Železniška proga Kranj-Naklo-Tržič

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Ajznponar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 858
Pridružen: 09.07.2009, 22:24

Re: vlak v tržiču

Odgovor Napisal/-a Ajznponar »

Ko sem že iz "naftalina" potegnil fotke iz Nakla, si jih malo oglejmo:

Nekdanja postaja je najbrž še ne tako dolgo nazaj dobila prizidek:
Slika

Še z druge strani:
Slika

Malo me čudi, kako se je uspelo ohraniti nemškemu napisu. Proga je delovala tudi po 2. svetovni vojni in dozdeva se mi, da ne v eni, ne v drugi Jugoslaviji niso preveč marali Nemcev. Pač pa so toliko raje napise "prevajali" v cirilico. #-o

Zraven stoji tudi tole. Res pa ne vem, ali ima kakšno zvezo z bivšo progo:
Slika

Včasih se je nadaljevalo proti Tržiču:
Slika

Še malo od bližje:
Slika

Strojevodje iz Tržiča so včasih tako nekako videli uvoz v Naklo:
Slika

In še pogled proti Kranju:
Slika
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: vlak v tržiču

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Slučajno sem našel fotko proge Kranj - Tržič in imena postaj...

Slika


...in še maksimalna medosna razdalja med kolesi ter maksimalna osna obremenitev...

Slika
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
andrazon
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 510
Pridružen: 07.07.2011, 20:23

Proga Kranj-Naklo

Odgovor Napisal/-a andrazon »

Pozdrav

Večkrat se peljem skozi naklo in opazujem tamkajšno progo, še posebno mi je všeč parna tenderca na koncu. Rad bi izvedel kaj več o tej progi ( kdaj in čemu je bila zgrajena, kaj je po njej vozilo in kaj, če kaj vozi po njej danes). Posebej pa me zanima, od kod parna lokomotiva na koncu proge. Posebej sumljiva se mi zdi serija. Nisem siguren ali je 53 ali 57, je pa JŽ. Na Tinetovi strani nisem našel nič, no skoraj nič. Opisana je serija 53, ampak nič ne piše, da bivozila v okolici naklega.
LP Andraž
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Proga Kranj-Naklo

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Za začetek bi malo iskanja po našem forumu dalo kar nekaj odgovorov:

viewtopic.php?f=21&t=3835&hilit=Naklo

Začetni namig. Proga, ki se danes končuje v Naklem, je njega dni segala do Tržiča....lokomotiva pa je nekdanja JŽ53...

LP

Jože
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Proga Kranj-Naklo

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Predlog zelenim: izbris teme in lepljenje vprašanja k eni že obstoječih tem o tej progi.
Predlog @andrazonu: domača naloga; razišči delovanje funkcije "Išči" (v isti vrsti kot je "Prijava" #-o )
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Proga Kranj-Naklo

Odgovor Napisal/-a cokla »

železocestnik napisal/-a: Predlog @andrazonu: domača naloga; razišči delovanje funkcije "Išči" (v isti vrsti kot je "Prijava" #-o )
To je preveč dela, @železocestnik. :roll:
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
zelencek
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 513
Pridružen: 22.09.2011, 20:16

Re: Proga Kranj-Naklo

Odgovor Napisal/-a zelencek »

Ko bom pri sorodnikih (tam imajo zelo dober razgled na omenjeno progo), bom poskusil vse skupaj malo poslikati, da ne bo treba teme brisati. Ampak fotografije ne bodo prišle takoj. V roku 1 do 2 mesecev. To pa sta sliki naklanske kretnice za dokaz, da imam tam "veze" (spoznavanje delovanja kretnic za "navadne ljudi")
http://shrani.najdi.si/?3S/uT/32L4hziS/1000666.jpg
http://shrani.najdi.si/?2k/dA/32T4tTRF/1000668.jpg
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Proga Kranj-Naklo

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

A res ne najdete stare teme o tej progi ...ali se :^o

Brez veze je imeti preveč istih tem, če res nimaš kaj posebnega dodati...
Morali bi delati na tem, da jih združujemo, ne pa širimo...
Še enkrat...če res nimaš kaj izredno novega dodati...ja, takrat pa je nova tema še kako zaželjena =D> =D>

Nazadnje ne bo nihče več vedel, kje imamo kaj. :roll:
Proge, ki jih ni več in zgodovino prog pa itak obravnavamo v "oddelku" železnica skozi čas :train1
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Ajznponar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 858
Pridružen: 09.07.2009, 22:24

Re: Proga Kranj-Naklo

Odgovor Napisal/-a Ajznponar »

Poleg te lokomotive se najde dokaj zanimiv opis v slovenščini in angleščini. Da ne boš preveč neučakan, še fotka te table:
Slika

Menda je ravno ta lokomotiva vlekla zadnji vlak v Tržič in so jo zato razstavili ob stoletnici izgradnje proge. Pred tem je menda stala pred postajo v Lescah.

