Vabilo na proslavo ob 100. obletnici Postavljalnice Celje

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Odgovori
Tomy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 842
Pridružen: 22.03.2008, 12:06

Re: Vabilo na proslavo ob 100. obletnici Postavljalnice Celj

Odgovor Napisal/-a Tomy »

Tono napisal/-a:
038 napisal/-a:Obstajajo, pa tudi notranje, samo meter še poiščemo, boš pa moral priti v Celje na druženje. :mrgreen:
To pa je najboljši odgovor zadnjega časa :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Meter je v tisti tardeči škatli z orodjem, tako da je treba samo priti v Celje na druženje. :mrgreen: :mrgreen:

Lep dan
Tomaž
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Vabilo na proslavo ob 100. obletnici Postavljalnice Celj

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Zadnje fotografije postavljalnice so bile iz julija 1990.
Prof. Bogić pa je fotografiral postavljalnico tudi maja 1989...

Slika


Hiše zadaj pa so izgledale takole...

Slika

Se zahvaljujem prof. Bogiću za dovoljenje za objavo fotografij na forumu.
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Vabilo na proslavo ob 100. obletnici Postavljalnice Celj

Odgovor Napisal/-a Tono »

Zdravo,

ozadje iz leta 1989 oz. 1990 mi je bolj všeč kot danes. Betonska kolosa davkarije in danes skoraj popolnoma praznega trgovskega centra sta živa katastrofa.

Lp,

T
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
Dirigent
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 976
Pridružen: 21.09.2005, 21:21

Re: Vabilo na proslavo ob 100. obletnici Postavljalnice Celj

Odgovor Napisal/-a Dirigent »

Kolos davkarije ni bil in ne bo nikdar nikomur všeč......naj bo DURS ali CURS.......
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Vabilo na proslavo ob 100. obletnici Postavljalnice Celj

Odgovor Napisal/-a milchy »

Dirigent napisal/-a:Kolos davkarije ni bil in ne bo nikdar nikomur všeč......naj bo DURS ali CURS.......
kaj bo šele potem, ko bo FURS ? .....
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Vabilo na proslavo ob 100. obletnici Postavljalnice Celj

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

milchy napisal/-a:
Dirigent napisal/-a:Kolos davkarije ni bil in ne bo nikdar nikomur všeč......naj bo DURS ali CURS.......
kaj bo šele potem, ko bo FURS ? .....
A pol DURS-a res ne bo več? :shock:

Jaz trotl sem pa zadnjič tak čudno pogledal, ko sem od njih dobil ZADNJI opomin!

:mrgreen: :oops: :mrgreen:
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4113
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Vabilo na proslavo ob 100. obletnici Postavljalnice Celj

Odgovor Napisal/-a mkx »

_Borsig_ napisal/-a:
milchy napisal/-a:kaj bo šele potem, ko bo FURS ? .....
A pol DURS-a res ne bo več? :shock:
DURS je svoje že opravil ... kakor gredo stvari bomo v prihodnje samo še vegetirali, za rastline zatirat je pa res najbolj pristojna fitosanitarna uprava ... #-o
LP, Metod
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Vabilo na proslavo ob 100. obletnici Postavljalnice Celj

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Ponudba...
železocestnik napisal/-a:Vsi ste si lahko prebrali na spominski plošči:
Dolfe napisal/-a:
26.Slika

.... na njej pa piše: .......

"izsek" :lol:
Slika

Iz zgornjega citata sledi, da ni na voljo načrtov, podatkov o gradnji (n.pr.cene, izvajalci....), tehničnega pregleda itd.

