Načrti in barve

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Načrti in barve

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Mene bi pa zanimalo kje vsi, ki vozni park sami izdelujete/predelujete dobite načrte oz. RAL kode barv za svoje delo?
Sam sem že naredil eno predelavo in sem šel "na uč". Vendar pa mislim da bi bilo precej bolje če bi uporabil prave barve. Za samogradnje pa se brez načrtov tako ali tako ne moreš iti... :?:
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Načrti in barve

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Oj, kar se barv tiče, bo ena pomoč tukaj: http://modelni.vlaki.com/Material/misc/ral.htm. Čisto vse ne drži popolnoma, še zlasti ne rumena barva za 342, 362 in 363, ki nikakor ni po RALu ampak je lepo Crvena Zastava 70. Če bi hotel italijanki narediti v originalni barvni shemi, torej taki kot sta prišli, potem rabiš pa italijanske barve (recimo rumena je kanarčkasto rumena, rjava je čokoladno rjava).
Sam imam RAL paletko pa sem tudi kaj pomeril na pravih vagonih in lokomotivah tako da nekatere barvne sheme so še posebej zaj... kot je recimo Pohorc (srebrni vagon z modrim in rdečim trakom, ki nista po RAL ampak posebej zmešani).
Samogradnje pa... meritve, slike, tu in tam kje dobiš kak načrt (za tovorne vagone recimo na spletni strani SŽ, nekaj je tudi na HŽ Cargo), nekaj se najde na forumu... Tu si bolj na onem, znajdi se ;)
Goran
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Re: Načrti in barve

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Gorchi napisal/-a:Čisto vse ne drži popolnoma, še zlasti ne rumena barva za 342, 362 in 363, ki nikakor ni po RALu ampak je lepo Crvena Zastava 70.
Zamenjava za Crveno Zastavo 70 je RAL 1024, vsekakor pa ne 1003 kot je omenjeno na modelni vlaki. Je pa res da bi bilo zanimivo primerjat dva enaka modela pobarvana enega z 1024 in enega z 1003, ker pomoje
na maketi tudi osvetlitev naredi svoje.
LP Anej
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Načrti in barve

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Trenutno se pripravljam na predelavo Minitrixovega ABeelmta v epoho VI. Ali na tistem linku barve za vagone vsaj približno držijo?
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Načrti in barve

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

AnejTS napisal/-a:Zamenjava za Crveno Zastavo 70 je RAL 1024, vsekakor pa ne 1003 kot je omenjeno na modelni vlaki.
Tudi pod točko razno ne! Sem delal primerjavo z RAL paletko in mopedom ter Brižito (oboje 1:1), pa nisem našel ustreznega odtenka. Poskusil sem tudi s Pantone lestvico (ki je mnogo bolj obširna), pa tudi nisem prišel blizu. CZ 70 je pač CZ 70. Kdor bo rabil točno barvo, naj skoči do avtoličarja ali mešalnice avtolakov pa bo dobil pravo barvo, žal pa le cel kg barve, morebiti pa tudi samo 1/2kg.
Goran
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Re: Načrti in barve

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Gorchi napisal/-a:
AnejTS napisal/-a:Zamenjava za Crveno Zastavo 70 je RAL 1024, vsekakor pa ne 1003 kot je omenjeno na modelni vlaki.
Tudi pod točko razno ne! Sem delal primerjavo z RAL paletko in mopedom ter Brižito (oboje 1:1), pa nisem našel ustreznega odtenka.
Ti si delal mogoče primerjavo RAL paletke in prave barve na lokomotivi? Drugače si primerjal paleto RAL in paleto crvene zastave? če boš delal primerjavo palete crvena zastava in RAL boš ugotovil
da po paleti sta čist isti crvena zastava 70 in RAL 1024. Naša kabina je pobarvan z 1024 in morem rečt da je barva original.
LP Anej
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Načrti in barve

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Ne vem Anej, meni se zdi RAL 1024 precej bolj "drekasta" barva kot je na naših mopedih in kolikor mi je znano, so v CD Moste uporabljali barvo CZ 70 za mopede, mehe in brižite.

