Vseslovenska vozovnica

Splošna debata okoli železnice oziroma kar ne paše pod ostale kategorije.
Odgovori
taurus
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 115
Pridružen: 31.01.2008, 18:10

Vseslovenska vozovnica

Odgovor Napisal/-a taurus »

V četrtek se uvede "vseslovenska vozovnica", na spletni strani SŽ, Nomago... itd. ne duha ne sluha kaj o tem. Na postajah nobenih letakov ali plakatov. Se res vprašam ali se nalašč skriva to zadevo, da bi jo čim manj ljudi kupilo, in je na koncu cilj še naprej prodajat svoje drage abonentske vozovnice. Isto z vikend vozovnico, nikjer nobenih reklam, potem pa včasih vidih začudene potnike, ki jim ni jasno, kako je tako poceni prevoz. Na kartomatih in na spletu pa se za vikende lepo naprej neobveščenim potnikom - teh ni malo - prodaja vozovnice po 4 kratni ceni, ubup. Zadnjič sem potniku, ki je v Lescah na kartomatu hotel kupit vozovnic za Ljubljano (5,10 €) povedal naj jo raje kupi na vlaku in bo plačal samo 1,30 €. Mislim halo, SŽ so del IJPP in imajo v tem sistemu za sodelovat, ne pa pred neveščim potnikom skrivat te od države ponujene ugodne ponudbe s namenom ves denar v svoj žep spravit. Čeprav imamo že skoraj 2 leti vikend vozovnice, se na postajah na plakatih še vedno lepo oglašuje "Turist vikend" (-30 %) ali celo tudi senior popust (10 € kartica) + 70 % / 50 % cena karte. V Avstriji so na vsaki postaji letaki, plakati o vseavstrijski vozovnici in o raznih ugodnostih in ponujenih popustih, pri nas pa naj "nevešče tele" plača ta najdražjo varianto. Haha, zdaj se je na kartomatih v glavni meni spet privleklo "Izletko", ki je v 90 % primerov dražja od IJPP vikend vozovnice.
desiro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1586
Pridružen: 21.01.2008, 14:45
Kraj: Ljubljana

Re: Vseslovenska vozovnica

Odgovor Napisal/-a desiro »

taurus napisal/-a: 30.05.2023, 22:21 V četrtek se uvede "vseslovenska vozovnica", na spletni strani SŽ, Nomago... itd. ne duha ne sluha kaj o tem. Na postajah nobenih letakov ali plakatov. Se res vprašam ali se nalašč skriva to zadevo, da bi jo čim manj ljudi kupilo, in je na koncu cilj še naprej prodajat svoje drage abonentske vozovnice. Isto z vikend vozovnico, nikjer nobenih reklam, potem pa včasih vidih začudene potnike, ki jim ni jasno, kako je tako poceni prevoz. Na kartomatih in na spletu pa se za vikende lepo naprej neobveščenim potnikom - teh ni malo - prodaja vozovnice po 4 kratni ceni, ubup. Zadnjič sem potniku, ki je v Lescah na kartomatu hotel kupit vozovnic za Ljubljano (5,10 €) povedal naj jo raje kupi na vlaku in bo plačal samo 1,30 €. Mislim halo, SŽ so del IJPP in imajo v tem sistemu za sodelovat, ne pa pred neveščim potnikom skrivat te od države ponujene ugodne ponudbe s namenom ves denar v svoj žep spravit. Čeprav imamo že skoraj 2 leti vikend vozovnice, se na postajah na plakatih še vedno lepo oglašuje "Turist vikend" (-30 %) ali celo tudi senior popust (10 € kartica) + 70 % / 50 % cena karte. V Avstriji so na vsaki postaji letaki, plakati o vseavstrijski vozovnici in o raznih ugodnostih in ponujenih popustih, pri nas pa naj "nevešče tele" plača ta najdražjo varianto. Haha, zdaj se je na kartomatih v glavni meni spet privleklo "Izletko", ki je v 90 % primerov dražja od IJPP vikend vozovnice.
Jaz bi na postajah kjer je kartomat še opalil 5€ za nakup na vlaku, pritoži se pa na tramvajkomando.... Zakaj bi moral Sž oglaševati zadevo ki jo je implementirala država, če le ta ne zakupi oglaševalnih površin?
Tisti popust za vikend vozovnico naj bi veljal le z IJPP sivo kartico.
The hardest part of my job is being nice to people who think they know how to do my job LOCOMOTIVE DRIVER
jensen
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 36
Pridružen: 14.09.2018, 13:21

Re: Vseslovenska vozovnica

Odgovor Napisal/-a jensen »

IJPP je itak zgodba zase. Poskusite med tednom na okencu na postaji kupiti enotno vozovnico. Jaz sem jo enkrat preko spleta in sem se potem s sprevodnico in prodajalko v Celju kregal, da to obstaja. Komaj komaj sta priznali, ko sta jo videli na moji IJPP kartici. Je pa sedaj na kartomatih SŽ na IJPP kartico mogoče kupiti vse možne enotne vozovnice (torej med vsemi AP in ŽP). Je pa hecno, ker imam dve kartici in eno mi kartomat prebere, druge pa ne. (In na to drugo sem brez problem na šalterju nalagal vikend vozovnice.) Enkrat so mi rekli, da imam "preveč relacij" na njej, pa tega niti sam ne morem izbrisati. Čudno.

