Moji HO moduli

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

@ebi2: Res je podvozja nisem še nič barval. Nekako ta del uvrščam v fazo staranja, ki še zori v moji glavi. Mi je pa všeč tvoj predlog, da tudi lesene podnice bolje obdelam. Dodano na seznam ;) Hvala! Tudi zamenjavo koles imam v mislih, le najti moram nekaj ustreznega (dimenzijsko in cenovno), je pa res, da mi to ni prva prioriteta.

@yyure: Hvala! Jaz bolj kot na "igrače spremenjene v modele", na to zadevo gledam kot na "igrače, ki bi rade izgledale, kot modeli" :) Glavni namen je vsekakor učenje novih tehnik in kot je tudi @ebi2 omenil so ti poceni vagončki kot nalašč za to... Počasi postajava prijatelja tudi z airbrushem ... :lol:

@volkun: Vojko hvala! Vsekakor je v planu, da naredim, naslednjič ko postavim module, tudi še kakšno fotografijo te nove kompozicije.

@NacMan: Tudi jaz komaj čakam, da se lotim pokrajine na mojih modulih, a bi rad prej izdelal vse signale. Je pa s temi signali kar precej dela, pa tudi najhitrejši nisem. Predelava vagonov je tako bolj kot popestritev med izdelavo signalov.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kitajski vagon iz Ebay-a

Ker zaradi trenutne situacije ni možno obiskati nobenega sejma železnic, se je potrebno za širitev voznega parka znajti nekoliko drugače.
Sicer se poskušam izogibati nakupom novih vozil, če pa se že odločim, poskusim izbrati nekaj, kar mi ponuja možnost predelave.
V začetku februarja je v moj elektronski nabiralnik priletela reklama iz spletne trgovine Wish, ki je vsebovala tudi ponudbo za vagon.
Le kako so vedeli kaj me zanima? :roll:

Nekaj časa sem se uspešno upiral ponudbi, nato pa sem le popustil pod pritiskom :oops:
Ko sem se odločil za nakup je cena iz dobrih 15 EUR hitro narasla na 28 EUR, kar se mi je zdelo preveč. Počutil sem se ogoljufano!
K nakupu so me zvabili s ceno dobrih 15 EUR, na koncu so mi zadevo želeli prodati za skoraj dvojni znesek.

Slika

Vagon mi je bil všeč in ocenil sem, da ima potencial za predelavo v SŽ Eas. Še malo sem raziskoval in enak vagon našel tudi na eBay-u.
Končna cena z dostavo 16,99 USD, kar je manj kot 15 EUR. 24. februarja sem stisnil gumb "Buy now" in čakal...

Slika

11. marca (presenetljivo hitro) sem že dočakal paket iz Kitajske...

Slika

Že po obliki paketa sem vedel, kaj lahko v njem pričakujem - nisem se zmotil...

Slika

Glede na druge vagone, ki jih imam v mojem voznem parku, tale izgleda kar solidno narejen.

Slika

Kolesa so kovinska in vagon zelo lepo teče po tirih.

Slika

Priloženi so tudi drobni delci, ki jih je bilo potrebno še sestaviti. Na žalost je v vrečki manjkala ena stopnička, ki pa jo bom verjetno kar sam natisnil.

Slika

Seveda sem takoj namestil tudi male delčke in vagon še lepše izgleda.

Slika

Poziranje na moji mini diorami.

Slika

Naslednji korak bo gotovo poskus predelave vagona v SŽ Eas - sem jih pa že naročil še nekaj kosov, da se ne bo sam vozil po mojih modulih.

Slika
Uporabniški avatar
Žan10
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 57
Pridružen: 15.01.2021, 16:15
Kraj: Dobova

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Žan10 »

Lepo :P :thumbupl
Uporabniški avatar
1107
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 174
Pridružen: 25.06.2007, 9:37

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a 1107 »

Sam točno ta vagaon gledam že mesece in se še nisem opogumil za nakup. Kako pa zgleda plastika na dotik, je krhka, trda? se ga bo dalo predelati? Ali kuplunge lepo pašejo na evropske vagone?

