Modulna postaja v H0

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

Pozdravljeni. Že veliko let si želim izdelati maketo, a nekako nikoli ni bilo prostora in zagonske iskre.
Za leto 2014 sem si zadal cilj, da izdelam postajališče, ki bo primerno tako za potniški, kot tudi za tovorni promet.
Zadeva bo izdelana iz štirih modulov, kateri bodo imeli stranice izdelane po FREMO standardih. Za FREMO kompatibilnost sem se odločil iz tega razloga, da lahko maketo poljubno in postopoma povečujem/spreminjam, predvsem pa tudi iz razloga skupinjskih voženj na kakšnih srečanjih.

Spodnja slika prikazuje kako sem si to postajališče zamislil (tirna situacija - WinTrack 11.0 Demo).
Slika

1. Modul - Rampa za nalaganje/razlaganje raznih tovorov (vozila, les,...)

2. Modul - Železniška postaja (potniki)

3. Modul - Skladišče za razne tovore, na tem modulu bodo tudi kretnice tako postavljene, da lahko recimo vlak, ki pripelje iz odcepa (4. modul) obvozi potniški vlak na železniški postaji.

4. Modul - Odcep (možnost dopolnitve industrijskega tira, ali kakšna stranska proga.. )

Maketa nebo imela realnega odzadja, ampak bo bazirala na domišljiji.
Primerna bo za vožnjo Analog in Digital.

Dolžina enega modula bo 920mm, širina 500mm.
Uporabil bom Roco Line tire brez podloge (sam bom "šodral").

Tire za prvi in četrti modul že imam, pravtako že imam izdelano ohišje prvega modula. Naslednja faza je lotanje kablov na tire.

Slike bom sproti nalagal, kak bom kaj novega na tej zadevi postoril.
Pripombe in nasveti so vsekakor dobrodošli. :wink:
L.P.

Benjamin
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a milchy »

=D>
Fremo stranice modulov so samo zunanje - pri tebi so to 3
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

milchy napisal/-a:=D>
Fremo stranice modulov so samo zunanje - pri tebi so to 3
Tako je milchy. Fremo stranico na prvem modulu sem izrezal sam ("štihžaga"), vendar sem našel na spletu možakarja iz nemčije, ki se ukvarja z temi zadevami.. Odločil sem se, da bom ostali 2 stranici naročil pri njem.

Drugače pa je moj prvi modul sestavljen iz 12mm debelih šperplat. Stranica tega modula je izdelana kot F96 profil. Luknje za kretnične pogone, ter električno napajanje so tudi že zvrtane.In še slika:
Slika

Slika
Glede na to, da sem to stranico sam izrezal in spilil, se mi zdi kar solidno napravljena.

Noge modula so višinsko nastavljive +/-30mm, trenutno služijo kot podstavek voznega parka :lol:
Slika
Zadnjič spremenil Benjamin, dne 28.01.2014, 11:20, skupaj popravljeno 1 krat.
L.P.

Benjamin
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a milchy »

videti je v redu, edino - zakaj si vodoravno ploščo pritrdil tako visoko ? na robu modula je že upoštevana tirna greda in za toliko bi lahko spustil vodoravno ploščo

M.
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Živijo!

Super je slišat, da še nekdo podobno razmišlja o svoji maketi.

Tudi jaz sem se nekako odločil iz istih razlogov, da bom namesto stalne makete postavil raje modulno.
Trenutno sem sicer v pogajanjih za novo lokacijo (3,5x5m), ker je prvotna padla v vodo (ni ogrevanja pa še vlaga).

Prve module sem enako razdelil na štiri dele, s to razliko da bosta pri meni samo skrajna dva Fremo širine 500mm, sredinske bom imel pa široke 750mm lastna verzija na podlagi H0-E96.

