Kako izdelujem okna?

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Kako izdelujem okna?

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo

Veckrat se pojavlja vprasanje, kako za model izdelujem okna? Zato je spodaj opis in slike posameznih faz, do zakljucka.

Za osnovo sem vzel odlitek Baat vagona, kjer sem moral narediti nov razpored oken za Aaa vagon.
Najprej sem pripravil celotno odprtino od prvega do zadnjega okna, seveda po nacrtu in v merilu.
Potem sem pripravil posamezna okna in vmesne precke. Pri izdelavi posameznih oken in preck je potrebno biti kar natancen, saj desetinka mm pri 6 oknih pomeni vec kot 1/2mm, kar pa bi lahko ze bil problem. Namrec obicajno izdelam eno serijo oken in jo uporabim tudi na drugi strani :-)

Slika

Posamezno okno je potrebno ocistiti (robove), na osnovi pa pripraviti fiksno podlago (ravnilo), kjer potem zlagam posamezna okna.

Slika

Precko vstavim samo toliko, da lahko fiksiram okno

Slika

Okna namestim v pripravljeno odprtino in namestim precke

Slika

Slika

Potem pa sledi "ravnanje" stranice - kitanje, brusenje, temeljna, brusenje...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Edino se to, da so izdelana okna v resnici tudi pramodel za koncna okna. Tega obicajno pobrusim (brusni papir 1500-2000) in svetlece prelakiram. Kolikor je pramodel fino brusen in lepo lakiran, potem so odlitki stekel tudi lepi - gladki in prozorni. Ce bi uporabil pramodel samo zbrusen ali lakiran z mat lakom, potem bi bili odlitki motni in ne svetleci.

Potem pa kalup, odlitki, barvanjem oznake - do koncnega modela

Slika

Mogoce je tehnika "obratna", saj vecina modelarjev najprej naredi odprtine in se kasneje muci z izdelavo oken.
Ta sistem sem zacel uporabljati pri izdelavi garnitur, saj tam je osnova, da so vsa okna v liniji in se takoj pozna, ce je kaksno okno postrani.

Lep dan, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Odgovori