Kartomat

Vse okoli slovenskega nacionalnega železniškega operaterja.
Bernt
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 23.07.2010, 21:12

Re: Kartomat

Odgovor Napisal/-a Bernt »

Zasavc napisal/-a:Danes ob 8:10 kartomat ni omogočal prodajo kart temveč samo prikaz voznega reda tako, da nisem uspel testirati nakupa vozovnice.

Imam pa nekaj vprašanj glede delovanja :

1. Bo možno polnenje oz. nakup abonentnih vozovnic (tedenske/mesečne itd.)?
2. Bo nakup s kartico omogočen za vse večje kartice? Trenutno ne morem uporabiti VISE pri nakupu vozovnice pri sprevodniku (mi je ponudil nakup tedenske vozovnice, ko je videl, da mi bo obstoječa tedenska potekla, kar sploh nisem vedel, da je mogoče).
3. Upam, da bo zunanji izgled kartomata predelan ker sedaj izgleda kot da bi ga Rusi delali :P
4. Bo omogočen nakup preko interneta in dvig vozovnice na kartomatu?

Upam, da bo zadeva dokončana in implementirana tudi na ostalih postajah še letos saj v Sloveniji krepko zamujamo s storitvijo, ki je v tujini že nekaj desetletij samoumevna.
1. Vse ideje oziroma želje naj bi bile v planu.
2. Pri karticah ne bi smelo biti omejitev, če bo šlo za standardni POS terminal.
3. Zunanji izgled? Ali je tukaj govora o izgledu škatle? V tujini (evropi) imajo zelo podobne (če ne iste) kartomate.
4. Dokler ne bo možen nakup preko NET-a ni možno, potem pa gotovo.
5. Implementacija na ostalih postajah mislim da letos še ne bo realizirana (vsaj ne takšnega kartomata).
Zasavc
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 29.07.2010, 7:59

Re: Kartomat

Odgovor Napisal/-a Zasavc »

Bernt, hvala za hiter in jasen odgovor =D>

Sklepam, da si blizu ljudi, ki razvijajo kartomat in če lahko/smeš bi bil vesel občasnih updateov glede kartomata.
3. Zunanji izgled? Ali je tukaj govora o izgledu škatle? V tujini (evropi) imajo zelo podobne (če ne iste) kartomate.
Ja, zunanji izgled mi je hudo špartanski. Evropskih kartomatov sem na žalost videl precej malo, ker se vozim večinoma z avtomobilom, v tujih mestih pa navadni kartomati za razne mestne/podzemne železnice res izgledajo kot avtomati za prodajo kondomov :lol:

V mislih sem imel kartomate, ki sem jih imel možnost uporabiti v Ameriki in na Japonskem. Sploh ameriški je bil že po zunanjosti precej bol estetski. Tistega, ki ga ima jaz v mislih sem uporabil v Union Stationu v Washingtonu. Karte sem kupil online in plačal z VISO. Ko sem prišel do aparata sem imel opcijo dvigniti že kupljene/plačane karte. Takrat sem dobil opcijo, da vnesem šifro na računu ali pa vstavim isto plačilno kartico s katero sem kupil karte. Ker se mi ni ljubilo vtipkavati tiste dolge šifre sem vstavil VISO in na zaslonu se mi je ponudila opcija tiskanja vozovnice, ki sem jo kupil v Sloveniji preko Interneta :D Za tujce, ki planirajo izlete od doma je to ogromen razlog, da se pripeljejo v/iz Slovenije z vlakom.

Podobno je bilo na Japonskem, kjer sem naročil karte že od doma in sem jih potem dvignil na postaji (dvig karte sem res naredil pri prodajalcu). Medtem, ko sem pa vozovnice za ostale vlake kupoval brez problema na avtomatih, ki so bili res neverjetno praktični.

Upam, da bomo tudi v Sloveniji imeli kmalu podoben sistem.

