal/-a: 29.01.2023, 2:08 boš videl da omenjena zadeva moti le tebe in popolnoma nobenega drugega...
Tudi mene moti oziroma mi je skoda da spremljanje ni mozno. Vendar ja, ko (če) bo to mozno bo super.
fotografija | video produkcija | graficno oblikovanje | tisk na majice | http://www.psgt-productions.com :)
Uporabniški avatar
vekejsn
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 26
Pridružen: 09.03.2021, 10:57
Kraj: Ljubljana <-> Sarajevo
Kontakt:

Re: Spremljanje vlakov na HŽ

Odgovor Napisal/-a vekejsn »

Stadler 610 napisal/-a: 28.01.2023, 17:02 Pozdravljeni!

Na mapperju sem videl da hrvati so meli tudi en cas sestavo vlakov neznano zdej pa spet lahko vidis kera stevilka pelje garnitura pri nas pa se kar sestava neznano.
Da citiram kaj sem že parkrat pisal:
vekejsn napisal/-a: 05.12.2022, 19:55 Pravzaprav nimamo pojma, kaj se dogaja. Naši kontakti na SŽ so nam zagotovili, da z našo porabo podatkov ni problemov in da bodo nedostopnosti preverili, vendar se glede zajema podatkov, ki jih lahko še vedno pridobimo, vsak dan nekaj spremeni.
vekejsn napisal/-a: 03.01.2023, 22:56 Podatki SŽ se pridobivajo iz, kolikor vem, API-ja za staro SŽ-jevo aplikacijo, ki je še vedno aktiven. Potem ko so navadni ljudje (ne-navdušenci) našli Mapperja, so dele tega API-ja zaprli, verjetno zaradi pritožb. Smo v kontaktu s SŽ glede ponovnega dostopa do podatkov o kompozicijah, ampak se zadeve premikajo počasi.

Če ima kdo zelo dobre veze v SŽ IT, ali celo kje višje, pa...my DMs are open :)
Tudi pa ti je odpisano na email kateri (si najbrž ti) nam poslal. Torej ni potrebe da konstantno sprašuješ kdaj se bo prikaz sestave vlaka vrnil, saj če bi ga lahko vrnili - bi.
desiro napisal/-a: 29.01.2023, 2:08 ...boš videl da omenjena zadeva moti le tebe in popolnoma nobenega drugega...
Moti tudi nas (avtorje), ker še vedno čakamo na izpolnitev obljube glede povrnitve podatkov. Do takrat lahko posredujemo le dostopne podatke (od OeBB in HŽ (informacijski sistem se je vrnil v omejeni obliki)).
desiro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1586
Pridružen: 21.01.2008, 14:45
Kraj: Ljubljana

Re: Spremljanje vlakov na HŽ

Odgovor Napisal/-a desiro »

vekejsn napisal/-a: 29.01.2023, 13:20
vekejsn napisal/-a: 03.01.2023, 22:56 Podatki SŽ se pridobivajo iz, kolikor vem, API-ja za staro SŽ-jevo aplikacijo, ki je še vedno aktiven. Potem ko so navadni ljudje (ne-navdušenci) našli Mapperja, so dele tega API-ja zaprli, verjetno zaradi pritožb. Smo v kontaktu s SŽ glede ponovnega dostopa do podatkov o kompozicijah, ampak se zadeve premikajo počasi.

Če ima kdo zelo dobre veze v SŽ IT, ali celo kje višje, pa...my DMs are open :)
Tudi pa ti je odpisano na email kateri (si najbrž ti) nam poslal. Torej ni potrebe da konstantno sprašuješ kdaj se bo prikaz sestave vlaka vrnil, saj če bi ga lahko vrnili - bi.
desiro napisal/-a: 29.01.2023, 2:08 ...boš videl da omenjena zadeva moti le tebe in popolnoma nobenega drugega...
Moti tudi nas (avtorje), ker še vedno čakamo na izpolnitev obljube glede povrnitve podatkov. Do takrat lahko posredujemo le dostopne podatke (od OeBB in HŽ (informacijski sistem se je vrnil v omejeni obliki)).
Glede na to da se podatki pridobivajo z neke stare sž aplikacije, predvidevam da gre za mapper, me zanima kateri podatki se še pridobijo/so se pridobili o posameznem vlaku?
The hardest part of my job is being nice to people who think they know how to do my job LOCOMOTIVE DRIVER
Odgovori