Tirni načrt sem pobral kar iz obstoječega stanja postaje Črnuče. Sicer sem ga malo modificiral, ker ne morem narediti vseh industrijskih tirov (verjetno bosta to naslednja modula). Shemo sem dobil kar iz PO_2013_1_Priloga_3_3_Skice.zip Slovenskih železnic na naslovu http://www.slo-zeleznice.si/uploads/sz/ ... 3_22_11_12" onclick="window.open(this.href);return false; .
Nekaj sprehodov ob postaji je služilo samo namenu fotografirati detajle (signale, kretnice, tire, ...).

Me pa zanima nekaj. Zakaj si se odločil za dolžino modulov točno 920mm (G4 Roco)?
Milan iz MMJ mi je svetoval Piko zaradi težav s kretnicami Roco. So jih imeli, pa so jih zamenjali. Jaz sem sicer testiral oboje in nisem naletel na take težave z mojim voznim parkom (razen enega čudnega potniškega vagona). Nazadnje sem se odločil, da bom za nove tire vgradil Tillig material. Še nekako najboljše zgleda v primerjavi z ostalimi. Pa lastni kretniški mehanizem sem prilagodil kretnicam EW1 in EW3.

Kakšno višino modulov po Fremo imaš visoke ali nizke profile H0-E96,...? Jaz razmišljam, da bi uporabil kar nizke profile. Bodo kar nekaj lažji kg za transport.

Omenjaš tudi da bodo moduli za DC in DCC. Kako pa boš uredil kretniške mehanizme in signale? Bodo tudi posebej krmiljeni za DC in DCC?


lp
Borut
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

milchy napisal/-a:videti je v redu, edino - zakaj si vodoravno ploščo pritrdil tako visoko ? na robu modula je že upoštevana tirna greda in za toliko bi lahko spustil vodoravno ploščo

M.
Prvotno sem si tudi tako zamislil, vendar ko sem izdeloval ohišje, nisem nikjer našel plute in sem kr zavijačil zadevo skupaj.. #-o Tolažim se z tem, da je na postajah ponavadi greda bolj položna :shock: #-o
L.P.

Benjamin
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

Za dolžino 920mm sem se odločil ravno iz tega razloga, ker nameravam na teh štirih modulih uporabiti Roco tire. Kretnic že imam tričetrt iz pred petih let.. Bom probal, kako se bo pri meni odnesla zadeva.

Profile imam visoke, sicer zavzemajo več prostora pri transportu in shrambi, ampak ok..

Kretniški mehanizmi bodo posebej povezani do komandnega pulta, prav tako signali nebodo povezani na tire, da bo moral upravljalec vlaka resnično paziti, da ne prevozi STOP-a :lol: Nekako se mi je zdelo to bolj zanimivo za vožnjo..

Nameravam pa električno ločiti posamezne tire na postaji, če recimo pripelje iz strani prvega modula vlak, ki nima vgrajenega dekoderja in iz strani odcepa vlak z dekoderjem, da se lahko nemoteno "križata"..
L.P.

Benjamin
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!

A si kaj razmišljal kako bi naredil prehodni modul med DC in DCC? Recimo ostali moduli so DC, ti pa na svojem krmiliš na DCC.

Jaz sem sicer nekaj raziskoval na to temo. Nekako bi moral ugotoviti katera lokomotiva prihaja - DC ali DCC. In če je DCC, bi ji "nekako dovolil" vožnjo naprej, DC pa ustavil pred DCCjem. Problem je kratkih stikov, ki jih povzročijo kolesa med DC in DCC centralami. Malo se bojim tole testirat, kake elektronike, ki bi pa to znala narediti BP, pa še nisem zasledil. Mogoče bom probal pregovoriti Petra v skupini kjer razvijamo/dopolnjujemo Rocrail, da naj razvije kaj takega.

