Mala vprašanja

Vse okoli slovenskega nacionalnega železniškega operaterja.
Odgovori
TGV Lyria
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2561
Pridružen: 24.03.2008, 20:13
Kraj: Baška grapa

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a TGV Lyria »

urban120 napisal/-a: 03.10.2021, 12:40 Ali so kupeji na spalnih vlakih kaj širši (WLee)?
To je zelo odvisno od tipa in izvedbe spalnika. Hrvaški, ki ga omenjaš, ima 11 kupejev na Y dolžini (24,5 m), zato njegovi niso ravno med največjimi, so pa nekako po standardu zadnjih evropskih standardnih spalnikov tipa MU, ki imajo 12 kupejev na 26,4 m dolžine. Največji so zagotovo v starinskih AB30 vagonih, ki imajo le 10 kupejev, najmanjši (zajčje štale :D :D ) pa so v nekdanjih CNL dvopodnih spalnikih, ki vozijo zdaj pri Nightjetu. Pa tudi Nightjetovi standardni "Comfortline" spalniki se ne morejo ravno pohvaliti s prostornimi kupeji. 12 kupejev že že, ampak so trije od njih "deluxe" kar ustrezno zmanjša velikost ostalih.
urban120
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 10.05.2015, 19:05

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a urban120 »

Hvala za odgovore.
Do števila kupejev in dolžine vagonov sem že nekako prišel, samo ne vem koliko dolg je predprostor pri vratih do prvega kupeja. Morda vesta koliko je velik predprostor pri vratih na vsaki strani?
gorican
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 541
Pridružen: 28.02.2013, 19:48

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a gorican »

Živjo!

A mi lahko nekdo našteje prvih deset(lahko tudi več) najbolj obiskanih(seveda po številu potnikov) železniških postaj v Sloveniji ta hip ali zadnjih let?

p.s. na prvem mestu bi skoraj zagotovo rekel, da je osrednja železniška v LJ?

hvala, lp
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3625
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

Takole po spominu, ampak niso čisto po vrsti: Ljubljana, Celje, Maribor, Litija, Kranj, Škofja Loka, Sevnica, Poljčane, Trbovlje, Borovnica.
gorican
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 541
Pridružen: 28.02.2013, 19:48

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a gorican »

Najlepša ti hvala za odgovor @Regan 664 :thumbupr
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Že prejšni teden sem videl en vlak z nekimi "starimi" modrimi vagoni, ki je vozil v smeri ZM, danes popoldne je pa menjaval lokomotivo na postaji v LJ. Ima nekakšen salon, de luxe vagon, še eno "restavracijo" in ene 3 dodatne... Ali im kdo informacijo kakšen vlak je to?
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Že prejšni teden sem videl en vlak z nekimi "starimi" modrimi vagoni, ki je vozil v smeri ZM, danes popoldne je pa menjaval lokomotivo na postaji v LJ. Ima nekakšen salon, de luxe vagon, še eno "restavracijo" in ene 3 dodatne... Ali im kdo informacijo kakšen vlak je to?
TGV Lyria
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2561
Pridružen: 24.03.2008, 20:13
Kraj: Baška grapa

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a TGV Lyria »

Ljubitelj napisal/-a: 13.10.2021, 17:37 Že prejšni teden sem videl en vlak z nekimi "starimi" modrimi vagoni, ki je vozil v smeri ZM, danes popoldne je pa menjaval lokomotivo na postaji v LJ. Ima nekakšen salon, de luxe vagon, še eno "restavracijo" in ene 3 dodatne... Ali im kdo informacijo kakšen vlak je to?
Brenner&Brenner Blue Train. Prejšnji teden je peljal z Dunaja prek Šentilja v Opatijo in nazaj, v nedeljo pa prek Jesenic in Bohinjke v Koper (gosti šli v Portorož) ter danes nazaj prek Ljubljane in Jesenic.

Firma ima v lasti tudi parno lokomotivo BBÖ 33.132, nekdanjo JŽ 10-005. Žal trenutno ni v aktivnem stanju.
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Havla lepa za odgovor
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Pa še ena šaljiva o poslovanju naših železnic. S prijatelji in prijateljicami ( med brati je nosililo 11 članov okoli 800 let) iz predjamskega društva smo se dogovorli za jesenski izlet, tokrat na Grmado in Sv. Ano s štartom v Ortneku. Štart z vlakom za Kočevje ob 7:36. Na postaji se dobimo pod semaforjem in družno ugotovimo, da na njem piše, da ima vlak odhod ob 7:52. Kaj pa sedaj, časa je bilo še več kot 20 minut, in se odločimo da gremo na kavo, medtem ko se dogovarjamo kam, je ena od članic društva ugotovila, da mora skočiti tja, kamo gre še cesar peš. In glej ga vraga, ko se nesrečnica ubada s svojimi potrebami na drugem koncu postaje, se nenadoma pojavi sprememba v napisu, odhod ob 7:36 na kar smo tudi računali pri planiranju. Seveda ji hitro telefoniram v kotiček, kjer ima še cesar rad mir in takorekoč s hlačami v rokah doseže vlak ob 7:37, no sprevodnik je bil uvideven in ni dal znaka za odhod, seveda na mojo željo in opis nezgode....

