Izdelava tovora za vagone

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
mjhuligan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 69
Pridružen: 08.12.2012, 11:31

Izdelava tovora za vagone

Odgovor Napisal/-a mjhuligan »

Pozdravljeni!
Ker imam kar nekaj vgonov katerim bom izdelal tovor, sem se odločil postopek izdelave poslikati in opisati. Najprej bodo prišli na vrsto SŽ E vagoni, katerim bom izdelal premog.
Slika

Premogu je še najbolj podoben pravi premog, za to bom uporabil le tega. Nabral sem ga v železniškem muzeju, kjer leži pred kurilnico in je že precej preparel in se lažje drobi kot svež. Drobimo ga lahko na različne načine, jaz uporabljam star lonec in malo težje kladivo brez ročaja, to mi je prišlo pod roke v delavnici in dobilo nov namen.
Slika

Zdrobljen premog sem presjal, da sem dobil granulacijo ustrezne velikosti. V ta namen sem si izdelal sito iz kozarca od vložene zelenjave. V pokrov sem izvrtal luknjice premera 2,5 mm, če velikost pomnožim s 87 bi bil kos premoga v naravi velik približno 20 cm.
Slika
Slika

Premog nato še fino presejem in ločim od prahu z manjšim cedilom, ki sem si ga za zmeraj sposodil v kuhinji.
Slika

Tako dobim premog za posip, shranim pa tudi prah njegov namen bom opisal kasneje.
Slika
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 270
Pridružen: 07.03.2011, 8:22

Re: Izdelava tovora za vagone

Odgovor Napisal/-a yyure »

Jaz sem prišel do mojega premoga na zanimiv način, zanimalo me je kaj je v 5l sodčku od Heiniken-a, v sodčku je namreč neka ampula za uravnavanje nečesa, predvidevam da tlaka in da se pivo ne peni preveč med točenjem, ker mi firbec ni dal miru sem odpru ampulo in ven stresel droben črn pesek, kako pa izgleda pa se lahko vidi na mojih začetniških poizkusih. V tem albumu: http://www.mojalbum.com/yyure/1-del-maketa
Lahko bi rekli dobro s koristnim :berr , samo po izpraznenju samega sodčka ne nadaljevat z deli na maketi :mrgreen: :mrgreen:
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Izdelava tovora za vagone

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Pozdravljen, @mjhuligan!

Veseli me, da si se odločil objaviti opis postopka izdelave tovora za vagone. To bo gotovo dobrodošla in koristna popestritev tega podforuma, ki je v zadnjem času kar malo zaspal.

Tudi sam uporabljam tak način pridobivanja premoga, kot si ga opisal. Zanima pa me, kaj boš uporabil kot podlago zanj. Stiropor ali ogrodje z letvicami preko katerega napneš mehak papir prepojen z belim mizarskim lepilom?

Z zanimanjem čakam nadaljevanja!

P.S.

@yyure - pri meni bi bilo včasih bolje, če bi spraznil tak sodček, morda bi potem bili prsti bolj pri miru! :D
LP, Miran
miloš
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 388
Pridružen: 26.11.2008, 10:12

Re: Izdelava tovora za vagone

Odgovor Napisal/-a miloš »

Meni se je stiropor vedno napel in tudi počil,res pa sem ga enostavno polil z lepilom in posul premog.Sedaj uporabljam plastiko namesto stiropora.
LP Miloš
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Re: Izdelava tovora za vagone

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Jaz pa sem iz stirodurja s cekasom lepo odrezal kvadre, ki so lepo pasali v vagon,
na zgornji strani pa sem jih prav tako s cekasom pod kotom obrezal s štirih strani,
da sem dobil "hribček", iz katerega se da lepo narediti dva ali celo tri hribčke,
če vmes izrežeš še jamice.
Nato sem po vrhu in malo čez rob pobarval s črnimi vodenimi barvicami z zelo malo vode,
da je bilo dovolj črno. Ko je bila barva suha, sem s čopičem, nanesel nerazredčeno
Mekol lepilo, po katerem sem natresel premog.
Zadeva izgleda takole:
premog v vagonu
Slika
samo premog
Slika
orodje za ven vzet
Slika

lp,
SandiP
mjhuligan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 69
Pridružen: 08.12.2012, 11:31

Re: Izdelava tovora za vagone

Odgovor Napisal/-a mjhuligan »

