JŽ 53 v H0 - predelave

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

JŽ 53 v H0 - predelave

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Pozdravljeni,
sem bil kar malo presenečen, ko sem videl, da na forumu še ni teme o modelih, ki se jih da predelati v JŽ 53. Ker sem ravno pred kratkim predelal en tak model, sem se odločil, da odprem novo temo, kjer se bo debatiralo o takih predelavah. Pač se mi zdi, ta je to preveč pomembna stvar za v temo o moji maketi ;)
Komplet oznak in detajlov za lokomotivo JŽ 53 je izdelal Klub Baat, zato je predelava iz tega vidika enostavnejša in dostopnejša, vse pa je odvisno tudi od modela, ki ga predeluješ.
Jaz recimo sem izbral model proizvajalca Kleinbahn, ki sem ga dobil pred nekaj leti na Dunaju za 50 evrov. Model zdaj ni več lahko dostopen, saj je Kleinbahn ukinil spletno trgovino. Lokomotivo pa drugače proizvajata tudi Roco in Liliput, pa mogoče še kdo :).

Model, ki sem ga izbral za predelavo, je dokaj blizu naši seriji 53, napačna je le oblika ternderja. Pri predelavi sem si vzel malo "umetniške svobode", saj nimam nobene slike lokomotive JŽ 53-021, za katero sem dobil oznake. Zato sem na vrata dimnice in na tender prilepil tablice in ne napisov, kot je bilo pri večini lokomotiv. Razlog zato je bil, da ne znam ravno dobro delati z vodnimi nalepkami in se mi je ena strgala ob nanosu :(. Pa nič zato, meni je tako ali tako lokomotiva bolj všeč s tablicami :)

No, pa še slike lokomotive, ki sem jih posnel danes v muzeju SŽ:
1. Slika

2. Slika

3. Slika

4. Slika

5. Slika

6. Slika

7. Slika

8. Slika

Pa še slika lokomotive, kot je zgledala pred predelavo. Prekopirana je iz teme o moji maketi:
9. Slika

Lokomotiva bo v tender kmalu dobila še malo premoga, čez cca. en teden pa sledijo še slike iz moje makete.

Tako, pa je tema odprta! Komentiranje dobrodošlo, lastniki predelanih lokomotiv pa kar na dan s svojimi slikami! :D

Lep pozdrav,
Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: JŽ 53 v H0 - predelave

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Pozdravljeni,
sem malo brskal in na hrvaškem forumu našel temo o predelavah lokomotiv ÖBB 93 :D
Tam sem videl, da je imelo veliko pravih lokomotiv rdeče pobarvano gred spredaj in zadaj, zato sem se odločil, da jo pobarvam tudi na svoji lokomotivi. Pobarval sem tudi tovarniško tablico na parojemu ter ročaj na vratih dimnice in naredil srebrni obroč na dimniku. Za vse detajle sem uporabil akrilne permamentne flumastre.
Izgleda pa takole:
1. Slika

Pa še slika tenderja s premogom:
2.Slika

Mimogrede: šele, ko je gred pobarvana, se pokaže detajl spenjače, ki ga mnogi sploh ne opazijo! Tudi jaz ga pred predelavo nisem... #-o

Lp, Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: JŽ 53 v H0 - predelave

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

Pozdravljen, Timotej!

Odlično si jo pobarval! Čestitke! :thumbupl :thumbupr =D> Tudi jaz bi jo rad enkrat. Saj mi ne boš nič zameril, a ne?
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: JŽ 53 v H0 - predelave

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Vid, hvala za pohvalo!
Seveda ti ne bom zameril, če na podoben način predelaš lokomotivo. Saj zato pa sem odprl temo o predelavah te lokomotive: da še druge navdihnem, da naredijo kaj podobnega.