Sem hotel po googlu najti tisti aparat, ki ga uporabljajo v Ameriki pa sem naletel res na same podobne aparate, kot je tisti naš v Ljubljani :lol:
zigi
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 12
Pridružen: 12.03.2008, 21:04

Re: Kartomat

Odgovor Napisal/-a zigi »

A se bo dalo kdaj vozovnice kupit tudi po internetu?
Uporabniški avatar
Božiček
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 672
Pridružen: 14.08.2009, 14:26
Kraj: Krško

Re: Kartomat

Odgovor Napisal/-a Božiček »

zigi napisal/-a:A se bo dalo kdaj vozovnice kupit tudi po internetu?
Nekoč se bo dalo ampak letos sigurno ne, drugo leto pa tudi še ne verjetno. Pričakujm uvedbo takega sistema nekje leta 2013 - 2014.
http://www.pribozic.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Kartomat

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Božiček napisal/-a:
zigi napisal/-a:A se bo dalo kdaj vozovnice kupit tudi po internetu?
Nekoč se bo dalo ampak letos sigurno ne, drugo leto pa tudi še ne verjetno. Pričakujm uvedbo takega sistema nekje leta 2013 - 2014.
Počakajte malo, ..... vsaj do 1.aprila 2011. Boste videli, da bo to tudi mogoče. Slika
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
ben
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 139
Pridružen: 26.11.2005, 14:13
Kraj: Ljubljana

Re: Kartomat

Odgovor Napisal/-a ben »

No, to pa res ni podvig za nekaj let dela.
Železnice Srbije imajo e-ticketing že kakšno leto dni, rezervacije pa že precej dlje.
http://212.62.59.60/webpredrezervisanje/
Kje je potem Balkan? :?
Uporabniški avatar
Božiček
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 672
Pridružen: 14.08.2009, 14:26
Kraj: Krško

Re: Kartomat

Odgovor Napisal/-a Božiček »

ben napisal/-a:No, to pa res ni podvig za nekaj let dela.
Brez kartomata na vsaki postaji/postajališču lahko kar pozabiš na internetni nakup.
http://www.pribozic.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Ajznponar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 858
Pridružen: 09.07.2009, 22:24

Re: Kartomat

Odgovor Napisal/-a Ajznponar »

Kar se tiče t.i. e-vozovnic, ki jih kupiš po internetu in si jih natisneš, je treba razmisliti o več zadevah.

1. Plačilo bi bilo mogoče s kreditno kartico (alternative bi bile še Paypal, Moneta, nakazilo na TRR; v slednjem primeru bi se ti vozovnica lahko šele izdala, ko bi nakazilo dejansko prispelo na ciljni račun, največkrat naslednji delovni dan!). Vprašanje je, kolikšen delež potnikov sploh ima kartice (po mojem jih je precej še šolarjev oz. starejših). Ob kartičnih transakcijah bi svoj lonček neizogibno pristavil še naš vrli Bankart. Vzemimo za referenco nizozemske železnice, kjer e-vozovnice že poznajo, in ob plačilu z Viso ali MasterCardom na transakcijo (to lahko pomeni tudi več vozovnic kupljenih v paketu) prištejejo še 2.50€. Če bi pri nas bil enak pribitek, bi najbrž za kar lep del potnikov bile procentualno precej dražje in tako nezanimive. Drugače povedano, nekdo, ki karto na šalterju dobi za dva evra in pol, najbrž ne bo kupil funkcionalno enake e-vozovnice za dvakratnik te cene in povrhu trošil še svoj papir in kartuše.

