Samogradnja SŽ dieselk iz 3D printov

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4113
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Samogradnja SŽ dieselk iz 3D printov

Odgovor Napisal/-a mkx »

Bistri napisal/-a: 16.02.2023, 8:26 Kar jaz vem je imel Reagan EMD-jev motor 16 cyl 645E V2. Na ESU strani sem poiskal iz nabora teh motorjev najboljši približek. Z zvokom sem zadovoljen, verjetno pa ni 100% avtentičen. Meni je v redu.

Ja, z dobrim zvokom za Regana bo najbrž problem tako rekoč nerešljiv. Regan je tip EMD G26(HCW-2), ki je izvozna različica lokomotive SD38-2, obe imasta motor 16-645E. Problem je, da je Reganov zvok precej drugačen od zvoka Ameriške sestre, SD38 (in sestrična GP38) imasta po dva izpušna lonca (Regan ima 4) in imata zato zvok bolj podoben Kenedijevemu. Razlika je največja pri višjih stopnjah polnenja (tam od 4 naprej).
Itak pa je SD38 nekoliko zapostavljena, v isti generaciji je mnogo bolj uspešna SD40-2, ki pa ima spet precej drugačen zvok ... ima turbino in en izpušni lonec. Ko bo kdo naredil Karavelo (JŽ 663 / HŽ 2063), ki je izvozna različica SD40-2 in ima enak izpušni sistem, z zvokom ne bo takšne težave.

Na koncu je še dobro, da imamo v H0 modelih vgrajene bolj slabe zvočnike in neavtentičnost zvoka ne bo tako očitna. :?
LP, Metod
kvak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 385
Pridružen: 18.07.2009, 16:34

Re: Samogradnja SŽ dieselk iz 3D printov

Odgovor Napisal/-a kvak »

mkx napisal/-a: 18.02.2023, 9:47
Bistri napisal/-a: 16.02.2023, 8:26 Kar jaz vem je imel Reagan EMD-jev motor 16 cyl 645E V2. Na ESU strani sem poiskal iz nabora teh motorjev najboljši približek. Z zvokom sem zadovoljen, verjetno pa ni 100% avtentičen. Meni je v redu.

Ja, z dobrim zvokom za Regana bo najbrž problem tako rekoč nerešljiv. Regan je tip EMD G26(HCW-2), ki je izvozna različica lokomotive SD38-2, obe imasta motor 16-645E. Problem je, da je Reganov zvok precej drugačen od zvoka Ameriške sestre, SD38 (in sestrična GP38) imasta po dva izpušna lonca (Regan ima 4) in imata zato zvok bolj podoben Kenedijevemu. Razlika je največja pri višjih stopnjah polnenja (tam od 4 naprej).
Itak pa je SD38 nekoliko zapostavljena, v isti generaciji je mnogo bolj uspešna SD40-2, ki pa ima spet precej drugačen zvok ... ima turbino in en izpušni lonec. Ko bo kdo naredil Karavelo (JŽ 663 / HŽ 2063), ki je izvozna različica SD40-2 in ima enak izpušni sistem, z zvokom ne bo takšne težave.

Na koncu je še dobro, da imamo v H0 modelih vgrajene bolj slabe zvočnike in neavtentičnost zvoka ne bo tako očitna. :?
kaj pa če bi zvočnik vgradil v vagon ki ga vleče lokomotiva...saj običajno so strojne vožnje bolj redke, v vagonu pa je dovolj prostoraz za zvočnik in ostalo da bi bil boljši zvok?
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4113
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Samogradnja SŽ dieselk iz 3D printov

Odgovor Napisal/-a mkx »

To je sicer možno, vsake toliko se najde takšna rešitev[*]. Je pa malo "smotana". Bodisi je potrebno med lokomotivo in vagonom potegniti žici za zvočnik. Kar je težko narediti nevidno, pomeni tudi praktično nedeljivo stalno povezavo teh dveh vozil. Druga možnost je vgradnja dodatnega zvočnega dekoderja v vagon in programiranje "consista" v DCC centrali (zato da je delovanje obeh vozil usklajeno). Kar pomeni, da je v vagon potrebno vgraditi odjem toka s tirnic. Delovanje "consista" je zagotovljeno samo na "domači" DCC centrali, drugje (tudi na navadnem DC) pa so stvari nedelujoče oz. nepredvidljive.