Ni kaj, neverjetno uspešno obveščanje potnikov s strani SŽ!
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Pa še ena šaljiva o poslovanju naših železnic. S prijatelji in prijateljicami ( med brati je nosililo 11 članov okoli 800 let) iz predjamskega društva smo se dogovorli za jesenski izlet, tokrat na Grmado in Sv. Ano s štartom v Ortneku. Štart z vlakom za Kočevje ob 7:36. Na postaji se dobimo pod semaforjem in družno ugotovimo, da na njem piše, da ima vlak odhod ob 7:52. Kaj pa sedaj, časa je bilo še več kot 20 minut, in se odločimo da gremo na kavo, medtem ko se dogovarjamo kam, je ena od članic društva ugotovila, da mora skočiti tja, kamo gre še cesar peš. In glej ga vraga, ko se nesrečnica ubada s svojimi potrebami na drugem koncu postaje, se nenadoma pojavi sprememba v napisu, odhod ob 7:36 na kar smo tudi računali pri planiranju. Seveda ji hitro telefoniram v kotiček, kjer ima še cesar rad mir in takorekoč s hlačami v rokah doseže vlak ob 7:37, no sprevodnik je bil uvideven in ni dal znaka za odhod, seveda na mojo željo in opis nezgode....

Ni kaj, neverjetno uspešno obveščanje potnikov s strani SŽ!
Thomas
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 51
Pridružen: 25.03.2019, 13:56

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a Thomas »

Vprašanje za sprevodnike. Vsak teden se z vlakom vozim iz Ljubljane, vedno ob isti uri. Že dolgo opažam, da nekaterih sprevodnikov še nisem videl na tem vlaku. Imajo določeno katere vlake in relacije pokrivajo ali je kakšen drugi razlog? Delo je verjetno več-izmensko?
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Eno malo vprašanje, ki me muči že leta.

Vsaka postaja ima več tirov, da je mogoče srečevanje in prehitevanje. Pa se peljem včeraj z vlakom ICS in opazim, da tipično prehiteva kakšen tovorni vlak (včeraj popoldne v Litiji) ali bog ne daj celo eno samo lokomotivo (včeraj zjutraj v Kresnicah) po stranskem tiru. Seveda naklepa pri tem kakšne 2 minuti zamude. Sem hotel preveriti na skicah postaj, pa niso več dosegljive, pa bi prosil za razlago.....
desiro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1586
Pridružen: 21.01.2008, 14:45
Kraj: Ljubljana

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a desiro »

Ljubitelj napisal/-a: 27.10.2021, 11:45 Eno malo vprašanje, ki me muči že leta.

Vsaka postaja ima več tirov, da je mogoče srečevanje in prehitevanje. Pa se peljem včeraj z vlakom ICS in opazim, da tipično prehiteva kakšen tovorni vlak (včeraj popoldne v Litiji) ali bog ne daj celo eno samo lokomotivo (včeraj zjutraj v Kresnicah) po stranskem tiru. Seveda naklepa pri tem kakšne 2 minuti zamude. Sem hotel preveriti na skicah postaj, pa niso več dosegljive, pa bi prosil za razlago.....
Malomarnost upravljalca infrastrukture ki svojih zaposlenih očitno ne sankcionira za takšne nepremišljene poteze, po drugi strani pa tudi malomarnost prevoznika ki od upravljalca infrastrukture ne terja odškodnine za povzročeno zamudo.

Glede včeraj pa sem še sam bil kregan (ko sem po točno tem povprašal oba prometnika tako Laze, ki je pred tem ICS spustil strojno lokomotivo ter prometnika Kresnice ki je vlaku ICS postavil prevoz po odklonskem tiru namesto da bi strojna lokomotiva v odklonu čakala prehitenje) "kaj te briga jaz vodim promet ti pa glej signale". :roll: #-o
The hardest part of my job is being nice to people who think they know how to do my job LOCOMOTIVE DRIVER
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Glede včeraj pa sem še sam bil kregan (ko sem po točno tem povprašal oba prometnika tako Laze, ki je pred tem ICS spustil strojno lokomotivo ter prometnika Kresnice ki je vlaku ICS postavil prevoz po odklonskem tiru namesto da bi strojna lokomotiva v odklonu čakala prehitenje) "kaj te briga jaz vodim promet ti pa glej signale"
Zanimivo, očevidno lahko vsak premika kretnice kakor mu paše in ga brigajo rangi vlakov....
Odgovori