Kalup za vse in vsakogar

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Kalup za vse in vsakogar

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo

Mnogi imajo tezave pri izdelavi ogrodij in kalupov s tehniko, o kateri je bilo govora na tem forumu v temi Ulivanje modelov. Zato bi zelel predstaviti preprosto tehniko, katero lahko uporabi vsak za marsikaj.

Pri Samson Kamnik so zaceli s prodajo materiala, ki se imenuje MEGASIL. To je dvokomponentna masa, katere enaka dela preprosto zgnetemo med prsti in uporabimo. Na trgu se dobijo tudi podobni materiali, tujih proizvajalcev, ki pa so znantno drazji, vsi pa imajo podobne lastnosti in rezultate podobne kvaltete.
Megasil se lahko nabavi v embalazi 1/2 kg (250gr A in 250gr B komponente) za ceno okrog 18 evrov. Dobi se tudi vecje pakiranje.

Se pravi, vzamete enaki kolicini komponent in ju zgnetete. Zmes je pripravljena za uporabo. Zmes pritisnete, povaljate ali kako drugace nanesete na model, katerega zelite kopirati. To je vse :-) Pocakate 20-30 minut in kalup odstranite.
Za polmkemke lahko uporabite razne zalivne mase, smole, gips, vosek... Da, veliko se uporablja tudi kot kalup za izdelavo svec :-)

Ker za mnoge samo "pisanje" ne pomeni prav dosti, se nekaj slik za boljso predstavo.

Megasil

Slika

Najprej sem zelel narediti kopijo plosce imitacijo zidu. Dve letvici ob strani bosta zagotavljali, da bo kalup enakomerno debel

Slika

Odmerimo komponenti in ju zgnetemo

Slika

ter zmes nanesemo na predmet

Slika

Pocakamo, da se zmes strdi in jo odstarnimo

Slika

Kalup napolnimo

Slika

Tako izgleda dvojnik

Slika

Zelo uporabno tudi pri podvajanju delov objektov, saj ni potrebe izdelave kalupa celega objekta

Slika

Zmes nanesemo na dele objekta, ki ga zelimo kopirati

Slika

Pocakamo in kalup odstranimo

Slika

Z uporabo smole izdelamo kopijo

Slika

Slika

Slika

Seveda bo marsikdo videl uporabnost Megasila tudi drugje.
Veselo na delo

Lep dan, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Kalup za vse in vsakogar

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Jani, hvala za to zelo koristno informacijo.
Razmišljam, da bi zadevo uporabil za izdelavo kalupa za skale iz mavca. Verjetno bi šlo.
Kako je pa tak kalup obstojen? Kolikokrat bi ga po tvoji oceni lahko uporabil?

lp, Matej
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Re: Kalup za vse in vsakogar

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo matejmm in ostali

Je pac tako, da zelo malo clanov tega foruma objavlja svoje rezultate, ce kdaj naletijo na kaksen nov material ali uporabijo kaksno novo tehniko. Zal ljubosumnost in privoscljivost je pri mnogih zelo prisotna in svojih doszkov ali rezultatov nikakor ne zelijo deliti z ostalimi. Ja seveda, vse pa "poberejo" in obicajno so potem tudi najbolj pametni. Mogoce bodo kdaj spoznali, da ce kaj das, potem tudi kaj dobis :-)

Matej sprasujes o trpeznosti kalupov iz Megasil mase? Zelo dobra, kalupi zelo natancni, tudi odlitki super. Zal nisem delal vec kot 10 odlitkov (iz epoksija), pa se na kalupu nic ne pozna. Sugurno se enkrat toliko, ali pa se vec, bi pa priporocal uporabo locevalca, saj gips je v resnici bolj "suh".

