Kenedi 661 - termoelektrarna Obrenovac

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Kenedi 661 - termoelektrarna Obrenovac

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo

Pa se en model Kenedija. tokrat v plavi barvi, katerega uporabljajo v termoelektrarni Nikola Tesla v Obrenovcu.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Za osnovo mi je sluzil 3D print, katerega je pa bilo treba vseeno se dodatno obdelati, da je dobil sedanji videz. Bil sem v dilemi, kaj na uporabim za zascitno mrezo zadaj zgoraj. Milsim, da se je dobro obnesla jedkana mreza 0,5x0,5mm (dobijo se kot mreze za letalonosilke v 1:700).

Vec pa itak na slikah zgoraj, lep pozdrav, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Kenedi 661 - termoelektrarna Obrenovac

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Kapo dol! =D> :thumbupl
LP, Miran
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Kenedi 661 - termoelektrarna Obrenovac

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Jani, kot vedno super model, hvala, ker deliš tvoje izdelke z nami.
Kar težko si predstavljam, da je zadeva plod domače izdelave, sploh ker je v N merilu.
Omenil si, da je osnova 3D print. Lahko kaj več poveš o tem? Si sam 3D printal ali si kupil print.
Kakšna tehnologija (osnovni parametri) je uporabljena za 3d tisk?
Imaš mogoče kakšno fotografijo surovega 3D printa, predno si se lotil obdelave?

Vnaprej najlepša hvala in lp, Matej
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Re: Kenedi 661 - termoelektrarna Obrenovac

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo Matej in ostali

Zal posameznih faz nisem dokumentiral, slo je nekako tako.
3D print je nabavljen pri Shapeway-u

Pri njih slika izgleda takole

Slika

Kako je izdelan in kaksna tehnologija se uporablja za tisk pa ne vem, je pa kar nekaj napisano in razlozeno na Shapeway-evi spletni strani.

Raster se na printu pozna, seveda je to N, zato je dela malo vec, da ga ocistis in "popeglas" :-)
Treba je bilo popraviti vse, kar ni tako, kot je na verziji JZ, se najbolj izstopa spojka (nosilec) in luci.
In ker je to N, sem se odlocil (kakor pri Reganu), da spojim obe dela in tako dobim kompletno ohisje v enem kosu. V N je res nemogoce delati posebaj spodnji del, saj je pretanek.
Potem pa kalup, odlitki, barvanje, nelapke in finalizacija.
In kakor sem ze omenil, sem imel najvec tezav z iskanjem mreze na zadnjem delu.

Lep vecer, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Kenedi 661 - termoelektrarna Obrenovac

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Jani, najlepša hvala za te dodatne informacije o 3d tisku in postopku izdelave.
Res si mojster, da ti uspe zadevo združiti v odličen končni izdelek.

lp, Matej
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Kenedi 661 - termoelektrarna Obrenovac

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Kot prvo, še en krasen izdelek, bravo Jani =D> =D>

Kot drugo, sem šel prek tvojega linka malo brskat po shapewaysu in glej ga no, najdejo se vse tri naše amerikanke in to celo v N. To mi da ideje... :D
Iz katerega materiala na shapewaysu pa ti naročaš svoje N printe? Ultra ali extreme detail? In kakšna obdelava je še potrebna preden je model pripravljen na barvanje? Šmirglpapir ali kaj bolj finega?
038
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 873
Pridružen: 10.03.2009, 20:49

Re: Kenedi 661 - termoelektrarna Obrenovac

Odgovor Napisal/-a 038 »

To so pa male skrivnosti vsakega modelarja katerih vam ne bodo izdali.
A pazi, ko vzames 'subler' v roke in kalkulator ugotovis da se marsikaj ne ujema, pa ne govorim o 661, temvec o stvareh katere se ponujajo.
kvak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 385
Pridružen: 18.07.2009, 16:34

Re: Kenedi 661 - termoelektrarna Obrenovac

Odgovor Napisal/-a kvak »

da bo mojstrstvo še bolje prikazano predlagam da zraven takih umetnin dodaš še kakšen kovanec da se vidi resnična majhnost modela
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Re: Kenedi 661 - termoelektrarna Obrenovac

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo

Evo nekaj odgovorov
Prav imas grizeldi, na Shapeway-evi strani bos nasel vse tri in se kar nekaj drugih (ex. YU) 3D printov. To niso nase, ampak podobne nasim :-) Kolikor zelis imeti "nase", potem bo potrebno nekaj sprememb in dodelav. Lahko pa ti pomagam in ti odstopim ze kaksen popravljen print in tako prihranim kar nekaj dela - casa za predelave :-) Mimogrede, imam tudi ze 644 s katero se ze kar nekaj cas mucim... :-)
Obicajno delam z "Frosted Ultra Detail" printom, ki je v resnici tudi najboljsi (vsaj za N). Treba je vedeti, da se print "dela" v prahu in v njem se zge plast za plastjo, da dobis 3D print. Ceprav so plasti tanke, mislim, da manj kot 0,1mm, se se vedno vidijo (vsaj pod povecevalom in na slikah), zato je treba print najprej "oprati". Najbolj se obnese ultrasonicno ciscenje in trsa scetka. Na tako ociscen print pa veckrat na tanko nanesem temeljno barvo (fino od Tamiye - nabavljam pri Mniatures v Kranju. Seveda je pa treba med plastmi temeljne barve, tudi kje kaj pobrusiti - fin vodobrusni papir. Pa se opozorilo - taksni 3D printi so krhki. Ce ti pade na trdo podlago, se razleti, da nimas kaj sestavljati. Tudi hitro lahko poci, zato je potrebna posebna pazljivost pri delu.

Da 038, res so dimenzije v merilu problem. O tem smo ze veckrat govorili in tudi marsikaterga velika firma je prisiljena v kompromise, da lahko naredi model. Zal tako je in tako bo.
Ves, meni je ze vec ljudi reklo, da nisem pravi Slovenec, ker ni v navadi, da svoje znanje in izkusnje delis se s kom! Pri meni ni tako in vsakemu, ki kaj zeli narediti rade volje pomagam in svetujem. Mislim, da bi to lahko potrdilo vec ljudi, ki so zaceli in sedaj marsikaj tudi naredijo. Pripravil sem vec navodil in jih dal na voljo vsem, da se ne bi mucili, kakor sem se jaz.

Ja kvak, vcasih pozabim, da je na forumu vec "vecjih" (H0) ali pa uporabnikov, ki ne vedo, koliko je kaj veliko v kaksnem merilu. Evo, se v prihonje potrudim in dodam kaj za primerjavo velikosti :-)

Mogoce bi odprli kaksno temo, kjer bi se zbirali nasveti, navodila, opisi materialov, saj forum se povecuje in novim uporabnikom je verjetno res tezko iskati, kar potrebujejo. Res je tudi, da osebno ne uporabljam vec materialov, o katerih sem pisal dec. 2006 (pred 11 leti), saj so se pojavili boljsi materiali in zato bi bilo dobro nekatere stvari malo "posodobiti".

Lep vecer se naprej, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Kenedi 661 - termoelektrarna Obrenovac

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

Je to HŽ
Odgovori