SŽ 713, kanarčki

Debata okoli voznega parka
Odgovori
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: SŽ 713, kanarčki

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

željko halambek napisal/-a:
_Borsig_ napisal/-a:Kot zgleda so Kanarčki vozili tudi do Sejmišča v Gradcu:
Sliko objavil "LTE1216" s komentarjem:
"Graz Don-Bosco; At, 1986, Messeverkehr Ljubljana-Maribor-Graz Hbf --Ostbahnhof mit JŽ Serie 713.001-004."
Frajhand prevod: Gradec, del Don-Bosco, Avstrija, 1986, Sejemski vlak Ljubljana - Maribor - Gradec Glavna - Gradec vzhodna, s serijo JŽ 713.001 - 004
Objavljeno na Flickr:
http://www.flickr.com/photos/lte_rail/10020452373/" onclick="window.open(this.href);return false;
Odlična slika.
Lepo se vidi prvotna verzija zelene sheme barvanja
( na nosu samo eno polje zelene barve, s strani je poševni zaključek zelenih črt manj strm kot je bilo kasneje)
Zgleda da gre res za prvotno shemo barvanja. Bi tudi ustrezalo letnici slike (1986).
Kot se iz slik, katere je objavil @glajz nekaj strani nazaj, so bili očitno izdobavljeni v tej barvni shemi kot si opisal @žh.
Za lažjo primerjavo še omenjene slike prelinkane sem:

Slika
glajz napisal/-a:S prospekta ŽG na prejšnji strani smo lahko prebrali, da je prvi kanarček zapeljal po progi 14.4.1983....
Zakaj ravno takrat, in kako je takrat bilo, pa v spodnjem članku iz Večera (Večer, 15.4.1983)

Slika
in
glajz napisal/-a: ... Takole je bilo pa v pričakovanju kanarčkov, 1983-tega:
Slika
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
željko halambek
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 413
Pridružen: 26.06.2006, 18:16
Kraj: BREŽICE

Re: SŽ 713, kanarčki

Odgovor Napisal/-a željko halambek »

Očitno z oranžno shemo ni bilo problemov.

Nekje 1985 smo mama, oče in jaz kod po navadi šli iz Brežic v Ljubljano. V Zidanem mostu bi smo trebali presedati na drugo "gomulko" vendar nas je čakal do takrat neki očitno novi nepoznati vlak. Čudno mi je bilo le to zakaj so el. vlak zamenjali z dizelom.


Slika
Slikano v Ljubljani 1985 leta po prihodu z istim vlakom iz smeri Zidanega mosta.
Na sliki so moj pokojni oče in jaz
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: SŽ 713, kanarčki

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Bravo @žh!

Zgleda da si železniški navdušenec od mladih nog! :thumbupr

Imam občutek da imaš kar lepo zbirko slik iz mladosti ki so povezane z železnico.


Okoli barvne sheme: kakšen je bil razlog da so ene garniture bile obarvane zeleno, druge pa oranžno-rdeče?

Verjetno zelene za 1. razred - poslovni/zeleni vlak? Oranžno-rdeče pa 2. razred. (To se da sklepati iz zapisa na Tine-tovi strani!

In kdaj so zelene degradirali v 2. razred oz. s kakšnimi spremembami - pospravili bife/kuhinjo, ...
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: SŽ 713, kanarčki

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

_Borsig_ napisal/-a:Zgleda da si železniški navdušenec od mladih nog! :thumbupr

Imam občutek da imaš kar lepo zbirko slik iz mladosti ki so povezane z železnico.
In to še kakšen navdušenec. :D Med ostalim sem pri njem videl tudi iz tršega papirja narejenega kanarčka, sicer le karoserija.
leteči vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2575
Pridružen: 04.03.2009, 10:20
Kraj: Grosuplje

Re: SŽ 713, kanarčki

Odgovor Napisal/-a leteči vlak »

_Borsig_ napisal/-a: In kdaj so zelene degradirali v 2. razred oz. s kakšnimi spremembami - pospravili bife/kuhinjo, ...
Naš član @gomulka014 je leta 2006 objavil seznam predelav podserije 000 (zeleni vlaki) v podserijo 100 (oranžni, lokalni vlaki):
gomulka014 napisal/-a: 713-001 --> 713-124
713-002 --> 713-125
713-003 --> 713-126
713-004 --> 713-127
713-005 --> 713-123.
Prva je bila predelana 713-005, in sicer leta 1996, ostale štiri garniture pa leta 2002.
Citat iz teme 713 in 813.

