Maketa - skatla v N (vecja)

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Maketa - skatla v N (vecja)

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo

V lanskem letu sem izdelal nekaj malih maket v merilu N, nekaj zase, nekaj jih bo pa naslo druge lastnike (mlajse) in upam, da se bodo navdusili za male zeleznice :-)

Pri mojih maketah uporabljam, na eBayu nabavljene regulatorje napetosti, ki delujejo solidno se najbolj mi je pa vsem velikost, saj ne potrebuje veliko prostora in ima ze vgrajeno zascito pri kratkem spoju. Nekaj se o tem ze pisal v temi "Moja najmanjsa maketa v N". Tracnice so Tomix z nasipom, ki je mnogo ozji od Kato-jevega in pri manjsih maketah porabijo manj prostora.

Tu bom dodal slike "najvecje", ki je velikosti 78x43x8 cm (notranje dimenzije) in vsak, ki je kdaj delal maketo ve, koliko je to v resnici :-)
Zelel sem izdelati maketo, kjer so lahko naenkrat na tirih tri lokomotive, oziroma trije vlaki. In tako imam dva slepa tira ter odmikalnega - za postajo. Kretnice pa prevajajo tok, glede na smer. Za analog je to dovolj :-)

Aja, tu sem dodal se nekaj razsvetljave (ceste in hise), kar pa je tudi svojevrsten problem, saj je v osnovni plosci treba izdelati kanale za instalacije. Dno in strop je vezana plosca 5mm in hitro lahko naredis kaksno luknjo.

Da ne bom predolg, tu je nekaj slik

Slika

Kakor sem napisal, tu so slike od "ta-velike" - ta-spodnje :-)

Slika

Slika

Kontrolna plosca - vklop, hitrost, smer, luci, priklop

Slika

Elektrika

Slika

Slika

Slika

Slika

Pa se koncni izgled

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

No ja, nekaj je... Pa lep vecer se naprej, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Maketa - skatla v N (vecja)

Odgovor Napisal/-a volkun »

Hoj Jani!
Bravo, "dobr si to vkup postavu". Ja mini maketa, mini prostor za delo in maxi reštve... :D

lp, Vojko
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Maketa - skatla v N (vecja)

Odgovor Napisal/-a totimato »

Frajerska!

Res zanimivo bi bilo videti tudi ostale, srednje makete!

:thumbupl =D>
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: Maketa - skatla v N (vecja)

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Lepo!
Škatle si tudi sam delal?
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Maketa - skatla v N (vecja)

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Zdravo, Jani!

Super je videti in odlična ideja za marsikoga z maketarsko žilico in malo prostora in seveda tudi za razstavne eksponate! :thumbupr

Sam sem se velikokrat spogledoval s takimi možnostmi, vendar se do sedaj nikoli nisem dovolj opogumil, da bi se lotil izdelave. Dostikrat obiščem tudi spletno stran "Carendt.com - Micro_Small layouts for model railroads"(za ogled klikni!), kjer je ogromno idej seveda v različnih merilih. Verjetno pa stran itak poznaš.

Čestitke za dobro idejo in izvedbo! =D> =D>

Se pa pridružujem radovednosti @poznidan - a glede škatel. Ali uporabljaš kakšne serijske izdelke - in če ja, katere oz. ali jih izdelaš sam v velikostih po potrebi?

P.S.
Pozabil sem vstavit povezavo do carendt.com, kar sem sedaj popravil!
Zadnjič spremenil miranzor, dne 17.01.2017, 15:45, skupaj popravljeno 1 krat.
LP, Miran
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Re: Maketa - skatla v N (vecja)

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo

Skatle delam sam. Grem v OBI ali Bauhaus, kjer mi odrezejo vezano plosco na zeljeno dimenzijo, seveda najlazjo (mogoce javor ali lipa), debelina pa spet odvisna ali gre za dno ali pokrov in seveda od same dimenzije. Ce je maketa vecja, je plosca debelejsa :-)
Za stranice uporabljam pravokotne letve 5x30 ali 5x40mm ali kakasno, drugo glede na potrebe. Dolzine letev so okrog 2m, jih pa sam odrezem na mero. Nekaj zebljickov, malo mekola, poravnava (brusenje) robov in brezbarvno lakiranje.
Dimenzije so pa odvisne od predvidene proge. Omenil sem Tomixove tracnice, ki imajo lep (majhen) nasip in super mini zavoje. Res je tezava zaradi tako majhnih zavojev, toda vedno se najdejo modeli, ki imajo majhne medosne razdanje in so kratki, ali se jim gredo vozicki v vse zavoje. V ta namen tudi izdelam kaksen model, ki gre na Kato ali Tomix podvozje.

Taki so radiji Tomixovih tracnic :-)
Majhni, a ne?

Slika

Bom pripravil slike za naslednjo maketo, pa bo nadaljujemo tam.
Lep pozdrav, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Odgovori