Imam pa še eno vprašanje, katero lok. boš predelal? Mogoče Rocovo ali Liliputovo? Kleinbahnove se zadnje čase izredno težko dobi.
Za več podatkov o modelu pa poglej na ZS :)
Pa nikar ne pozabi objaviti slik svoje lokomotive v to temo, ko jo boš predelal! ;)
LP Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: JŽ 53 v H0 - predelave

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Pozdravljen,

najprej čestitke za ta korak, vseeno pa bi Ti dal nekaj opomb, če ne zameriš. Jedkane ploščice barvane s flomastrom so hitra rešitev, katero boš obžaloval čez 10 let. Če bo lokomotiva izpostavljena soncu pa še prej, saj bo barva obledela. Sam bi vzel Revellovo barvo 330 (RAL 3000) in pobarval celo ploščico. Nato vzameš vodobrusni papir 1000 (no vsaj 800 in več), ga lepo namočiš in potem blago potegneš s ploščico (pobarvano stran) po šmirglu. Lepo pa počasi, srebrne številke se pokažejo iz morja rdečine. Poleg tega priporočam, da pred kakršnim koli delom z jedkanicami le te tudi obrusiš naokoli. Na slikah se lepo vidi, kje so bili tehnološki mostički (ob straneh).

Ne vem s čim si lepil ploščice na lokomotivo ampak lepila je na levi strani in na pokrovu dimnice za izvoz. Vzameš cianokol, kapneš na kos pleha ali plastike, nato vzameš buciko in preneseš kapljico lepila na mesto, kjer želiš imeti ploščico. Nato s pinceto položiš ploščico na lepilo in zadeva je zaključena po 10-15 sekundah.

Razen izjem parne lokomotive niso imele na pokrovu dimnice ploščic, praviloma so imele vedno izpisane črke. Napisal si, da imaš z dekali probleme; ali si v preteklosti kdaj sestavljal kako maketo letala, avtomobila, ladje itd. iz plastike? Če ja, mogoče imaš še kak nalepko odveč... Torej vodne nalepke se lepi resnično enostavno. Nalepko izrežeš z Olfo ali še bolje špičastim skalpelom (včasih sete prodajajo v Lidlu recimo). Če se le da obreži nalepko tako, da ne bo več kot pol milimetra naokoli filma. Obrezano nalepko daš v kozarec vode, mogoče mlačne. Počakaj pol minute ali malo več, nato preveri premikanje na papirju. Če se premika ampak ne čisto prosto, je čas za nanašanje. Na mesto, kjer jo želiš dati, vzameš papir z nalepko tako da spusti kapljico vode. Nato jo s kako buciko nežno odpelješ s papirja na plastiko. Zagotovo boš imel še kaj vode naokoli; vzemi listič WC papirja in na robu kapljice popivnaj vodo. Dokler je voda prisotna, lahko nalepko še premikaš, ko je ni, je konec zabave. No še vedno se da takoj pomagati, dodaš kapljico vode, ki jo moraš spraviti pod nalepko.

To kar sem napisal je najbolj preprost način in hkrati osnova. Potem so pa tu še dodatne finte. Da se nalepka ne bo lesketala ("srebrenje") mora biti površina pod nalepko gladka, po možnosti na sijaj. Kadar delaš modele, pred nanašanjem nalepk prebarvaš model z brezbarvnim sijajnim lakom (z zračnim čopičem ali iz pršilke). Ko je nalepka na nameščena in voda ni v celoti popivnana, uporabiš Mr. Mark Softer, ki je skoraj obvezen pri debelih nalepkah. Ta bo zmehčal nalepko ampak ga uporabljamo redko. Veliko bolj pogosto, praktično brez izjeme, uporabljamo pa Mr. Mark. Setter, ki poveča adhezijo nalepke na površino. Ko so nalepke posušene, jih zaščitimo z brezbarvnim lakom, najbolje s polmat prosojnim lakom, sicer se bodo nalepke čez nekaj let luščile in odpadale.

Še nekaj okoli zalogovnika (tender je samostojen vagonček za lokomotivo). Pri nas so imele 53 bolj ali manj podobne zalogovnike. To pomeni, da je podaljšek šel od ene stranice do druge, od kabine proti zadnjemu delu in poševno gor. Osebje skozi okna ni videlo nič, pravzaprav nisem prepričan, če so sploh še imeli okna. Nadalje, prsne plošče (plošča na katero so pritrjeni odbojniki) so bile pobarvane v rdečo, tako spredaj kot zadaj, odbojniki pa klasično črno. Lokomotive, ko so še bile v službi, so bile bolj ali manj črne, kakih posebnih lepotnih popravkov ni bilo. Ajd, štange so imele sredino v rdeči barvi, mogoče še kaj ampak praviloma so bile črne. Ali že tako pobarvane ali pa usrane od masti, olja, oglja. So pa vedno bile izjeme, serija 06, 03 recimo.

