Na stara leta

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
jule
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 132
Pridružen: 15.01.2007, 16:48
Kraj: Velenje

Na stara leta

Odgovor Napisal/-a jule »

Zdaj, ko mi je sin pokazal, kako se slike nese na njegov server in z njega na naš forum, sem dobil pa neizmerno veselje do objavljanja slik. Če bo to koga motilo, naj kar napiše, saj nisem tako narcisoiden, da bi brez veze vztrajal. Sem že dovolj star (letnik 1948, ki jih ne delajo več, pa še rezervnih delov je zmanjkalo), da se znam marsičemu prilagodit.
Pa nekaj o maketi. Glede na to, da v mladosti nisem imel niti denarja, pa tudi materiala ni bilo kaj prida v N, sem se lahko začel igrati šele zdaj na stara leta, ko sem v penziji. Sin se je odselil in takoj sem zasedel njegovo nekdanjo dnevno sobo za maketo in kuhinjo za delavnico. Takoj, ko sem imel možnost, sem začel graditi in pridno delati napako za napako. Nekaj najhujših:
- Vezana plošča za podlago je pretanka (6mm),
- tiri so prilepljeni direktno na podlago brez nasipa - plute ali podobno
- za nasip sem uporabil ptičji pesek, ki bi bil za H0 v redu, za N pa je pregrob,
- za travo sem uporabil poceni posip od Nocha, ki se je takoj razbarval,
- potem sem uporabil žagovino, ki sem jo sam pobarval, kar je bolje, ampak na koncu sem začel vse skupaj s pomočjo muhotepa prekrivati s pravo travo. o drugih napakah in tudi o dobrih izkušnjah pa drugič.

Takšna je maketa v celoti:

Slika

O zanimivih detajlih pa po vrsti v prihodnje.
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Na stara leta

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Že spet eden, ki nas bo po kapljicah "futral" :mrgreen:

@jule, kapo dol!

=D> =D> \:D/ =D> =D>

Če bo koga kaj motilo: ignoriraj in vztrajaj :!:
Vedi da nas je kar precej, kateri bomo presrečni če boš svoje izkušnje delil z nami!

Se že veselim(o) nadaljevanja!
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Na stara leta

Odgovor Napisal/-a mmatja »

=D> =D> =D> =D> =D> =D> KONČNO! da se je na tem forumu pojavil še nekdo, ki ima kaj za pokazati. Da ne bom jaz edini... :-k :mrgreen: Čeprav nisem ravno navdušen za N merilo, bom z veseljem in pozornostjo spremljal to tvojo temo...Čim več slik čimprej, tem bolje... [-o< [-o< [-o< :mrgreen:
L.P.
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Na stara leta

Odgovor Napisal/-a mmatja »

_Borsig_ napisal/-a:Že spet eden, ki nas bo po kapljicah "futral" :mrgreen:
:-$ Tiho bodi :twisted: Bolje po kapljicah, kot pa nič :mrgreen:, kot nekateri ki znajo samo f...z.....i ali k....z....i :mrgreen:
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Na stara leta

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

mmatja napisal/-a:f...z.....i ali k....z....i :mrgreen:
Kaj? :hmm
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Na stara leta

Odgovor Napisal/-a milchy »

Brižitka 363 napisal/-a:
mmatja napisal/-a:f...z.....i ali k....z....i :mrgreen:
Kaj? :hmm
FiloZofirati KritiZiratI
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Na stara leta

Odgovor Napisal/-a milchy »

mmatja napisal/-a:=D> =D> =D> =D> =D> =D> KONČNO! da se je na tem forumu pojavil še nekdo, ki ima kaj za pokazati. Da ne bom jaz edini... :-k :mrgreen: Čeprav nisem ravno navdušen za N merilo, bom z veseljem in pozornostjo spremljal to tvojo temo...Čim več slik čimprej, tem bolje... [-o< [-o< [-o< :mrgreen:
L.P.
ne bi se ravno strinjal s tvojo izjavo ..... tud kdo drug ima kaj pokazati ..... (samo vprašanje če hočete gledati :P )
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Na stara leta

Odgovor Napisal/-a mmatja »

milchy napisal/-a:....tud kdo drug ima kaj pokazati....
Prav gotovo!
milchy napisal/-a:...samo vprašanje če hočete gledati...
Ti z MMJ in KLŽM sta edini "svetli točki" na tem forumu in ste seveda v tem mojem razmišljanju izvzeti. Kajti tam vas je le vseeno kar nekaj skupaj, ki to počnete. Vaše slike zmeraj komaj čakam, da vidim če je kaj novega in jih vsaj jaz, z veseljem rad včasih tudi večkrat pogledam :wink: . Tisti moj post je bil bolj mišljen za posameznike in ne skupine ali klube... :wink:
Nejac
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1283
Pridružen: 29.03.2009, 17:46

