Jelenov viadukt

Vse okoli slovenskega nacionalnega železniškega operaterja.
Odgovori
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Jelenov viadukt

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

V Borovnici stoji, zame najlepši, železniški viadukt. Imenuje se Jelenov viadukt. Vse, ki kar koli vedo o njem, lepo prosim, če svoje védenje zabeležijo v tej temi. Torej, pozivam k odprti debati o tem opečnatem lepotcu.

MMG, kadar koli se s s "svojim cugom" zapeljem čez, imam občutek kot bi z aviončkom pristajal na gmajni. 8)


1.Slika

Panorama Jelenovega viadukta.



2.Slika

Detail stebrov.



3.Slika

Ujel sem 481, ki jo reže na Reko, v Hrvatistan. :lol:



4.Slika

Stebrov, kolikor hočeš.



5.Slika

Arkada vélba.



6.Slika

Borovniška polovica viadukta.

7.Slika

In ker dobra vaga v nebesa pomaga, še vlak na njem. :wink:


lp
Dolfe
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
grega
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1618
Pridružen: 12.09.2006, 17:29
Kraj: Štajerska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a grega »

Kakšno pa je kaj stanje tega viadukta?
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Jelenov viadukt

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Dolfe napisal/-a:V Borovnici stoji, zame najlepši, železniški viadukt. Imenuje se Jelenov viadukt.

MMG, kadar koli se s s "svojim cugom" zapeljem čez, imam občutek kot bi z aviončkom pristajal na gmajni. 8)
železocestnik napisal/-a: ...lokomotiva pa leti ko hudič (klanec je navzdol :lol: )...gas do daske...pa to je lahko le Dolfe...
Tudi meni se je zdelo, da letiš... :lol: :lol: :lol:
Nisem pa vedel, da si že začel aterirati (pristajati)... :wink:

Takole izgleda pristajanje...
(foto: @bojan; tema: Popotovanje od Zaloga do Ilirske Bistrice)


Slika[/img]


Sedaj pa še k odprti debati o tem "opečnatem lepotcu".

"Most" ima ZVKD Ljubljana zaveden v seznamu dediščine pod številko 846. "Zgrajen je po zgledu borovniškega viadukta."

Kot sinonim se navaja ime: Dolinski most.

Najprej se je potrebno zmeniti, kaj je most in kaj viadukt.
Most se naj bi uporabljalo tam, kjer premošča reko.
Tam, kjer most premošča suho dolino (vsaj večinoma), se uporablja viadukt.

Jelenov viadukt je dolg 130 metrov in visok 29 metrov.

Pozdrav
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Regan 664 napisal/-a:Na progi proti Borovnici, iz smeri Verda je še vedno vidno staro postajno poslopje, ki je bilo tik pred Borovniškim viaduktom. Je pa še vedno ostal obokani "Jelenov" viadukt iz kamna in opeke, ki se nahaja v krivini nad Borovnico in ga bi bilo potrebno nujno sanirati.
To pove vse...

Pozdrav
Uporabniški avatar
kamerad
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 360
Pridružen: 27.03.2008, 19:16
Kraj: dežela cvička

Odgovor Napisal/-a kamerad »

Še dobro,da je bila trava pokošena drugače bi bile slike motne Dolfe :lol: :lol: Po slikah sodeč je viadukt v dobrem stanju sicer pa je vožnja po njem zelo lepo tekoča kljub nenehnem zaviranju po njem!! Pričakovati,da se po mostovih in viaduktih nebi zaviralo pa je verjetno čista ironija :cry:




LP
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Če nadaljujemo odprto debato o "opečnatem lepotcu" je potrebno reči, da obstaja nekaj upodobitev Jelenovega viadukta

Avstrijci so striktno uporabljali naziv "Franzendorfer Viaduct" za borovniški in "Hirschthaler Viaduct" za Jelenov viadukt (nem.:Hirsch pomeni slov.: jelen).

Eden izmed upodobitev je tista Johanna Varonnija. To je več kot 5 metrov dolga zgibanka z motivom borovniškega in jelenovega viadukta, ki jo ima v lasti g. Brate. Knjižico s to sliko je izšla leta 1858 na Dunaju (glej sliki prilepljeni na platnice z notranje strani v knjigi Borovniški viadukt avtorja Tadeja Brateta.
Slike iz knjige ne smem objaviti zaradi avtorskih pravic... :wink:
Bo treba knjigo kupit...jaz sem jo dobil s posvetilom (in zastonj: saj veste...Štajerc na Gorenjskem) , zato pa moram zdaj zbirati podatke... :wink:

Še en podatek: Jelenov viadukt je bil dolg 121* in 15* visok. To pa so ene stare avstrijske enote. Kdo ve katere?

Pozdrav
Zadnjič spremenil železocestnik, dne 26.06.2008, 20:30, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Še en drug uradni podatek (Mittheilungen aus Gebiete der Statistik, izdal k.k. Handels- Ministerium, Wien 1858):
Jelenov viadukt (Hirschthaler Viaduct) je dolg 119 klafter in visok 15 klafter (da se ne zafrkavate z iskanjem merske enote *).
Ima 12 zidanih stebrov in 11 obokov iz zidakov.

Pozdrav
Uporabniški avatar
ivy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3877
Pridružen: 21.01.2008, 20:06
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a ivy »

Še nekaj mojih fotografij Jelenskega viadukta,
ki so bile posnete na začetku januarja letos.

