Moja maketa - @parni_vlak

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Moja maketa - @parni_vlak

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Pozdravljeni,
danes sem malo vozil vlake na maketi, zato sem naredil par slik, kako izgleda vlakovna operacija na maketi.
Za primer si poglejmo mešano garnituro št. 3502, ki sestoji iz lokomotive JŽ 53-021 in vagonov JŽ Baat 022, JŽ Gv 53082 ter JŽ Kdv 78930. Garnitura stoji na postaji Savudrija na tiru 1:
1. Slika

Vlak takoj zapelje čez nezavarovan nivojski prehod:
2. Slika

Pelje po hribu navzgor mimo škarpe:
3. Slika

Vlak gre čez most in po klancu navzdol:
4. Slika

Zapelje čez nivojski prehod, ki ni zavarovan:
5. Slika

Čez mostiček:
6. Slika

“Spoštovani potniki, prispeli smo na postajališče Strunjan” 8)
7. Slika

Po kratkem postanku nadaljujemo vožnjo :)

:arrow: :arrow: :arrow:
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Moja maketa - @parni_vlak

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

:arrow: :arrow: :arrow:
Vlak odpelje iz postajališča Strunjan, pelje skozi predor, mimo čuvajnice ter čez zavarovani nivojski prehod:
8. Slika

Nadaljuje v levi ovinek mimo remize:
9. Slika

Nato pa spet: “Spoštovani potniki, prispeli smo na postajo Savudrija. Prosimo vas, da se izkrcate iz vlaka.” 8) :lol:
10. Slika

Lokomotivo nato odpnejo in zapelje čez kretnico K1 v remizo:
11. Slika

Na koncu pa se ustavi na tiru 2, kjer jo pripravijo na naslednjo vožnjo. Po potrebi zapelje še na okretnico.
12.Slika

In tako je vožnja vlaka končana. Pa še to: v voznem redu, ki sem ga sestavil, imam zapisanih več številk za vlake, ki pomenijo:
3xxx = potniški vlak
31xx = brzovlak
32xx = posebni potniški vlak
35xx = mešani vlak
4xxx = tovorni vlak
41xx = nabiralnik
42xx = posebni tovorni vlak
45xx = avtovlak
Seveda je veliko različnih vlakov v enem voznem redu, največ je mešanih in potniških, vsake toliko pa še kakšen brzovlak, sestavljen iz dveh ali treh Pullmanov :D
Upam, da je zdaj način vožnje in označevanja vlakov na moji maketi jasen :)

En lep maketarski pozdrav,
Timotej

P.S.: Ali vam maketa ni všeč, da ni nobenih komentarjev?
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Moja maketa - @parni_vlak

Odgovor Napisal/-a volkun »

Hi Timotej,
tole na koncu, o voznem redu in označevanju / oštevilčenju vlakov, je pa zelo v redu. Imaš v mislih tudi kak scenarij voženj?
lp Vojko
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Moja maketa - @parni_vlak

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

Oprosti, ker ti nisem nič komentiral! Maketa je zelo zanimiva, tudi tole sestavo vlakov in vozni red si si zelo dobro izmislil, me pa še zanima, glede na to, da vlak vozi Strunjan - Savudrija; a ni to ob morju? Zato ti priporočam, če bi še malo obale mogoče naredil?
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Moja maketa - @parni_vlak

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Hvala obema!
@volkun: ja, scenarij vožnje zagotovo bo, samo je zaenkrat le še v glavi. Sem pa naredil tudi nekaj "vsesplošnih dokumentov" - seznam vlečnih in voznih seredstev, omejitve hitrosti za določeno lokomotivo itd. Ko bo maketa končana, bodo viseli na steni nas tovorno postajo, da jih bom imel na očeh ves čas vožnje vlakov ;)
Pa bom kar zapisal omejitve za parno lokomotivo JŽ 53-021:
Ravninski del: 50km/h (cca. 75% na Mehano usmerniku)
Gorski del: 35km/h (malo manj kot 50% na Mehano usmerniku)
Remiza: 15km/h (cca. 25% na Mehano usmerniku)
Tovorna postaja: 15km/h