Absolutno z veseljem spremljam nadaljevanje predelave!
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Mogoče pa se še jaz opogumim za nakup - zgleda, da predelava ne bo tako zahtevna!
LP, Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

@1107: se opravičujem za odgovor z nekoliko zamude....

Zbirka vagonov, ki je uspešno prispela iz Kitajske se je povečala na tri vagone, še dva pa sta že na poti.

Slika

Drugi vagon je za pot potreboval 28 dni, tretji pa 17 dni. Kot kaže nista obtičala na ladji Ever Given :D

Slika

Pravkar sem naredil primerjavo kako se spojke ujemajo z drugimi vagoni v moji zbirki...

VS Piko
Slika

VS Roco
Slika

VS Mehano
Slika

Kolikor sem uspel na hitro preizkusiti bo zadeva čisto OK.

Plastika se mi zdi precej čvrsta, stene vagona bi lahko bile tudi nekoliko tanjše. Skupna teža - 71,6g.

Slika

S predelavo bom pa počakal, da dobim celotno kompozicijo. Zanimivo mi je, da v vseh, do sedaj prispelih vagonih, manjka isti mali delček. Dobro, da sem jih natisnil nekaj več.

Upam, da bodo te informacije še komu v korist.

lp, Matej
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!

Evo danes sem tudi jaz dobil 3 vagone. Solidna izdelava, moram še sprobati kako se obnašajo, če so skupaj z Roco in Piko vagoni Eas. Upam, da ne bodo povzročali iztirjenj v zavojih in na kretnicah.

Matej, imam pa eno vprašanje. Na Piko vagonu sem poskušal dodati tisto ojačitev med vrati na zgornjem delu, kot jo imajo naši pravi vagoni. Nekako mi ni preveč ratalo. A imaš kakšno idejo kako narediti ojačitev?

Lp
Borut
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

@borut_slo: Me vesli, da si se navdušil nad temi vagoni. V moji zbirki jih je trenutno 5, še dva (verjetno zadnja) pa sta še na poti.
Jih nameravaš predelati v SŽ verzijo? Če si za, lahko skupaj pripraviva vodne nalepke.

Nisem pa čisto razumel katero ojačitev na vagonu si imel v mislih? Mogoče bi kakšna fotografija pomagala...
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!

Sem ti označil z rdečo, kaj me muči. Tudi spodaj na vogalih ni isto.
Drugače pa imam jaz narejene nalepke z Eas vagone v Corelu. Imam ene 8 različnih številk.

Problem je ker imam rjavo ozadje in le to ni na svojem layerju.
Pa še Corel mi ne dela več. Ko pridem domov sredi maja, pogledam kaj se da narediti.


Lp
Borut
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!

Sem ti označil z rdečo, kaj me muči. Tudi spodaj na vogalih ni isto.
Upss, ne morem pripeti moje slike. A mi daš na zs tvoj email, da ti jo pošljem?

Drugače pa imam jaz narejene nalepke z Eas vagone v Corelu. Imam ene 8 različnih številk.
Problem je ker imam rjavo ozadje in le to ni na svojem layerju.
Pa še Corel mi ne dela več. Ko pridem domov sredi maja, pogledam kaj se da narediti.


Lp
Borut
enkamakovsek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 22.04.2021, 12:11

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a enkamakovsek »

matejmm napisal/-a: 23.02.2019, 16:12
NacMan napisal/-a:Si mogoče seznanjen s tem forumom?: Stummis Modellbahnforum
Hvala! Stummis Modellbahnforum sicer poznam, vendar sem le občasno pogledal sekcijo, kjer je debata o modularnih gradnjah železnice.
Ne morem ravno reči (zaenkrat), da sem tam našel kakšno idejo za moje module.
NacMan napisal/-a:Koliko watt-en laser za les je ta ki ga uporabljaš?
Laser ima 2 laserski cevi in sicer 130W in 60W. Večinoma delam kar s tisto 130W.
Ful dobro!

Če smem vskočiti v debato, kateri laser pa ima dve cevi, kje se to kupi, cena, mnenje o uporabi,...? :wink:
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Hvala za recenzijo kitajskih Eas vagonov. Ti vagoni so že dalj časa na voljo na AliExpressu, nisem pa uspel razvozlati, ali so to iz kopije orodij, ki jih uporablja Hornby ali mogoče Piko. Kitajci namreč radi kopirajo reči in potem prodajajo stvari kot svoje...