Če bi naredil tak modul, bi se lahko priklopil na vsako modulno, ne glede ali je DC ali DCC.
Danes DCC dekoderji niso več tak dragi. ESU 54611 5pack osnovnih dobiš že za slabih 100€. Kake Tams ali amerikance pa še ceneje.


lp
Borut
Uporabniški avatar
1107
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 174
Pridružen: 25.06.2007, 9:37

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a 1107 »

Tudi sam razmišljam izgradnji parih modulov. Rad bi vpašal, kje na tem forumu, ali na spletu lahko najdem navodila za sestavo. Najbolj me zanima kakšne module se uporablja v Sloveniji, da bi lahko imel kompatibilne module z ostalimi.
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

Borut - Ja vsekakor bi bilo potrebno vedeti ali prihaja DC ali DCC, da se izognemo kratkim stikom. Ločil bi tir1(ŽP), tir2, tir3, tir4, rampa, skladišče, kretnice med 3. in 4. modulom bi pravtako bile izolirane, odcep in pa odstavni tir na četrtem modulu. Torej bo en kup kablov, kateri bodo povezani v komandno ploščo, na kateri se bo dalo preklapljati (stikala "ali-0-ali") med DC in DCC za vsak že prej navedeni odsek.

Dekoderji res niso več tako dragi, vendar predvidevam, da večina ljudi, ki v Sloveniji upravlja module vozi na DC.. Nekako sem pač razmišljal v tej smeri, da bo uporabno za oboje.


1107 - Najlažje je izdelovati module po FREMO standardu.. Link do njihove strani, ki je v večih jezikih, razen v Slovenščini... http://www.fremo-net.eu/23.html?&L=6" onclick="window.open(this.href);return false;
Predlagam vam, da na tem portalu kontaktirate osebo Milchy, ki se že več kot desetletje ukvarja z moduli. In mislim, da vam bo on najbolje lahko svetoval
L.P.

Benjamin
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Benjamin, malo sem pregledoval shemo tvojih tirov. Imam en mali predlog za izboljšavo.

Na spoju med tretjim in četrtim modulom imaš potencialno težavico.

Če je možno, daj tisti dve kretnici 42441 med tirom 1 in 2 malj bolj proti sredini, na desno pa daj vsaj eno polovičko G1/2 ali kar cel G1 kos, da se izogneš dvojnemu S ovinku iz onega poševnega dela tretjega modula. Tam ti prihaja vlak že po krivini kretnice, nato desna kretnica pa spet leva. Take zadeve so na teh 15-kah malo problematične, celo za dolge potniške vagone.

Na splošno so vrag taki S ovinki, kinematika jih zelo težko spedena, če imaš kratke kuple gor. Posledica je da ti lažji vagon iztiri.

Imam tudi jaz kar nekaj S-ov na shemi in sem zato uporabil EW3 (Tillig) oziroma WR/L 10 (Roco).


lp
Borut
Uporabniški avatar
1107
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 174
Pridružen: 25.06.2007, 9:37

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a 1107 »

hvala za hiter odgovor!
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

Hvala Borut za predlog in pojasnilo. Bom zadevo v načrtu prestavil za en G1 tir proti sredini. :thumbupr
L.P.

Benjamin
nik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 212
Pridružen: 15.04.2013, 22:50

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a nik »

borut_slo napisal/-a:Živijo!

Super je slišat, da še nekdo podobno razmišlja o svoji maketi.

Tudi jaz sem se nekako odločil iz istih razlogov, da bom namesto stalne makete postavil raje modulno.
Trenutno sem sicer v pogajanjih za novo lokacijo (3,5x5m), ker je prvotna padla v vodo (ni ogrevanja pa še vlaga).

Prve module sem enako razdelil na štiri dele, s to razliko da bosta pri meni samo skrajna dva Fremo širine 500mm, sredinske bom imel pa široke 750mm lastna verzija na podlagi H0-E96.

Tirni načrt sem pobral kar iz obstoječega stanja postaje Črnuče. Sicer sem ga malo modificiral, ker ne morem narediti vseh industrijskih tirov (verjetno bosta to naslednja modula). Shemo sem dobil kar iz PO_2013_1_Priloga_3_3_Skice.zip Slovenskih železnic na naslovu http://www.slo-zeleznice.si/uploads/sz/ ... 3_22_11_12" onclick="window.open(this.href);return false; .
Nekaj sprehodov ob postaji je služilo samo namenu fotografirati detajle (signale, kretnice, tire, ...).

