Andraževi Fremo moduli

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Uporabniški avatar
andrazspan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 621
Pridružen: 07.05.2012, 17:09
Kraj: Rimske Toplice
Kontakt:

Andraževi Fremo moduli

Odgovor Napisal/-a andrazspan »

Pozdravljeni.

Odpiram novo temo, kjer bom opisal gradnjo svojih Fremo modulov.

Za izdelavo Fremo modulov sem se odločil že nekaj časa nazaj, glavni cilj pa je bila izdelava parih dvotirnih modulov. Vem, da so pri nas najpogostejši enotirni moduli, vendar sem želel izdelati dvotirni modul, predvsem zaradi namenov fotografiranja vlakov na modulih. Dvotirni moduli so zasnovani tako, da jih je mogoče spojiti z enotirnimi moduli.

Odločil sem se začeti z izdelavo dveh ravnih modulov dolžine 920mm (dolžina tira Roco G4) s profilno stranico »hrib-dolina« H0-2B00. Za lažji začetek sem od @Modulna maketa Lukna dobil natisnjena navodila za modulno gradnjo in veliko nasvetov, za kar se mu najlepše zahvaljujem. Organiziran je bil tudi skupinski nakup lesa in CNC razrez profilnih stranic.

Trenutno je končan moj prvi modul, drugi pa je v fazi izdelave pokrajine. Za oba modula moram izdelati še noge. Podrobnosti gradnje prvega modula bom opisal v nadaljevanju teme, opis drugega modula pa ko bo končan.

Za začetek fotografija končanega modula.
Slika
Uporabniški avatar
andrazspan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 621
Pridružen: 07.05.2012, 17:09
Kraj: Rimske Toplice
Kontakt:

Re: Andraževi Fremo moduli

Odgovor Napisal/-a andrazspan »

Gradnje okvirja modula sem se lotil tako, da sem najprej poskusno postavil vse lesene dele na njihovo mesto. Za sestavljanje lesenih delov sem uporabil lepilo za les in vijake.
Slika

Slika

Slika

Pod tire je potrebno dodati pluto, predvidena debelina plute je 4mm. Ker sem v trgovini uspel najti le pluto debeline 2mm sem moral nalepiti dva sloja. Pluto sem prilepil z lepilom za les. Dokler se je lepilo sušilo sem pluto obtežil.
Slika

Slika

Preden sem tire pritrdil na modul, sem na spodnjo stran prispajkal kable, ki bodo tire napajali z elektriko. Na celotno dolžino tira sem dodal 3 pare kablov. Skozi pluto in vezano ploščo sem izvrtal luknje za kable. Tire sem na pluto prilepil z lepilom za les. Poskrbel sem, da so tiri ravni in jih začasno, dokler se lepilo ne posuši, pritrdil z vijaki.
Slika

Slika

Slika

Slika

Na spodnjo stran modula sem dodal dva para kablov, ki imata na vsaki strani »banana« konektorje. »Banana« konektorji so namenjeni priklopu modulov med sabo, na kable pod modulom pa sem prispajkal kable iz tirov. Na ta način sem zagotovil dobro in enakomerno napajanje tirov na modulu. Tira na dvotirnem modulu sta med sabo električno izolirana (tako zahteva Fremo standard).
Slika
Uporabniški avatar
andrazspan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 621
Pridružen: 07.05.2012, 17:09
Kraj: Rimske Toplice
Kontakt:

Re: Andraževi Fremo moduli

Odgovor Napisal/-a andrazspan »

Slika

Slika

Slika

Slika

Pred začetkom izdelave pokrajine sem preveril, če so tiri ravni in poskusno sem skupaj pritrdil oba modula.
Slika

Slika

Slika

Pred začetkom izdelave pokrajine sem si izdelal načrt, kaj bi rad naredil na modulu. Na zgornjo stran sem se odločil postaviti hišo (iz PIKO seta stavb) do hiše bo potekala cesta, ostalo pa bo zelenica oziroma travnik. Na spodnji strani sem se odločil za izdelavo njiv. Hišo sem se odločil postaviti višje kot so tiri, pred njo pa sem dodal škarpo in kamenje.
Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
andrazspan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 621
Pridružen: 07.05.2012, 17:09
Kraj: Rimske Toplice
Kontakt:

Re: Andraževi Fremo moduli

Odgovor Napisal/-a andrazspan »

Ko sem se odločil kje točno bo hiša sem lahko porisal obliko pokrajine na zadnji stranici in jo odrezal.
Slika

Slika

Kot podlago za pokrajino sem uporabil 5 cm debel stiropor. Stiropor sem oblikoval po želji z uporabo noža in brusnega papirja, nato pa prilepil na modul z uporabi lepila za les in vročega lepila (v majhnih količinah, samo toliko, da je držal stiropor na mestu, dokler se je lepilo za les sušilo).
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Podnožje hiše sem prilepil na stiropor in nato zaščitil z maskirnim trakom.
Slika