Ostankov proge med Naklim in Tržičem najverjetneje ne boš našel kaj dosti. Poleg lokomotive je nekdanja postaja Naklo z dvojezičnim krajevnim napisom, v severnem "predmestju" Nakla je nekdanji podvoz pod glavno cesto:
Slika

Če preiščeš forum, boš nekje našel tudi zgodovinske fotke nekdanje postaje v Tržiču (pred kratkim so jo porušili :() Odsek do Naklega je menda ostal na pritisk JNA in se (je) uporablja(l) tudi kot "industrijski tir" za Merkur, ki ima tam upravo in skladišča. Če te zanima, dr. Google najde tudi neko diplomsko nalogo o tem Merkurjevem ind. tiru.

Samo lokomotivo sem nedolgo nazaj prefotkal z vseh možnih položajev. Ena slika je tule, za ostalo pa poklikaj thumbnaile in povezave na strani, ki se ti odpre.

Mmg., če te kaj zanese v Rogatec, je tam razstavljena njena sestra s skoraj identično opisno tablo.
andrazon
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 510
Pridružen: 07.07.2011, 20:23

Re: Proga Kranj-Naklo

Odgovor Napisal/-a andrazon »

Hvala za vse odgovore in povezeave. Zanima pa me kako je s progo danes??
LP Andraž
zelencek
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 513
Pridružen: 22.09.2011, 20:16

Re: Proga Kranj-Naklo

Odgovor Napisal/-a zelencek »

Omejitve so: čez ŽP Kranj 75 km/h, po progi 40 km/h, približno 200m pred koncem proge (t.j. pred njivojskim prehodom in pred 1. postajno kretnico) 10 km/h.
Za ostalo pa nisem siguren-na progi je temnik (nekakšna soteska), zanimiv most čez Savo, predorov ni, proga nima večjih zavojev, nabiralnik ponavadi vleče Đurica 643 in na progi so zastareli leseni in nekaj betonskih pragov. Za ostalo naj povejo strokovnjaki, ker jaz za vse to vem iz "ustnih in pisnih izročil".
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Proga Kranj-Naklo

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

železocestnik napisal/-a:Predlog zelenim: izbris teme in lepljenje vprašanja k eni že obstoječih tem o tej progi.
Predlog @andrazonu: domača naloga; razišči delovanje funkcije "Išči" (v isti vrsti kot je "Prijava" #-o )


Hehe, ŽC lepo in skrbno skrbi za svoj vrtiček. Naj mu bo uslišano. :lol:
Prestavljeno, oz., združeno.

M. Dolfe
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
zelencek
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 513
Pridružen: 22.09.2011, 20:16

Re: vlak v tržiču (Naklo)

Odgovor Napisal/-a zelencek »

Hvala "ta glavnim", ker bo zdaj najbrž manj komentarjev o brskalnikih, enakih temah, ipd...
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: vlak v tržiču (Naklo)

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Sem pripravljen poiskati še vse, kar smo o progi Kranj - Tržič že pisali, če se spremeni naslov teme v Železniška proga Kranj-Naklo-Tržič. Z velikim T :lol: :lol:

Tudi Rustja je dodal knjigi Železnica skozi Naklo podnaslov: Sto let železniške proge Kranj - Naklo - Tržič

Predno se začnejo postavljati začetniška vprašanja, je potrebno pogledati v to knjigo. Jih imajo v knjižnicah.
Je pa še veliko stvari, ki jih tudi v tej knjigi ni. Torej pogledati je potrebno za kakšnimi novimi starimi fotografijami, dokumenti, zapisi v časopisih....
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: vlak v tržiču (Naklo)

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

železocestnik napisal/-a:Sem pripravljen poiskati še vse, kar smo o progi Kranj - Tržič že pisali, če se spremeni naslov teme v Železniška proga Kranj-Naklo-Tržič. Z velikim T :lol: :lol:

...
Ja ja, saj. ŽC bo iskal, Dolfe pa sestavljal ..... #-o

OK, naslov je sedaj modificiran v nulo.

Mod. Dolfe
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Odgovori