Industrijski tir: STUDENCI SOKOLSKA - HE MARIBORSKI OTOK

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Uporabniški avatar
BoBi19
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 486
Pridružen: 18.03.2007, 12:37
Kraj: Maribor

Industrijski tir: STUDENCI SOKOLSKA - HE MARIBORSKI OTOK

Odgovor Napisal/-a BoBi19 »

Danes sem naredil mali sprehod in se odpravil po nekdanji zapuščeni industrijski progi, ki potega direktno od studenc do Hidroelektrarne Mariborski otok. Proga je dolga dobrih 2 km. Polovica proge je zaraščena.
Slike so posnete z " otroškim " digitalcem, nekatere z flešom, nekatere brez. Upam, da vam bo všeČ:

Proga se začne na takoj za postajo STUDENCI-SOKOLSKA, do določene točke je potekala vzporedno ob glavni progi MARIBOR-DRAVOGRAD, kasneje pa zavije v gozd.

Slika

Potekala je večinoma po gozdu:

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Tukaj je pa proga že zaraščena, in je bilo malo težko hoditi, a sem se prebil :)

Slika
Slika

Nekoč železniški prehod:

Slika

Proga se nadaljuje po ravnini:

Slika
Slika

Edina kretnica na progi:

Slika
Slika
Slika

Levo na slepi tir, desno v HE.

Oznaka:

Slika

Tukaj proga zaide v dolinico :) :

Slika
in se konča pred ograjo:

Slika
Mam pa nekaj vprašanj glede te proge:

- do katerega leta je tovorni vlak vozil po tej progi in kolikokrat na dan ?
- kdaj je bila nareta in katere lokmotive so vozile po njej ?
- zakaj so jo zaprli ?
- kakšen tovor se je vozil po njej ?
Zadnjič spremenil BoBi19, dne 22.01.2008, 21:10, skupaj popravljeno 1 krat.
Lp Boštjan
Uporabniški avatar
jure80
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1120
Pridružen: 08.06.2006, 20:59
Kraj: Ljubljana - Žalec

Odgovor Napisal/-a jure80 »

Zelo zanimiv fotopis, nism vedu, da obstaja ta zapuščena proga, bi bilo res fino ozvedet kaj podatkov o njej.
LP
Izidor
Uporabniški avatar
Griffith
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1140
Pridružen: 03.04.2007, 14:42
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Griffith »

Tukaj bi se pa lahko vozili z doma narejenimi vozički. :)
Slika
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Proga je bila narejena ob gradnji elektrarne Mariborski Otok (gradnjo so začeli Nemci med 2 svetovno vojno. Proga je bila najverjetneje postavljena tedaj). Glavni namen proge je bil dovoz materiala in težke opreme za gradnjo elektrarne. Da bi se proga koristila še v druge namene, mi ni znano.

LP

Jože
Uporabniški avatar
Brižita
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 149
Pridružen: 08.12.2006, 15:51
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Brižita »

Odlično, škoda le, da te je nakoncu ujela tema. Koliko pa je dolga ta proga. Morda bi bila primerna za drezine (Drezinapark, Mariborski Otok), čeprav, bi jaz raje videl malo daljšo progo, je pa ta zanimiva ker gre tudi skozi gozd.

L.P.
Miha
Uporabniški avatar
BoBi19
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 486
Pridružen: 18.03.2007, 12:37
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a BoBi19 »

Proga je dolga dobra 2 km. Ja slike so na žalost temne, ker je v gozdu bila res huda tema, čeprav je bilo še dokaj sončno zunaj.

Proga pa ne bi bila vozna, ker je polovica pragov strohnelih, pri prehodu pa je proga prekinjena, ponekod so na tirih zgradili brunarice in lesene garaže, podrta drevesa ležijo na progi, zaraščeno je z grmičevjem... :cry:

Bom se enkrat, ko bom imel čas popoldan ko bo sonce lotil slikanja proge, da bo vse lepše :)
Lp Boštjan
Florjan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 659
Pridružen: 16.11.2005, 18:56
Kraj: Šmartno pri Litiji

Odgovor Napisal/-a Florjan »

Barbarpapa1 napisal/-a:Pozdrav

Proga je bila narejena ob gradnji elektrarne Mariborski Otok (gradnjo so začeli Nemci med 2 svetovno vojno. Proga je bila najverjetneje postavljena tedaj). Glavni namen proge je bil dovoz materiala in težke opreme za gradnjo elektrarne. Da bi se proga koristila še v druge namene, mi ni znano.

