Kakšna usoda čaka Dolančev vagon ?

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
amater
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 61
Pridružen: 05.08.2007, 20:41

Re: Kakšna usoda čaka Dolančev vagon ?

Odgovor Napisal/-a amater »

Se mi zdi, da je pred leti tale Dolančev vagon bil parkiran na tiru v vojašnici Mokronog.
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Kakšna usoda čaka Dolančev vagon ?

Odgovor Napisal/-a Tono »

@amater: mislim, da informacija drži. Baje je nad vagonom nekaj časa roko držala vojska.

@karbidovka: Radenska je iz časov te reklame...

Povezava na video

:D :D :D

Lp,

Tono

PS: vedno sem se spraševal, kaj v reklami "pojeta" šiptarja
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Re: Kakšna usoda čaka Dolančev vagon ?

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

Mislim da bi bilo preje obnoviti marsikater drugi vagon oz. lokomotivo kot tega. Naj ga menjajo na jug kjer imajo ostale. Z enim vagonom modrega vlaka tak nimaš kaj počet. Uporabljal oz obiskoval ga pa tako ne bo nihče?!
[url=http://myrencontres.com]site de flirt internet[/url]
miloš
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 388
Pridružen: 26.11.2008, 10:12

Re: Kakšna usoda čaka Dolančev vagon ?

Odgovor Napisal/-a miloš »

Vagon je včasih stal v Ortneku,preden je bil prepeljan na Jesenice-tam sem ga tudi poslikal.Na Railserbia (galerija) je tudi slika vagona na ljubljanski postaji,ko je bil še v funkciji za RIS.Ko je bil v sestavu modrega vlaka,je imel oznako 1-02,kar pomeni,da je vozil v prvi garnituri (predhodnica z avtomobili).Danes je zunanjost malce spremenjena (nima reber na strehi,harmonike in poglobitve na čelnih straneh.okroglih puferjev,ima pa značilna rebra na boku pa tudi okna in vrata so ostala taka kot prej).Podobni vagoni iz sestava modrega vlaka so še 1-03 in 1-04 (dodajajo jih na vlake za Bar),1-05 (v sestavu pomožnega vlaka v Sarajevu),2-18(pogorel v Podgorici) ter 2-17 in 2-21 (v garaži na Topčideru).
LP Miloš
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Kakšna usoda čaka Dolančev vagon ?

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

miloš, mislim in kolikor jaz poznam okoliščine tega vagona, da prav malo od naštetega ne drži. Razen čuvanja v Ortneku seveda.

OK, kdaj pa je po tvojih podatkih, ta vagon doživel tako temeljito prenovo? Mislim na vsaj približno letnico?

lp
Dolfe
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Kakšna usoda čaka Dolančev vagon ?

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Konec politične konotacije. Sicer bo padla ključavnica!

MMG, zadnji trije prispevki so bili umaknjeni.

lp
Mod. Dolfe
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Kakšna usoda čaka Dolančev vagon ?

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Dolfe napisal/-a:OK, kdaj pa je po tvojih podatkih, ta vagon doživel tako temeljito prenovo? Mislim na vsaj približno letnico?
Dolfe, nekaj od tega imaš na srbskem forumu oz. če citiram napisano:
SV 410 napisal/-a:Ova su kola nekada bila u sastavu Plavog voza kao kola 1-02. To su bila WLB kola indentična sadašnjim kolima 1-03, 1-04 i 2-21 , iz sastava Plavog voza. Kola su svojevremeno predata tadašnjem RIV-u Republike Slovenije, koji su izvršili adaptaciju ovih kola iz WLB u salonska kola za svoje potrebe.
Kola su izgrađena 1966.god., u Mariboru, i bila su namenjena sa uvršćivanje u prvi SV, tj. izvidnicu.
SV 410 je po mojih informacijah oseba, ki že lep cajt dela na Topčideru in je zadolžen za oskrbo modrega vlaka. Glede na napisano na tem forumu, bi znalo biti, da je tam še za časa Tita...
Goran
miloš
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 388
Pridružen: 26.11.2008, 10:12

Re: Kakšna usoda čaka Dolančev vagon ?