Še o modelih. Kleinbahn model je najbolj poceni, najbolj preprost ampak recimo da zgleda. Mislim, da Klein Modellbahn lokomotive ni delal tega modela (t.j. ÖBB 93), delata pa ga tako Liliput in Roco. Slednji je najdražji model od vseh, neke hude razlike v kvaliteti pa ne vidim. Vseeno pa se je bolje učiti in zaj...i Kleinbahnovo lokomotivo kot pa Rocovo, za katero si plačal 200 EUR na eBayu. Roco in Liliput je možno tudi digitalizirati torej vgraditi DCC dekoder. Roco mislim da prodaja tudi z zvočnim dekoderjem opremljeno lokomotivo.

Za vse, ki se boste še spravili predelovati. Nočem nobenemu vzeti volje ampak vseeno poglejte naokoli po internetu za fotografije želenega modela. Raziščite slike lokomotiv, vagonov, tudi od sorodnih številk in se potem odločite točno katerega želite delati in v katerem obdobju. Ja, od revizije do revizije so se razlikovale, so bile take ali drugačne ploščice, napisi itd. Vem pa, da je problem z barvami, saj je barvnih fotografij sila malo. Ampak recimo na Flickrju se mnogo najde. Potem je tu Bratetova knjiga "Zadnje parne lokomotive na Slovenskem" pa še kaj bi se našlo. Veliko lažje bo potem narediti veren model.
Goran
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: JŽ 53 v H0 - predelave

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

@Gorchi,
hvala za mnenje o predelavi, ni nobene zamere :D
Sledi lepila na dimnici in na levi strani lokomotive so posledica moje nespretnosti - najprej sem tablice nalepil malo postrani, potem pa sem jo odrezal z Olfa nožem, malo porezal ter tablice ponovno nalepil. Na moji lokomotivi serije 153 je to narejeno malo bolje, saj sem nanesel manj lepila.
Hvala tudi nasvet o barvanju tablic. Jaz sem jih Ponarval z akrilnim flumastrom, da ne bi izumljal tople vode z barvami, saj še nimam Airbrusha. S čopičem pa si nisem upal, da ne bi kaj zafrknil. Če mi pa zbledi, bom pa na novo pobarval hehe :)
Glede dekalov: v preteklosti sem že sestavil nekaj modelov letal, malo pred predelavo lokomotive pa sem sestavil še vagon Baat. Skoraj nikoli nisem imel težav z dekali, pri lokomotivi pa sem med lakiranjem ponesreči premaknil eno nalepko. Ko sem jo hotel poravnati, se je malo zapognila, kasneje pa še strgala. Zato sem odstranil še drugo nalepko ter dodal tablice. Bom še malo vadil, da se malo bolje naučim.
Kleinbahnovo lok. sem izbral, ker sem jo že imel doma, ker ima dobre lastnosti ter predvsem zaradi cene - če se mi totalno ponesreči lahko kupim novo po nizki ceni. Mislim, da ima Kleinbahn tudi možnost digitalizacije :)
Verjetno bom naredil še en model, ki bo bolj verodostojen in lepši. Ta je bil samo za vajo ;)
LP Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: JŽ 53 v H0 - predelave

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

pozdravljeni,
malo sem "rihtal" lokomotivo (sredja revizija :lol:):
- odstranil sem ploščice, odstranil sledi lepila ter ploščice prilepil nazaj,
- spredaj in zadaj sem dodal napise,
- na vrata dimnice sem dodal krilato kolo ter dodal bele detajle,
- lokomotivo sem malo postaral.
Tako je lokomotiva pripravljena na druženje v železniškem muzeju (muzejska noč). Pa še slika:
Slika
LP,
Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: JŽ 53 v H0 - predelave

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Sem pa najprej mislil narediti lokomotivo JŽ 53-003, ki je nekaj časa imela ploščico na vratih dimnice
Slika
Slika je iz srbskega foruma (link)
Potem pa sem klubu Baat pozabil povedati, katero številko želim, pa je načrt splaval po vodi...
lp
Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Odgovori