Postaja poreške lokalne železnice v H0

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Postaja poreške lokalne železnice v H0

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

En maketarski pozdrav vsem :D!
Verjetno sem že kje omenil, da se lotevam gradnje makete. Na tej maketi bo seveda v ospredju železnica in zato rabim železniško postajo. Ker nisem imel nobene kit sestavljenke na zalogi in ker se mi zdi, da nima smisla dajati denar za nekaj, kar lahko naredim sam, sem se odločil, da naredim postajo iz materiala, ki ga imam (trenutno) na razpolago. Odločil sem se za "postajo manjše vrste" poreške lokalne železnice. Načrt sem našel v knjigi Tadeja Brateta Parenzana: Železnica za vse čase. Prilagam sliko načrta:
1.Slika

V omari sem našel staro ploščo z imitacijo škarpe, katero sem kupil pred leti v nemčiji. Izgleda takole:
2. Slika

Iz plošče sem z olfa nožem izrezal dele postaje:
3. Slika

Tam, kjer sem izrezal odprtine za okna, sem nalepil tanjše pleksi steklo, iz slike je opazno, da Revell Contacta lepilo topi stirodur, s tem sem imel pozneje še obilico težav:
4. Slika

medtem sem zalepil še dve plošči, ki bosta pozneje čakalnica. Ker je lepilo topilo ploščo (pa ne že spet :roll:) sem zalepil še z izolirnim trakom:
5. Slika

Ker se je čakalnica morala posušiti, sem naredil še tablo z napisom "Salvore" (Savudrija), ki je edina ohranjena tabla na Porečanki in jo prilepil na steno postaje, ki bo obrnjena proti tirom:
6. Slika

Seveda je bilo treba izrezati tudi podlago - peron, na katerem bo stala zgradba:
7. Slika

Sledilo je lepljenje na podlago :). Prva slika prikazuje stanje med lepljenjem, druga pa stanje po lepljenju:
8. Slika
9. Slika

Potem sem iz kolaž papirja in kartona izdelal streho. Pritrdil sem jo le na rahlo, saj jo bom, ko kupim plošče z imitacijo opeke, zamenjal. Končan objekt je tak:
10. Slika

Postaja pač je takšna kot je, saj je to moja prva samogradnja (ja, vem da sem si postavil kar velik izziv za prvič :wink:). Pri gradnji mi ni nihče pomagal, imel sem le orodje, material, načrt in lastno pamet 8).
Komentarji in predlogi za izboljšave dobrodošli, se šele učim maketarstva in sprejmem vsako "šolo", kako kaj izdelati bolje :D .
Lep pozdrav,
Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Postaja poreške lokalne železnice v H0

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Timotej,

vse pohvale za ta projekt in predstavitev tvojega dela na forumu.

Všeč mi je, da si za motiv izbral čisto pravi objekt iz naše okolice, poiskal ustrezno gradivo in se lotil izdelave zanimive zgradbe, ki bo gotovo popestrila tvojo bodočo maketo.
Prepričan sem, da si se med gradnjo marsikaj naučil, kar boš lahko s pridom uporabil pri izdelavi naslednjih objektov.

Glede lepljenja stirodurja ti sam težko kaj pametnega svetujem, saj ga le občasno uporabljam za kakšne začasne objekte ali kot osnovo/podlago za dioramo.
Jaz sem to lepil kar s silikonom, a ta pristop ni primeren za tako "fino" lepljenje, kot je v tvojem primeru. Kolikor spremljam na forumu, podoben material
za izdelavo objektov uporablja tudi @miranzor in mogoče ti bo on lahko dal kašen namig kako te stvari zlepiti skupaj.

Pri razrezu materiala, ti svetujem, da uporabiš kakšno kovinsko ravnilo (ali drug kovinski predmet) ob katerem boš lažje vodil rezilo naravnost. Raje pa tega
ne počni z običajnim šolskim ravnilom, ker ga boš hitro uničil.

Moj predlog za dopolnitev objekta - lahko dodaš okenske okvirje. Izdelaš jih lahko iz modelarske balze, paličic od sladoleda ali lepenke - pa na prste pazi :wink:.

