Delovni čas strojevodje

Vse okoli slovenskega nacionalnega železniškega operaterja.
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

V današnjem času novodobnih motornikov in lokomotiv, strojevodja izgublja klasičen pomen. Vse bolj postaja le še voznik-upravljalec stroja.

V času parne vleke in starejših elektro/dizel lokomotiv pa je poleg samega upravljanja, strojevodja bil še vzdrževalec in serviser stroja. Zato je bila tudi potreba po panožni izobrazbi, elektro, oz. kovinarske smeri.


Pri posodobitvi voznega parka (Helge, Žive 541, EMG312 in EMG 310) se je pokazala zanimiva praksa. Prenekateri starejši, a preizkušeni strojevodje, so imeli pri dokvalifikaciji cel kup problemov, zaradi nepoznavanja digitalizirane tehnike.
Naenkrat ni bilo več klasičnega šraufanja, šmirglanja kontaktov, podlaganja ali medsebojna zamenjava relejev, fretanja in klamfanja na 1000 in 1 način, da si se privlekel do doma ....
Pojavilo pa se je cel kup nekih medsebojno odvisnih stikal, kopica monitorjev in za nekatere hudo osovraženi meniji, preko katerih se upravlja s strojem.
Mlajša generacija, ki je med drugim obvladovala tudi domače PC-je, je ta sistem skužila domala v trenutku.

Torej, kaj ti če pajser in rohrcange v rokah, če nimaš z njima kaj početi. Posledično pa imaš predebele prste za tipkanje po monitorju. :lol:

Skratka, bistvo sposobnosti sta dojemljivost in prilagodljivost. Znanje in poznavanje prideta potem takorekoč sama po sebi. :wink:


MMG, sicer sem malce iskal, a žal nisem našel. Zdi se mi pa, da ni več zapisano, da je obvezni pogoj za poklic strojevodje, šola kovinarske ali elektro smeri.
Pa tudi zdravsteni pogoji so precej milejši.
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Ne Dolfa ni več pogoj smer izobrazbe ampak samo 5.stopnja.Zaželjeno oz.dosti lažje je za kandidata če je izobražen v tej smeri.Ker določeni sklopi kljub digitalizaciji ostajajo isti.Zakoni pnevmatike,razporedniki,prenosi,tekala,osnove elektromotorjev,generatorjev,......
Se pa to da brez problema kompenzirati z ljubeznijo do tega poklica.
In čeprav je bil Pečan policaj :cussing !
Je eden najboljših strojevodij v kurilnici.Tako po poznavanju lokomotiv,predpisov,kot vožnji taki.Vsaj dokler se Nurmić ne vrne z dopusta. :mrgreen:
Kot pravi naš šef imaš "fijakarje" in imaš Strojevodje.Čim več Pečanov,ker s temi fanti je delati enostavno užitek.
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
dare20
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 371
Pridružen: 10.02.2011, 15:59

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a dare20 »

Tukaj je nemoralno, da se nekateri, ki nimajo referenc za predavanje znižujejo samovoljno kriterije samo zato, da lahko vlečejo denar.
Dolge sam sem pregledal še enkrat vse strani vključno z uradnim opisom za poklic Strojevodja.
ZAradi opravičila in pojasnitve prilagam vse povezave, da si vsak lahko pogleda uradne predpise. SAm zagovarjam, da je v vsakem poklicu specifika in določene skrivnosti, atere so zelo povezane z znanjem, katerega imaš od prej. NAmreč če nimaš predznanja je lahko problem v tem, da se učiš narobe. Prej navedeno smo predebatirali že z profesorji na področju elektrotehnike in fizike ter računalništva.

http://www.uradni-list.si/1/content?id=104016

http://www.ess.gov.si/ncips/cips/opisi_ ... 3&Filter=S

Če pa še najdem teh podatkov pa jih dodam.
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Daj Dare ne bluzi lepo te prosim! Če Matko,Lipovšek,Ramšak nimajo referenc za učit strojevodje,potem kdo jih ima.Plačano niso imeli posebej NIČ,ker so uletavali na predavanja s svoje primarne službe.In ne ustvarjaj vtisa,da nam je bilo kaj šenkano.Ker šola za strojevodjo je zafukana in se v življenju vse skupaj nisem učil niti približno polovico toliko.
Če pa misliš,da so znižani standardi.Pripelji strojevodjo ustrezno predizobraženega ali pa pridi sam.Kjer koli in kadarkoli pa preletimo predpise in lokomotive.Za burek ne bosta imela,a je prov!
In ne bom pustil da se pljuva po Matkotu,Ramšaku,Prhnetu, pa še komu.Ker so kar se ajzenpona in mašin tiče,za vse nas okno v svet.
A SEM BIL DOVOLJ JASEN!? :cussing
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
dare20
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 371
Pridružen: 10.02.2011, 15:59

