Bletchley Park ali po sledeh Enigme

Železnica opremljena z slikovnim gradivom, se pravi fotoreportaže z malo teksta in vsebine. :)
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Bletchley Park ali po sledeh Enigme

Odgovor Napisal/-a Tono »

Pozdravljeni,

pretekli teden sem bil na službeni poti ter sem si kljub zelo tesnemu urniku uspel ogledati izredno zanimivo zadevo. Da pa ne bi fotopis deloval kar tako, bom zastavil uganko:

Kje se nahaja ta gradič, pred katerim stojim, in kaj je nekoč bilo v njem?

Slika

Ko prvi ugane, gremo naprej!

Lp,

Tono
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Fotopis... Od kje?

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

No, kaj sem vam rekel v tej temi:
http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.p ... 12#p149312

_Borsig_ napisal/-a:
železocestnik napisal/-a:... Ker Tonota ni na spregled, se lahko malo izmišljujemo...
"Uzela ga magla"!

Verjetno se spet potika po kakih tujih železnicah! Pol se bo pa spet začela reportaža v stilu: "... kje se nahaja objekt na sliki..." :roll:

Sicer je pa danes petek! Ker hoče imeti čez vikend prosto, bo verjetno danes prišel domov!?!
:mrgreen:
Počasi ga poznam kot moj lasten (prazen) žep!!!
:mrgreen: :twisted: :mrgreen:
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Fotopis... Od kje?

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Glede na to, da si se tako korajžno postavil na desno stran cestišča in glede na talne oznake, bi rekel, da je to nekje, kjer vozijo...po levi :roll:

Slika has changed its name to Slika.press

Po domače: forenziki.press

železocestnik napisal/-a:
Da ni šel kam v tujino opravljat izpit za "parnjače" (parne lokomotive "i šire" :lol: :lol:

Al pa na kakšen "šnelkurs" za industrijsko arheologijo :roll:

:lol: :lol:




Borsig, prazen žep je lahko poznati. Počakaj, da se nakaplja nekaj cvenka :wink: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Fotopis... Od kje?

Odgovor Napisal/-a Tono »

ŽC je na Pošti očitno kupil dobra očala, da je opazil podrobnosti :mrgreen:

Res je, tam vozijo po levi. Ampak to počnejo pri nas tudi :)
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Fotopis... Od kje?

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Da ni šel Tono na...
...kaj takega:

Drive A Train
Your opportunity to be the driver of a real steam locomotive.
Drive a real steam train
Fulfil your childhood dream.... Drive a Steam Locomotive!

Brez izpita :!:

Slika
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Fotopis... Od kje?

Odgovor Napisal/-a Tono »

Na sliki ni tirov :)
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Fotopis... Od kje?

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Lej Tono, saj boš prišel v našo cerkev k maši. Potem boš pa pel Sonetni venec v rikverc. Za Krst pri Savici boš pa trdil, da si ga sam napisal. :kij

Te bomo zaslišali. pres express Slika
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Fotopis... Od kje?

Odgovor Napisal/-a Tono »

Že vidim, da zadeva diši po pajsarju.

Pa naj bo, ponujam majhen namig:

popoldanski čaj pijem iz te šalčke...

Slika
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1420
Pridružen: 06.09.2006, 18:28

Re: Fotopis... Od kje?

Odgovor Napisal/-a 363 »

Tono napisal/-a:Pozdravljeni,

pretekli teden sem bil na službeni poti ter sem si kljub zelo tesnemu urniku uspel ogledati izredno zanimivo zadevo. Da pa ne bi fotopis deloval kar tako, bom zastavil uganko:

Kje se nahaja ta gradič, pred katerim stojim, in kaj je nekoč bilo v njem?

http://shrani.si/f/2H/Yh/4H18FKBS/img2413.jpg

Ko prvi ugane, gremo naprej!

Lp,

Tono
http://en.wikipedia.org/wiki/Bletchley_Park

Lp
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Re: Fotopis... Od kje?

Odgovor Napisal/-a miha30 »

Hehe, pravi kraj za ledermantle :D
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Bletchley park ali po sledeh Enigme

Odgovor Napisal/-a Tono »

Jep,

Bletchley Park, kraj, kjer so med II. Svetovno vojno angleži dekriptirali nemška sporočila, šifrirana z znanim šifrirnim strojem Enigma.