Kar pogumno naprej... se že veselim tvojih prihodnjih objav!

lp, Matej
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Postaja poreške lokalne železnice v H0

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Matej pozdravljen,
hvala za komentar in zelo me veseli, da ti je postaja všeč. Hvala tudi za predlog za izboljšavo.
Res sem se lotil še okenskih okvirjev (uh, tako majhno je, da je bila pinceta skoraj prevelika :lol:. Kako mora biti šele tistim, ki modelirajo v Z skali :?). Uporabil sem tanjšo lepenko, ki je na eni strani bela, na drugi pa rjava. Izpopolnil sem tudi prodajno okence za karte in dodal tri kamne nad okna, tako kot je pri pravi postaji.
Pa še dve sliki. Najprej celotna zgradba:
Slika

Pa še prodajno okence. Okvir je, za razliko od drugih oken bele barve, nad njim pa visi tabla z napisom "CASA" (blagajna):
Slika

LP, Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Postaja poreške lokalne železnice v H0

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Timotej,

lepo, da si se odločil za samoizdelavo objektov za bodočo maketo. Vem, da je to včasih kar zahtevno, toda z malo volje in truda je mogoče vse izpeljati in narediti. Glede na to, da si izbral objekt, za katerega imaš na voljo načrt z vsemi glavnimi potrebnimi merami, je toliko lažje, saj jih le pretvoriš v ustrezno merilo in nato vse prilagodiš temu. Ti pa svetujem, da pred izdelavo preveriš in malo proučiš lastnosti materialov s katerimi boš delal, ker ti bo to kasneje olajšalo delo.

Stirodur, stiropor in podobni lahki materiali si niso dobri z lepili, ki vsebujejo topila zato teh lepil za delo s temi materiali ne uporabljaj. Za stirodur in stiropor obstajajo sicer posebna lepila, vendar jaz običajno uporabljam belo mizarsko lepilo ali pa montažno lepilo v tubi za pištolo. Pač odvisno od velikosti obdelovanca in površine, na katero mora lepilo delovati.

Pritrjevanje "stekla" v okenske odprtine je mogoče opraviti na več načinov; z lepljenjem, pri čemer je seveda potrebno izbrati lepilo, ki ustreza vsem uporabljenim materialom ali s pritrjevanjem s pomočjo laka. Včasih se poslužujem tudi pritrjevanja s pomočjo kita, kadar drugi načini niso uporabni. Izbiro načina določa v osnovi "gradbeni material", seveda pa tudi izkušnje, ki si jih pridobiš z delom.

Želim ti veliko uspeha in užitkov pri nadaljnjem delu!
LP, Miran
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Postaja poreške lokalne železnice v H0

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Pozdravljeni,
dan je minil kot bi mingil, a sem uspel veliko postoriti! Najprej sem naredil eno sceno na kolaž papirju, postaji sem dodal še čuvajnico, nivojski prehod, dve drevesi in seveda vlak :train1
Najprej vse skupaj:
1. Slika

Pogled iz ceste na nivojski prehod:
2. Slika

Lokomotiva vrste 53 "en face" :lol::
3. Slika

Nail pa sta se tudi dve ČB fotografiji. Najprej pogled na celotno postajo z vlakom v ospredju:
4. Slika

Medtem pa se je lokomotiva postavila s tenderjem naprej, zato sem iz ceste hitro "škljocnil" še eno črno-belo fotografijo:
5. Slika

Ker pa mi streha postaje ni delovala preveč lepa, sem šel popoldne v trgovino MoKo, kjer sem kupil ploščo z imitacijo srešnikov.
Potek namestitve nove strehe:
Krovci so najprej odkrili postajo:
6. Slika

Ker pa je takrat ravno začelo deževati in se je prometnik jezil, so jo hitro nazaj zakrili, seveda z novo ploščo :):
7. Slika

Pa še končan objekt:
8. Slika

Meni tako deluje veliko bolje. Kaj pa vam :D?
LP
T
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Odgovori