Ampak vse to ne reši težave z neverodostojnim zvočnim posnetkom, kvečjemu jo poudari.

[*] Tak primer je npr. Roco 03-002, ki ima v tender vgrajen odjem toka s tirnic, pogonski motor, dekoder in zvočnik. Med tenderjem in lokomotivo so potem potegnjene (dobro skrite) žice za napajanje luči.
LP, Metod
Bistri
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 27
Pridružen: 27.07.2016, 20:30
Kraj: Goriška

Re: Samogradnja SŽ dieselk iz 3D printov

Odgovor Napisal/-a Bistri »

Kot sem že napisal, zvok ni 100% avtentičen, sem pa spremenil princip montaže zvočnika glede na Krokodila in dosegel boljšo kvaliteto zvoka. Zvočnik sem vgradil tako da zvok potuje najprej po celem ohišju in se tam ojača preden gre ven. Ohišje sem praktično izkoristil kot ojačevalnik. Montaža zvočnika je vidna na prvi sliki prejšnjega mojega prispevka. Je pa problem pri teh lokomotivah ker imajo zelo malo prostora znotraj ohišja in če za šasijo uporabiš platičen odlitek ali pa plastično osnovo druge lokomotive, potem moraš vsak kotiček ohišja zapolnit s svinčenimi utežmi, posledično zmanjka prostora za zvočnik. Pri mojih modelih, kjer je šasija medeninasta v ohišju ni uteži (razen v rezervoarju) in je prostora za zvočnik dovolj.

Kako je slišati zvok iz Reagana si lahko pogledate spodaj:
[youtube]https://youtu.be/9seWYh12Fdw[/youtube]
Vožnja kompozicije (11 vagonov, >3m dolžine):
[youtube]https://youtu.be/2Xuhv-VJRdY[/youtube]
LP
Primož
SouthernPacific
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 101
Pridružen: 26.09.2011, 17:13

Re: Samogradnja SŽ dieselk iz 3D printov

Odgovor Napisal/-a SouthernPacific »

Primož pozdravljen,

vse pohvale za izdelane modele. Imam pa vprašanje, kako si prišel do dimenzij za modele. Ali si lokomotivo premeril na terenu, dobil kakšne načrte ali si morda določil dimenzije iz fotografij?
Bistri napisal/-a: 11.02.2023, 21:11 Pri lučeh sem stvar izboljšal. Uporabil sem LED luči s steklenimi vlakni. Pri steklenih vlaknih je potrebno paziti, da so END to END (prevajajo svetlobo samo na konceh).
Slika
Slika
Slika
Predvsem na tej fotografiji SŽ 664 mi namreč izgleda višina modela prenizka glede na širino.
https://drive.google.com/uc?export=down ... Iwda6yTfMe

Za primerjavo je slika v merilu 1:1.
https://www.railpictures.net/photo/214980/

Lep pozdrav,
Luka
Bistri
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 27
Pridružen: 27.07.2016, 20:30
Kraj: Goriška

Re: Samogradnja SŽ dieselk iz 3D printov

Odgovor Napisal/-a Bistri »

Luka hvala za pohvale.

Na shapeways-u sem od mehičana kupil stl datoteke treh diesel lokomotiv, ki sem jih nato s pomočjo slik predelal/popravil, da sem dobil naše dieselke.
LP
Primož
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Samogradnja SŽ dieselk iz 3D printov

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

Pohvale za vložen trud, ter motivacijo :D
L.P.

Benjamin
Bistri
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 27
Pridružen: 27.07.2016, 20:30
Kraj: Goriška

Re: Samogradnja SŽ dieselk iz 3D printov

Odgovor Napisal/-a Bistri »

Proizvodnja je v polnem teku ;). V delavnici nastajata Kennedy-ja seriji 163 in 164. Postopek izdelave je enak kot pri prejšnjih dveh. Najprej šasija iz medenine.

