Vidova fotogalerija

Vse kako spraviti železnico lepo na sliko. Digitalno ali pa tudi klasično.
Odgovori
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Vidova fotogalerija

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Če je bil že video, pa naj bojo tudi fotografije iz Bleiburga in Klagenfurta :D

Najprej Pliberk
Vid, ali se ti v šoli sploh kaj učiš, ali samo slikaš vlakce? Če bi v šoli sodeloval pri pouku bi vedel, da za vse kraje, ki si jih omenil obstajajo slovenska imena, eno si celo uporabil, Pliberk.

Klagenfurt je po naše Celovec
Villach je Beljak
Hermagor je Šmohor

Vsa ta naselja sodijo v slovenski nacionalni prostor. Nekaj je pa takih, za katera obstajajo slovenska imena, a so na žalost tekom zgodovine izpadle iz cone slovenske poselitve, recimo
Sankt Veit an der Glan je Šentvid ob Glini
Wolfsberg je Volšperk

Drugače se pa uporablja izvorna imena kot so München, Salzburg in ne izmišljena Monakovo, Solnograd. Benetke so pa uveljavljen slovenski pojem in itak nihče ne govori o Veneziji.

PS.: Če pa ne poznaš slovenskih imen si poglej strička Googla, https://www.google.com/maps/place/Celov ... 14.3122246
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4113
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Vidova fotogalerija

Odgovor Napisal/-a mkx »

Ljubitelj napisal/-a: 30.10.2021, 7:14 Pliberk.
Klagenfurt je po naše Celovec
Villach je Beljak
Hermagor je Šmohor
Sankt Veit an der Glan je Šentvid ob Glini
Wolfsberg je Volšperk

V bistvu je kar nekaj "slovenskih" imen zgoraj popačenk nemških imen: pliberk, volšperk, šentvid ... vsa slovenska imena s končnico ...perk izhajajo iz nemških ...burg, šent... je iz sankt... Tako da kot klena slovenska imena z zgornjega spiska (morda?) ostajata Celovec in Beljak (Šmohor je iz Sankt/Sveti Mohor).

No, saj tudi marsikatero krajevno ime snotraj RS ima svojo zgodovino iz tujega jezika.
LP, Metod
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Vidova fotogalerija

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

V bistvu je kar nekaj "slovenskih" imen zgoraj popačenk nemških imen: pliberk, volšperk, šentvid
Torej ti trdiš, da je Št. Vid (Ljubljansko predmestje) izvorno nemško ime. Vid je slovensko ime, predpona Šent pa dokaj udomačena v teh kraji., pogled v Atlas Slovenije odkrije okoli 50 krajevnih imen na Šent. Sicer je pa nemško ime za Šentvid precej oddaljeno od Šentvid/Št. Vid, kraj se namreč imenuje Sankt Veith.

Je pa res, da je Pliberk podomačen iz Bleiberg (verjetno Svičeva gora), Volšperk pa predelava Wolfsberga, v stilu slovenjenja vsega kar se da sloveniti. Vsekakor je pa res, da sta Beljak in Celovec izvorni imeni. Ampak kam pa potem z Mariborom, ki si deli usodo Bratislave, obe imeni sta plot natečaja? Ali bomo torej pravili zgodovinsko pravilno Markpurg, Markburg ali Marburg?

Vsekakor bi pa pričakoval, da slovenski mulo pozna slovenska imena za slovenske kraje na obeh straneh meje!
Kanarček715
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 107
Pridružen: 27.01.2014, 19:34

Re: Vidova fotogalerija

Odgovor Napisal/-a Kanarček715 »

Vsekakor bi pa pričakoval, da slovenski mulo pozna slovenska imena za slovenske kraje na obeh straneh meje!
Moralo bi biti tako, ampak kaj ko opažam, da so najstniki vedno manj razgledani in jim slovenščina na žalost ne pomeni toliko (seveda to ne velja za vse). Pa še bolj "moderno" jim je omenjati tuja imena, saj tako izpadejo bolj "kul". Osebno se mi zdi, da je treba obmejne kraje, kjer smo še Slovenci, toliko bolj omenjati v našem jeziku, da se ne bi slovenska imena krajev popolnoma izgubila.
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4113
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Vidova fotogalerija

Odgovor Napisal/-a mkx »

Ljubitelj napisal/-a: 30.10.2021, 15:38
V bistvu je kar nekaj "slovenskih" imen zgoraj popačenk nemških imen: pliberk, volšperk, šentvid
Torej ti trdiš, da je Št. Vid (Ljubljansko predmestje) izvorno nemško ime. Vid je slovensko ime, predpona Šent pa dokaj udomačena v teh kraji.