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a dare20 »

Nurmi napisal/-a:Daj Dare ne bluzi lepo te prosim! Če Matko,Lipovšek,Ramšak nimajo referenc za učit strojevodje,potem kdo jih ima.Plačano niso imeli posebej NIČ,ker so uletavali na predavanja s svoje primarne službe.In ne ustvarjaj vtisa,da nam je bilo kaj šenkano.Ker šola za strojevodjo je zafukana in se v življenju vse skupaj nisem učil niti približno polovico toliko.
Če pa misliš,da so znižani standardi.Pripelji strojevodjo ustrezno predizobraženega ali pa pridi sam.Kjer koli in kadarkoli pa preletimo predpise in lokomotive.Za burek ne bosta imela,a je prov!
In ne bom pustil da se pljuva po Matkotu,Ramšaku,Prhnetu, pa še komu.Ker so kar se ajzenpona in mašin tiče,za vse nas okno v svet.
A SEM BIL DOVOLJ JASEN!? :cussing
Glej Murmi povedal sem že, da obstojajo neki standardi. Sam poznam izobrazbo vseh teh in še nekaj takšnih zraven. ZAto nemore poučevati vsak, kdor ima pet minut časa zaradi tega, ker takšnega poklica pri učencu se ne more priznati. DA nebova šla v detalje.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

dare20 napisal/-a:
ZAto nemore poučevati vsak, kdor ima pet minut časa zaradi tega, ker takšnega poklica pri učencu se ne more priznati.
Nerazumljivo formuliran stavek za normalno dojemljivega forumaša :roll:
Prosim za pojasnilo.
Zadnjič spremenil železocestnik, dne 07.07.2011, 22:59, skupaj popravljeno 1 krat.
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Se pravi moj Ev-42 je neveljaven in vozim nezakonito!?
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
dare20
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 371
Pridružen: 10.02.2011, 15:59

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a dare20 »

železocestnik napisal/-a:
dare20 napisal/-a:
ZAto nemore poučevati vsak, kdor ima pet minut časa zaradi tega, ker takšnega poklica pri učencu se ne more priznati.
Nerazumljivo formuliran stavek za normalno dopjemljivega forumaša :roll:
Prosim za pojasnilo.
Predlagam ti, da preveriš pravila o priznavanju izobrazbe v primerih, ko poučuje oseba, ki nima strokovnih referenc in primerne izobrazbe. Kdaj je takšna izobrazba dejanko interna in vprašljiva.
Da te spomnim. V sedanjem izobraževanju je potrebno opraviti določeno število ur praktičnega usposabljanja. Tukaj se pojavlja problem v podjetjih v različnih panogah v RS, da nemorejo opravljati pratičnega pouka, ker v podjetjih nimajo primernega mentorja, kateri ima ustrezne izobrazbe. Da nebo pomote v podjetjih, kjer se zaposluje isti profil, kot je vežbanec oziroma pripravnik. KAr nekaj naših sodelavcev in forumašev se srečuje prav z tem problemom, ki jih imajo z otroki, ko ne dobijo obvezne prakse. Da je nesreča še večja se jim ne prizna letnik.

Določeni problemi, ki so povezani z tem problemom pa so resnično žalostni.
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Nekaj sem te vprašal,pa bi prosil,da odgovoriš! Črno na belem.
Upam da bere to tudi kdo z Vleke.
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
dare20
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 371
Pridružen: 10.02.2011, 15:59

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a dare20 »

Nurmi napisal/-a:Nekaj sem te vprašal,pa bi prosil,da odgovoriš! Črno na belem.
Upam da bere to tudi kdo z Vleke.
Glej moje predhodno pisanje in moje dodane linke. ZAto prosim, da si preberi in v kolikor ti ni kaj jasno se obrni na primerno inštitucijo, katera ti bo razložila tvojo izboraževanje in še mnogo drugih stvari.
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a cokla »

Porkaš pinčič...za en teden odnesem pete pa že "teče kri".... #-o

Delovni čas strojevodje je naslov teme....izobraževanje je pa nekje drugje.