O vsebini predelave se je govorilo na 36. strani te teme. Na hitro povedano, predelava je obsegala demontažo kuhinje in s tem posledično pretvorbo prostora v službeni prostor z obojestranskimi dvokrilnimi prtljažnimi vrati, ter zamenjavo sedežne opreme v potniškem oddelku. Barvna shema ni bila vključena v ta proces, zato je zelena ostala vse do barvanja celotne podserije v novo rdečo barvno shemo, ki se izvaja v zadnjih letih. Danes lahko na naših progah zasledimo še eno garnituro in pol, ki še vedno nosita zeleno barvo.

Na spletni strani Railfan Europe si lahko ogledamo dve fotografiji notranjosti originalnih "ta zelenih" motornikov serije 713/715:

Slika

Slika
Avtor je zapisan na fotografijah.
Aljaž
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: SŽ 713, kanarčki

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Hvala @leteči vlak! :thumbupr

Se mi je zdelo da sem nekje prebral to okoli predelav -> nisem pa vedel da tri strani nazaj! :oops:
Če je pa tak na malo napisano, čuj! 8)

Še dobro da @Gorchy ni videl mojega posta! Bi mi lahko kar hitro nazaj dal kar sem jaz njemu v temi o 711:
_Borsig_ napisal/-a: ... @Gorchy ( v tem primeru bi glasilo @_Borsig_)pa ne spremlja cele teme! 8) ...
:mrgreen:
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
sikos
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1038
Pridružen: 28.01.2012, 20:10
Kraj: Dolenjska

Re: SŽ 713, kanarčki

Odgovor Napisal/-a sikos »

leteči vlak napisal/-a:...zamenjavo sedežne opreme v potniškem oddelku...
Slika
Zakaj je bila sploh potrebna menjava sedežev? Meni se tisti na sliki zdijo bolj udobni od sedanjih... Pa še nekaj... vse te garniture, ki so v prvotnih shemah, bodo ostale iste? Ali jih bodo nekoč prebarvali? :)

Lp, Sikos
Danes storite prijazno dejanje "kar tako". Kadar naredite nekaj dobrega za druge, postanete sami srečnejši.
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: SŽ 713, kanarčki

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

sikos napisal/-a:... Zakaj je bila sploh potrebna menjava sedežev? Meni se tisti na sliki zdijo bolj udobni od sedanjih...
Bi reku da so bili preudobni!
Pa seveda preobilni!

Manjših, neudobnih gre več v isti prostor!


Ima kdo podatek koliko potnikov je sprejel zeleni 713 (1.razred) in koliko 713 rdečo/oranžni (2.razred)?
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
leteči vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2575
Pridružen: 04.03.2009, 10:20
Kraj: Grosuplje

Re: SŽ 713, kanarčki

Odgovor Napisal/-a leteči vlak »

_Borsig_ napisal/-a: Ima kdo podatek koliko potnikov je sprejel zeleni 713 (1.razred) in koliko 713 rdečo/oranžni (2.razred)?
Za začetek si oglejmo tekst iz 36. strani ( :mrgreen: ), ki ga je objavil @glajz:
glajz napisal/-a:Za ljubitelje kanarčkov - še predstavitev, katera je bil izdana ob 140 letnici prve železniške proge v Sloveniji (mislim, da je bila predstavitev priložena istoimenski brošuri): :wink:
Slika
V pred-predzadnjem odstavku je navedeno, da ima ena garnitura serije 713/715-000 (poslovni vlak) kapaciteto 92 sedišč, garnitura serije 713/715-100 (primestni vlak) pa 128 sedišč. Stojišča v danem trenutku zanemarimo.