Glede onih stopničk za premikače je tako, da noben vagon nima 4 stopničk, ponavadi sta le 2 ali 3. Na oni strani z ročaji znajo biti na vsaki strani, potem pa je še ena na nasprotni strani. Predlagam ogled vagonov v živo :)
Eas vagonov je malo morje na tirih, točno takšnih, kot so naši pa ni kot model, še najbližji je bil Klein modellbahn. Sem malo prejle gledal Petrolove cisterne iz Mehano in pisavo na tablah. Praviloma se še vedno uporablja DIN1451 font na tablah, Arial pa ne. Dotični DIN se da dobiti na netu, v Windows 10 pa imate njegovega sorodnika, Bahnschrift.Če že delate nalepke po naše, prosim, dajte vsaj ta font uporabiti.

Nadalje, sej vem, da niste vsi picajzlji pa vendar, vzemite si par ur časa, poglejte slike na netu (recimo vlaki.com, Flickr...), pojdite na železniške postaje (še posebej kaka Sevnica, Dobova, Novo Mesto) pa si poglejte vagone v naravi. Bodite pozorni kje so napisi in kakšni so napisi. Za to so pravila, kje in kakšni napisi so na vozilih, kakšne barve itd. Četudi vagon ni čisto identičen ampak napačno postavljeni napisi resnično skvarijo zanimive predelave vagonov. Primer, na cisterni so oznake L3BN in datum pregleda rezervoarja vedno na rezervoarju, ne na tabli desno spodaj. Na čelih so vedno tablice z revizijami in pri Eas recimo številke vagonov.

Pa mimogrede, ko se bo barvalo vagone, RAL 8015 bo prava barva za sveže pobarvane Eas vagone. Da ne bo kdo debelo gledal, ta barva se lepo posvetli (abšlesa) skozi leta v kakšen RAL 8004 (std. barva za časa JŽ) ali 8002.
borut_slo napisal/-a: 29.04.2021, 18:01Matej, imam pa eno vprašanje. Na Piko vagonu sem poskušal dodati tisto ojačitev med vrati na zgornjem delu, kot jo imajo naši pravi vagoni. Nekako mi ni preveč ratalo. A imaš kakšno idejo kako narediti ojačitev?
Misliš one navpične ojačitve, ki gredo iz zgornjega venca proti sredini, ki so med vrati? Poskusi s kakim stirenom debeline 0,3-0,5 mm. Nazadnje sem stiren kupoval v Mladem tehniku. Nalepiš in potem pobrusiš, da se ne vidi spoj med zgornjim vencem in ojačitvijo.
Goran
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Ko sem že omenjal pisavo DIN... tule je link za prenos:
https://www.1001fonts.com/alte-din-1451 ... -font.html
Toda pozor, črka t ni prava, je ošiljena kot kopije in spodaj nima zavoja, tako da črko t vzemite iz pisave Bahnschrift recimo ali pa iz pisave tukaj:
https://www.cufonfonts.com/font/din-1451-std

Žal, čisto 100% prave pisave zastonj ni :)
Goran
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

enkamakovsek napisal/-a: 13.07.2021, 14:47 Če smem vskočiti v debato, kateri laser pa ima dve cevi, kje se to kupi, cena, mnenje o uporabi,...? :wink:
Laserski rezalnik je nabavljen pri podjetju HyperCUT.
Dve laserski cevi nista najboljša rešitev - namen je bil, da je ena cev močnejša za razrez, druga pa bolj natančna za bolj "fina" dela.
V praksi se to ne obnese najbolje, ker je ti dve cevi težko med sabo natančno kalibrirati.
Cena je seveda odvisna od opreme, velikosti, konfiguracije... Uporaba? Vsekakor zelo uporabna zadeve za modelarstvo.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

@Gorchi: Hvala za te informacije glede vagonov in povezave do pisav. Vsekakor bom poskusil to pri naslednjih predelavah upoštevati.
Odgovori