Me pa zanima nekaj. Zakaj si se odločil za dolžino modulov točno 920mm (G4 Roco)?
Milan iz MMJ mi je svetoval Piko zaradi težav s kretnicami Roco. So jih imeli, pa so jih zamenjali. Jaz sem sicer testiral oboje in nisem naletel na take težave z mojim voznim parkom (razen enega čudnega potniškega vagona). Nazadnje sem se odločil, da bom za nove tire vgradil Tillig material. Še nekako najboljše zgleda v primerjavi z ostalimi. Pa lastni kretniški mehanizem sem prilagodil kretnicam EW1 in EW3.

Kakšno višino modulov po Fremo imaš visoke ali nizke profile H0-E96,...? Jaz razmišljam, da bi uporabil kar nizke profile. Bodo kar nekaj lažji kg za transport.

Omenjaš tudi da bodo moduli za DC in DCC. Kako pa boš uredil kretniške mehanizme in signale? Bodo tudi posebej krmiljeni za DC in DCC?


lp
Borut
Kakvi su to problemi sa Roco skretnicama bili? I koje Roco skretnice; 2.5mm, Rocoline ili Geoline?
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a matejmm »

V tej temi se pa kar nekaj postov začne zelo podobno, kot bi lahko začel tudi jaz tega ;) Tudi mene je lani okužil ta hobi (po nekaj letih zatišja) in ker sem imel začasno na voljo prostor sem v njem postavil svoj "teppich-bahn" ( YouTube link ). Iz "strateških razlogov" je bilo potrebno železnico pospraviti ( YouTube link ) v klet, a to ni pomenilo, da se je misel na maketo umaknila iz glave.

Zaradi pomanjkanja prostora za postavitev in hrambo se mi je zdela modulna gradnja makete odlična ideja.

Glede stranic sem imel pri FREMO standardu pomisleke glede same višine saj moduli zavzamejo kar nekaj prostora, tako da sem razmišljal o kakšni "znižani verziji" stranice.

Katere FREMO stranice se uporabljajo pri nas? HO-F96, HO-E96 / HO-B96, HO-B02
Ali sem pravilno zasledil da se lahko ti isti profili naredijo tudi v nižji varianti in tako zavzamejo 80mm oz. 91mm manj prostora?


Sam sem dosedaj razmišljal o naslednjih dveh setih modulov:

1 set:
-------------
- ranžirna postaja - tovorni+potniški promet
- 3x modul dimenzije 105cm x 50cm
- ravni odsek proge
- mehano tirni material (to imam doma na zalogi in bi rad spravil k življenju)
- večino kretnic bi premikal s servo motorčki 9g, ostalo z elektromagnetnimi standardnimi pogoni
- krmiljenje bi bilo izvedeno z mikrokrmilnikom Arduino + Ethernet shield + WIFi
- upravljanje modula bi bilo preko tablice (telefona) - brezžično (web ali android aplikacija)

Slika

Slika

2 set:
-------------
- povratna zanka z možnostjo prehoda in odstavni tir
- 3x modul dimenzije 100cm x 50cm / moduli na eni strani prisekani pod kotom 15deg
- celotni odsek predstavlja 30deg krivino
- piko tirni material (to imam doma na zalogi in bi rad spravil k življenju)
- kretnice bi premikal s servo motorčki 9g
- krmiljenje in upravljanje enako kot 1. set

Slika

Slika

Slika

Glede FREMO standarda sem po dobrem letu spremljanja te "scene" dobil občutek da se kaj dosti v smislu druženja modelarjev s svojimi moduli na srečanjih pri nas ne dogaja. Se motim? Obiskal sem modulno maketo v muzeju in Kosezah, do MMJ pa mi žal še ni uspelo priti.

lp, M
Odgovori