Nastavitve ESU dekoderjev

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
vlakoljubec

Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a vlakoljubec »

Ker je tudi mene potegnilo v digital in s tem so se mi odprla poglavja, ki jih v analogu ni, so se mi postavila vrašanja glede nastavitev CV-jev na vrednosti, ki so najbolj optimalne glede na model, v katerem je vgrajen dekoder. Vsi novi dekoderji so več ali manj tovarniško nastavljeni CV-ji na iste vrednosti. Ker sem na temu področju novinec, me zanima kateri CV-ji so za kaj in v katerih območjih se gibljejo, zopet glede na model.
Kolikor mi je znano, naj bi bil CV-1 za naslov lokomotive, me pa zanima, kateri CV je za luči, naprimer jakost svetlobe in hitrost preklaplanja iz bele v rdečo in obratno, potem so tudi CV-ji za končno hitrost, pospeševanje, zaviranje,....itd. Kako je pa pri Loksound dekoderjih, ali naj bi tudi zvok imel CV-je?

Mislim, da sem z novo temo odprl poglavje, ki bo marsikoga potegnilo k sodelovanju, zato bi prosil člane, ki imajo kake izkušnje s nastavitvami CV-jev na ESU dekoderjih (Lokpilot in Loksound), da jih posredujejo.

Lp
Lovro
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a totimato »

vlakoljubec napisal/-a:Ker je tudi mene potegnilo v digital in s tem so se mi odprla poglavja, ki jih v analogu ni, so se mi postavila vrašanja glede nastavitev CV-jev na vrednosti, ki so najbolj optimalne glede na model, v katerem je vgrajen dekoder. Vsi novi dekoderji so več ali manj tovarniško nastavljeni CV-ji na iste vrednosti. Ker sem na temu področju novinec, me zanima kateri CV-ji so za kaj in v katerih območjih se gibljejo, zopet glede na model.
Kolikor mi je znano, naj bi bil CV-1 za naslov lokomotive, me pa zanima, kateri CV je za luči, naprimer jakost svetlobe in hitrost preklaplanja iz bele v rdečo in obratno, potem so tudi CV-ji za končno hitrost, pospeševanje, zaviranje,....itd. Kako je pa pri Loksound dekoderjih, ali naj bi tudi zvok imel CV-je?

Mislim, da sem z novo temo odprl poglavje, ki bo marsikoga potegnilo k sodelovanju, zato bi prosil člane, ki imajo kake izkušnje s nastavitvami CV-jev na ESU dekoderjih (Lokpilot in Loksound), da jih posredujejo.

Lp
Lovro

Standard je tukaj:
http://www.nmra.org/standards/DCC/stand ... rp922.html

Se pa lahko razlikuje od proizvajalca do proizvajalca, pa tudi od modela do modela. Najbolje je poiskati za tvoj model dekoderja specifično.


No, pa da poizkusim odgovoriti na tvoja vprašanja:
- CV-1 za naslov lokomotive - ja, je, kratek (dvomestni)
- kateri CV je za luči, naprimer jakost svetlobe - CV 63, vrednost od 0 do 7
- hitrost preklaplanja iz bele v rdečo in obratno - ni nastavitve hitrosti. Preklop se izvede ob spremembi smeri avtomatsko.
- končno hitrost, CV 5, vrednost od 1 do 63
- pospeševanje - CV 3, vrednost od 1 do 63, pomeni pa vrednost pomnoženo s 0,5 in dobiš čas v sekundah od zaustavljene do maksimalne hitrosti
- zaviranje - CV 4, vrednost od 1 do 63, pomeni pa vrednost pomnoženo s 0,5 in dobiš čas v sekundah od maksimalne do zaustavljene hitrosti
- Loksound dekoderjih, ali naj bi tudi zvok imel CV-je? - ja, imajo cel kup. Preberi tole: http://www.tonystrains.com/download/lksnd-chtsht.pdf
Dobro branje:http://www.esu.eu/nc/en/downloads/instr ... s/?did=123

Če poveš za kateri dekoder te zanima, ti lahko odgovorim bolj natančno. Sam imam 4 ESUjeve dekoderje (3 različne).