Re: Na stara leta

Odgovor Napisal/-a Nejac »

mmatja napisal/-a:
milchy napisal/-a:....tud kdo drug ima kaj pokazati....
Prav gotovo!
milchy napisal/-a:...samo vprašanje če hočete gledati...
Ti z MMJ in KLŽM sta edini "svetli točki" na tem forumu in ste seveda v tem mojem razmišljanju izvzeti. Kajti tam vas je le vseeno kar nekaj skupaj, ki to počnete. Vaše slike zmeraj komaj čakam, da vidim če je kaj novega in jih vsaj jaz, z veseljem rad včasih tudi večkrat pogledam :wink: . Tisti moj post je bil bolj mišljen za posameznike in ne skupine ali klube... :wink:
MMG, kje pa so slike iz MMJ od 9. aprila :mrgreen:
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Na stara leta

Odgovor Napisal/-a milchy »

Nejac napisal/-a: MMG, kje pa so slike iz MMJ od 9. aprila :mrgreen:
_Borsig_ tole mislim da je vprašanje zate ;)
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Na stara leta

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

milchy napisal/-a:
Nejac napisal/-a: MMG, kje pa so slike iz MMJ od 9. aprila :mrgreen:
_Borsig_ tole mislim da je vprašanje zate ;)
Glej, glej kakšna slučajnost!
Čisto slučajno ( :mrgreen: ) sem jih danes "Gor prlimal"

Tak, zaj pa vsi vun iz @jule-tovega peskovnika, da lahko nadaljuje z predstavitvijo njegove makete :!:
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: Na stara leta

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Lepo, da je en N jevec z dobro maketo nekaj objavil.
jule
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 132
Pridružen: 15.01.2007, 16:48
Kraj: Velenje

Re: Na stara leta

Odgovor Napisal/-a jule »

Danes sem si vzel nekaj vašega časa in pripravil začetek gradnje. Zdaj bo morda malo bolj dolgočasno, ampak bo postalo zanimivejše, ko bodo na vrsti detajli. Slikice sem malo zmanjšal (600 pik širine), da ne bo prevelikih "kvihtov" na strežniku.

Najprej sem naredil ogrodje iz desk, ki sem jih za malo denarja dobil pri izdelovalcu lesenih palet.
Slika

Na ogrodje sem položil vezano ploščo in narisal traso proge. Kjer so različni nivoji, sem traso izrezal in podložil.
Slika

Z dvostranskim lepilnim trakom (za tepihe) sem prilepil tire in opravil testno vožnjo. Sem in tja je bilo treba kaj podložiti, ker so se vagoni odklapljali.
Slika

Potem sem pa začel oblikovati pokrajino.
Slika

Tiri so v glavnem italijanski GT flex, ker je veliko lažje kriviti tire, kot pa iskati primeren radius, pa še ceneje je. Kretnice so pa ni da ni, pač kar je bilo takrat na ebayu.
Toliko za danes.
Pozdrav vsem, Jule
Toliko za danes.
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Na stara leta

Odgovor Napisal/-a totimato »

jule napisal/-a:Danes sem si vzel nekaj vašega časa in pripravil začetek gradnje. Zdaj bo morda malo bolj dolgočasno, ampak bo postalo zanimivejše, ko bodo na vrsti detajli. Slikice sem malo zmanjšal (600 pik širine), da ne bo prevelikih "kvihtov" na strežniku.
***
Toliko za danes.
=D>

Super! Še začel nisi prav, pa je zelo zanimivo!

Hrib je gips? Na mreži?

Lep pozdrav!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
jule
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 132
Pridružen: 15.01.2007, 16:48
Kraj: Velenje

Re: Na stara leta

Odgovor Napisal/-a jule »

Ja, Totimato, hrib je iz gipsa. Spodaj so kloci, letvice, kosi stiropora, preko tega je fina žična mreža, potem pridejo papirne brisače in nanje gips. Mreža bi lahko bila tudi bolj redka (rabbit), ampak bi moral potem nanjo polagati kaj močnejšega od papirnatih brisač. Gips je pa čisto navaden. Kjer je bilo treba kaj bolj natančno obdelati, sem vzel pa kit za stene (kemaglet), ki se strjuje veliko počasneje.
V nadaljevanju bom pokazal še nekaj slik gradnje z bolj kratkimi komentarji. Bolj obširno bom raje odgovarjal na vprašanja. A je prav tako?
Pozdrav, Jule
Odgovori