@vidkrt: vlaki vozijo na relaciji Savudrija - Strunjan samo zaradi modelov postaj, drugače pa je vsa pokrajina izmišljena. Obale ne bom naredil zaradi pomanjkanja prostora.
Maketi pa se bo kasneje reklo tudi "Maketa Alpska dolina v šestdesetih" :D
LP, Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Moja maketa - @parni_vlak

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Pozdravljeni,
danes, ob točno 8.30, je prišla moja nova lokomotiva. Gre za "predpotopen" Kleinbahn model parne lokomotive kkStB 99.33, ki se sicer ne sklada popolnoma z našo serijo 153. Pri modelu se vidi, kako je Kleinbahn "šparal" s kalupi, saj ima popolnoma enak frem, kot ga ima Kleinbahn BR80.
Vseeno sem se odločil za nakup ter predelavo v približen videz JŽ 153. Za lokomotivo sem odštel 32,50 evrov, pa še 12 evrov poštnine iz Nemčije. Potrudil se bom, da dobim še kakšno Kleinbahn lokomotivo, dokler cene ne bodo narastle (Kleinbahn je v postopku likvidacije, če se ne motim).
Takšna je izgledala originalna lokomotiva:
1. Slika

Lokomotivi sem takoj pobarval zadnji del frema v črno (bil je rdeč), dodal JŽ tablice in oznake, JŽ grb na vrata dimnice, z rumenim akrilnim flumastrom pobarval luči ter spredaj namestil držala za ranžiranje. Poziranje lokomotive na moji maketi po predelavi:
2. Slika

Brez vagonov ne gre!
3. Slika

Parada pare na postaji:
4. Slika

Še ČB slika, kot se spodobi za tiste čase:
5. Slika

Pa še nekaj novih pridobitev mojega voznega parka. Najprej šinobus, ki je narejen iz kartona:
6. Slika

Sledi Märklin ploščnik, ki sem ga malo predelal (menjava koles):
7. Slika

Za konec pa še simpatična Fleischmann cisterna z zaviračevo hiško, pri nas znana kot JŽ Ukk-vzz
8. Slika

To je vse za danes. Vesel bom kakšnega mnenja o predelavi parne lok. JŽ 153, ali pa kakršnega koli komentarja :)
Lep pozdrav,
Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Moja maketa - @parni_vlak

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Pozdravljeni,
nekaj utrinkov iz današnjega urejanja depoja za lokomotive na moji maketi.
Najprej sem podaljšal slepi tir zraven remize, na katerem je odlagališče odsluženih vagonov. Zdaj predstavlja opuščeno in delno demontirano lokalno progo.
Pogled iz okretnice:
1. Slika

Od tu naprej je proga demontirana:
2. Slika

Nekoč je bil tukaj NPr:
3. Slika

Zdaj pa k malo bolj pozitivnim stvarem. Okretnica je dobila "hiško" za upravljanje:
4. Slika

Postavljen je premogovni bazen in podest za nalaganje premoga na lokomotivo:
5. Slika

Iz zobotrebca, plute ter kartona sem izdelal vodni napajalnik:
6. Slika

Začel sem z izdelavo kurilnice:
7. Slika

Na tir ob premogovnem bazenu sem nasul premogov prah. Očistiti moram še zgornji ustroj tračnic:
8. Slika

Pogled na remizo z vsemi novimi pridobitvami:
9. Slika

Pa še ena scenska postavitev: Lokomotiva 153-011 je zapeljala v depo, da jo oskrbijo z vodo in premogom, lokomotiva 53-021 pa je privlekla potniški vlak :D.
10. Slika

