H0-bi po korakih...

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
ebi2
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 130
Pridružen: 17.03.2009, 10:38
Kraj: Ljubljana

Re: H0-bi po korakih...

Odgovor Napisal/-a ebi2 »

Zdravo Miran,
kot smo pri tebi že navajeni, zopet vrhunski izdelek na vidiku.
Kamnita kletna fasada izgleda odlično. Me že prsti bolijo ko vidim postavljanje in lepljenje 2mm kamnov na steno zgradbe. Pa še orientirati jih je potrebno, da se lepo vklopijo v strukturo!
S čim in kako si zafugiral špranje med kamni? Fuge izgledajo vrhunsko, zelo lepo so zalite tako kot v resnici. Na kamnih ni videti nobenih ostankov fugirne mase! Ali nameravaš steno še rahlo postarati?
LP Duško
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: H0-bi po korakih...

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Meni se zdi preprosto odlično ;)!
LP :)
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: H0-bi po korakih...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Pozdravljeni!

@mkx, @ebi2, @parni_vlak

Veseli me vaše navdušenje!
ebi2 napisal/-a: 23.01.2021, 8:24 S čim in kako si zafugiral špranje med kamni? Fuge izgledajo vrhunsko, zelo lepo so zalite tako kot v resnici. Na kamnih ni videti nobenih ostankov fugirne mase! Ali nameravaš steno še rahlo postarati?
Po sušenju lepila so bile praznine med posameznimi kamenčki nekako čudne in je bil videz stene tak, kot bi kamne nastreljal na površino. Ker sem že pred časom nabavil akrilno modelirno maso, ki ima zelo fino strukturo in se odlično meša z akrilnimi barvami, sem se odločil za poskusno fugiranje. Masa je bele barve, jaz pa sem ji dodal kanček sive in jo dobro premešal. Nato sem jo s ploščato lopatico ("špahtl") nanesel po vsej kamniti površini in jo z mehko in zelo gosto ter fino strukturirano gobico (gobica za kozmetiko) vtisnil v fuge. Višek mase sem z vlažno gobico odstranil ter površino kamnov očistil. Trenutno mi barva kamnov deluje tako naravno, da posebnega staranja nimam v planu, še vedno pa se zanj lahko odločim, če bo končni videz to zahteval!

:arrow: :arrow:
Med tem, ko smo pozornost usmerjali drugam, pa je na cesti nepazljiv voznik skoraj zgrmel na železniško progo. Očitno ni računal na oster zavoj takoj za previsno steno! Da pa je bil prehiter, kažejo tudi sledi zaviranja. Sicer pa še dobro, da ni hujšega. Tudi organi so že na kraju! :D
Slika

Voznik prepričuje miličnika, da ni mogel storiti nič več! :)
Slika

Vsaj kraj je primerno zavarovan z varnostnim trikotnikom!
Slika

pa še pogled na kraj dogodka iz proge...
Slika

Sicer cesta poteka tukaj v kar slabo preglednem ovinku..
Slika

Pa še en bližnji pogled na sceno...
Slika

...in to je to zaenkrat! :)
LP, Miran
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: H0-bi po korakih...

Odgovor Napisal/-a volkun »

Miran, tisti vinsko rdeč Ami je pa super! Sploh pa imaš odlično zbirko cestnih vozil, iz naših mladostnih časov, ti kar zavidam. Je mogoče kakšen odveč 8) Sem interesent . . .

lp, Vojko
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: H0-bi po korakih...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Zdravo Vojko!
volkun napisal/-a: 23.01.2021, 12:33 Miran, tisti vinsko rdeč Ami je pa super! Sploh pa imaš odlično zbirko cestnih vozil, iz naših mladostnih časov, ti kar zavidam. Je mogoče kakšen odveč 8) Sem interesent . . .

lp, Vojko
Ta Citroen Ami 6 je izdelek francoskega proizvajalca modelov avtomobilov Norev in sodi v serijo Micro. Trenutno ga nimajo v ponudbi, pa tudi v njihovem arhivu ga nisem našel. Jaz sem ga nabavil že kar nekaj časa nazaj, vendar ne vem več kje! Žal je ta edini, ki ga imam.
Slika

Bi se pa našel morda enak model od španskega proizvajalca EKO, vendar je kvaliteta teh nekaj slabša in je primeren ob ustrezni dodelavi za kakšno bolj odmaknjeno sceno. Se slišiva!
Model od EKO je tak, kot ga vidiš tukaj:
Slika
LP, Miran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: H0-bi po korakih...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

:arrow: :arrow:

...Nadaljujem z izdelavo hiške - župnišča!

