[Rabim pomoč] Težava z lokomotivo

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: [Rabim pomoč] Težava z lokomotivo

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Pozdravljeni,
imam težavo s Kleinbahnovo parno lokomotivo ÖBB 156 (predelana v JŽ 25). Ko sem jo dobil, je bilo vse OK, zdaj pa mi ves čas izgublja elektriko ali pa sploh ne dela. Lokomotivo sem odprl in očistil kolesa, kontakte, vse lote, na katerih se je nabirala umazanija..., pa nič ni zaleglo, pa tudi kontakti se dobro držijo in ne odstopajo od koles. Tiri so čisti (očistim jih pred vsako 1. vožnjo v dnevu, po vrhu pa se izogibam vožnji vagonov s plastičnimi kolesnimi dvojicami), vse ostale lokomotive delajo (pa so istega proizvajalca), prav tako delajo luči na tenderju lokomotive, s katero imam probleme.
Ko ostale Kleinbahnove lokomotive začnejo kaj zafrkavati, jim namažem kolesa z lokomotivskim oljem, pa potem vse normalno dela, ta pa, kot kaže, potrebuje posebno nego.
Po navadi pomaga, če jo našpricam s - ne boste verjeli - parfumom (to mi je svetovala babica) in obrišem kolesa in kontakte, pa še takrat lokomotiva izgublja elektriko, po kakšnih treh urah pa spet crkne :(
A kdo ve, kaj bi lahko še naredil?
P.S.: Vem, da boste rekli "ah, to je pa Kleinbahn, kar navadi se na take stvari", ampak v svojem voznem parku imam še štiri njihove lokomotive in vse delajo kot urice. Ena med njimi je dvoosna in brez težav vozi tudi čez Mehano kretnice s plastičnim srcem.
P.S.2: se opravičujem za obujanje stare teme :oops:
lp,
Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: [Rabim pomoč] Težava z lokomotivo

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

Pozdravljen, Timotej.
Nisi napisal, kak motor je v lokomotivi. (Vsaj 2 različna tipa sta obstajala). Če lahko prideš do kolektorja na motorjevem rotorju, preveri, ali ni zažgan in neraven od iskrenja. Preveri tudi, ali se ni med kontaktnimi polji nabral grafitni prah (od obrabe ščetk). Če uporabljaš preveč olja in to zaide v notranjost motorja, se z grafitnim prahom napravi zoprna pasta, ki zamaši presledke med omenjenimi kontaktnimi polji. Obe hibi lahko vplivata na motnje pri vožnji. V prvem primeru bi bilo treba zamenjati motorček, v drugem pa lahko s kako iglo previdno očistiš žlebe med kontaktnimi polji.
Preveri tudi stane motorjevih ščetk. Morda so izrabljene in kot take tudi povzročajo iskrenje . Če je tako, je potrebna zamenjava.

Firma Kleinbahn je v prvih dekadah svojega obstoja bila zelo napredna in inovativna, žal pa je kasneje zaspala in se pustila prehiteti od konkurence. Glavna napaka pa je bila nespoštovanje razmerja 1:87 pri večini svojih kreacij. V letošnjem letu je zaključila poslovanje in zaprla vrata tako proizvodnje, kot tudi prodaje. Rezervni deli utegnejo postati problem.

Pozdrav - Peter
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: [Rabim pomoč] Težava z lokomotivo

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Hvala za odgovor! :D
Lokomotiva ima motorček Mabuchi, ki ga na žalost ne znam odpreti, da bi preveril stanje ščetk ali pa očistil grafitni prah. Mogoče pa ga kdaj zamenjam...
Pa z oljem nisem pretiraval, dal sem samo eno kapljico na os pred začetkom vožnje, tako, kot mi je pokazal prodajalec v Kleinbahn trgovini na Dunaju.

Ali si s tistim drugim motorjem mislil na "pletenjačo" (malo glasnejši motorček, z njim so opremljene tudi starejše Mehano in Lima lokomotive)?
lp
Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: [Rabim pomoč] Težava z lokomotivo

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

Pozdravljen!
Mabuchi motorček je novejši. Drugi - starejši tip je bi motorček lastne proizvodnje. Malo prevelik, zato je marsikatera lokomotiva, ki je bila predvidena za njegovo vgradnjo, nujno izpadla nekoliko preširoka. Pravzaprav sem imel v mislih pri svojih nasvetih ta tip motorja. Torej bo prava rešitev problema menjava motorčka.

Pozdrav - Peter
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: [Rabim pomoč] Težava z lokomotivo

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Hvala za odgovor. Imam še en enak motorček, zato ga bom zamenjal, ko bo čas.
lp
T.
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Odgovori