Dejansko se 1. junija uvaja vozovnica Slovenija. Javnost praktično komaj kaj ve, pa saj je bilo enako že na začetku projekta enotne vozovnice (leta 2019!!!). Še ministrica je ista. Stran z informacijami je šala: https://nakup.ijpp.si/ (Ali pa tudi ne, saj z javnim prevozom se pa ja vozijo samo dijaki in študenti...) Pričakoval bi resno kampanijo takrat in sedaj te obširne informacije.

Sklep je bila objavljen v Uradnem listu že konec aprila (https://www.uradni-list.si/_pdf/2023/Ur/u2023048.pdf).
70 mesečna imenska, 90 neimenska, vikend vozovnice ostajajo brez časovne omejitve.


desiro napisal/-a: 30.05.2023, 22:56 Jaz bi na postajah kjer je kartomat še opalil 5€ za nakup na vlaku, pritoži se pa na tramvajkomando.
Zakaj že? Ni tvoja dožnost imeti IJPP kartico.
andre85
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 752
Pridružen: 11.04.2014, 19:36
Kraj: Freilassing

Re: Vseslovenska vozovnica

Odgovor Napisal/-a andre85 »

Kopirano iz sosednjega foruma, točnosti navedb ne morem potrditi:
matejh said:
Včeraj sem klical za več informacij na ministrstvo:
Ta vseslovenska vozovnica je IJPP, kar pomeni, da se za vse vlake, ki niso lokalni, plačuje doplačilo. (kar je morda malo v posmeh nekomu, ki se vozi z določenim vlakom kot edinim možnim v nekem časovnem intervalu).
Primer: imaš 70€ vseslovensko mesečno, ampak na npr. mednarodnem vlaku med Kranjem in Ljubljano boš še vedno doplačal 1,5€ dodatka (v eno smer).

Prav tako SŽ ohranja svoje produkte, torej še vedno se lahko kupi abonentno (relacijsko) mesečno/polletno/letno, kjer doplačila niso potrebna, med samo dvema postajama.
SŽ naj bi bile sicer v prenovi cenikov, da bodo cene teh vozovnic malce znižale, vendar pa mi na na samih SŽ niso znali povedati kdaj se bo to zgodilo (niti ali so dejansko v procesu sprememb cenika).
desiro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1586
Pridružen: 21.01.2008, 14:45
Kraj: Ljubljana

Re: Vseslovenska vozovnica

Odgovor Napisal/-a desiro »

jensen napisal/-a: 31.05.2023, 8:55
desiro napisal/-a: 30.05.2023, 22:56 Jaz bi na postajah kjer je kartomat še opalil 5€ za nakup na vlaku, pritoži se pa na tramvajkomando.
Zakaj že? Ni tvoja dožnost imeti IJPP kartico.
Zato ker nakup na Kartomatu lahko opraviš tudi brez IJPP kartice. In ker je nekako normalno da je vozovnica na vlaku če na postaji obstaja možnost nakupa le te pač dražja.
Saj v avstriji si tudi primoran uporabiti avtomat, sicer si potnik brez vozovnice pa potem ni samo 5 € dražje.
The hardest part of my job is being nice to people who think they know how to do my job LOCOMOTIVE DRIVER
jensen
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 36
Pridružen: 14.09.2018, 13:21

Re: Vseslovenska vozovnica

Odgovor Napisal/-a jensen »

Ne po isti ceni. To je problem.
taurus
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 115
Pridružen: 31.01.2008, 18:10

Re: Vseslovenska vozovnica

Odgovor Napisal/-a taurus »

V Avstriji je kazen 105 € + še 30 € zraven (če ne plačaš takoj). Izgovorov in gledanja skozi prste definitivno NI, jih ne briga zakaj nisi kupil vozovnice. Pri nas pa marsikomu oprostijo še tistih 5 € dodatka.
jensen
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 36
Pridružen: 14.09.2018, 13:21

Re: Vseslovenska vozovnica

Odgovor Napisal/-a jensen »

Želim povedati, da na kartomatu brez kartice ne moreš za vikend kupiti vozovnice po najnižji možni ceni. Ves sistem je čuden, ni sicer kriva SŽ, bi pa prevozniki sami lahko tudi kaj naredili. Na vlaku/busu ti lahko izdajo vozovnico (za relacijo) brez kartice, na okencu/kartomatu pa ne. Kdo je kriv in koliko, ne vem, me pa kot uporabnika tudi prav malo briga.
desiro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1586
Pridružen: 21.01.2008, 14:45
Kraj: Ljubljana