To bo vse za danes. Kot vidite, se moja maketa - maketa Alpska dolina v 60ih bliža koncu gradnje. Sledi še finalizacija hribov, nekaj zgradb, figuracija, pogozditev in verjetno še kaj 8)
Res bi prosil za kakšne komentarje, saj drugače ne morem vedeti, kakšna se maketa zdi drugim, ter kaj se lahko še izboljša [-o<
Lep pozdrav,
Timotej :train1 :train2
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
brzina11
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 122
Pridružen: 11.12.2010, 10:04

Re: Moja maketa - @parni_vlak

Odgovor Napisal/-a brzina11 »

parni_vlak super so tvoja dela! Kar tako naprej :)

Maketa me malo spomni na moje začetke - tudi sam sem imel Mehano tire z dvojnim ovalom z okretnico. Okretnico sem takrat naredil podobno kot ti, mislim da sem "bazen" naredil iz plute, sama rampa je bila pa iz lesene deske...če se prav spomnim seveda.

Maketa...veliko idej lahko dobiš na Youtubeu. Malo za navdih...

https://www.youtube.com/watch?v=wlAhVcGwzTw

https://www.youtube.com/watch?v=tkFXq2wIJq8

https://www.youtube.com/watch?v=_9L988OkAaA&t

https://www.youtube.com/watch?v=T-fQ_K5kirs&t

lp
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Moja maketa - @parni_vlak

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

Izled makete izgleda zelo dobro, sploh ta zapuščena proga. Kam je peljala? Imam pa tudi en nasvet:

Glede tvojega Šinobusa ti pripiročam, da bi kupil najprej en konkreten model Šinobusa (recimo kakšnega od Pikota ali pa Rocota) in ga potem samo prebarval v JŽ šinobusa. Bo izgled veliko boljši. Model bo "ravnejši", imel bo prava okna in delujoče luči in ne narisanih. Tudi jaz imam to namen enkrat narediti in sem si pač zamislil to.

Pri reki ti priporočam, da kupiš Nochove water-dropse, kamenčke in naredi potem mešanico, pa brzice. Pri jezeru ali ribniku kakorkoli, lostaji še kakšno hišico.

Sam pravim, da je domača roba najboljša, ampak ko si delal par stvari iz kartona ali das mase, kar bi lahko kupil, ti priporočam, da vse kupiš, ker bo izgled le-teh mnogoboljši.

In mimogrede, pride mogoče še kakšna nova garnitura ali lokomotiva v Alpsko dolino 60ih?
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Moja maketa - @parni_vlak

Odgovor Napisal/-a volkun »

Timotej: . . . Res bi prosil za kakšne komentarje, saj drugače ne morem vedeti, kakšna se maketa zdi drugim, ter kaj se lahko še izboljša . . .

Moje mnenje in izkušnje v železniškem modeliranju so na splošno sledeče:
- najpomembneje je, da smo z maketo / dioramo zadovoljni mi sami
- prva železniška maketa po navadi sestavlja skupek več idej, ki jih začinimo z našo filozofijo, oz. željami in trenutnim videnjem
- slej ko prej se odločimo za manjše ali večje spremembe na maketi
- pomembne so pridobljene izkušnje na prvi maketi, ki jih nato z lahkoto in še izboljšane uporabimo na naslednji
- in najvažnejše: nikakor se za prvi projekt NE odločimo za izdelavo velike makete, kajti ostalo bo le pri željah in neizpolnjenih frustracijah (manjka znanja in izkušenj) . . .
Torej bom rekel, da si se pravilno odločil, ko si začel z izdelavo manjše makete - bravo! Celo v samoizdelavo objektov in voznega parka si se podal - bravo!
In če že hočeš mnenja ostalih: za moj okus pa je maketa malce preveč ploščata - še vedno lahko dodaš manjše (nižje vzpetine, kot se recimo na moji diorami), ki izredno popestrijo pokrajino in ji dodajo potrebno terensko razgibanost, pa čeprav je hribček visok le dva ali tri cm (glej spodnji prilogi); goli vzpetinici:
Slika

in ozeleneli vzpetinici:
Slika

Se opravičujem, da tvojo temo smetim z mojimi slikami - hotel sem le pokazati primer :D
Sicer pa čestitke za vztrajnost Timotej in vse, kar sem napisal, je samo moje osebno mnenje in nič drugega!
lp, Vojko
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Moja maketa - @parni_vlak

