H0 amater - maketa in vozni park

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
H0 amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 09.03.2007, 21:29

H0 amater - maketa in vozni park

Odgovor Napisal/-a H0 amater »

Pozdravljeni!

Skoraj leto dni je že od tega, ko sem na tem forumu objavil fotografije makete, ki sem jo kar dolgo časa ustvarjal. Na tubi so vsi trije deli dosegli preko 27.000 ogledov, za kar se zahvaljujem tudi vam, članom in gostom tega foruma. Žal letos za njeno razširitev ni bilo ne časa ne idej, zato sem se usmeril v izdelavo modelov slovenskih in ex Yu vozil.

Izziv N-amaterja, ki mi je pred leti dejal, da bo izdelal celoten slovenski vozni park z izjemo pare, mi ni dal miru. Bliža se konec leta, potrebna je torej inventura, zato sem se odločil, da prikažem, kaj je v moji H0 amaterski delavnici nastalo.

Ker imam na tem forumu precej člankov o samogradnji, ki so žal razmetani vsepovsod, večina tudi brez uporabnih linkov za fotografije, sem ustvaril to temo, v kateri bom od sedaj naprej objavljal prispevke o izdelkih oziroma poskusih.
Vprašanja, mnenja in kritike so dobrodošle, že sedajle pa vam povem, da sodim v tisti krog ljubiteljev malih železnic, ki niso nagnjeni k perfekciji in "štetju zakovic" pač pa ta hobi jemljejo zgolj za "kvalitetno zapravljanje prostega časa" in uživanju pri vožnji vlakcev.

Za začetek še linki do vseh treh videov moje makete:

Povezava na video

Povezava na video

Povezava na video

Zadnjič spremenil H0 amater, dne 24.12.2011, 13:00, skupaj popravljeno 1 krat.
H0 amater

---------------------------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/user/H0amater
Uporabniški avatar
H0 amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 09.03.2007, 21:29

Re: H0 amater

Odgovor Napisal/-a H0 amater »

Sedaj pa k predstavitvam voznega parka.

Prva se je v delavnici znašla Alsthomova CC 6500, ki pri nas sliši na ime brižita. Žal Hornby Jouef nima posluha za modifikacijo v naš model, zato sem se pač sam lotil predelave, ki je relativno enostavna. Kot pravi model mi je služila 001, ki je med redkimi pri nas imela na čelu še grb in ne oznako JŽ kot njene sestre. O tej lokomotivi so bile že na tem forumu objavljene fotografije, zato lahko sami presodite, kako mi je uspela. Značilnost prvih brižit so bile tudi enojne stranske rešetke, ki smo jih šele v kasnejših letih zaradi dodatnega hlajenja modificirali.

Model je seveda digitaliziran ter opremljen z zvočnim dekoderjem ESU v3.5. Zvok je bil posnet v firmi C.M.S. v Franciji. Video zvočni zapis bom objavil na tubi v začetku prihodnjega leta.

In sedaj še slikce


Slika

Slika
H0 amater

---------------------------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/user/H0amater
Uporabniški avatar
bart
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1289
Pridružen: 07.03.2007, 19:50

Re: H0 amater - maketa in vozni park

Odgovor Napisal/-a bart »

Bravo!

Samo tako naprej.

Jernej =D>
Uporabniški avatar
H0 amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 09.03.2007, 21:29

Re: H0 amater - maketa in vozni park

Odgovor Napisal/-a H0 amater »

Še ena fotka s čela


Slika
H0 amater

---------------------------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/user/H0amater
Uporabniški avatar
H0 amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 09.03.2007, 21:29

Re: H0 amater - maketa in vozni park

Odgovor Napisal/-a H0 amater »

Hvala Bart za vzpodbudo!

Naslednja lokomotiva prihaja iz skupine Ansaldo San Giorgio, pri nas označena kot serija 362, s popularnim imenom "mehovka". Model predstavlja lokomotivo iz šestdesetih let, torej s škarjastimi odjemniki toka, enojnimi lučmi ter staro barvno kombinacijo. Edina modifikacija so rešetke, ki so že večje od originalnih. Označena je v JŽ shemi, z grbom na čelu ter graviranimi tablicami z oznakami.

Osnova za predelavo je bilo Rivarossijevo ohišje na Rocovem podvozju. Je digitalizirana, nima zvoka. Meni ena najlepših elektro lokomotiv slovenskega voznega parka.