Načrt sem kot rečeno razrezal in ga prilepil na predvideno podlago iz katere bodo stene hiške...
Slika

Po načrtu sem izrezal odprtine za okna in vrata ter razrezal posamezne stene (skrajno levo je slepa stena, ki ne bo vidna, zato tam izrezov oken nisem opravil)...
Slika

Iz 0,25 mm debelega kartona sem izrezal osnovno ploščo vhodnih vrat skupaj z nadsvetlobo, nato pa še dodatno plast, ki tvori 3D učinek in sicer okvir ter polnilo...
Slika

Obe plasti sem nato zlepil...
Slika

...izdelal in dodal podboj vrat iz furnirja...
Slika

Slika

...ter vse skupaj prebarval z akrilnim lakom...
Slika

...sledila je izdelava nadsvetlobe - na tanko prozorno folijo prilepljena armirna mrežica za mavčne plošče, ki je bila pred tem pobarvana...
Slika

...in vstavljena, zalepljena na predvideno mesto.
Slika

Pobarval sem tudi stene hiške...
Slika

:arrow: :arrow:
LP, Miran
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: H0-bi po korakih...

Odgovor Napisal/-a volkun »

miranzor napisal/-a: 23.01.2021, 15:26 Zdravo Vojko!

lp, Vojko

Ta Citroen Ami 6 je izdelek francoskega proizvajalca modelov avtomobilov Norev in sodi v serijo Micro. Trenutno ga nimajo v ponudbi, pa tudi v njihovem arhivu ga nisem našel. Jaz sem ga nabavil že kar nekaj časa nazaj, vendar ne vem več kje! Žal je ta edini, ki ga imam.

Bi se pa našel morda enak model od španskega proizvajalca EKO, vendar je kvaliteta teh nekaj slabša in je primeren ob ustrezni dodelavi za kakšno bolj odmaknjeno sceno. Se slišiva!


Bom malce "popestril" ali pa bolje rečeno "zasmetil" tvojo temo. Vendar najprej hvala za odgovor in namig, Miran. sicer pa se tudi v moji zbirki avtomobilov najde kakšen Norev, npr. tale Porsche, ki je izdelan v merilu 1:18, seveda je kovinski.
Slika

Skratka Norev dela zelo dobre in všečne modele!
lp, Vojko
038
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 873
Pridružen: 10.03.2009, 20:49

Re: H0-bi po korakih...

Odgovor Napisal/-a 038 »

Nadaljujem z izdelavo hiške - župnišča!
In Ami ni bil karavana...? Lepo boš popestril...
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: H0-bi po korakih...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Pozdravljeni!

Vojko,
lep model je in ja, videl sem da imaš še dodaten hobi in zanimivo zbirko:
Kaj nas še zanima...
Avtomobili so tudi moja dodatna tema. Sicer ne tako poglobljena, pa vendar. Imam nekaj modelov v merilu 1:43, zanimajo pa me predvsem modeli, ki smo jih videvali tudi na naših cestah in v nekoliko odmaknjenem času. V planu imam izdelati vitrino, v katero jih bom postavil na ogled. Upam, da bo to še v doglednem času! :)
Se pa tudi v moji zbirki najde kar nekaj hitrih cestnih, pa tudi dirkalnih avtomobilov.
Npr. Porsche 356 B (Herpa 4 013150 022286)
Slika
Slika

Matjaž,
Ami 6 break žal nimam v zbirki, ga pa ima med drugim v merilu 1:87 v ponudbi tudi Herpa. Žal še nisem prišel tako daleč, da bi ga nabavil!
Slika
LP, Miran
Uporabniški avatar
Anzee
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 809
Pridružen: 08.04.2008, 12:55

Re: H0-bi po korakih...

Odgovor Napisal/-a Anzee »

Meni je pa od vozil najbolj padel v oci resilec - ce se ne motim je to Rekord C carAvan v beige barvi. Tocno takega je imel kolega, vendar v merilu 1:1 😀
fotografija | video produkcija | graficno oblikovanje | tisk na majice | http://www.psgt-productions.com :)
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: H0-bi po korakih...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Pozdravljeni!