2. Treba bi bilo poenostaviti tarifni sistem. OK, v zadnjih letih se resda manj vozim z vlakom kot včasih :oops:, ampak se spominjam, da je včasih bil cel kup raznoraznih dodatkov, od vožnje z mednarodnim vlakom na krajših razdaljah, za IC, za EC, pendolino ima sploh svoje tarife, potem so tu dodatki za 1. razred, rezervacije, razne posebne ponudbe pri nas in v tujini (a city star pod določenimi pogoji še obstaja), vprašanje, ali se za prestopanje nabavi eno karto, ali je možno pot prekiniti (npr. s karto LJ - NM lahko skočiš v Trebnjem na pivo in nadaljuješ z naslednjim vlakom?), veljavnost povratnih kart, Cena LJ - Nova Gorica je najbrž drugačna, če greš čez Jesenice ali čez Sežano......... Zdaj si pa predstavljajmo povprečnega Kranjskega Janeza, ki po evropskih raziskavah menda ni ravno najbolj funkcionalno pismen, da dobi na miljavžent teh možnosti. Gotovo se bo zmedel, izbral kaj narobe, se skregal s sprevodniki in nato v prvi trafiki kupil Salamonca in pogledal, za koliko se dobi kakšno starejšo kripo. Če gremo še naprej, železnica je državno podjetje, torej bi posel skoraj gotovo dobil kakšen Src ali Hermes Softlab (torej KomTrejd) in oboji bi do nezavesti zakomplicirali z nepotrebnimi "zaščitami" z raznoraznimi podpisnimi komponentami, ki delajo samo v določenih kombinacijah OS in brskalnika.... Lasje se mi ježijo, če samo pomislim na eDavke ali eUpravo, pred tedni sem dobil popi**itis, pa sem hotel samo naročiti mednarodni rojstni list. Prej omenjeni Kranjski Janez bi obupal še dosti prej in ne bi hotel nikoli niti slišati več o "e-sranjih".

3. Treba je tudi preprečiti možnost zlorab. Npr. da nekdo kupi eno karto, jo natisne v več izvodih in jih razdeli druščini. Ena možnost je, da se na karto natisne tudi ime in je veljavna samo z osebnim dokumentom na to ime. Kakšen aktivist ob podpori informacijske pooblaščenke bo takoj sprožil uzbuno o pravici do anonimnega potovanja in kakšen Pezdir bo gotovo kje našel pravico, da je karta prenosljiva vsaj do prve uporabe.

4. Možna je tudi zloraba, da kdo sploh ne kupi karte, temveč jo kratkomalo oblikuje v Wordu in natisne. V ta namen se mora na njej izpisati še neka številska koda, po možnosti z ekvivalentom v črtni kodi, sprevodnik bi moral imeti bralnik, ki bi to kodo prebral in v centrali preveril veljavnost. Če bi posel za te terminale dobilo neko razvpito zagorsko - nizozemsko podjetje v solasti nekega razvpitega politika, bi se spet naposlušali, tudi na izrednih sejah parlamenta, o korupciji, prijateljskih omrežjih itd. Nadalje bi ti terminali (in posledično vlaki) morali imeti neprekinjeno in zanesljivo povezavo s centralo. Na progah obeh mednarodnih koridorjev bi to morebiti še šlo, kaj pa po lokalnih progah, po možnosti še kje po grapah?
Zasavc
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 29.07.2010, 7:59

Re: Kartomat

Odgovor Napisal/-a Zasavc »

Tile roki za internetni nakup so obupni! Kljub vsemu kar si napisal, Ajznponar, imajo isti sistem že vrsto let v ostalih državah po svetu in evropi in zato ne vem zakaj SŽ izumljajo toplo vodo? Verjamem, da imate kontakte na ostalih železnicah in verjetno vam bodo znali svetovati kaj so najboljše rešitve za omenjene probleme. Takšni kontakti sploh ne potrebujejo high-level komunikacijo ampak samo email nekoga v njihovi IT službi.

Če je problem denar, OK, potem je problem denar. Če je problem, da kartomat/internetni nakup ni visoko na prioritetni listi potem je problem pač vodstvo. Če je problem celotna IT infrastruktura potem bo kartomat/internetni nakup res samo pobožna želja še nekaj let. Ampak - in tukaj ne morem, da ne bi stopil nekomu na prste - vse bolj se mi zdi, da je problem v samemu kadru, ki je odgovoren za izvedbo tega projekta.