Mogoce edino se to, da se pri gnetenju iz zmesi izloci olje, ki je dodano zato, da se masa ne lepi na roke.
Pomembno je tudi to, da se sloji lepijo. Namrec za test sem izdelal tudi odtis enih vrat, potem sem pa naredil se kalup z druge strani. Ceprav je izgledalo, da je prvi kalup "masten" sta se obe plasti sprejele tako mocno, da sem moral uporabiti skalpel in kalup razrezati, da sem dobil ven vrata. Se pravi "obvezna" uporaba kaksnega od locevalcev (V-1 ali V-5 - Samson) ali pa vsaj premaz z vazelinom, ce se plasti dotikajo.

Lep pozdrav, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Kalup za vse in vsakogar

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Jani, hvala za te dodatne informacije glede Megasil mase. Sem že začel na vsakem sprehodu v naravi pozorno oprezati za kakšnimi zanimivimi kamni/skalami, ki bi jih lahko ovil v Megasil ;)

Glede deljenja znanja na forumu tudi sam ugotavljam, da ostaja preveč znanja "v domači delavnici", je pa tudi res, da priprava kvalitetnega prispevka vzame kar nekaj časa. Ker sem dobil na forumih ogromno koristnih nasvetov, sem se odločil nekaj mojega dela predstaviti tudi tukaj. Odprl sem temo Moji HO moduli, kjer predstavljam moje izkušnje v tem hobiju. Zavedam se, da se ne morem kosati z vami, izkušenimi modelarji, a upam, da bodo moji prispevki vseeno komu zanimivi in koristni.

lp, Matej
MrVirus
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 28
Pridružen: 26.07.2010, 21:25
Kontakt:

Re: Kalup za vse in vsakogar

Odgovor Napisal/-a MrVirus »

Pozdrav svima,

tio samo ja ne vidim fotke ili?
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Kalup za vse in vsakogar

Odgovor Napisal/-a miranzor »

N amater napisal/-a:Zdravo

Mnogi imajo tezave pri izdelavi ogrodij in kalupov s tehniko, o kateri je bilo govora na tem forumu v temi Ulivanje modelov. Zato bi zelel predstaviti preprosto tehniko, katero lahko uporabi vsak za marsikaj.

Pri Samson Kamnik so zaceli s prodajo materiala, ki se imenuje MEGASIL. To je dvokomponentna masa, katere enaka dela preprosto zgnetemo med prsti in uporabimo. Na trgu se dobijo tudi podobni materiali, tujih proizvajalcev, ki pa so znantno drazji, vsi pa imajo podobne lastnosti in rezultate podobne kvaltete.
Megasil se lahko nabavi v embalazi 1/2 kg (250gr A in 250gr B komponente) za ceno okrog 18 evrov. Dobi se tudi vecje pakiranje.

Se pravi, vzamete enaki kolicini komponent in ju zgnetete. Zmes je pripravljena za uporabo. Zmes pritisnete, povaljate ali kako drugace nanesete na model, katerega zelite kopirati. To je vse :-) Pocakate 20-30 minut in kalup odstranite.
Za polmkemke lahko uporabite razne zalivne mase, smole, gips, vosek... Da, veliko se uporablja tudi kot kalup za izdelavo svec :-)

....

Seveda bo marsikdo videl uporabnost Megasila tudi drugje.
Veselo na delo

Lep dan, Jani
Jani, hvala za informacijo! Prav gotovo bo ta masa prišla prav pri marsikateri zadevi in med drugim na dolgi rok morda tudi prihranila kak € in čas ob naročanju in čakanju na izdelek po pošti.
MrVirus napisal/-a:Pozdrav svima,

tio samo ja ne vidim fotke ili?
Tudi pri meni ne pokaže slik, tudi v nekaterih drugih temah ne, ki pa so bile pred tem na začasnem naslovu vidne. Upam, da to kdo uredi!?
LP, Miran
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Re: Kalup za vse in vsakogar

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Nekateri furumaši so imeli prostor za slike na serverju,
kot je razvidno iz povezav do slik, ki se še ne vidijo:

Koda: Izberi vse

http://uporabnik.vlaki.info/N-amater/Kalup/Megasil-1.jpg
Počasi se daleč pride...

lp,
SP
Odgovori