LP

Jože
Spomladi leta 1967 sem z sošolci šel večkrat po tej progi proti reki Dravi kjer je bila čolnarna, da smo se vozili z čolnom. Takrat je bila proga še v dobrem stanju. Tudi jaz sem prepričan, da je bila zgrajena za potrebe elektrarne.
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3625
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

To niti ni proga ampak opuščen industrijski tir HE MB otok. Kot je že Jože dejal, so do HE pripeljali razno opremo, včasih je šlo večina tovora po železnici. Rednega prometa na tej progi nikoli ni bilo, še manj potniškega.

Tir bi bil lahko aktualen izpred nekaj let, ko so obnavljali elektrarne na zgornji Dravi, ampak je seveda šlo vse po cesti. :?

V študentskih letih sem se tudi sam kar nekajkrat klatil po tej relaciji, ki si jo poslikal. :D

To so bili lepi časi.press :lol:
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Ta industrijski tir je bil že v začetku 60 let povsem opuščen, je bila pa na Studencih še kretnica za odcep. Ali je še sedaj?. Kot mulci smo se mnogokrat potepali po tem koncu in ni bilo opaziti nobene aktivnosti. Kot že rečeno je proga služila med gradnjo HE MO.

Kakšni Štajerski ljubitelji bi pa res lahko takšen odsek preuredili za lastno zabavo....

LPL
Uporabniški avatar
jure80
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1120
Pridružen: 08.06.2006, 20:59
Kraj: Ljubljana - Žalec

Odgovor Napisal/-a jure80 »

Zanimivo, da niso te proge demontirali, glede na to, da so jo uporabljali samo za gradnjo HE :roll: .
Zadnjič spremenil jure80, dne 29.01.2008, 11:30, skupaj popravljeno 1 krat.
LP
Izidor
Uporabniški avatar
mg5888
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 110
Pridružen: 28.11.2007, 20:37

Odgovor Napisal/-a mg5888 »

jure80 napisal/-a:Zanimivo, da niso te proge demontirali, glede na to, da so jo uporabljali samo za gradnjo proge :roll: .
Za gradnjo HE ne proge. :)

Marsikje pa so progo odmontirali, pa bi jo še potrebovali. :cry:

lp MG
Uporabniški avatar
jure80
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1120
Pridružen: 08.06.2006, 20:59
Kraj: Ljubljana - Žalec

Odgovor Napisal/-a jure80 »

mg5888 napisal/-a:
jure80 napisal/-a:Zanimivo, da niso te proge demontirali, glede na to, da so jo uporabljali samo za gradnjo proge :roll: .
Za gradnjo HE ne proge. :)

Marsikje pa so progo odmontirali, pa bi jo še potrebovali. :cry:

lp MG
Evo, sm že popravu :oops: . Proge Velenje - Otiški vrh in Jesenice - Kranjska Gora pa so lahko takoj demontirali.
LP
Izidor
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Odgovor, zakaj proga ni bila demontirana, se mogoče skriva v lastništvu. Obstaja verjetnost, da je proga v lasti DEM (Dravske Elektrarne Maribor), kar bi bilo logično, če je to industrijski tir. In tega se železnica v preteklosti in tudi danes ne sme dotikati. Možno pa je, da zadeva lastniško sploh ni "pošlihtana" (glede na to, da je napisano, da so na progi zgrajeni nekateri objekti.....Možno, da so tudi ti brez gradbenega dovoljenja :mrgreen: )

LP

Jože
Uporabniški avatar
mg5888
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 110
Pridružen: 28.11.2007, 20:37

Odgovor Napisal/-a mg5888 »

Se strinjam, zelo verjetno je krivo lastništvo.

Dvomim pa da so Nemci delali brez gradbenega dovoljenja. Obstaja pa možnost, da so se dokumenti izgubili (je takrat le bila vojna).

lp MG
SIMY
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 948
Pridružen: 20.02.2006, 20:29
Kraj: Štajerska

Odgovor Napisal/-a SIMY »

Hm,nekaj sem se vprašal pri vsem tem,kdo je lastnik bivše trase železnice od velenja do otiškega vrha?

V velenju verjetno občina,samo kaj pa naprej,zasebniki ?ali je mogoče še kaj od železnic ?
Odgovori