Sicer pa, naj vsak presodi sam. ACME moped in moja RAL paletka, slikano s Samsung S6 in tudi z dodatno lučjo, ravnokar...
Slika

Pa primerjava Pantone lestvice z odstavljenim SŽ 342-036, merjeno na mestu, kjer je bil nekoč reflektor:
Slika

In še Pantone lestvica pritisnjena ob SŽ 363-005, slikana v Postojni pri dnevni svetlobi, 18. marec 2012 z Nikon D90 (ko je Breda šla v Ilirsko Bistrico)
Slika
Goran
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Načrti in barve

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Ojla vsem,
enostavno vprašanje na temo barv. Kje jih kupujete? Prejšnji teden sem jih iskal v Intersparu na Viču v Ljubljani pa niso imeli tudi m od plastičnih maket, kaj šele barv, v Intersparu (Qlandia Kranj) jih nisem videl že mesece (in barve enako)... Kje dobiti Revell barve? Mladi tehnik v Hali D BTC Ljubljana je pred časom imel Model Master/Testors ter Valejjo potem mi pa počasi zmanjka idej? Podoben problem je tudi kako lepilo za plastiko kot je Revell Contacta...
Goran
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Načrti in barve

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Gorchi napisal/-a:Ojla vsem,
enostavno vprašanje na temo barv. Kje jih kupujete? Prejšnji teden sem jih iskal v Intersparu na Viču v Ljubljani pa niso imeli tudi m od plastičnih maket, kaj šele barv, v Intersparu (Qlandia Kranj) jih nisem videl že mesece (in barve enako)... Kje dobiti Revell barve? Mladi tehnik v Hali D BTC Ljubljana je pred časom imel Model Master/Testors ter Valejjo potem mi pa počasi zmanjka idej? Podoben problem je tudi kako lepilo za plastiko kot je Revell Contacta...
Verjameš ali ne, Müller ima fuuuuul barv, lepila, osnovno barvo... Imajo celo nekaj parnih lokomotiv v H0. Preizkušeno v Müllerju pri pošti na Slovenski v Lj.
Kar se pa lepila tiče pa se mi zdi Fallerjevo lepilo veliko boljše, saj prej prime in bolje drži.
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Načrti in barve

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Gorchi napisal/-a:Ojla vsem,
enostavno vprašanje na temo barv. Kje jih kupujete? Prejšnji teden sem jih iskal v Intersparu na Viču v Ljubljani pa niso imeli tudi m od plastičnih maket, kaj šele barv, v Intersparu (Qlandia Kranj) jih nisem videl že mesece (in barve enako)... Kje dobiti Revell barve? Mladi tehnik v Hali D BTC Ljubljana je pred časom imel Model Master/Testors ter Valejjo potem mi pa počasi zmanjka idej? Podoben problem je tudi kako lepilo za plastiko kot je Revell Contacta...
Zdravo, Goran!

Kot je napisal že "grizeldi" imajo v Muellerju resnično dobro zalogo barv in tudi drugih sestavljank od Revella. Sam sem to videl v trgovini v Europarku v MB, kjer imajo tudi odlično založenost Revell Aqua barv. Nekaj tega (predvsem lepilo, redčilo in nekaj barv) imajo tudi v Mercatorjevih hipermarketih (vsaj v CE je tako), sicer pa preostane le še širni splet.
LP, Miran
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 270
Pridružen: 07.03.2011, 8:22

Re: Načrti in barve

Odgovor Napisal/-a yyure »

Pa v Mullerju so še najcenejše barve vsaj za revell klasika sem prepričan, za aqua pa...?
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Načrti in barve

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Hvala fantje, bom skočil do Müllerja pogledat kako in kaj, če ne pa www.miniatures.si ali kaka podobna štacuna.
Goran
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Re: Načrti in barve

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Gorchi napisal/-a:Ne vem Anej, meni se zdi RAL 1024 precej bolj "drekasta" barva kot je na naših mopedih in kolikor mi je znano, so v CD Moste uporabljali barvo CZ 70 za mopede, mehe in brižite.
Glede teh slik ko si dal z modelom, sem že zgoraj napisal da na modelih barva lahko pride drugačna, zato sn tud napisal da bi bilo potrebno sprobat. Drugače pa če boš hodil po kakšnih mešalnicah barv
probaj si dobiti paleto Crvene Zastave pa RAL pa primerjaj, boš videl da sta skoraj čist enaka odtenka (Superkem v Mariboru ima obe paleti).
Če pobarvaš pravo lokomotivo v RAL 1024 dobiš tole:
Slika

In ni taka drekasta barva kot se ti zdi, če boš prišel kdaj na Ptuj boš videl da je ta RAL kar dober.
LP Anej
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Načrti in barve

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Oj Anej, ko si pred dnevi zapisal za RAL 1024 sem bil kar presenečen saj na paletki deluje sila drekasta, slike kabine pa sem že videl in na njih barva deluje povsem korektno. Imaš pa prav, tudi znano je, da se praviloma barve za modele posvetlijo za cca 10%...
Goran
preglednik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1947
Pridružen: 20.09.2006, 15:24
Kraj: Primorska

Re: Načrti in barve

Odgovor Napisal/-a preglednik »

Kje se nahaja ta lokomotiva?
preglednik
Odgovori