Kot si napisal ... udomačeno. Pri svetniških imenih je pa itak običajno, da ima vsak jezik svojo obliko imena istega svetnika (npr. Jurij, Georg, George, Juraj, Giorgio, György) in je pri imenih takih krajev težko govorimo o tem, katero ime je bilo izvorno. Vsekakor pa je predpona "šent" popačena tujka iz avstroogrskih časov (nemško sankt in madžarsko szent).
Sedajle ne morem podati reference, sem pa pred časom videl neke stare zemljevide, ki so za take kraje striktno pisali "Sveti ...", torej Sveti Vid nad Ljubljano. Ali so bili tisti zemljevidi plod kakšnega takratnega jezikovnega purista ali pa je bilo takrat takšno poimenovanje v široki uporabi pa ne vem.

Se pa strinjam, da je škoda da se slovenska (ali pa poslovenjena) imena zamejskih krajev opuščajo. Po drugi strani je pa tudi res, da tujci čedalje bolj uporabljajo slovenska imena krajev v Sloveniji četudi so še pred nekaj desetletji uporabljali svoja (recimo Lubiana ali Laibach za Ljubljano).
LP, Metod
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Vidova fotogalerija

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Sedajle ne morem podati reference, sem pa pred časom videl neke stare zemljevide, ki so za take kraje striktno pisali "Sveti ...", torej Sveti Vid nad Ljubljano.
Ker me imenoslovje krajev kar zanima sem na hitro prelistal zgodovino župnije Šentvid and Ljubljano, Mateja Tome, Šentvid and Ljubljano med leti 1850 in 1918, Diplomsko delo Univerza v Mariboru, 2009.

Našel sem kar nekaj originalnih zapisov in štempiljk v katerih se navajajo imena Št. Vid nad Ljubljano in Šent-Vid nad Ljubljano za kraj Knižnice oziroma Blaž Potočnikove čitalnice. Tudi v rokopisnem dokumentu o ustanovitvi čitalnice 1866 je zapisano Št. Vid kakor je zapisano tudi v "Programu perve slovesne besede v narodni čitavnici šentviški 30. septembra 1866". Torej se je verjetno že pred skoraj 160 leti uporabljalo ime Šentvid/Št. Vid.
Obstaja pa lepa vasica na Notranjskem na samem robu Bloške planote imenovana Sveti Vid.
Sicer pa geopedija pove, da je v Sloveniji 25 krajevnih imen Sv./Sveti Vid in prav tako 25 imen Št/Šent Vid
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Vidova fotogalerija

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

Še preden vam pokažem par slik, vas lepo prosim, da ne smetite moje teme z neumnimi razpravami, kako se kakšnemu kraju reče po slovensko. To ne sodi sem noter v to temo, niti na ta forum! Moja tema je namenjena razpravam samo o mojih fotografijah.

Zdaj pa včerajšnji utrinki iz spominske vožnje po Savinjski progi:

štartali smo v Celju:
SlikaDSC_0739 by Vid Krt, on Flickr

in čez čas prispeli v Velenje:
SlikaDSC_0740 by Vid Krt, on Flickr
SlikaDSC_0741 by Vid Krt, on Flickr
SlikaDSC_0742 by Vid Krt, on Flickr

po 21 minutnem postanku smo se vrnili v Šmartno in tam čakali 2 uri:
SlikaDSC_0743 by Vid Krt, on Flickr
SlikaDSC_0744 by Vid Krt, on Flickr

staro vs. novo: prispel je tudi redni Fiat za Velenje:

SlikaDSC_0745 by Vid Krt, on Flickr

počasi se Stadler pripravlja na premik na 4. tir na postaji:

SlikaDSC_0746 by Vid Krt, on Flickr
SlikaDSC_0747 by Vid Krt, on Flickr
SlikaDSC_0748 by Vid Krt, on Flickr
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Vidova fotogalerija

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

In se je že premaknil:

SlikaDSC_0749 by Vid Krt, on Flickr
SlikaDSC_0750 by Vid Krt, on Flickr
SlikaDSC_0751 by Vid Krt, on Flickr
SlikaDSC_0752 by Vid Krt, on Flickr
SlikaDSC_0753 by Vid Krt, on Flickr

Še prej je prišel redni Fiat iz Velenja, in ker sem hotel iti čim prej domov, sem se z njim odpeljal domov (v bistvu je šel z nama z atijem še naš forumaš @Kanarček715) :D

V kratkem pride še video, ne zamudite ga!
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Vidova fotogalerija

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

Še nekaj starejših slik iz Italije, november 2021.

Za začetek postaja Treviso Centrale:

lokalni vlak (bi objavil tudi sliko tega vlaka še z druge strani, pa je kvaliteta slike zelo slaba):
SlikaDSC_0642[1] by Vid Krt, on Flickr

se je pa tudi ravno avstrijec vračal iz Benetk in imel tu svoj prvi postanek:
SlikaDSC_0643[1] by Vid Krt, on Flickr

regionalni (pospešeni) vlak:
SlikaDSC_0645 by Vid Krt, on Flickr

InRail Vectron s tovornim vlakom, v ozadju pa lokalni dizel vlak:
SlikaDSC_0646 by Vid Krt, on Flickr

ta je pa ravnokar prispel na cilj:
SlikaDSC_0647 by Vid Krt, on Flickr
SlikaDSC_0648 by Vid Krt, on Flickr
SlikaDSC_0649 by Vid Krt, on Flickr
To je vse iz Trevisa, v naslednjem postu pa slike iz postaje Venezia Mestre. :D
:arrow: :arrow: :arrow:
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Vidova fotogalerija

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

Za začetek, regionalni pospešeni vlak:
SlikaDSC_0650 by Vid Krt, on Flickr

prišla pa je tudi Frecciarossa 1000, ki nadaljuje svojo vožnjo v Milan (se mi zdi):
SlikaDSC_0651 by Vid Krt, on Flickr

potem pa sem skočil na vlak in se popeljal čez morje do centra Benetk (ampak ne s tem)...:
SlikaDSC_0652 by Vid Krt, on Flickr
SlikaDSC_0653 by Vid Krt, on Flickr..

...ampak s tem na desni, zraven pa je dizel Stadler Flirt:
SlikaDSC_0655 by Vid Krt, on Flickr

zdaj pa dizel Stadler Flirt sam:
SlikaDSC_0654 by Vid Krt, on Flickr

Dejansko če sem iskren, tega dela, od koder so zadnje slike, sploh prej nisem poznal. Sem poznal samo glavni del, od koder prihajajo slike v naslednjem postu :D
:arrow: :arrow: :arrow:
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Vidova fotogalerija

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

Zdaj pa še gl. del postaje Venezia Santa Lucia.

Najnovejši Hitachi kot regionalni vlak (Il treno Regionale) za Verono (Verona Porta Nuova):

SlikaDSC_0656 by Vid Krt, on Flickr
SlikaDSC_0657 by Vid Krt, on Flickr

Regionalni vlak za Trst (Trieste Centrale):
SlikaDSC_0658 by Vid Krt, on Flickr

pa še skupaj z Italom:
SlikaDSC_0659 by Vid Krt, on Flickr

Regionalni vlak za Portoguaro:
SlikaDSC_0660 by Vid Krt, on Flickr
SlikaDSC_0661 by Vid Krt, on Flickr

in pa še Frecciarossa:
SlikaDSC_0662 by Vid Krt, on Flickr

Te fotografije so bile posnete, ko sem prišel na to postajo ibn sem šel potem še v mesto se sprehajati s starši in ko smo se vračali, sem naredil še nekaj fotk:

Italo:
SlikaDSC_0698 by Vid Krt, on Flickr

najnovejši Frecciargento (zame osebno najlepši italijanski vlak):
SlikaDSC_0699 by Vid Krt, on Flickr
SlikaDSC_0700 by Vid Krt, on Flickr
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Vidova fotogalerija

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

Še malo slik iz postaje Venezia Santa Lucia.

