JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
038
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 873
Pridružen: 10.03.2009, 20:49

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a 038 »

_Borsig_ napisal/-a:038 je napisal:
...ter čakam na nadomestne dele.
Stric Mag.O.Klein jih dostavi v nedeljo!!!
Mankajoči deli so bili dostavljeni. Prav tako tudi mesing ploščica in nove luči, vendar če želim da luči gorijo bo potrebno precej truda. Ob pregledu slik se mi dozdeva da so luči ki jih ponuja g. Klein nekoliko bolj narazen kot na pravi lokomotivi, težava je kam skriti kable, pa tudi nove ročaje je potrebno pritrdit. Če vzameš že narejen komplet pa je potrebno odstranit tisto serdinsko ploščico ki ščiti cev, torej zopet predelava, barvanje.
Ker še nisem nikoli lotal mesinga, vas sprašujem ali obstajajo kakšna priporočila za lotanje, male skrivnosti kako lotat, ali je potrebna kakšna posebna pasta, temperatura...ali kot podobno ko lotam žice.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Mrbit boš tukaj našel kaj uporabnega...:
viewtopic.php?f=35&t=2835

Sicer pa LED diode lotaj na nizkih temperaturah, ne več kot 300°C, ostalo pa odvisno od velikosti, očiščenosti površine, temperature taljenja cina...
Goran
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Gorchi napisal/-a:... Sicer pa LED diode lotaj na nizkih temperaturah, ne več kot 300°C, ostalo pa odvisno od velikosti, očiščenosti površine, temperature taljenja cina...
Težava z lotanjem "tamalih" LED-ik se je rešila takorekoč "sama od sebe"!!!

@Totimato je v živo podal nekaj nasvetov iz njegove prakse lotanja SMD-jk,
posledično je dobi častno zadolžitev da jih zalota!
:mrgreen: :twisted: :mrgreen:

Baje je opreacijo uspešno zaključil še isti dan - rezultate bomo pa v živo videli verjetno jutri!
8)

Zahvala in pohvala ali pa graja pa sledi ko rezulate vidimo v živo!
:roll:

P.S. So pa rumene barve, tako da ustrezajo!
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

@038 včeraj (zopet) ni mogel spati!!!

Rezultat:

Slika
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,

že nekaj let sem imel v planu urediti podoben model, kot je to naredil 038. Moja osnova je ČSD model, z rdečimi kolesi. Ko sem jo nabavil, je bil frem še OK, s časom se je začel zvijati, znan problem - t.i. cinkova kuga.

Frem sem že poslal na Dunaj na zamenjavo z izrezkanim medeninsatim, medtem pa sem začel s predelavo. Cilj je izdelava JŽ 18 001, kot je bila stacionirana v Mariboru, okoli leta 1970. Dodatno bom še vgradil zvočni dekoder in morda zamenjal tekalna kolesa ali jim vsaj znižal previsoke vence.

Lokomotivo sem docela razstavil
Slika

S kotla sem porezal vse napeljave, ki so nabrizgane, saj jih bom zamenjal z žičkami. Odprtine za čiščenje kotla, bodo nadomestili medeninasti odlitki od Weinarta.
Slika

Kabina bo deležna temeljite predelave, predvsem bodo stene veliko tanjše in žleb nad oknom bo nov, spigan iz medeninaste pločevine.
Slika

na čelu sem "prebil" obe mali okenci, ki sta prej bili le nakazani
Slika

Kot rečeno, bodo vse napeljave in ročaji prostostoječi, injektor bom tudi zamenjal z medeninastim odlitkom.
Slika

Zalogovnik je dobil nadgradnjo, stena je pobrušena, saj je 001 imela varjen zadnji del. Luknje bivše osvetljave so zapolnjene in nosilec odbojnikov je dodelan.
Slika

Trenutno čakam na dostavo ostalih potrebnih delov, ki jih bo prispeval Weinert. Med prazniki bo malo več časa za delo. Najprej me čaka še nekaj finega brušenja, na mestih kjer sem odrezal napeljave.

lp,matej
miloš
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 388
Pridružen: 26.11.2008, 10:12

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a miloš »