In mmg...že dolgo ni bilo na tako dobrem nivoju. Kolikor se pa kandidata prime....to je pa že drugo vprašanje.



Nazaj v brazdo.... [-o<
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
bronz
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 435
Pridružen: 03.09.2009, 6:35

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a bronz »

Malo za hec ,ste pomislili,da preveč znanja lahko tudi škodi! :mrgreen:
Nazaj na temo!Recimo da moja izmena traja 12 ur,ta čas sem na razpolago delodajalcu,seveda z predpisanimi odmori !In vse tisto natolcevanje o režijah ipd.si naj vtaknejo nekam :!: Jaz sem na razpolago delodajalcu,kako pa on mene obrača in izkorišča je njegova stvar oz. njegovih "operaterjev".....oz.situacije na terenu!! :D Tak je to!
Ni ga junaka...............................................................................................................
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

dare20 napisal/-a:
Nurmi napisal/-a:Nekaj sem te vprašal,pa bi prosil,da odgovoriš! Črno na belem.
Upam da bere to tudi kdo z Vleke.
Glej moje predhodno pisanje in moje dodane linke. ZAto prosim, da si preberi in v kolikor ti ni kaj jasno se obrni na primerno inštitucijo, katera ti bo razložila tvojo izboraževanje in še mnogo drugih stvari.
24 ur imaš časa,da prekličeš svojo izjavo uradno na forumu,glede moje izobrazbe in pridobivanja nekih materijalnih koristi predavateljev drugače smo sklenili da podamo kazensko ovadbo.Zdaj pa izvoli.
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
železni
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 17
Pridružen: 08.12.2006, 14:03

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a železni »

Mladi val udarja. Vsi preveč študirani! :lol:
dare20
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 371
Pridružen: 10.02.2011, 15:59

Re: Delovni čas strojevodje

Odgovor Napisal/-a dare20 »

Nurmi napisal/-a:Ne Dolfa ni več pogoj smer izobrazbe ampak samo 5.stopnja.Zaželjeno oz.dosti lažje je za kandidata če je izobražen v tej smeri.Ker določeni sklopi kljub digitalizaciji ostajajo isti.Zakoni pnevmatike,razporedniki,prenosi,tekala,osnove elektromotorjev,generatorjev,......
Se pa to da brez problema kompenzirati z ljubeznijo do tega poklica.
In čeprav je bil Pečan policaj :cussing !
Je eden najboljših strojevodij v kurilnici.Tako po poznavanju lokomotiv,predpisov,kot vožnji taki.Vsaj dokler se Nurmić ne vrne z dopusta. :mrgreen:
Kot pravi naš šef imaš "fijakarje" in imaš Strojevodje.Čim več Pečanov,ker s temi fanti je delati enostavno užitek.

Poglej kaj si napisal. Mislim, da si že tukaj udarl mimo. Dopolnil sem ti z uradnim listom, ker so neka pravila določena in napisana. Kot osebi, ki naj bi imela peto stopnju ni namestu, da pišeš takšne stvari na forumu. Sam si dokazal, da se na železnici ne spoštujejo normativi.

NAslednjič ti bom še prilepil zraven izjavo, katera je bila na forumu, da je nad vsem dve osebi, katere ti bodo uredile če ne izpolnjuje oseba pogojev. Vidiš tukaj nimaš prav, ker nastane problem, katerega pa lahko sam razbereš.
Predlagam ti, da poglej malo okrog sebe in v kolikor določene stvari ne bodo jasne se lahko z veseljem obrneš na strokovno pomoč. Dejstvo pa je, da si poklic Strojevodje posamezniki razlagajo kar z levo roko. Temu jaz ostro nasprotujem, saj je potrebno veliko predznanja, ki je predpogoj za kvalitetno delo. RAzni simulatoji na osebnem PC-ju ne pomagajo pri vožnji vlakov in reševanju sutiacij. Strojevodja mora biti oster in neizprosen, saj je lahko njegova odločitev včasih zelo važna. Sam veš kaj sem povedal v prejšnjem stavku.
Odgovori