Lep pozdrav!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
ukunaver
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 74
Pridružen: 21.11.2007, 19:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a ukunaver »

Vlakoljubec pozdravljen!
vlakoljubec napisal/-a:....naj bi bil CV-1 za naslov lokomotive, me pa zanima, kateri CV je za luči, naprimer jakost svetlobe in hitrost preklaplanja iz bele v rdečo in obratno, potem so tudi CV-ji za končno hitrost, pospeševanje, zaviranje,....itd. Kako je pa pri Loksound dekoderjih, ali naj bi tudi zvok imel CV-je?
Precej stvari ti je že napisal @Totimato. Naj še dodam, da je seznam najpogosteje uporabljanih standardnih CVjev v slovenščini v mojem članku na naslovu http://www.ctk.uni-lj.si/users/kunaver/ ... znam-CVjev. Poleg standardnih CVjev vsak proizvajalec za svoje posebne funkcije uporablja še druge, ki so opisani v dokumentaciji dekoderja. Med temi nestandnardnimi CVji so tudi nekatere nastavitve za zvok. Če te podrobno branje navodil, pretvarjanje binarnih števil v desetiška in ročno programiranje velikega števica CVjev ne zanima, lahko vse CVje (na katerem koli dekoderju) bereš in spreminjaš s pomočjo zastonjskega programa DecoderPro (v okviru projekta JMRI). Več o tem programu in kratka slovenska navodila zanj so tudi del prej omenjenega članka (direkten link: http://www.ctk.uni-lj.si/users/kunaver/ ... dekoderjev). Za ESUjeve dekoderje je na voljo posebno okno, kjer vidiš vse nastavitve, ki jih lahko s CVji spreminjaš (nastavitve se ob zapisu v dekoder avtomatsko prevedejo v ustrezne vrednosti CVjev).

S CVji oziroma programom DecoderPro pa lahko na žalost nastavljaš le del zvočnih nastavitev (generalne nastavitve glasnosti, nastavitve katerim funkcijam pripada kakšen zvok in še nekaj podrobnosti). Za spreminjanje večjega dela zvočnih nastavitev, vključno s spremnjanjem samih zvokov, glasnosti posameznih zvokov, ponavljanja... pa potrebuješ poseben (precej drag) programator s pripadajočim računalniškim programom. Tudi ta ima prijazen grafični vmesnik, z njim pa lahko spreminjaš seveda tudi CVje.

Lep pozdrav

Uroš Kunaver
vlakoljubec

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a vlakoljubec »

totimato, hvala za razlago. Pri meni gre konkretno za ESU LokPilot dekoderje 52610. Za takšne dekoderje sem se odločil, ker jih lahko upravljaš s katerokoli centralo (Motorola ®, DCC, DC, AC, Selectrix ®) ali analogno. Naročil sem pet komadov in jih pričakujem nekje v začetku januarja. Namen pa jih imam vgraditi v Mehanov Eurosprinter ter v vse štiri Roco TAURUSE (SŽ 541, Adria, ÖBB 1216 in ÖBB 1216 WR).
Na milchyjevemu posnetku Sinijevega modela Jembaha se vidi, kako postopno zagori in ugasne luč v žarometu,

Povezava na video

...zato sem mislil, da je možna tudi nastavitev hitrost preklaplanja iz bele v rdečo in obratno. Tako se mi zdi veliko bolj originalno, kot pa da takoj zasveti v polni svetlobi.

Lp
Lovro
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a totimato »

Zdravo!

Ja, res se prižiga bolj počasi. najprej sem pomislil, da je to pač posledica tega, da je uporabil žarnice (ki se same po sebi prižigajo bolj počasi). Ampak po drugem gledanju filmčka, pa se mi zdi, da se prižiga prepočasi, da bi bila to samo lastnost žarnice. Nikjer še nisem zasledil postopnega prižiganja ali ugašanja.

Mogoče je Sini uporabil dodatno vezje, ki simulira obnašanje žarometov. Močno pa dvomim, da je to funkcija dekoderja.

Ko to pišem, se mi je porodila misel, da bi takšen učinek lahko dosegli s "pretiravanjem" pri nastavitvah obnašanja luči.

Poglej v ta dokument http://www.esu.eu/uploads/tx_esudownloa ... ook_01.pdf, stran 32, CV 113.
Tam so označeni učinki, ki jih lahko uporabljaš za luči (v glavnem uporabljeni za ZDA pravila). S "pretiravanjem" mislim to, da eno od vrednosti nastaviš na maksimum: na primer blinking na max - mogoče je takrat utripanje prehitro, da bi ga z očesom videli in imamo občutek da luč sveti. Stranski učinek hitrega "blinkanja" pa bi lahko bilo počasno prižiganje.