Delam v razvojnem podjetju, kjer skrbimo za vzdrževanje in razvoj softwerskih blagajn na več tisoč lokacij za številna podjetja po celotni Sloveniji in bivši Jugi in nam kljub obsegu dela uspe držati korak s časom in razvojem. Zakaj to ni mogoče na SŽ pa verjetno ni pravega sogovornika (vodstvo) tukaj, da bi mi znal odgovoriti.

Opravičujem se za ostre besede in upam, da nisem komu preveč pokvaril dan :wink:
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Re: Kartomat

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Mogoče nespada v tole temo ampak vseeno. Tudi včasih so že bili kartomati, nevem pa zakaj so jih ukinili.
evo še eno slikico:
Slika
LP Anej
Uporabniški avatar
Dirigent
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 976
Pridružen: 21.09.2005, 21:21

Re: Kartomat

Odgovor Napisal/-a Dirigent »

Kartomat in zraven še delujoči sistem za informiranje. Info točka v obliki redčega stebra.
Info stebrički stojijo tudi na obnovljeni koprski progi. Zadnjič me je hudič premamil in sem na postaji Čnotiče pritisnil na gumb za informacije misleč, da ne deluje. Takoj se je oglasil uslužbenec (domnevam, da iz Postojne?) in na hitro sem skonstruiral vprašanje (da nebi izpadel, kot da po nemarnem pritiskam na gumbe...)ali ima Siemens iz Kopra ( odhod nekaj čez 10.uro) postanek v Črnotičah. Glas je po zvočniku rekel da ima in pogovora in mojega zardevanja je bilo konec.
Ni pa bilo konec težav, ki sem jih nakopal ljudem s tistim pritiskom na gumb.
Čez nekaj časa ustavi na peronu doprega v podobi 363, ki se je vračala v Koper in prijazni strojevodja mi pove, da so mu po RDZ naročili naj pove potnikom, da Siemens ne ustavlja na tej postaji...... :oops:
Nič ne pomaga, roke moram dati globlje v žep.
Signal
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1826
Pridružen: 24.01.2008, 9:37
Kraj: Maribor - levi breg

Re: Kartomat

Odgovor Napisal/-a Signal »

AnejTS napisal/-a:Mogoče nespada v tole temo ampak vseeno. Tudi včasih so že bili kartomati, nevem pa zakaj so jih ukinili.
evo še eno slikico:
http://www.shrani.si/f/2h/w4/3WdaUkjQ/dsc0034.jpg
Ta "kartomat" spada v železniški muzej.
Prijeten preostanek dneva
Signal
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Kartomat

Odgovor Napisal/-a cokla »

Dirigent napisal/-a: Čez nekaj časa ustavi na peronu doprega v podobi 363, ki se je vračala v Koper in prijazni strojevodja mi pove, da so mu po RDZ naročili naj pove potnikom, da Siemens ne ustavlja na tej postaji...... :oops:
Ja..zelo zanimivo..potniški vlak ne ustavlja na dveh postajah proge, ki ima le dva para potniških vlakov.....potniški promet rules. :?
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
potnik8
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 18.07.2015, 12:00

Re: Kartomat

Odgovor Napisal/-a potnik8 »

Kaj se dogaja s kartomatom v Ljubljani? Že par tednov je na njem statična slika in obvestilo o nedelovanju. :|
senitel
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 146
Pridružen: 02.08.2013, 13:15

Re: Kartomat

Odgovor Napisal/-a senitel »

potnik8 napisal/-a:Kaj se dogaja s kartomatom v Ljubljani? Že par tednov je na njem statična slika in obvestilo o nedelovanju. :|
Sindikat ga je likvidiral, ker odžira delo ljudem..
Odgovori