Medtem, ko fotgrafije pripravljam za objavo, si preberite nekaj dejstev o Enigmi, ki jih je na radioamaterskem forumu zapisal radioamaterski kolega Miloš Dermota, S57D:

http://forum.hamradio.si/viewtopic.php?f=14&t=10837

@363: in kako si pogruntal, da gre za Bletchley?

Lp,

Tono
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Bletchley Park ali po sledeh Enigme

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Slika
+
Slika
=
Slika

Zdaj pa da čujemo zgodbo o zlatih jajcih...
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Bletchley Park ali po sledeh Enigme

Odgovor Napisal/-a Tono »

Pa si poglejmo zgodbo o zlatih jajcih, ki so jih nesle goske, ki niso zagagale vse do sredine 70-ih let prejšnjega stoletja. Takrat je bila z uspešne zgodba o dekriptiranju Enigme odstranjena oznaka tajnosti in informacije so počasi pričele kapljati v javnost.

Prejšnjo nedeljo sem se podal na službeno pot v Veliko Britanijo, natančneje na šolanje v Buckingham k podjetju Hartridge, ki proizvaja naprave za preizkušanje dieselskih komponent - tlačilk, črpalk in injektorjev.

Ob načrtovanju službene poti sem tudi preučil, ali se v bližini Buckinghama nahaja kakšna zanivost s področja železnice. Na Buckinghamshire Railway Centre sem naletel šele po povratku domov. Sem pa ob pogledu na Google Earth takoj pogruntal, da se Bletchley Park, kamor sem si želel že vrsto let, nahaja tako rekoč v neposredni bližini moje destinacije. Odločitev za obisk je padla v trenutku.

Žal je mojo službeno pot zaznamovala nenadna bolezen očeta, ki sem ga v soboto opoldan, dan pred odhodom na tuje, zaradi možganske kapi odpeljal v bolnišnico. Oče k sreči dobro okreva in srčno verjamem, da se bo vse dobro izteklo. Držite pesti!

Dolgo sem odlašal, ali naj sploh grem na pot. Na prigovarjanje domačih sem v nedeljo popoldan s težkim srcem in hudimi skrbmi odletel proti Stanstedu. Polet z Easy Jetom je potekal brez posebnosti, le letalo je bilo nabito polno. Ker med letališčem Stansted in Buckinghamom ni dobrih povezav z javnim prevozom, železnico skozi Buckingham so namreč ukinili v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, več na http://en.wikipedia.org/wiki/Buckingham_railway_station, me je na letališču pričakal službeni voznik. V nekaj manj kot dveh urah sva prispela pred hotel Villiers v centru Buckinghama. Vrhunski hotel v preko 200 let stari stavbi je bil moje bivališče v preteklem tednu.

Tehnično šolanje bi sicer moralo trajati do petka do 12:00 ure, vendar so ga na mojo željo prilagodili. Tako smo končali v četrtek zvečer, in zato je bil petek na voljo za ogled Bletchley Parka, ki ga je potem v celoti organiziralo podjetje Hartridge.

Pred nadaljevanjem še utrinek s šolanja:

Slika
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Bletchley Park ali po sledeh Enigme

Odgovor Napisal/-a Tono »

Končno je napočil petek. Zaradi očetove bolezni sem komaj čakal na odhod domov. Pred popoldanskim poletom proti Ljubljani pa sem si lahko ogledal znameniti Bletchley Park. Bletchley Park se sicer nahaja v mestu Bletchley, ki je danes predmestje novo zgrajenega mesta Milton Keynes.

Če ste prebrali Miloševo reportažo, že poznate nekaj podrobnosti o Bletchley Parku. Pa kljub temu: v dvorec, pred katerim sem slikan, se je leta 1939 preselila GC&CS, vladna šola za kode in šifre. Okoli dvorca so v tistem času postavili številne barake, v katerih je potekal zagrizen boj s šiframi sil osi. V Bletchley-u je med vojno delalo preko 9.000 ljudi, od deklet, ki so pretipkavala telegrame, pa do vrhunskih matematikov. Med najznamenitejše vsekakor šteje matematik in kriptoanalitik Alan Turing.