Ko bom imel čas, bom preizkusil, če lahko dosežem kaj takšnega.

Lep dan še naprej!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a mmatja »

totimato napisal/-a:Zdravo!

Ja, res se prižiga bolj počasi. najprej sem pomislil, da je to pač posledica tega, da je uporabil žarnice (ki se same po sebi prižigajo bolj počasi). Ampak po drugem gledanju filmčka, pa se mi zdi, da se prižiga prepočasi, da bi bila to samo lastnost žarnice. Nikjer še nisem zasledil postopnega prižiganja ali ugašanja.

Mogoče je Sini uporabil dodatno vezje, ki simulira obnašanje žarometov. Močno pa dvomim, da je to funkcija dekoderja.....
Ker Sini ni član tega foruma, bom skušal jaz odgovoriti. Kolikor je meni znano, ni bilo uporabljeno nobeno dodatno vezje. Vse je bilo sprogramirano z ESU Lok programer-jem. Tudi meni je vse lokomotive tako sprogramiral, da se luči ugašajo in prižigajo počasi. Imam pa seveda samo ESU-jeve dekoderje, tako zvočne kot navadne. Kako pa bi se tako programiranje obneslo na drugih dekoderjih, pa bi bilo treba kar njega povprašati. Če ne drugače, pa kar preko Yahoo-jeve klepetalnice.
L.P.
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a totimato »

mmatja napisal/-a:... pa bi bilo treba kar njega povprašati. Če ne drugače, pa kar preko Yahoo-jeve klepetalnice.
L.P.

Rečeno storjeno :wink:

LP
m
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
vlakoljubec

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a vlakoljubec »

mmatja napisal/-a:...Tudi meni je vse lokomotive tako sprogramiral, da se luči ugašajo in prižigajo počasi. Imam pa seveda samo ESU-jeve dekoderje, tako zvočne kot navadne....
Hvala za odgovor. Torej je regulacija luči naravnana preko dekoderja. Ker bo v kratkem šlo tudi pri meni za nastavitev ESU dekoderjev me zanima, katere CV je potrebno nastaviti in na kakšno vrednost, da dobim takšen učinek.
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a totimato »

Zdravo!

Sini mi je odgovoril. Povzemam njegovo sporočilo.
- CV 113 za prednje luči
- CV 114 za zadnje luči

Vrednost se vnese od 0 do 15 + vrednost ki določa, funkcijo na dekoderjih, ki pa so:
- dimer
- 16 blinklicht( phase1)
- 32 blinklicht( phase2)
- 48 strobe
- 64 doble strobe
- 80 kurišče
- 96 dimni generator
- 112 počasni vžig luči
- 128 Mars light
- 144 Gyra light
- 160 Rule 17 spredaj
- 176 Rule 17 zadaj
kot jih lahko vidiš na dokumentaciji, na linku ki sem ga prilepil prej (stran 32). Te številke so pravzaprav programiranje posameznih bitov na določenem CVju.

Za počasno prižiganje je Sini nastavil CV 113 z vrednostjo 15 + 112 = 127.

Kot sem že prej rekel, 32 stran... samo nisem prav tolmačil, saj se še s tem nisem preveč igral.

Lep dan še naprej!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
vlakoljubec

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a vlakoljubec »

totimato prav lepo se ti zahvaljujem za trud in odgovor.
Danes sem prejel pet ESU Lokpilot dekoderjev št.: 52610 in jih tudi že vgradil v lokomotive. Že v navadni DC vožnji je čisto drugače, kot preje, veliko bolje. Sedaj mi manjka samo še centrala. Najbolj me srbi ESU centrala, ampak bo to zaenkrat ostala samo želja.
Sicer mi je pa vseeno, če tudi malce počakam.
Je pa tako, da si bom nabavil takšno centralo, s katero si bom lahko programiral dekoderje, baje nekatere centrale nimajo te možnosti. Nakup Lokprogramerja mi zaenkrat ni zanimiv (dodaten strošek).
Imam pa v uvidu, za ugodno ceno eno Selectrix Central Control 2000. Ali kdo pozna to centralo, ali je na njej možnost programiranja. Zanimiva mi je zato, ker imam Trix-ov šinobus in ima že vgrajen seletrixov dekoder.
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a totimato »