@Anzee
...resilec - ce se ne motim je to Rekord C carAvan v beige barvi...
Ja, drži! Gre za Opel Rekord C, reševalno vozilo. S takim ali podobnim sem se imel celo čast peljati - kot pacijent! :) Seveda leta 1968 v MB, ko sem si pri smučanju zlomil nogo.
Je pa model izdelek nemškega proizvajalca modelov Brekina oz. njegove kitajske linije Drummer, ki proizvaja bolje detajlirane modele. Konkreten model predstavlja reševalno vozilo nemškega Rdečega križa, pri meni pa čaka na predelavo predvsem v smislu odstranitve napisa o pripadnosti, tako da bo uporaben tudi za naše kraje! :)
Slika

Slika

Slika

:arrow: :arrow:

...No, jaz pa nadaljujem z gradnjo objekta. Po izdelavi vhodnih vrat, so bila na vrsti okna. Prvotno sem želel na lažji način priti do zadovoljivega videza in rešitve tako, da bi na prozorno folijo nalepil kar prebarvano armirno mrežico za armiranje mavčnih plošč, vendar se raster okenc ni ujemal z odprtinami v zidovih in z videzom nisem bil zadovoljen. Prav tako bi bilo potrebnega preveč dodatnega dela za vgradnjo.
Pobarvana armirna mrežica...
Slika

...videz poskusno vstavljenih oken z mrežico.
Slika

Zato sem se odločil, da jih izdelam po preizkušeni metodi in sicer z izrezovanjem iz kartona debeline cca. 0,25 mm,
Slika

...izrezovanje je kar zahtevno in terja nekaj natančnosti ter potrpežljivosti, ker se karton zlahka cefra,...
Slika

...po izrezovanju kvadratkov je sledilo popravljanje, brušenje,... in barvanje...
Slika

...nato izrez posameznih oken in njihova vstavitev v za to pripravljene odprtine...
Slika

...pogled na fasadi z že vstavljenimi okni, ...
Slika

:arrow: :arrow:
LP, Miran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: H0-bi po korakih...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

:arrow: :arrow:

...še vstavljanje oken na zadnjo steno...
Slika

Končane stene, razen prizidka...
Slika

Pomerjanje stene z vhodnimi vrati in kletnim delom fasade...
Slika

Sledila je izdelava zunanjega stopnišča v vrhnjo etažo...
Slika

Stopnišče je gotovo...
Slika

S kamnom obdelan del kletnega zidu nad spodnjim stopniščem...
Slika

Sledila je testna postavitev objekta na predvideno lokacijo...
Slika

Slika

...še iz druge strani...
Slika

...in od blizu...
Slika

:arrow: :arrow:
LP, Miran
Uporabniški avatar
Anzee
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 809
Pridružen: 08.04.2008, 12:55

Re: H0-bi po korakih...

Odgovor Napisal/-a Anzee »

miranzor napisal/-a: 24.01.2021, 18:16 Ja, drži! Gre za Opel Rekord C, reševalno vozilo. S takim ali podobnim sem se imel celo čast peljati - kot pacijent! :)
Hehe odlicno! Mislim, ni odlicno zaradi zlomljene noge, je pa odlicno za zgodbo :)
Ceprav malce offtopic, evo fotko slovenskega 1:1, naj pa bi bil resilec v Cerknici :)
Slika

Pa da smo ontopic, maketa izgleda super, vsec mi je stil ter vsi detajli! Si prav ne predstavljam koliko dela je z graviranjem vseh opek, kamnov,... =D>
fotografija | video produkcija | graficno oblikovanje | tisk na majice | http://www.psgt-productions.com :)
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: H0-bi po korakih...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Pozdravljeni!

Šele danes sem ugotovil, da sem v prejšnjem postu pomotoma objavil zadnje tri fotografije enake. Žal je med tem minil čas, ki je predviden za popravke, zato bom to popravil v tej objavi. Oproščam se za spodrsljaj!
Popravek zadnjih dveh fotografij:
...še iz druge strani...
Slika

...in od blizu...
Slika

:arrow: :arrow:
LP, Miran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: H0-bi po korakih...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Pozdravljeni vlakoljubci!

Vreme je ravno pravšnje, razpoloženje pa tudi, da postorimo še kaj v svojem kotičku!

Vmesni čas, ko ni bilo pravega navdiha za delo, sem se malo poigral še z nekaterimi scenami. Med drugim je na kraj prometne nesreče prispela tudi avto vleka. Kot kaže je mojster ljubitelj ameriških vozil ali pa je ta pick-up kje po naključju ugodno nabavil? Kdo bi vedel! Sicer pa, glavno da služi svojemu namenu!
Chevrolet avtovleka na lokaciji...
Slika

Samo kavelj na koncu pletenice še zataknejo na Amija in ga lahko izvlečejo.
Slika

Pravo oporo mora najti, da ne bo dodatne škode...
Slika

...pripravljeno je za izvlek...
Slika

Slika

Nekomu ni bilo za čakat v koloni, pa radoveden je bil in je pustil tega lepotca ob cesti...
Slika

Pa kar nekaj vozil se je že nabralo...
Slika

Slika

...pa še enkrat motorno kolo BMW R60 z bočno prikolico. Le kje je motorist?
Slika

Slika

Toliko o tej sceni zaenkrat, za kratko popestritev...
LP, Miran
Odgovori