Matej imam vprašanje glede Dunaja.Jaz bi rabil le spodnji del te mašince (frem,kolesa s krmiljem,motorček).Javi mi na PP,če imaš kako idejo.
LP Miloš
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Zdravo Matej,
a boš zmogel poleg te mašince še 28-ko narest :) Se že veselim nadaljevanja, hkrati pa se je veselim v živo videt! Bravo!
Goran
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a duro »

@Goran - 18ka je zame vaja za 28ko, da se naučim dela z odlitki mesinga in delo z airbrushem. 28ka pride na vrsto, ko bo 18ka gotova.
lp,matej
Uporabniški avatar
1107
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 174
Pridružen: 25.06.2007, 9:37

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a 1107 »

Na eni izmed slik sem opazil na postaji Maribor napis v cirilici? Kako to ?
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a milchy »

1107 napisal/-a:Na eni izmed slik sem opazil na postaji Maribor napis v cirilici? Kako to ?
ker so bila vsa imena postaj (razen postaje Naklo) do nekje začetka sedemdesetih let prejšnjega stoletja napisana v latinici in cirilici

M.
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,
delo se nadaljuje. Ker ima 18 001 drugačno podporo pod dimnico, sem staro odrezal in izdelal novo iz bakrene pločevine.
Slika

Odstranil sem tudi nakazane kavlje za dvigovanje strhe kabine in jih nadomestil s ploščico stirena in kavljem iz 0,2mm žice. Vstavil sem tudi novo zaščito nad oknom.
Slika

Sprednje odbojnike sem nadomestil z modernejšimi, uporabil sem Weinartove z vzmetjo. Nadomestil sem tudi ostale priključke z ulitki iz medenine in namestil držala za ranžiranje. Vgradil sem tudi originalno spenjačo, ki dejansko deluje kot prava. Vse to pa zato, ker se igram z mislijo v daljni prihodnosti preiti na sistem H0pur, nekaj podobnega kot proto87.
Slika

Na zalogovniku sem namestil novo napeljavo za luči
Slika

Pokrove vodnih zalogovnikov sem tudi odstrnil injih poskušal izdelati iz bakrene pločevine. Z izdelavo še nisem zadovoljen, saj sem lepil in ni najbolj čvrsto. Poskusil bom z lotanjem, kjer pa imam še malo respekta...
Slika

Za konec pa še ena fotka spenjače, ki šele z makroobjektivom pokaže vse detajle, fascinantno :shock:
Slika

Nov frem je že na poti, tako kot dimnik. Tekalna kolesa bom vzel od Rocove 310, injektor od naše 03, tako kot varnostne venile. Ne vem še kje naj dobim zračno črpalko in dinamo. Tudi glede izdelave oken še nimam ideje.
lp,matej
Uporabniški avatar
bart
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1289
Pridružen: 07.03.2007, 19:50

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a bart »

Duro!

Same oči so me.

Dober si se lotil modela.

Kapo dol. :thumbupr

Se veselim nadaljevanja.

Jernej =D>
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a totimato »

Ja, samo res :shock:
Če je to vaja, kako bo potem, ko bo šlo zares :)
=D>
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

duro napisal/-a:Nov frem je že na poti, tako kot dimnik. Tekalna kolesa bom vzel od Rocove 310, injektor od naše 03, tako kot varnostne venile. Ne vem še kje naj dobim zračno črpalko in dinamo. Tudi glede izdelave oken še nimam ideje.
lp,matej
Oj, a na strani 181 in 182 Weinertovega kataloga ne najdeš prave pumpe?
http://blaetterkatalog.weinert-modellbau.de/" onclick="window.open(this.href);return false;
Kar se pa dinama tiče pa... Jaz imam sicer slike od onega iz 25-ke (mislim, da je iz nje) in kakor vidim je angleška. Žal pa tudi sam ne najdem pravega proizvajalca, Weinert sicer ima diname ampak ne takega. Razen če se boš šel malce predelave, potem bi šlo.
Goran
Uporabniški avatar
gcn64
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 391
Pridružen: 09.02.2010, 16:39
Kraj: Maribor

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

Oj Matej!

Super napreduješ. Enkrat v prihodnosti se mislim takšnih stvari lotiti tudi jaz, zato bom še toliko bolj z zanimanjem spremljal tvoj napredek. Spenjača je res vrhunska. Tisto je tudi Weinert?
lp, NEJC
Odgovori