Najdejo pa se načrti za n.pr. skoraj vsak abort/aport na južni železnici :lol: :lol:

Tudi mariborske postavljalnice smo že skoraj obdelali "v nulo"...seveda čisto po neumnosti....zaradi ene fotke smo se šli forenzike :roll:

Glede na to, da je že pred kar nekaj časa iskal načrte in dokumente o tej postavljalnici g. Jože Resnik, strokovnjak za zgodovino železnic (objavil je tudi nekaj knjig o tej tematiki), pa jih ni našel po pripovedovanju niti v Dunajskih arhivih, se je porodila ideja, da to poizkuša izvrtati železocestnik, ki ima zveze po vseh arhivih sveta :lol:

Nedolgo tega je železocestnik izbrskal eno papeško listino iz leta 1245, izdano v Lyon-u (ja, v Franciji, kjer je bil v "izgnanstvu"...), ter eno cesarsko, izdano leta 1243 v kraju Foggia (ja, v Italiji, kjer se je "sprehajal" nemški cesar...)...
Listini sem predal v obdelavo in objavo prof. Härtlu iz Gradca, ki se mi je v objavi zahvalil za "velikodušno" prepustitev dokumentov za obdelavo...
Ja, novih papeških in cesarskih listin se danes ne najde več kar tako. Zadnje so našli zgodovinarji in arhivisti pred 30 leti. Torej, reference so :wink: :lol:

Potrebno pa je vedeti, da je tudi arhiv Južne železnice ohranjen v fragmentih. Za ene zadeve (tudi nepomembne) je ohranjenih nekaj fasciklov, za druge samo en listek, za nekatere nič...

Glede na vse zgoraj navedeno in odlične reference železocestnika je prišlo na proslavi 100. letnice postavljalnice in 10-letnice društva do ideje, da kljub vsemu še železocestnik še enkrat poskuša najti načrte oz. dokumente...
Čeprav je to skoraj misija nemogoče :roll: :lol:


V igri so bili različni motivacijski prijemi za železocestnika:

1. predsednik društva Rudi na svoj račun zamenja spominsko ploščo z novimi podatki
2. Tono izda novo zloženko in jo dostavi v vsako gospodinjstvo v Celju
3. za železocestnika se "zrihta" častno občanstvo mesta Celje
4. priredi se ponovna proslava in razstava najdenih dokumentov, seveda s http://www.sonar42.com/wp-content/galle ... enj/96.jpg (ta slikca je izposojena od Sandija...)

Kar nekaj časa sem premišljeval, ali bi "zagrizel" :wink: :lol:

Ali ponudba še velja :?: :lol: :lol:


Sprejetje ponudbe...
Tono napisal/-a:ŽC,

kar se mene tiče, moja točka velja. Še več, zgibanko bom osebno dostavil v vsako celjsko gospodinjstvo, ki ima hčerko, staro med 18 in 25 leti :) :) :)

Bo vredi?

Lp,

T


Izvedba del...

ŽC si je začel nabirati sodelavce po arhivih, knjižnicah in...barih :wink:

S skupnimi močmi so se dokopali do razglednice iz leta 1906 :!:

Do sedaj je bila znana le razglednica iz 1910 s kretniškim stolpom:

Slika

samo povzetek:

Razglednica potrjuje arhivsko gradivo, ki sem ga zbral (gradbeno dovoljenje za postavljalnico na odcepu tira za Velenje iz leta 1905) in dejstvo, da je izgradnja nujna.
Štajersko namestništvo v Gradcu je namreč 5. 9. 1905 poslalo dokumentacijo na mestni urad Celje (Stadamt Cilli), vendar gradivo v Celju ni ohranjeno, iz dokumentacije štajerskega namestništva pa izhaja, da je mestni urad (župan) Celje odgovoril 30.9.1905. Štajersko namestništvo je potem izdalo dovoljenje za gradnjo 5.10.1905.
Južna železnica (Südbahn) je zaprosila za dovoljenje 19.8.1905 z željo, da je postopek čimprej zaključen, ker željo, da bi "še letos" dokončali gradnjo.
Izgleda, da se jim je želja izpolnila.
Vsekakor je bil v ranjki monarhiji postopek za gradbeno dovoljenje hitrejši kot danes...pa je moralo dovoljenje romati skozi ministrstvo na Dunaju, Štajersko namestništvo v Gradcu, mestni urad v Celju in nazaj.


In sedaj pride na vrsto Tono z obiski po celjskih gospodinjstvih =D> =D> :lol: :lol:

Še malo zgodovine. Tono, ko je "talal" zastarele zgibanke :wink:
Dolfe napisal/-a:


24.Slika

Tudi Tono je dodal svoj prispevek. Od A do Ž je naredil zgibanko, jih natisnil in razdelil udeležencem. Vse gratis.



