Merilno vozilo MAV FMK-004 Maribor 08.05.2007

Vse okoli slovenskega nacionalnega železniškega operaterja.
Odgovori
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Merilno vozilo MAV FMK-004 Maribor 08.05.2007

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdravljeni

Po daljšem času se je v Mariboru spet pojavilo merilno vozilo MAV FMK-004. Spodnje slike so nastale 08.05.2007 popoldan na mariborskem kolodvoru. Naslednje jutro okoli šeste ure so se fantje nekam odpravljali (vozilo je bilo "zakurblano" in ga popoldan ni bilo na postaji. Danes popoldan (10.05.2007) pa je spet bilo na istem mestu, kot ga prikazujejo slike

1. FMK se sonči:

Slika


2. Še z druge strani:

Slika


3. Pa pogled še z dohodne poti:

Slika


4. Pogled na enega od krajnjih podstavnih vozičkov:

Slika


5. In pa še sredinski podstavni voziček:

Slika


Zanima me, kaj ta zadeva meri in na katerem kosu naših tirov so se meritve opravljale?

LP

Jože[/url]
Uporabniški avatar
Jembah
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1859
Pridružen: 05.11.2006, 17:38
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Jembah »

Meritve so bile na koroski progi.
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3625
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

Kjer so se tudi končale, ker je šel mašini diferencijal, tako da so jo odvlekli nazaj na madžarsko in naj bi prišla spet konec maja.
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Regan 664 napisal/-a:Kjer so se tudi končale, ker je šel mašini diferencijal, tako da so jo odvlekli nazaj na madžarsko in naj bi prišla spet konec maja.

Klemen, nobeno železniško vozilo nima diferencijala.

Ima le osni prenos, kar je v strojno-tehničnem smislu nekaj čisto drugega. :wink:

lp
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

Dolfe napisal/-a:
Regan 664 napisal/-a:Kjer so se tudi končale, ker je šel mašini diferencijal, tako da so jo odvlekli nazaj na madžarsko in naj bi prišla spet konec maja.

Klemen, nobeno železniško vozilo nima diferencijala.

Ima le osni prenos, kar je v strojno-tehničnem smislu nekaj čisto drugega. :wink:

lp
seveda ga nima, saj ga ne rabi, ker so kolesa togo povezana med sabo in niso vsako zase, kot so to pri cestnih vozilih (avtomobilih, kamionih, avtobusih.....)
... in potem se svizec zavije v folijo in si misli, da je čokolada .....
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3625
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

Merilni vozovi se v detalje razlikujejo od ostalih lokomotiv. prilagam tri slike, ki jih je posnel kolega Robi, ko so ga "nasankali" v Dravogradu.

Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
Griffith
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1140
Pridružen: 03.04.2007, 14:42
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Griffith »

Se pravi, da mu je šel "kardan". :?
Slika
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Tole je osni prenos. O kakem diferencialu ni niti sledu. Ali pa ga jaz ne vidim.

lp
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Tudi mene je zanimalo, za kakšen diferencial gre. Po slikah sodeč je ohišje dejansko premalo, da bi v njem bil nameščen diferencial. Očitno gre res samo za kotno gonilo oziroma prenos.

Mi je pa Dolfe s svojim pisanjem prišel kot naročen, da ga malo "v zobe" vzamem :twisted:

Strojniki po definiciji ločimo med osmi in gredmi. Osi prenašajo upogibne momente in so lahko mirujoče ali gibljive (vrtljive), gredi pa poleg upoginih momentov prenašajo še torzijski moment. Torej osnega prenosa (v smislu gonila) ni [-X !!!!. Je pa res običaj, da se na železnici vse, na kar so nataknjena kolesa, označuje kot osi. Torej lahko kot osi označimo osi na vagonih in negnane osi na lokomotivah. Vse gnane "osi" so pa gredi!


Je pa tradicija, kot sem napisal, da se na železnici osi in gredi s kolesi označuje kot osi. Glede na to, da se vsi razumemo, naj tako tudi ostane.

Ne bom gnjavil glede osi in gredi, kot Dolfe gnajvi za pantografe (ups, odejmnike toka :oops: ) press....

Pa eno moje vprašanje je ostalo neodgovrjeno. Kaj tale FMK sploh meri?

LP

Jože
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Barbarpapa1 napisal/-a:Pozdrav ...................

Mi je pa Dolfe s svojim pisanjem prišel kot naročen, da ga malo "v zobe" vzamem :twisted:

Strojniki po definiciji ločimo med osmi in gredmi. Osi prenašajo upogibne momente in so lahko mirujoče ali gibljive (vrtljive), gredi pa poleg upoginih momentov prenašajo še torzijski moment. Torej osnega prenosa (v smislu gonila) ni [-X !!!!. Je pa res običaj, da se na železnici vse, na kar so nataknjena kolesa, označuje kot osi. Torej lahko kot osi označimo osi na vagonih in negnane osi na lokomotivah. Vse gnane "osi" so pa gredi!

Jože

Vse to drži, Jože. Vendar ima železnica svojstveno izrazoslovje, katero se marsikje ne ujema z ostalim poimenovanjem. Isto velja za strojne elemente.
Tako imajo vse lokomotive "gnane osi". Če bi nekdo rekel "gnane gredi", bi se to slišalo skoraj bizarno in nepojmljivo. Te términe se nisem jaz izmislil. Tako je zapisano v vseh navodilih, priročnikih, ..... itd.


Zadrt ajzenponar. press :oops:

lp
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
IC-Pohorje503

Odgovor Napisal/-a IC-Pohorje503 »

@Barbarpapa1!

lepo za sliko, to je iz Mav je že večkrat v mariboru, ne prvič! :)

Lp :)
grega
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1618
Pridružen: 12.09.2006, 17:29
Kraj: Štajerska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a grega »

Danes sem videl tako vozilo nevem če je ravno ista št. v celju na prvem tiru. Fotoaparata ni bilo pri roki.
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3625
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

isto si videl, isto. So se v torek Madžari vrnili, da pomerijo še tisto, kar je ostalo (skoraj vse). Konec tega tedna so na Dolenjskih progah, tako da če bo kdo lutal tja okoli, ga bo zagotovo videl. V Petek imajo Kočevsko...
IC-Pohorje503

Odgovor Napisal/-a IC-Pohorje503 »

DANES GARAŽO V LJUBLJANI! :)

lp
Nejc

Odgovor Napisal/-a Nejc »

Regan 664 napisal/-a:isto si videl, isto. So se v torek Madžari vrnili, da pomerijo še tisto, kar je ostalo (skoraj vse). Konec tega tedna so na Dolenjskih progah, tako da če bo kdo lutal tja okoli, ga bo zagotovo videl. V Petek imajo Kočevsko...
Včeraj so mel Velenjsko
Odgovori