Kot naslednji vir podatkov vzemimo sporočili, ki sta ju napisala @mkx in @ŽAT32 iz iste strani: pri podseriji 000 je imel mali oddelek 12 sedežev in veliki 28, pri podseriji 100 pa mali oddelek 16 in veliki 40.

Podserija 000 je imela naslednji razpored oddelkov:
713: strojevodska kabina - kuhinja - veliki oddelek - mali oddelek - WC
715: strojevodska kabina - mali oddelek - veliki oddelek - mali oddelek - WC

V členu 713 se je torej nahajalo 40 sedežev (28+12), v členu 715 pa 52 (12+28+12), skupno 92.

Podserija 100 ima identičen razpored oddelkov, le da je namesto kuhinje službeni/prtljažni prostor.
Število sedežev se potemtakem razporeja takole: člen 713 = 56 sedežev, člen 715 = 72 sedežev, skupno 128.
Aljaž
nik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 212
Pridružen: 15.04.2013, 22:50

Re: SŽ 713, kanarčki

Odgovor Napisal/-a nik »

Ložiona Zagreb Glavnog kolodvora, vjerojatno u proljeće 1991.
Slika
Ima nekih 10 raznih nijansi zelene boje... :roll:
Slika
Fotografije: R.Reketye
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: SŽ 713, kanarčki

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

_Borsig_ napisal/-a:Hvala @leteči vlak! :thumbupr

Se mi je zdelo da sem nekje prebral to okoli predelav -> nisem pa vedel da tri strani nazaj! :oops:
Če je pa tak na malo napisano, čuj! 8)

Še dobro da @Gorchy ni videl mojega posta! Bi mi lahko kar hitro nazaj dal kar sem jaz njemu v temi o 711:
_Borsig_ napisal/-a: ... @Gorchy ( v tem primeru bi glasilo @_Borsig_)pa ne spremlja cele teme! 8) ...
:mrgreen:
Sem imel v mislih, da bi Ti vrnil milo za žajfo :mrgreen: Pa nič ne de, te količine podatkov je malce težje obvladati še posebej, če z njimi ne žongliraš vsakodnevno.
Se pa lahko zjokamo, kako so nekoč naši motorniki vozili čez meje države, zdej pa kvečjemu drugi pokukajo na to stran Alp in ne obratno razen ob hudih izjemah (Mürzzuschlag in PTG tours - niso sicer motorniki ampak vseeno...)
Goran
Uporabniški avatar
sikos
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1038
Pridružen: 28.01.2012, 20:10
Kraj: Dolenjska

Re: SŽ 713, kanarčki

Odgovor Napisal/-a sikos »

713/715 - 121 je decembra lani prišel z revizije, danes vozi kot vlak 3284. :)
Danes storite prijazno dejanje "kar tako". Kadar naredite nekaj dobrega za druge, postanete sami srečnejši.
kenedy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 123
Pridružen: 18.09.2011, 13:12
Kraj: okolica dolenjske

Re: SŽ 713, kanarčki

Odgovor Napisal/-a kenedy »

Pozdravljeni?
Imam eno uprasanje kje se nahaja kanarček 713-111 ze 3 leta ga ni bilo na dolenjski progi

hvala za informacije
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: SŽ 713, kanarčki

Odgovor Napisal/-a cokla »

kenedy napisal/-a:Pozdravljeni?
Imam eno uprasanje kje se nahaja kanarček 713-111 ze 3 leta ga ni bilo na dolenjski progi

hvala za informacije
Če sem prav videl...sem ga danes srečal na poti proti domu. Ves bleščeč in prenovljen je drvel po Zasavju proti Ljubljani.
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
Uporabniški avatar
kamerad
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 360
Pridružen: 27.03.2008, 19:16
Kraj: dežela cvička

Re: SŽ 713, kanarčki

Odgovor Napisal/-a kamerad »

Material se že pripravlja.....

Slika


LP
Odgovori