Dost je blo. Čez 50 let bo 150. obletnica. Se vidimo ......


lp
Dolfe

Zastarel zapis:

Slika



Nov, up-to date zapis :wink:

Pravilen zapis na tabli…

Kretniška postavljalnica 2 je bila v Celju zgrajena leta 1906. Datiranje izhaja iz soglasja železniškega ministrstva na Dunaju z dne 30.8.1905 in gradbenega dovoljenja štajerskega namestništva v Gradcu z dne 5.10.1905 ter na podlagi razglednice Celja, na kateri je leta 1906 že viden ta kretniški stolp.


Razglednica bo vidna šele čez nekaj dni :wink:


Takrat bo že čez 10.000 ogledov :wink: :lol: =D>

Naslov teme pa bodo zeleni spremenili v soglasju s Tonotom v: 100. obletnica Postavljalnice Celje
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Vabilo na proslavo ob 100. obletnici Postavljalnice Celj

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

železocestnik napisal/-a:
samo povzetek:

Razglednica potrjuje arhivsko gradivo, ki sem ga zbral (gradbeno dovoljenje za postavljalnico na odcepu tira za Velenje iz leta 1905) in dejstvo, da je izgradnja nujna.
Štajersko namestništvo v Gradcu je namreč 5. 9. 1905 poslalo dokumentacijo na mestni urad Celje (Stadamt Cilli), vendar gradivo v Celju ni ohranjeno, iz dokumentacije štajerskega namestništva pa izhaja, da je mestni urad (župan) Celje odgovoril 30.9.1905. Štajersko namestništvo je potem izdalo dovoljenje za gradnjo 5.10.1905.
Južna železnica (Südbahn) je zaprosila za dovoljenje 19.8.1905 z željo, da je postopek čimprej zaključen, ker željo, da bi "še letos" dokončali gradnjo.
Izgleda, da se jim je želja izpolnila.
Vsekakor je bil v ranjki monarhiji postopek za gradbeno dovoljenje hitrejši kot danes...pa je moralo dovoljenje romati skozi ministrstvo na Dunaju, Štajersko namestništvo v Gradcu, mestni urad v Celju in nazaj.

od vloge "Južne železnice z dne: 7.april 1905 oz.19.8.1905
železocestnik napisal/-a:
Vsi dogovori pa so bili končani do 7. aprila 1905, ko je Južna železnica zaprosila za dovoljenje za izgradnjo varnostnih naprav na postaji Celje in s tem v zvezi postavitev kretniškega stolpa in postavljalne hišice. K dopisu je dodala 2 načrta, ki pa nista ohranjena pri spisu.
Dokončno pa je bila ponovna prošnja formulirana 19. avgusta1905, že 23. avgusta 1905 pa jo je obravnavalo Železniško ministrstvo na Dunaju.

Prošnja Južnih železnic z dne 19. avgust 1905...

Slika


Štajerska deželna vlada pa je obvestila Železniško ministrstvo na Dunaju dne 5. oktobra, da je Južni železnici izdala dne 30. avgusta 1905 gradbeno dovoljenje za izgradnjo enega kretniškega stolpa in ene postavljalne hišice na postaji v Celju...
Opomba: zgoraj je narobe 30. avgusta 1905 in je potrebno izpustiti. Štajersko namestništvo je izdalo gradbeno dovoljenje 5. oktobra 1905. Izdalo pa ga je na podlagi odloka železniškega ministrstva na Dunaju z dne 30.8.1905.