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Hvala vsem za mnenja!
@Brzina11: hvala za linke in pohvalo. Me veseli, da ti je všeč moja maketa ;)
@vidkrt: hvala tudi tebi. Kar se pa tiče ostalih stvari, pa bom napisal takole:
- v izdelavo Šinobusa sem se spravil samo malo "za štos", da se malo pozabavam ter da se tudi kaj naučim. Zaenkrat ne bom kupoval modela in ga predeloval, saj mi je škoda zapraviti toliko denarja, ker se lahko zgodi, da kaj zas****m, pa bo šlo 300€ v nič.
- verjetno bom brzice še naredil, vendar ne bom nič kupoval, temveč bom stvar naredil popolnoma po svoje in to zastonj, saj sem se spomnil en dokaj dober način - samo še primerne kamenčke moram nekje najti :). Hišk pa pride še veliko.
- moj slogan je "zakaj bi kupoval, če lahko izdelaš sam" in jaz se ga držim ves čas gradnje makete. Okretnica stane 300-400€, hiške 20-50€, pa bi se hitro nabralo veliko denarja. Verjamem, da bi bilo vse skupaj lepše, če bi vse kupil, vendar bi imel potem le "zelooooo drago igračo", zdaj pa imam "nekaj, kar pokaže moje sposobnosti, domišlijo itd." Po vrhu pa s samogradnjo objektov pridobivam izkušnje, da bom znal narediti lepše in bolje.
- ja, na maketo pridejo še lokomotive. Nekje bom poskusil dobiti Kleinbahn BBÖ 178, kupil pa bom še MoKo Džurico.
- demontirana proga je vodila v sosednjo dolino :)
@volkun: hvala za pohvalo in mnenje. Odlična ideja so takšni mali hribčki, verjetno jih bom naredil kar nekaj ;)
LP,
Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Moja maketa - @parni_vlak

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Pozdravljeni!
Malo obujam temo po dolgem času, ker se je vmes veliko zgodilo na maketi.
Odkar sem nehal objavljati (takrat sem zaradi okvare telefona izgubil vse slike) sem dokončal hribe. Kmalu zatem pa sem ugotovil, da je maketa premajhna in začel delati načrt za povečavo. Sestavil sem nekaj tirnih situacij, ta, ki je obveljala za končno pa je 4. po vrsti. Zdaj me čaka še ureditev podlage (tiri na povečanem delu so položeni na škatle) in izdelava zgradb in pokrajine.
Pa da napišem še malo o samem načrtu povečave:
  • popolna sprememba tirne sheme potniške postaje (Smrečje) z novim poslopjem (Faller sestavljanka) in dodatnimi (daljšimi) tiri in kretnicami, izdelava looe za lokomotive s tremi tiri
  • Povečava tovorne postaje (Podhrib), zamenjava poslopja, izdelava industrijskega kompleksa (livarna in skladišče)
  • Dvojni oval na progi, notranji po stari trasi in nov, zunanji
  • Izdelava novih hribov
Žal je maketa trenutno neoperativna, ker še nisem uredil napajanja (imel sem začasno staro napajanje z mehano regulatorjem, ampak sem ga skuril, ker je proga predolga).
Pa še par slik, da vidite kako to trenutno izgleda.
Slika

Slika

Ko se bo spet kaj dogajalo, se oglasim 8)
Lp, Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Odgovori