SlikaDSC_0702 by Vid Krt, on Flickr

starejši Frecciargento (tudi ni slab, ta bi moral peljati v Slovenijo, tudi zaradi nagibne tehnike, kaj mislite?):
SlikaDSC_0703 by Vid Krt, on Flickr

za konec pa še en nov italijanski vlak Alstom Coradia skupaj z Italom:
SlikaDSC_0706 by Vid Krt, on Flickr

In to je vse.

Pa še nekaj: že takrat ko sem objavil slike iz Celovca (upam da sem se prav izrazil, @Ljubitelj), sem zastavil vmes eno vprašanje in namesto da bi mi preprosto odgovorili nanj (če seveda odgovor poznate) ste mi zasmetili temo z razpravami, ki sploh ne sodijo v mojo galerijo in tudi na ta forum ne! Lepo Vas prosim da nehajte in prosim tudi g. modeatorja, da zbriše tiste poste, ki ne sodijo v to temo. Najlepša hvala že vnaprej!
jusko
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 86
Pridružen: 23.11.2020, 18:43
Kraj: Jesenice

Re: Vidova fotogalerija

Odgovor Napisal/-a jusko »

Žal tako je Vid. Ne obremenjuj se,naj ti take objave ne pokvarijo veselja do pisanja in objavljanja slik. Kar tako naprej :thumbupl Lp
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Vidova fotogalerija

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Upam, da se te je moja kritika prijela. Le tako naprej, le na imena na slovenskem jezikovnem področju pazi, da uporabljaš pravilna, saj si verjetno Slovenec. Vidim pa, da so slikice vedno bočlj všečne!

Pa brez zamere L

PS.: Pisanje imen v dvojezičnih krajih bi naj bilo vedno tako, da se navaja obe imeni recimo Videm/Udine, na Južnem Tirolskem se piše Innichen/San Candido, Toblach/Dobiacco. Z vrstni red me pa ne vprašat, vsekakor je pa dobro vedeti za obe imeni, problem je le v kakšnem Čedadu, kjer so priznane vsaj 3 jezikovne variante, Čedad/ italijansko Cividale del Friuli, furlansko Cividât....
jurij
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 589
Pridružen: 20.11.2011, 23:13
Kraj: Prosečka vas Mačkovci

Re: Vidova fotogalerija

Odgovor Napisal/-a jurij »

Ljubitelj napisal/-a: 08.02.2022, 16:33 Upam, da se te je moja kritika prijela. Le tako naprej, le na imena na slovenskem jezikovnem področju pazi, da uporabljaš pravilna, saj si verjetno Slovenec. Vidim pa, da so slikice vedno bočlj všečne!
Zdravo,

Tvoja kritika in pa vse ostale tvoje nepotrebne debate o slovenskem jezikovnem področju tukaj nimajo popolnoma nobene veze z Vidovo fotogalerijo. :mrgreen:

Poleg tega pa v tej lepi Vidovi fotogaleriji tudi ni primerno Vida učiti, v katerem jeziku naj piše takšna ali drugačna krajevna imena. [-X

Slovenci pač živimo v več jezikovni državi in tudi jaz sem zaveden Slovenec, čeprav je moj uradni govorni jezik Prekmurščina, če pa kdo iz ljubljane pride k meni na obisk se moram jaz zaradi njega v svojem domačem kraju maksimalno potruditi in govoriti v njegovem jeziku, ker Ljubljančani v glavnem Prekmurskega jezika ne razumejo, po drugi strani ko pa jaz pridem v Ljubljano se nobeden Ljubljančan nikoli niti malo ne potrudi z mano govoriti v mojem jeziku. :berr2

Avtorja te Teme Vida Krta pozmam osebno, zato tudi dobro vem da je mladenič zelo inteligenten, njegov odnos in strpnost do drugače mislečih in drugače govorečih ljudi pa je na veliko večjem nivoju, kot pri nekaterih visoko izobraženih intelektualcih. :thumbupr

LP Jurij
Odgovori