...do izdaje gradbenega dovoljenja: z dne 5.10.1905

Slika



...je minulo mesec in pol oziroma pol leta, če upoštevamo tisto prvo vlogo z dne 7.4.1905 :!:


Morda bi bilo potrebno to obdelati v posebni brošurici o kretniškem stolpu v Celju in ne samo omeniti datume v zloženki :-k


In jo predpisati za obvezno literaturo za uradnike v SLO, ki imajo opravka z izdajo gradbenih dovoljenj :!: :!: :pamet :beg
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4113
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Vabilo na proslavo ob 100. obletnici Postavljalnice Celj

Odgovor Napisal/-a mkx »

železocestnik napisal/-a:Vsekakor je bil v ranjki monarhiji postopek za gradbeno dovoljenje hitrejši kot danes...
Ja saj ... kje je že k.u.k monarhija danes? Globoko v zgodovini. Slovenska (banana)republika pa še vedno živahno brca. #-o

Pa resno: hočemo razglednico! =D>
LP, Metod
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Vabilo na proslavo ob 100. obletnici Postavljalnice Celj

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

železocestnik napisal/-a:

Zastarel zapis:

Slika



Nov, up-to date zapis :wink:

Pravilen zapis na tabli…

Kretniška postavljalnica 2 je bila v Celju zgrajena leta 1906. Datiranje izhaja iz soglasja železniškega ministrstva na Dunaju z dne 30.8.1905 in gradbenega dovoljenja štajerskega namestništva v Gradcu z dne 5.10.1905 ter na podlagi razglednice Celja, na kateri je leta 1906 že viden ta kretniški stolp.


Razglednica bo vidna šele čez nekaj dni :wink:


Takrat bo že čez 10.000 ogledov :wink: :lol: =D>

Naslov teme pa bodo zeleni spremenili v soglasju s Tonotom v: 100. obletnica Postavljalnice Celje

Število ogledov je: 10875 :!:


Razglednica še ni vidna :wink: (vsaj jaz je ne vidim na forumu, jo moram iskati po 1 T zunanjem disku :lol:


Za nejeverne Tomaže pa še izdaja predpisa o varnostnih napravah na postaji Celje, ki sem ga našel danes...

Pravilneje: našel sem oznanilo za izdajo predpisa...

Našel pa sem ga v zbirki cirkularjev c. kr. priviligirane Južne železnice z dne 28. julij 1906
Priložen je kupon, da lahko ta predpis naročiš pri gradbeni direkciji Južne železnice na Dunaju. Na žalost s tem kuponom danes tega predpisa ne dobiš. Poiskati ga bo potrebno v muzeju Južne železnice v Šentjurju.

Oznanilo ima datum 15. julij 1906, podpisali pa so ga za gradbeno direkcijo Formacher, za prometno direkcijo Hohn, na strojno direkcijo pa sam Gölsdorf.


Slika


Mislim, da si zasluži povečavo...

Slika


Seveda so se morali prizadeti najprej seznaniti s temi predpisi, opraviti izpit iz poznavanja teh predpisov, potem pa so aktivirali varnostne naprave, vključno z "našim" kretniškim stolpom.
Datum aktiviranja je določil inšpektorat Južne železnice iz Gradca. Tega datuma zaenkrat še ne poznamo...


Lahko pa s 100% verjetnostjo trdimo, da je kretniški stolp bil zgrajen leta 1906 :!: \:D/ Slika Slika


Nov/najnovejši up-today zapis (4.6.2013)...


Pravilen zapis na tabli…

Kretniška postavljalnica 2 je bila v Celju zgrajena leta 1906. Datiranje izhaja iz soglasja železniškega ministrstva na Dunaju z dne 30.8.1905 in gradbenega dovoljenja štajerskega namestništva v Gradcu z dne 5.10.1905. Južna železnica je 15. julija 1906 izdala predpis o varnostnih napravah na postaji v Celju. Na razglednici Celja iz leta 1906 je že viden ta kretniški stolp.

:berr :berr
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Vabilo na proslavo ob 100. obletnici Postavljalnice Celj

Odgovor Napisal/-a Tono »

Bravo, majster!
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Vabilo na proslavo ob 100. obletnici Postavljalnice Celj

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Hvala za pohvalo...šele danes sem videl, da so od ponudbe do izvedbe minila 3 (z besedo: tri) leta :roll:
Dobro, saj sem še kaj drugega naredil v tem času, pa vendar...
Ene parkrat sem bil v Zgodovinskem arhivu v Celju in nič našel, v Deželnem arhivu v Gradcu sem našel dopisovanje v zvezi z gradbenim dovoljenjem in potem še v Osrednji knjižnici Celje našel razglednico iz leta 1906 (ki še čaka na objavo). Seveda sem premetal celoten Arhiv Slovenije in našel vse drugo razen načrtov postavljalnice v Celju.