Na spodnjo stran modula sem obrisal obliko njiv in začasno pritrdil kos kartona.
Slika
Uporabniški avatar
andrazspan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 621
Pridružen: 07.05.2012, 17:09
Kraj: Rimske Toplice
Kontakt:

Re: Andraževi Fremo moduli

Odgovor Napisal/-a andrazspan »

Ves stiropor sem prekril s tankim slojem mavca.
Slika

Ko se je mavec že delno posušil, sem ga poškropil z vodo in nato zgladil površino.
Slika

Slika

Slika

Njive sem izdelal iz kartona. Iz kartona sem odrezal željeno obliko, odstranil zgornji del papirja tako, da je ostal samo valovit del. Karton sem nato prebarval z mešanico rjave akrilne barve in lepila za les ter posipal z zemljo.
Slika

Slika

Slika

Zemljo sem poškropil z mešanico vode in detergenta za pomivanje posode, nato pa z mešanico lepila za les in vode (1:3).
Slika

Slika

Ko se je lepilo posušilo sem njive lahko prilepil na modul. Na zgornjem delu sem določil potek ceste do hiše in ga zaščitil z maskirnim trakom.
Slika
Uporabniški avatar
andrazspan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 621
Pridružen: 07.05.2012, 17:09
Kraj: Rimske Toplice
Kontakt:

Re: Andraževi Fremo moduli

Odgovor Napisal/-a andrazspan »

Naslednji korak je bilo barvanje kamnov, ki sem jih dodal ob kamnito škarpo. Ker sem to počel prvič sem najprej poskusno pobarval par drugih odlitkov, ki jih nisem vgradil na modul. Kamne sem najprej pobarval na sivo, nato pa sem dodajal razne »washe« (precej razredčena barva) različnih odtenkov, dokler nisem bil zadovoljen z izgledom.
Slika

Slika

Na stikih med njivo in mavcem sem dodal še malo mavca, da sem naredil lep prehod. Nato sem celoten modul prebarval na rjavo.
Slika

Ko se je barva posušila sem jo premazal z lepilom za les in posul zemljo.
Slika

Slika

Cel modul sem nato poškropil najprej z vodo, nato z lepilom (enako kot njive).
Slika

Slika

Ko se je lepilo posušilo sem lahko na območju ceste odstranil maskirni trak. Cesto sem premazal z lepilom in posipal pesek. Nato sem pesek poškropil z vodo in lepilom.
Slika

Vijake, ki so se videli na stranicah modulov sem prekril z lesnim kitom. Ko se je posušil sem višek pobrusil.
Slika

Slika
Uporabniški avatar
andrazspan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 621
Pridružen: 07.05.2012, 17:09
Kraj: Rimske Toplice
Kontakt:

Re: Andraževi Fremo moduli

Odgovor Napisal/-a andrazspan »

Tire sem prebarval z Airbrushem.
Slika

Slika

Ko se je barva posušila sem na tire dodal tolčenec, ga oblikoval in prilepil.
Slika

Slika

Slika

Naslednji korak je bila ozelenitev pokrajine. Za to sem uporabil svoj doma izdelal aplikator za »static grass«. V okolici hiše sem uporabil travo višine 2.5mm, drugje po maketi pa mešanico višine 2.5 in 6mm v različnih odtenkih. Pokrajino sem najprej premazal z lepilom, posipal travo in na koncu odstranil odvečno travo tako, da sem modul obrnil na glavo in ga rahlo potresel.
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
andrazspan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 621
Pridružen: 07.05.2012, 17:09
Kraj: Rimske Toplice
Kontakt:

Re: Andraževi Fremo moduli

Odgovor Napisal/-a andrazspan »

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Ko se je lepilo posušilo sem se odločil prebarvati stranice modula. Za barvanje sem uporabil emajlno barvo RAL 8017 (čokoladno rjava). Barvo sem nanesel v dveh slojih. Barvni odtenek predpisuje Fremo standard, emajl pa se priporoča zaradi večje vzdržljivosti kot barve na vodni osnovi.
Slika

Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
andrazspan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 621
Pridružen: 07.05.2012, 17:09
Kraj: Rimske Toplice
Kontakt:

Re: Andraževi Fremo moduli

Odgovor Napisal/-a andrazspan »

Tire in tolčenec sem postaral z uporabo Airbrusha.
Slika

Slika

Slika

Postaral sem tudi hišo (streho ter cokel na fasadi) in traktor, ki ga bom kasneje dodal na modul.
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Za poživitev pokrajine sem na modul dodal več stvari.
Slika

Prvi detajl so lasersko izrezane rože, ki sem jih dodal na hišo.
Slika
Uporabniški avatar
andrazspan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 621
Pridružen: 07.05.2012, 17:09
Kraj: Rimske Toplice
Kontakt:

Re: Andraževi Fremo moduli

Odgovor Napisal/-a andrazspan »

Rože je bilo potrebno odtrgati iz lista, jih nekoliko oblikovati in prilepiti na hišo
Slika

Hišo sem na modul prilepil z zelo majhno količino lepila za les.
Slika

Zraven hiše sem dodal drevo. Drevo sem prilepil z lepilom za les. Po koreninah sem posipal zemljo in jo prilepil.
Slika

Slika

Slika

Okoli hiše sem dodal rdeče in bele rože, po travniku pa rumene.
Slika

Na kamenje in ob škarpo sem dodal malo mahu.
Slika

Slika

Traktor sem nalepil na modul na cesto med njivama. Pri postavitvi traktorja sem pazil, da ni previsoko, da nebi oviral pogleda na vlake.
Slika

Na začetku in koncu modula sem s pilo narahlo pobrusil tirnice. Glavni namen je preprečitev iztirjanja pri prehodu med moduloma, v primeru da modula nista čisto poravnana. Po brušenju sem še očistil tire.
Slika
Uporabniški avatar
andrazspan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 621
Pridružen: 07.05.2012, 17:09
Kraj: Rimske Toplice
Kontakt:

Re: Andraževi Fremo moduli

Odgovor Napisal/-a andrazspan »

S tem je modul trenutno končan. Mnenja ali vprašanja so seveda dobrodošla.

Za konec še nekaj fotografij vlakov na končanem modulu.
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
NacMan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 58
Pridružen: 23.02.2016, 13:39

Re: Andraževi Fremo moduli

Odgovor Napisal/-a NacMan »

Super izgleda! Več patiniranja mogoče na gramozu in dodatne podrasti. Drugače pa "clean" postopek izdelave.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Andraževi Fremo moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Andraž, me veseli, da si se lotil izdelave modulov in da si proces izdelave delil z nami. Modul je zelo dobro izpadel.
Se boš sedaj lotil drugih modulov, ali boš na tega dodajal še kakšne detajle?

lp, Matej
Uporabniški avatar
andrazspan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 621
Pridružen: 07.05.2012, 17:09
Kraj: Rimske Toplice
Kontakt:

Re: Andraževi Fremo moduli

Odgovor Napisal/-a andrazspan »

NacMan napisal/-a: 26.09.2022, 9:01 Super izgleda! Več patiniranja mogoče na gramozu in dodatne podrasti. Drugače pa "clean" postopek izdelave.
Hvala. Bom poskusil dodati še malo staranja na gramoz (imate v mislih tolčenec na tirih ali gramozni dovoz do hiše?). Prejel sem tudi še par drugih idej, kako popestriri modul (avto, figurice, ograja nad škarpo pred hišo, vrtna lopa, drva, dodatni drevesi, grmičevje, ...).

matejmm napisal/-a: 26.09.2022, 18:45 Andraž, me veseli, da si se lotil izdelave modulov in da si proces izdelave delil z nami. Modul je zelo dobro izpadel.
Se boš sedaj lotil drugih modulov, ali boš na tega dodajal še kakšne detajle?

lp, Matej
Hvala. Trenutno je v gradnji drugi modul. Konstrukcija je končana, dela se na pokrajini. Ko bo končan moram za oba modula izdelati še noge. Ko bo to končano se bom lotil dodajanja dodatnih detaljev na ta modul glede na predloge, ki sem jih že prejel in morda še kaj drugega, kar se bom še spomnil do takrat.
Uporabniški avatar
andrazspan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 621
Pridružen: 07.05.2012, 17:09
Kraj: Rimske Toplice
Kontakt:

Re: Andraževi Fremo moduli

Odgovor Napisal/-a andrazspan »

Pozdravljeni.

Na vrsto je prišel opis gradnje drugega modula. Ker je bila konstrukcija identična kot pri prvem, je ne bom opisoval tako podrobno. Edina razlika je bila, da sem namesto vijakov uporabil žebljalnik na stisnjen zrak.
Modul trenutno še ni končan, saj manjka končna postavitev hišk ter drugih objektov, dodajanje detajlov, izdelava jezera (vlijte smole), itd. Potrebno je tudi še pobarvati okvir modula.
Glavna tema tega modula je potok, ki izvira na zgornji strani, teče skozi propust pod progo in se na spodnji strani razlije v jezero, okoli katerega se nahaja kamp. Na modulu se nahaja še cerkev.

Nekaj fotografij gradnje okvirja modula.
Slika

Slika

Slika

Slika

Nameščanje in poravnava tirov.
Slika

Slika

Testna postavitev obeh modulov skupaj.
Slika

Slika

Končana konstrukcija in elektrika modula.
Slika

Barvanje tirov.
Slika
Odgovori