Off topic - parni stroji (razni...)

Humor in bedarije so pol zdravja :)
Odgovori
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Nisem vedel, v kateri Off topic bi dal stabilni parni stroj...

Ladijske parne stroje smo dali v Off topic Ladje, barke, čolni, za druge pa smo jih pač tišali kamor je padlo.

V Sloveniji imamo še nekaj ohranjenih parnih strojev. Prav je, da o njih kaj vemo, ne samo o tistih s parnih lokomotiv :train1 :train2

Zakaj odpiram nov Off topic?

Zaradi Tonota :lol:

Začelo se je včeraj dopoldne...

Zaznalo se je delovanje štajerske sekcije MRS v Ljubljani :roll:

Kod da nebi imeli delo v arhivu na Ptuju in Mariboru, ki se ga branijo kot....

Ko Tono nekako ni mogel ugotoviti porekla ogrooomnega parnega stroja na prostem v Ljubljani, je poklical v glavni štab za pomoč...

Takoj se je ugotovilo, da je odkril eno francosko zadevo...

...ki je celo v seznamu nepremične kulturne dediščine...

stran: Javni Zavod Republike Slovenije za varstvo kulturne dediščine

http://www.zvkds.si/sl/novice/


Evidenčna številka enote: 8122
Ime enote: Ljubljana - Parni stroj na Kardeljevi ploščadi


OPIS ENOTE DEDIŠČINE
Vrsta dediščine: nepremična kulturna dediščina
Tip enote: memorialna dediščina
Obseg enote: predmet
Tipološka gesla enote:
stroj, parni stroj
Tekstualni opis enote:
Dvocilindrski zvezni ventilsko krmiljeni parni stroj iz pribl. leta 1900. Nekompleten.
Datacija enote: prelom 19. stol. in 20. stol.

LOKACIJA ENOTE DEDIŠČINE
Naselje: LJUBLJANA
Občina: LJUBLJANA
Lokacija:
Stroj stoji med vrsto upravnih zgradb, ki jih je nekoč imel SMELT v uporabi. Blizu Vojkove ulice.

PRISTOJNOSTI
Območna enota: ZVKD Ljubljana


Torej je "naš" parni stroj na Kardeljevi ploščadi v Ljubljani...
Najprej se postavi vprašanje, kaj ima Kardeljeva ploščad opraviti s parnim strojem, pa še francoskim povrhu... :roll:
Poleg tega je v neposredni bližini ministrstvo za obrambo...

In v tem grmu tiči zajec...Tono se je zgovarjal, da ni mogel fotografirati, ker je bila tema (oz. "temačno"... :roll: )

Rekel je, da bi bilo bolje, če bi fotografiral jaz, glede na to, da že imam dosje na policiji zaradi fotografiranja na rakovniški postaji :roll:

Podal mi je tudi točna navodila, kje parkirati z avtom (pred samim parnim strojem) in kako fotografirati...

Korajžno sem se pripeljal do Kardeljeve ploščadi za ministrstvom za obrambo s katerimi imam dobre odnose, saj so mi pred kratkim izdali potrdilo o služenju vojaškega roka v Ljubljani...Dolfe bo že vedel, zakaj sem ga potreboval :wink: ).

Izstopim iz avta, zagledam res velik parni stroj, ne enega, kar dva skupaj :shock:

Izvlečem fotoaparat iz torbice in ga usmerim proti parnemu stroju in ko ravno hočem pritisniti, pride iz bližnje zgradbe uniformiran pripadnik vojske in roke se mi zatresejo...



Rezultat :?:

Evo ga...

Slika

Nič ne pomaga dvojni kanonov sistem za umirjanje fotke.


Poskusim še enkrat fotografirati napisno tablo, da bom doma pogledal kaj piše na njej (očala sem pozabil v službi...)....

Slika
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

železocestnik napisal/-a: ......... ko ravno hočem pritisniti, pride iz bližnje zgradbe uniformiran pripadnik vojske in roke se mi zatresejo...
Ojej, upam da ti bo Tono povrnil stroške vsaj za Vanish proxy action. Menda je zelo dober za pranje gat. Slika
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Naveza Mazač-ŽC še vedno deluje.Kasika! Tono nekaj zakuha,v drek pošlje pa druge.In to starejšega človeka s kartoteko.Tone,Tone,...! Za slike pa verjamem da nisi mogel narediti čudeža. To pa zato ker nimaš Nikona. ;)
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Nurmi napisal/-a: Za slike pa verjamem da nisi mogel narediti čudeža. To pa zato ker nimaš Nikona. ;)
Ja pa ja de. Če bi ŽC imel nikona, potem bi imel objavljenih toliko slik, kot ti. Torej nobene in nobenega topiča niti blizu tavžent ogledom. #-o

Slika
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a Tono »

Nurmi napisal/-a:Naveza Mazač-ŽC še vedno deluje.Kasika! Tono nekaj zakuha,v drek pošlje pa druge.In to starejšega človeka s kartoteko.Tone,Tone,...! ;)
Čuj, Nurmi,

jaz sem starejšemu človeku :old zgolj rekel, naj vzame očale in zobe in naj gre na lokacijo, ki sem jo po službeni dolžnosti "observiral" en večer prej. Zdaj če ga ima na piki še KOS ali pa kakšna sorodna firma, to pa je že druga zgodba :twisted: :twisted: :twisted:

Lp,

T

PS: jeli ŽC sinoč pojeo ćufte press
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Dolfe napisal/-a:
Nurmi napisal/-a: Za slike pa verjamem da nisi mogel narediti čudeža. To pa zato ker nimaš Nikona. ;)
Ja pa ja de. Če bi ŽC imel nikona, potem bi imel objavljenih toliko slik, kot ti. Torej nobene in nobenega topiča niti blizu tavžent ogledom. #-o

Slika
[-X Nurmičeve mojstrovine z Nikonom so samo za prijatelje na Fejstbuku! Dolfa mislim,da pa ti to nisi. :mrgreen:
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

A ma Nikon tudi nastavitev AUTO :shock:

javljamseizprostosti.press
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Pele
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 169
Pridružen: 21.09.2011, 11:09
Kraj: Ptuj

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a Pele »

Ni prostosti brez :kij in priznanja.
Sorge,press
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

železocestnik napisal/-a:A ma Nikon tudi nastavitev AUTO :shock:

javljamseizprostosti.press
Hvala bogu ga ima!!! Saj drugače sem mrzel. :mrgreen:
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Nurmi napisal/-a: [-X Nurmičeve mojstrovine z Nikonom so samo za prijatelje na Fejstbuku! Dolfa mislim,da pa ti to nisi. :mrgreen:
Ej, Nurmi, Nurmi, Nurmi, nikona imaš, ..... a sem žiiiiiiiih tvoooj prjaatuuuu ... [-o<

lp. Slika
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

O:125

Kdo bi si mislil, da lahko dve tako "strešeni" fotki vzbudijo takšno zanimanje :roll: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Dolfe napisal/-a:
Nurmi napisal/-a: [-X Nurmičeve mojstrovine z Nikonom so samo za prijatelje na Fejstbuku! Dolfa mislim,da pa ti to nisi. :mrgreen:
Ej, Nurmi, Nurmi, Nurmi, nikona imaš, ..... a sem žiiiiiiiih tvoooj prjaatuuuu ... [-o<

lp. Slika
Sm kot Princeska na zrnu graha,zaprosit me je treba. :wink:
železocestnik napisal/-a:O:125

Kdo bi si mislil, da lahko dve tako "strešeni" fotki vzbudijo takšno zanimanje :roll: :lol:
ŽC sva med samimi profiči,ki delajo res lepe fotke,da si s kolen sline brišem.Pred njimi imam pa res tremo kake fotke objavljati,ker meni kolikor pelje AUTOmatika.Toliko Nurmić zna. :lol:
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Nurmi napisal/-a: ŽC sva med samimi profiči,ki delajo res lepe fotke,da si s kolen sline brišem.Pred njimi imam pa res tremo kake fotke objavljati,ker meni kolikor pelje AUTOmatika.Toliko Nurmić zna. :lol:
Lej Nurmi, delati dobre fotke je čist izzy. Samo poslušati (brati) nas je treba. Ti bomo toliko časa talali komentarje: "zanič, slabe, presvetle, stresene, blede, brezvezne, ..." , dokler se ne boš naučil delati res dobre. :mrgreen:

Še vsakega smo do sedaj naučili, pa bomo še tebe. Slika

P.S.
Lahko pa se zmažeš tako kot ŽC, s kakšnim severnim sijem. :lol:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Kaj se da zvedeti na spleta široki cesti o "našem/Tonotovem" parnem stroju....pravzaprav dveh...?

Dnevnik, 17.2.2004

Izjava mag.Tadeja Brateta...

"Za Železniški muzej ve premalo ljudi, četudi je v njem veliko zanimivega. V Ljubljani bi našli kar nekaj dobrih primerov varovanja in ohranjanja tehniške dediščine, denimo mestno elektrarno in grajski vodnjak na gepelj. Pa tudi primere slabega ravnanja, kar velja za popolnoma zapuščen parni stroj pri nekdanjem Smeltu za Bežigradom, zanj ni nikomur mar," je povedal mag. Tadej Brate.

link: http://dnevnik.si/tiskane_izdaje/dnevnik/74084


iščem dalje...
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Tehniška dediščina, Osnove varstva in restavriranja (priročnik za izpite)
mag. Tadej Brate, Ljublana 2010

poglavje Tehniški spomenik:

" Kaj je tehniški spomenik? Odgovor se zdi enostaven. To je tisti spomenik, ki stoji tam in tam in nas opominja in spominja na to in ono s področja znanosti in tehnike! Jasno!

Ne, pa vendarle ni čisto jasno! Povejte mi prosim, kaj počne tam za Bežigradom, blizu soseske BS3 star parni stroj, nedodelano sestavljen, umazan in rjast? Na kaj nas naj bi spominjal? Povem vam: spominja nas na pot vsega minljivega in človeško brezbrižnost! Morda je nekoč v preteklosti imel nek smisel in namen - a danes o tem ne vemo nič! Stroj rjavi in propada in je v sramoto vsem.
Nekoč so ga postavili delavci sedaj že pokojnega podjetja SMELT, pozneje, ko so se odselili v nove zgradbe pa so pozabili nanj. Kakšno bo njegovo bodoče poslanstvo pa si lahko le še predstavljamo - vse do trenutka, ko bo nekomu padel mrak na oči in ga bodo od danes na jutri brez milosti razrezali v staro železo."

konec citata.

link do priročnika:
http://www.mk.gov.si/fileadmin/mk.gov.s ... i_TD-I.pdf
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Odgovori