Da so minula res 3 leta... :old

Tole je bilo napisano v tej temi: 24.06.2010, 20:24
železocestnik napisal/-a:Vsi ste si lahko prebrali na spominski plošči:
Dolfe napisal/-a:
26.Slika

.... na njej pa piše: .......

"izsek" :lol:
Slika

Iz zgornjega citata sledi, da ni na voljo načrtov, podatkov o gradnji (n.pr.cene, izvajalci....), tehničnega pregleda itd.

Najdejo pa se načrti za n.pr. skoraj vsak abort/aport na južni železnici :lol: :lol:

Tudi mariborske postavljalnice smo že skoraj obdelali "v nulo"...seveda čisto po neumnosti....zaradi ene fotke smo se šli forenzike :roll:

Glede na to, da je že pred kar nekaj časa iskal načrte in dokumente o tej postavljalnici g. Jože Resnik, strokovnjak za zgodovino železnic (objavil je tudi nekaj knjig o tej tematiki), pa jih ni našel po pripovedovanju niti v Dunajskih arhivih, se je porodila ideja, da to poizkuša izvrtati železocestnik, ki ima zveze po vseh arhivih sveta :lol:

Nedolgo tega je železocestnik izbrskal eno papeško listino iz leta 1245, izdano v Lyon-u (ja, v Franciji, kjer je bil v "izgnanstvu"...), ter eno cesarsko, izdano leta 1243 v kraju Foggia (ja, v Italiji, kjer se je "sprehajal" nemški cesar...)...
Listini sem predal v obdelavo in objavo prof. Härtlu iz Gradca, ki se mi je v objavi zahvalil za "velikodušno" prepustitev dokumentov za obdelavo...
Ja, novih papeških in cesarskih listin se danes ne najde več kar tako. Zadnje so našli zgodovinarji in arhivisti pred 30 leti. Torej, reference so :wink: :lol:

Potrebno pa je vedeti, da je tudi arhiv Južne železnice ohranjen v fragmentih. Za ene zadeve (tudi nepomembne) je ohranjenih nekaj fasciklov, za druge samo en listek, za nekatere nič...

Glede na vse zgoraj navedeno in odlične reference železocestnika je prišlo na proslavi 100. letnice postavljalnice in 10-letnice društva do ideje, da kljub vsemu še železocestnik še enkrat poskuša najti načrte oz. dokumente...
Čeprav je to skoraj misija nemogoče :roll: :lol:


V igri so bili različni motivacijski prijemi za železocestnika:

1. predsednik društva Rudi na svoj račun zamenja spominsko ploščo z novimi podatki
2. Tono izda novo zloženko in jo dostavi v vsako gospodinjstvo v Celju
3. za železocestnika se "zrihta" častno občanstvo mesta Celje
4. priredi se ponovna proslava in razstava najdenih dokumentov, seveda s http://www.sonar42.com/wp-content/galle ... enj/96.jpg (ta slikca je izposojena od Sandija...)

Kar nekaj časa sem premišljeval, ali bi "zagrizel" :wink: :lol:

Ali ponudba še velja :?: :lol: :lol:

Sedaj bom premislil, preden bom dal od sebe podobno ponudbo :lol: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Vabilo na proslavo ob 100. obletnici Postavljalnice Celj

Odgovor Napisal/-a Tono »

Na malico te bomo peljali :)
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Vabilo na proslavo ob 100. obletnici Postavljalnice Celj

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Sem mislil, da boš rekel na Bohinjko (res se še nisem peljal po njej...sem rekel, da bom šel najprej z avtovlakom, da si ogledam traso in potem z muzejskim, pa se mi še ni izšlo :oops: ...sem se prej peljal z avtovlakom čez Furko, ker nisem mogel pred tednom preko prelaza z avtom (še niso očistili sneg)...
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Odgovori