Slika

Slika

Slika
H0 amater

---------------------------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/user/H0amater
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: H0 amater - maketa in vozni park

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

wau H0 amater! Tole je pa paša za oči! Kako di naredil grbe, tudi z graviranjem? Kakšno graviranje pa uporabljaš, laser? Pa brez zamere, rešetke pri mehu sodijo k drugačnim lučem, originalne so bile manjše in bolj kvadrataste. Drugače pa je to čista fatazija za pogledat. Bravo! =D>
Goran
Uporabniški avatar
petindvajsetka
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 853
Pridružen: 28.08.2011, 19:57

Re: H0 amater - maketa in vozni park

Odgovor Napisal/-a petindvajsetka »

Čestitke tudi z moje strani. =D> Imam pa eno prošnjo in sicer, če bi bilo mogoče tako kot video, prilepiti kaj slik z makete? [-o< V neki drugi temi se slik ne da več videti. :(

Komaj čakam nadaljevanje.

lp Nejc
Uporabniški avatar
H0 amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 09.03.2007, 21:29

Re: H0 amater - maketa in vozni park

Odgovor Napisal/-a H0 amater »

Res je Gorchi!
Sprva so bile rešetke izvedene tako, kot so na mojem vozilu, vendar samo v spodnji vrsti. Rešetke so bile del ohišja, ker pa je bilo hlajenje preslabo, so naši izvedli modifikacije in na ohišje nabili dvojne. Menjale so se tudi luči in dodali reflektorji, pa še kaj bi se našlo. Ker pa je N amater izdelal zelo dobro repliko novejše mehovke, nič pa ne kaže, da bi pri A.C.M.E.-ju izdelali mopeda v stari varianti, sem se jaz odločil za staro barvno shemo in enojne luči. Tako lahko vsaj vlečem vse vagone, ki so jih nastrelili letos pri ACMEju :lol:

Graviranje grba sem prepustil fantom iz Kranja, ki dobro obvladajo posel in katerim je fotojedkanje vsakodneven kruh. Reklame pa ne smem delet, hehe...
H0 amater

---------------------------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/user/H0amater
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: H0 amater - maketa in vozni park

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Sicer ne vem točno do kdaj so bile tele luči na mehih, okoli leta 1970 so že bile miniaturne rdeče lučke zraven ampak vseeno, meh da te kap :lol: Res je lep. Za jedkane dele, kaj si vzel alpako 0,2 ali 0,3mm?
Goran
Uporabniški avatar
H0 amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 09.03.2007, 21:29

Re: H0 amater - maketa in vozni park

Odgovor Napisal/-a H0 amater »

Vse jedkane dele delam na novem srebru debeline 0,3mm, razen seveda napisov na tablicah, grbov in ostalih znakov, kjer je uporabljena debelina 0,2mm. Sicer bilo še boljše uporabiti novo srebro debeline 0,15 mm, vendar ob izrednih detajlih izgubiš 3D globino.
H0 amater

---------------------------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/user/H0amater
Uporabniški avatar
H0 amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 09.03.2007, 21:29

Re: H0 amater - maketa in vozni park

Odgovor Napisal/-a H0 amater »

In še za Nejaca par fotografij. Ker je zunaj že tema, bodo naslednje kar prikladne za ta božični čas


Slika

Slika

Slika
H0 amater

---------------------------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/user/H0amater
andrazon
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 510
Pridružen: 07.07.2011, 20:23

Re: H0 amater - maketa in vozni park

Odgovor Napisal/-a andrazon »

Še nikoli videno :shock: :shock:

Izredno lepo zgleda tole ponoči.
Pa modele imaš tudi lepe =D>
LP Andraž
Nejac
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1283
Pridružen: 29.03.2009, 17:46

Re: H0 amater - maketa in vozni park

Odgovor Napisal/-a Nejac »

H0 amater napisal/-a:In še za Nejaca par fotografij. Ker je zunaj že tema, bodo naslednje kar prikladne za ta božični čas
Si mislil za Nejca? Ampak tudi Nejac se jih ne brani :wink:

In brižitka je sploh super =D> =D>
andrazon
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 510
Pridružen: 07.07.2011, 20:23

Re: H0 amater - maketa in vozni park

Odgovor Napisal/-a andrazon »

Brižita je vedno lepa :D
LP Andraž
Uporabniški avatar
petindvajsetka
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 853
Pridružen: 28.08.2011, 19:57

Re: H0 amater - maketa in vozni park

Odgovor Napisal/-a petindvajsetka »

Nejac napisal/-a: Si mislil za Nejca? Ampak tudi Nejac se jih ne brani :wink:
Ja, jaz sem tisti, ki sem tečnaril za fotke.. :oops: In verjamem, da jih bo še kdo pogledal. =D> =D>
Odgovori