Odgovor Napisal/-a miloš »

Dolfe pojma nimam,kdaj je prišel v Slovenijo,zato sem jih včeraj spet malo vzpodbudil na beograjskem forumu,pa danes še ni kakega pravega odgovora(razen trditve,da je bil že v osnovi grajen za RIS).Jaz osebno bolj verjamem SV410,saj je zaposlen na Topčiderju in je dal na forum precej risb in podatkov ki so me zanimali.Spoznal sem ga tudi osebno lani maja,ko sem imel priložnost stopiti v PV in se po postaji peljati v kabini 666-002.Ob tej priliki sem ga prosil za kakršnokoli dokumentacijo okoli našega salona (ali podobnega),vendar kljub obljubam do danes nisem dobil nič.
Goran,človek je mislim malo mlajši od mene in težko če je že takrat delal v garažah.
LP Miloš
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Kakšna usoda čaka Dolančev vagon ?

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Že o letu izdelave se letnici bistveno razhajata. Kaj šele o čem drugem. :wink:

Skopirano iz srbskega foruma:
SV 410 napisal/-a:Ova su kola nekada bila u sastavu Plavog voza kao kola 1-02. To su bila WLB kola indentična sadašnjim kolima 1-03, 1-04 i 2-21 , iz sastava Plavog voza. Kola su svojevremeno predata tadašnjem RIV-u Republike Slovenije, koji su izvršili adaptaciju ovih kola iz WLB u salonska kola za svoje potrebe.
Kola su izgrađena 1966.god., u Mariboru, i bila su namenjena sa uvršćivanje u prvi SV, tj. izvidnicu.


Iz teme na tej strani.
_Borsig_ napisal/-a: Izdelan v TŽV Boris Kidrič leta 1968...
Slika


Moje mnenje; med drugim, da bi temu vagonu "peglali streho" je težko verjetno. Porušila bi se mu nosilna karakteristika ...... Slika
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Kakšna usoda čaka Dolančev vagon ?

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Dolfe, misliš, da bi vzdolžna rebra po strehi pripomogla h boljšim torzijskim karakteristikam? Možno je ampak iskreno rečeno, zdi se mi malce neumno. Vsekakor pa, če je bila streha kdajkoli rebrasta, so jo dobro predelali, da ni več...
Goran
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Kakšna usoda čaka Dolančev vagon ?

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Ti vagoni so samonoslilne konstrukcije z ojačanimi profili. In če so pri tem upoštevali vzdolžna rebra oplate, potem so bistvenega pomena za togost koša.
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Kakšna usoda čaka Dolančev vagon ?

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Torej po domače rečeno, namesto da bi te profile skrivali pod zunanjo lupino, so jih kazali navzven? Zanimivo, čisto nemogoče a po drugi strani se mi zdi še vedno rahlo trapasto. Pa kakorkoli že ima vpliv na "aerodinamiko" vagona, zgledajo pa vseeno simpatično :D
Goran
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Kakšna usoda čaka Dolančev vagon ?

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Mislim da gre pri projektiranju vagona za zgled po ruskem sistemu. Ruski vagoni se vozijo z rebri naokoli.
Kaj veš, morda so s tem hoteli zagotoviti dodatno trdnost vagona, za primer nesreče.

Gospodje vedno dobro poskrbijo za svoje riti. Tako je bilo, tako je in tako bo - na veke vekov amen. press Slika
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Kakšna usoda čaka Dolančev vagon ?

Odgovor Napisal/-a totimato »

Tiste prazne flaše bi pri pravih ljudeh znale doseči lepo ceno... škoda, da so šle v smeti...
...ali pač?
;)
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Kakšna usoda čaka Dolančev vagon ?

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Prazne flaše ne moreš prodati na Štajerskem :berr :berr2 Slika

Slika Slika
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Odgovori