Zato je bilo vreme temu "na žalost" primerno.

Slika


Slika


Slika


Slika


Slika

Opeko pošteno načenja zob časa
Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika

Res je čudovit ta Jelenski viadukt!

Peter
Edina dilema, pri tem kadar nič ne delaš, je, da ne veš kdaj si gotov.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

@Ivy, kaj pa je tebe prineslo v zimskem času v močvirje?
Naziv ljubljansko močvirje se je uporabljal do druge polovice 19. stoletja. Pisatelj Fran Levstik ga je leta 1880 preimenoval v ljubljansko barje in ime se je prijelo.
Saj vem, nostalgija...
Si prišel pogledat, kako je zgledal pesniški viadukt, predno so ga zasuli...

Sedaj pa še malo resno: kolikor vem ima g. Premzl litografije nekaterih viaduktov na progi Ljubljana Trst. Daj malo povprašat za ceno, mogoče bodo Dolfetu kupili kakšno upodobitev Jelenovega viadukta, ko bo šel v penzijo... :wink:
Pa malo poprosi, če jo lahko slikaš od daleč, da bomo videli ali jo res ima... :wink:
Evo, pa imaš spet domačo nalogo.
Fotke Jelenovega viadukta pa so zanimive. Je čisto drugače, ko sem slikal jaz v beli srajci... :lol: :lol: :lol:

Pozdrav
Uporabniški avatar
ivy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3877
Pridružen: 21.01.2008, 20:06
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a ivy »

Res je @železocestnik, v Borovnico sem prišel v bistvu pogledat kako je izgledal nekdaj mogočni Borovniški viadukt-nostalgija :D
Kasneje sem po naključju odkril še Jelenov viadukt za katerega sploh nisem vedel, da obstaja: :shock:

Ker grem jutri z boljšo polovico na majhen izlet, sem sklenil, da si grem viadukt ogledat še enkrat v drugem letnem času.
Če imaš čas gremo na :berr

Hvala za informacijo glede Premzla. Gospod je zelo ustrežljiv in mi verjetno ne bo težko izpeljat domače naloge :D

Peter
Edina dilema, pri tem kadar nič ne delaš, je, da ne veš kdaj si gotov.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Jutri imam čas kadarkoli (dopoldne, popoldne).
Itak morata skozi Ljubljano...
Po zs ti pošljem številko GSM, da se dogovorimo za :berr

Pozdrav
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

@ivy, pohvala za lepe slike viadukta. Če jih še kdo premore, mmg, Dirigent vem da jih ima, je lepo naprošen, da jih prilepi zraven.

Ivy, morda le v spodbudo. Le par kilometrov dalje (2 - 3km), je Slovenski Tehnični Muzej v Bistri. Vreden ogleda.

Pa še nekaj. Le malce naprej, v smeri proti Verdu, je še en viadukt. Malo manjši je in v gošči dreves. Zato je bolj slabo viden. Je kaj več znanega o njem?


lp
Dolfe
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
ivy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3877
Pridružen: 21.01.2008, 20:06
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a ivy »

Hvala @Dolfe za namig! :D
Edina dilema, pri tem kadar nič ne delaš, je, da ne veš kdaj si gotov.
Uporabniški avatar
Andrejc
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 76
Pridružen: 12.06.2008, 22:59
Kraj: Borovnica

Odgovor Napisal/-a Andrejc »

jest sm iz borovnice :wink: mam pa eno knigo k opisuje vse kok kamna je blo potrebnga kdaj je biu kej grajen pa vse tko... :wink: naslov: (TADEJ BRATE - BOROVNIŠKI VIADUKT) kle not je sicer res podrobno vse o borovniskem viaduktu, pa kot pravim je tudi nekaj literature od jelenca not ...
Siti nismo bili, žejni pa! :D
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Hja, Andrejc, če imaš vse to zapisano v knjigi, nam prav nič kaj dosti ne pomaga. Knjigo imaš le tí, pa še na polici je. Vse je nekako tako, kot če bi jaz imel avto v zaprti garaži, ostali bi pa morali peš hoditi naokrog. Jaz bi vas pa dražil, češ zakaj se trudite s hojo, saj imam avto v garaži. :lol:

Kaj ko bi kakšen podatek izluščil iz knjige in nas razsvetlil. Pa ne mislim o tem; koliko kamnov, opek, piva in špricarjev so porabili. Ampak tako nasplošno. Kdaj in koliko časa so ga vkup zlagali, iz kje so dobavljali materijal in morda še glavne zaslužne osebe, ki so bile pri projektu, ....... Tisto najbolj zanimivo pač, kar večina rada izve. Če boš pri volji seveda. :wink:

MMG, še nekaj slik Jelenovega viadukta, iz drugega zornega kota.



1.Slika

Takole izgleda, ko priletiš iz grmovja v hrib. Nenadoma se odpre fascinanten pogled.



2.Slika

In iz Verda navzdol. Včeraj, kljub lepemu prazničnemu dnevu, ni nikogar bilo na škarpi. Niti v beli srajci ne. Slika




3.Slika

Jelenov viadukt pri uvozu v postajo Borovnica. Večina ga ne opazi, ker ga zastirajo drevesa, ....... in bajte.



4.Slika

Kot bi bil narisan na foto-tapeti.




5.Slika


In ker dobra vaga, .......... še ena iz tistih cajtov, ko je barjanski "polarni sij" mešal štrene fotografu. Slika


lp
Dolfe Slika
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Odgovori