Zdravo!
Kar se tiče materialov sem pristaš čim bolj originalnih, o alternativah in imitacijah razmišljam takrat, ko pravega materiala ni mogoče izdelati v merilu. Premog je po mojem mnenju med enostavnejšimi za izdelavo, je pa tako da domišjija in iznajdljivost ne poznata meja.
Za sredico uporabljam balso, v preteklosti sem uporabljal stirodur, kar pa se v delavnici valja precej ostankov balse od letalskih projektov sem poskusil z njo. Obdeluje se lahko, po potrebi tudi natančno. Obruski stiropora ali stirodura so elektrostatični in se primejo prav povsod, obruski balse pa obležijo tam kamor padejo samo kihati ne smeš v njihovi bližini.
Najprej sem malo preračunal kako visoko bo naklad segal v vagonu in na podlagi tega izbral debelino balse. Moji vagoni bodo vozili premog po progi A kategorije, kjer je dovoljen osni pritisk 21t, tako je bruto masa E vagona 42t, od tega odštejemo maso vagona 10,6t in dobimo dovoljeno težo naklada, ki je 31,4t. Gostota premoga je od 1200 - 1500kg/m3, izbral sem 1300kg/m3. 31,4T deljimo z 1,3 in dobimo prostornino, ki jo zasede premog in sicet 24,1 m3 to pa je približno dve tretinji prostornine vagona, ki je 36m3.
Dolžina in širina vagona sta kar točno v merilu višina stranice pa je malo prirejena, če bi preračunaval nazaj v velikost pravega bi prišla okoli 1,3m, višina stranice pri pravem pa je 1,5m, tako da sem temu ustrezno znižal naklad. Za podlogo sem izbral balso debeline 10mm, narezal sem jo na primerne deščice, tako da ravno prav pašejo va vagon, ne smejo pasti ven, ne smejo pa biti preveč tesne, tako da bo naklad lahko snemljiv in zamenljiv z drugim.
Slika
Slika

Pri E vagonih, ki so se natovarjali pod silosom, so se ponavadi naredili trije kupi in moji vagoni bodo naloženi na tak način. Na deščice narišem tri kroge, no ja bolj tri krompirje za pozicijo kupov, nato kupe grobo oblikujem z olfa nožem, z grobim smirkovim papirjem granulacije 40, nakoncu sem jih pa obrusil še z brusno gobico granulacije 60.
Slika
Slika

Na drugi sliki je vidno, desni kos groba obdelava, levi je končno obdelan in pripravljen za vstavitev v vagon. Ker v naravi niti dva kupa nista enaka, se tudi jaz nisem trudil s ponovljivostjo. Da vagonov ne poškodujem in da je naklad snemljiv med balso in vagon dam začasno folijo za živila, spet pripomoček iz kuhinje.
Slika
Slika
LP Marko
mjhuligan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 69
Pridružen: 08.12.2012, 11:31

Re: Izdelava tovora za vagone

Odgovor Napisal/-a mjhuligan »

Pa nadaljujmo z nalaganjem premoga. Za lepljenje premoga sem uporabil epoxi smolo kakršno uporabljam tudi v letalskem modelarstvu. Del smole pustim takšno kakršna je, v del pa vmešam premogov prah in nekaj premoga tako da dobim ravno prav gosto zmes.
Slika

Uporabil sem tudi čopič, kateri je po delu z epoksijem ponavadi zanič, kajti razredčilo za čiščenje stane več kot nov čopič. Morda komu pride prav ideja za izdelavo čopiča za enkratno uporabo. Imam en velik čopič od katerega odrežem šop ščetin in jih vstavim v aluminijasto cevko in jo stisnem, ščetine nato še prirežem. Čopič je po uporabi zanič zato cevko odžagam takoj za zatiskom in jo uporabim za novega.
Slika

Z epoksijem najprej premažem balso, da se premogova zmes lažje prime.
Slika

Nato s palčko nanašam zmes epoksija in premoga. Zmes oblikujem v končno obliko kupov premoga.
Slika

Ko končam z nanašanjem zmesi po njej še posujem premogov drobir in ga s prstom narahlo potapkam, da se prime na zmes. Vagon nato obrnem, tako da odvečni material pade stran.
Slika

Naslednji dan, ko se zmes strdi, naklad s folijo izvlečem iz vagona, odstranim folijo in po robovih odvečni premog, nato naklad vstavim nazaj v vagon.
Slika

In še končni izgled.
Slika
mjhuligan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 69
Pridružen: 08.12.2012, 11:31

Re: Izdelava tovora za vagone

Odgovor Napisal/-a mjhuligan »

Še link videa prevoza premoga po modulni maketi Jesenice
https://vimeo.com/194226837?utm_source= ... aign=28749
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Izdelava tovora za vagone

Odgovor Napisal/-a miranzor »

@mjhuligan

Lepo je videti celo kompozicijo vagonov naloženih s premogom. Včasih smo jih pogosto videvali na naših progah.

Hvala tudi za uporaben nasvet glede izdelave cenenega čopiča. Prav gotovo bo kdaj prišel prav.
LP, Miran
Odgovori