Slika
Slika
Slika

Sestavljeni podstavni vozički in njihova vgradnja v šasijo
Slika
Slika

Montaža rezervoarjev
Slika

Montaža motorja v 163
Slika
Zadnjič spremenil Bistri, dne 25.03.2023, 23:06, skupaj popravljeno 1 krat.
LP
Primož
Bistri
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 27
Pridružen: 27.07.2016, 20:30
Kraj: Goriška

Re: Samogradnja SŽ dieselk iz 3D printov

Odgovor Napisal/-a Bistri »

SŽ 661-163 ima vse detajle in čaka na barvanje. Med tem je prestala tudi testne vožnje.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Na spodnji povezavi še testna vožnja (v analogni tehniki):
[youtube]https://youtu.be/mLTa7nM1ll4[/youtube]
LP
Primož
Bistri
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 27
Pridružen: 27.07.2016, 20:30
Kraj: Goriška

Re: Samogradnja SŽ dieselk iz 3D printov

Odgovor Napisal/-a Bistri »

Tudi SŽ 661-164 ima vse detajle in čaka na barvanje.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Spodaj video testne vožnje (analogno).
[youtube]https://youtu.be/pbNt7iIfsag[/youtube]
LP
Primož
Bistri
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 27
Pridružen: 27.07.2016, 20:30
Kraj: Goriška

Re: Samogradnja SŽ dieselk iz 3D printov

Odgovor Napisal/-a Bistri »

Pred časom sem že končal lokomotivo SŽ661-163. Video končane lokomotive si lahko ogledate na spodnji povezavi.

https://www.youtube.com/watch?v=t7WS4kPJWew
LP
Primož
Bistri
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 27
Pridružen: 27.07.2016, 20:30
Kraj: Goriška

Re: Samogradnja SŽ dieselk iz 3D printov

Odgovor Napisal/-a Bistri »

Včeraj pa sem uspel končati še lokomotivo SŽ661-164 :D. Lokomotivo sem imel razstavljeno na bolšjaku aprila, sestavljeno ampak nepobarvano.
Lokomotiva ima vgrejen zvočni dekoder in vse luči. Kot ostale do sedaj je v celoti 3D print.

Video testnih voženj sledi v naslednjih dneh.

Pobarvana z nanesenimi dekalijami:
Slika
Slika

Vgrajene led luči, vsega skupaj je 10 ledic (bele luči spredaj/zadaj 4x, rdeče luči spredaj/zadaj 4x in čelne luči spredaj/zadaj 2x):
Slika

Končana lokomotiva:
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
LP
Primož
Bistri
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 27
Pridružen: 27.07.2016, 20:30
Kraj: Goriška

Re: Samogradnja SŽ dieselk iz 3D printov

Odgovor Napisal/-a Bistri »

Na spodnji povezavi še video testnih voženj.

https://youtu.be/5r_rrO3uKx8
LP
Primož
Bistri
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 27
Pridružen: 27.07.2016, 20:30
Kraj: Goriška

Re: Samogradnja SŽ dieselk iz 3D printov

Odgovor Napisal/-a Bistri »

Model Reagana nastaja v novi podobi, z veliko detajli in predvsem dimenzijsko ustrezen glede na prvo verzijo modela. Tu bi se rad zahvalil kolegom obema Matjažema in Tinetu za detaljno izmero lokomotive.
Model sem korenito predelal in izdelal ogromno detajlov, poleg tega sem na novo skonstruiral mehaniko podstavnega vozička in mu dodal še detjajle. Po mesecih risanja je rezultat na spodnjih slikah.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
LP
Primož
Bistri
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 27
Pridružen: 27.07.2016, 20:30
Kraj: Goriška

Re: Samogradnja SŽ dieselk iz 3D printov

Odgovor Napisal/-a Bistri »

Na spodnjih slikah je prvi testni print vseh delov Reagana.

Drobnarije: klima, kljuka, odbojniki
Slika

Šasija v kosih, z razstavno in vozno verzijo sprednjih/zadnjih plošč.
Slika
Slika

Rezervoar je tudi dobil kar nekaj detajlov:
Slika
Slika
Slika

Prav tako voziček, ki je mehansko na novo dizajniran
Slika
Slika

Izvedel sem tudi prve teste vozička
Slika
Slika

Sestavljena šasija z vozički
Slika
Slika
Slika
Slika

Zgornji del, ki je prav tako dobil kar nekaj detajlov
Slika
Slika
Slika
Slika

Rešetke in ventilator:
Slika
Slika

No pa še za silo sestavljen model:
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
LP
Primož
Odgovori