Moji HO moduli

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Vožnje vlakov
Po dolgem času spet ena zaprašena objava v tej temi... dogajanje sodi sicer že dobro leto nazaj - med božično - novoletne praznike 2020/21.
Nekaj več časa, praznično vzdušje in koronski ukrepi so bili povod, da smo spet postavili module, ki so kar nekaj let zaprašeno samevali.

Slika
Po priklopu sem kmalu ugotovil, da nekaj ne deluje po pričakovanjih. Hitro testiranje je pokazalo na težave z detekcijo zasedenosti tirov.
Ker je na mojih modulih tudi delovanje kretnic odvisno od teh senzorjev, vožnja vlakov po modulih ni bila mogoča.

Slika
Ni preostalo drugega, kot da se lotim diagnosticiranja težav. Sum je padel na senzorje LDR na modulu M3 - modul M1 je deloval b.p.

Slika
Sledil je prenos modulov v kabinet in priklop Arduina na računalnik.

Slika
Program za običajno delovanje modula sem zamenjal s programom za diagnostiko senzorjev LDR.

Slika
Najprej sem sumil, da je nekaj narobe z vezjem, ki sem ga zaradi tega tudi odstranil iz modula.
To vezje skrbi, da signal iz 16 senzorjev na modulu spravi v 2 analogna signala na Arduinu - seveda ne hkrati, ampak zaporedoma (stikalo 8 v 1).

Slika
Ko sem vezje odstranil sem se že razveselil, da sem odkril težavo - ostanke fluksa po lotanju vezja - kasneje se je izkazalo, da ni to glavni izvor težav. Dejansko so bili senzorji, ki so vgrajeni na modul M3 drugačni, kot tisti na modulu M1. Nivoji signalov so se precej razlikovali in to je povzročalo težave. Kljub temu, da se ob vklopu sistema vsi senzorji najprej kalibrirajo na trenutno svetlobo, so bile razlike očitno prevelike. Ali je možno, da so se karakteristike LDR na enem modulu s časom spremenile? So bile take že ob vgradnji? Ne vem, a zadevo sem z nekaj poskušanja rešil tako, da sem na modulu M3 pred LDR-je vgradil upore z drugačnimi vrednostmi. Nekoliko sem popravil še programsko kodo in ponovno smo sestavili module.

Slika
Tokrat je promet lahko stekel brez težav.

Slika
Slika
Slika
Veselja ob ranžiranju vlakovnih kompozicij je bilo precej...
Modulna maketa Lukna
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 22
Pridružen: 20.12.2020, 20:54

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Modulna maketa Lukna »

Matej, pohvala za obuditev modulov!
Morda pride čas za sestavljanje kakšne modulne makete,
samo prej moramo preživeti viruse in smrtonosne bakterije. Optimizem velja obdržati.
Lep pozdrav,
B.
Odgovori