Bletchley Park je tudi rojstni kraj računalništva: za dekrpitiranje Enigme je bil skonstruiran elektromehanski računilnik, imenovan "Bomba", ter prvi elektronski računalnik "Colossus". Po II. Svetovni vojni je bila po navodilu sira Winstona Churchilla večina kriptografske opreme uničena, saj je dejstvo, da so zavezniki brali sporočila, šifrirana z Enigmo, ter druga sporočila sil osi, moralo ostati skrito.

Torej pojdimo v muzej Bletchley Park. Predlagam, da si najprej ogledate spletno stran muzeja oz. Ncionalnega centra za kode, ki jo najdete na povezavi http://www.bletchleypark.org/.

Muzej se odpre ob 9:30 uri po britanskem času. S spremljevalcem iz Hartridge-a sva kljub navigaciji zgrešila vhod v park ter pristala v sosednjem novozgrajenem naselju Enigma Court. Opečne stavbe, katerih arhitektura spominja na viktorijanski čas so postavljene na rob Bletchley Parka. Ulice so poimenovane po znamenitih ljudeh, ki so med vojno delali v Bletchley-u. Ker sva bila s spremljevalcem iz Hartridge-a vseeno malce predčasna, bi morala po komandi indijca, ki je poveljeval "kapiji" pri vhodu v park, počakati v avtu!!! Spremljevalec - anglež je bil kar za to, jaz pa po svoji balkanski maniri nisem imel namena poslušati "kapijaša". V času do odprtja muzeja sem se malce razgledal po okolici ter naredil par posnetkov. V pomoč pri orientaciji si oglejte naslednjo karto:

http://www.cryptomuseum.com/bp/img/map.gif

Parkirišče se nahaja neposredno ob stavbi, imenovani Blok A. Najprej so mi v oči padle radioamaterske antene...

Slika

Iz Bletchley Parka namreč redno delajo radioamaterji lokalnega združenja MKARS iz Milton Keynsa.

Naslednji pogled je veljal jezercu in znamenitemu dvorcu...

Slika

Končno je muzej odprl svoja vrata...

Slika

V muzejski trgovini sva dobila vstopnici ter se napotila na ogled. Žal celotni muzejski kompleks nima istega odpiralnega časa, zato je bil najin ogled omejen na Blok B ter Baraki 8 in 12. Za kaj več dejansko niti ni bilo časa. Ogleda sem se sicer lotil na ŽC-jev način: s hitrim škljocanjem vsega živega in kasnejšo analizo doma.

Blok B v dveh etažah skriva kronologijo II. Svetovne vojne (1. nadstropje), v kleti pa se nahaja velika zbirka šifrirnih strojev Enigma in druge kriptografske in kriptoanalitske tehnike.

Prva postaja je center zvez Wehrmachta...

Slika

Skozi postavitev panojev z informacijami o šifrirni tehniki sil osi sem preletel bliskovito...

Slika

...saj me zanima mašinerija.

Končno, v kleti! Tu pa se začne užitek. Simensov šifroteleprinter T52....

Slika

Zraven Siemensov teleprinter T32 ter sprejemnik "Tornisterempfänger Berta" ali krajše Torn E. b...

Slika

V sosednji vitrini Lorenzov "Schlüsselzusatz S240" za Lorenzove teleprinterje...

Slika

Nasproti stoji omara z zahodno šifrirno tehniko iz časa med in po II. Svetovni vojni...

Slika
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Bletchley Park ali po sledeh Enigme

Odgovor Napisal/-a Tono »

Angleška in druga zahodna šifrirna mašinerija

Noreen...

Slika

Nekaj Racalovih škatel...

Slika

Typex-i...

Slika

Slika

Topic, Alvis in Rockex...

Slika

Nekaj švicarskih Hagelinov in Portex, ki so bili namenjeni za terensko delo prijaznih stricev v ledermantlih...

Slika

Slika

Slika

Pa še ETCRRM...

Slika

in Singlet...

Slika
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Odgovori