Re: Vseslovenska vozovnica

Odgovor Napisal/-a desiro »

jensen napisal/-a: 01.06.2023, 8:14 Ne po isti ceni. To je problem.
Če imaš IJPP kartico ga lahko! Brez kartice pa ti 75 % popust za vikend tako ne pripada, to da so vam prodajali karte po znižani ceni brez predložitve te kartice je tako ali tako bilo razvajanje.
na sploh imamo cene javnega prevoza ekstremno niske, tako da sploh ne vem kaj jokate.
The hardest part of my job is being nice to people who think they know how to do my job LOCOMOTIVE DRIVER
kmzzp2
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 15
Pridružen: 10.11.2022, 18:05

Re: Vseslovenska vozovnica

Odgovor Napisal/-a kmzzp2 »

Se strinjam, da so cene glede na dolge potovalne čase res nizke. Več ur imaš priložnost biti na vlaku za le nekaj evrov! V tujini pa so vlaki tako hitri, da sploh nimaš možnosti uživanja v dolgiiii vožnji, v kateri recimo prevoziš 100 km. :)
urban120
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 10.05.2015, 19:05

Re: Vseslovenska vozovnica

Odgovor Napisal/-a urban120 »

taurus napisal/-a: 01.06.2023, 10:06 V Avstriji je kazen 105 € + še 30 € zraven (če ne plačaš takoj). Izgovorov in gledanja skozi prste definitivno NI, jih ne briga zakaj nisi kupil vozovnice. Pri nas pa marsikomu oprostijo še tistih 5 € dodatka.
Sem videl tudi zelo razumljive avstrijske sprevodnike. Če si korekten in poveš takoj, so tudi avstrijski sprevodniki zelo uvidevni.
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Vseslovenska vozovnica

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Se strinjam, da so cene glede na dolge potovalne čase res nizke. Več ur imaš priložnost biti na vlaku za le nekaj evrov! V tujini pa so vlaki tako hitri, da sploh nimaš možnosti uživanja v dolgiiii vožnji, v kateri recimo prevoziš 100 km
Se vidi, da se še nisi vozil v tujini. Pojdi se peljat z ICE vlakom iz Munchna proti Berlinu, veličastni vlak vozi 1/2 časa do Nurnberga z velikansko hitrostjo 130 km/h. Najbolj zabavno pa je bilo, ko je naš S-bahn pri izvozu prehiteval ICE na sosednjem tiru.... Potniški vlaki, zlasti S-bahn, nekateri Re pa niso nič kaj hitrejši kot pri nas. Vlak, ki se ustavlja za vsako hruško pač ne more biti hiter. Vse je pač odvisno od infrastrukture, pri nas se ne da nič zgraditi, ker je vse zaščiteno. In bog ne daj v nekih orehkih podreti kakšno lipo in hišo. Pa sen včeraj gledal v okolici Bamberga, novo progo (3. in 4. tir) polagajo nekaj metrov od stanovanjskih hiš. Pri nas misija nemogoče.....
kmzzp2
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 15
Pridružen: 10.11.2022, 18:05

Re: Vseslovenska vozovnica

Odgovor Napisal/-a kmzzp2 »

Ljubitelj napisal/-a: 02.06.2023, 6:21
Se strinjam, da so cene glede na dolge potovalne čase res nizke. Več ur imaš priložnost biti na vlaku za le nekaj evrov! V tujini pa so vlaki tako hitri, da sploh nimaš možnosti uživanja v dolgiiii vožnji, v kateri recimo prevoziš 100 km
Se vidi, da se še nisi vozil v tujini. Pojdi se peljat z ICE vlakom iz Munchna proti Berlinu, veličastni vlak vozi 1/2 časa do Nurnberga z velikansko hitrostjo 130 km/h. Najbolj zabavno pa je bilo, ko je naš S-bahn pri izvozu prehiteval ICE na sosednjem tiru.... Potniški vlaki, zlasti S-bahn, nekateri Re pa niso nič kaj hitrejši kot pri nas. Vlak, ki se ustavlja za vsako hruško pač ne more biti hiter. Vse je pač odvisno od infrastrukture, pri nas se ne da nič zgraditi, ker je vse zaščiteno. In bog ne daj v nekih orehkih podreti kakšno lipo in hišo. Pa sen včeraj gledal v okolici Bamberga, novo progo (3. in 4. tir) polagajo nekaj metrov od stanovanjskih hiš. Pri nas misija nemogoče.....
No, z ICE sem se nazadnje peljal pred 6 dnevi. :) Tudi 130 km/h je bolje od povprečne hitrosti 30-40 km/h, ki jo zmorejo naši. :)
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Vseslovenska vozovnica

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

No, z ICE sem se nazadnje peljal pred 6 dnevi. :) Tudi 130 km/h je bolje od povprečne hitrosti 30-40 km/h, ki jo zmorejo naši. :)
Ali lahko poveš, kateri vlak primerljiv z ICE (to je verjetno le ICS MB-LJ) ima povprečno hitrost 30-40 km/h? Potovalne hitrosti navadnih vlakov z množico postankov vsaj na Spodnjem Frankovskem pa niso bistveno različne kot pri nas.
Odgovori