vlakoljubec napisal/-a:totimato prav lepo se ti zahvaljujem za trud in odgovor.
Danes sem prejel pet ESU Lokpilot dekoderjev št.: 52610 in jih tudi že vgradil v lokomotive. Že v navadni DC vožnji je čisto drugače, kot preje, veliko bolje. Sedaj mi manjka samo še centrala. Najbolj me srbi ESU centrala, ampak bo to zaenkrat ostala samo želja.
Sicer mi je pa vseeno, če tudi malce počakam.
Je pa tako, da si bom nabavil takšno centralo, s katero si bom lahko programiral dekoderje, baje nekatere centrale nimajo te možnosti. Nakup Lokprogramerja mi zaenkrat ni zanimiv (dodaten strošek).
Imam pa v uvidu, za ugodno ceno eno Selectrix Central Control 2000. Ali kdo pozna to centralo, ali je na njej možnost programiranja. Zanimiva mi je zato, ker imam Trix-ov šinobus in ima že vgrajen seletrixov dekoder.
Pri programiranju dekoderjev si lahko pomagaš tudi z računalnikom. Obstaja nekaj programov s katerimi lahko enostavno programiraš dekoderje. Jaz imam centralo, ki ima vmesnik za računalnik že vgrajen. Mogoče za razmisliti pri nakupu, mislim, da se obrestuje. Sam sem na začetku programiral preko centrale, sedaj pa za to uporabljam izključno računalnik, saj je res precej lažje.

Nič nimam proti lokprogramerju, se mi pa zdi, da je bolje kupiti vmesnik za računalnik (če centrala ne omogoča priklopa), recimo Sprog ali Locobuffer USB, da naštejem samo dva za katera sem po tujih forumih slišal dobre izkušnje - stane pa vse tu nekje.

Če se ne motim bi z ESU centralo pokril vse (no za Selectrix nisem siguren bi bilo potrebno pogooglat), obstaja pa nižje cenovna rešitev pri kateri imaš vse. Uhlenbrock Intellibox ima marklin, DCC in Selectrix pa še serijski vmesnik za računalnik. In to za petino cene ESUjeve centrale. Jaz sem z njim blazno zadovoljen.

Moje pisanje pa vzami z rezervo, če boš imel dekoderje z zvokom. Tukaj še nisem podkovan, saj so takšni dekoderji zaenkrat izven dometa, ki ga je moja denarnica pripravljena žrtvovati.

Lep dan še naprej!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
vlakoljubec

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a vlakoljubec »

Po enem tednu odsotnosti, ker sem bil službeno v tujini, (se mi obeta tudi zaposlitev v tujini za dva meseca z možnostjo podaljšanja) se je pri meni nabralo kar nekaj stvari. Prejel sem pet ESU dekoderjev 52610 za moje štiri Tauruse in Eurosprinterja
Slika


Nabavil sem pa še Trixovo centralo skupaj s transformatorjem, ki lahko rečem, da je bila več kot ugodno.
Slika


Ker pa še nimam izkušenj s to centralo, se bom pa še malce učil, seveda v kolikor mi bo čas dopuščal. Če ima pa kdo od članov že kakšne izkušnje s takšno Trixovo centralo bi bil vesel vsakega napotka. Najbolj me pa zanima, če je kaka caka za nastavitve ESU dekoderjev
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a mmatja »

:hmm Z tole "centralo" pa si boš bolj malo pomagal, saj kolikor sem lahko razumel na njihovi strani pri opisu tega izdelka piše, da podpira samo Seletrix. To je še daleč od prave centrale...
Roco-jev Multimause je tata-mata za tole. Mogoče bi bilo boljše, če bi si nabavil tole:

Slika

ki pa je res prava centrala, če si se že odločil za Trix.
vlakoljubec

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a vlakoljubec »

mmatja kolikor sem jo uspel izprobati, vem, da si v veliki zmoti. Imam od sodelovca na posojo Roco-jev Multimaus, tako, da.....
ESU 52610 dekoderji in Trixova centrala so pa tudi kompatibilni, tako da.....
Razlika med 40€ in 750€ pa tudi ni zanemarljiva.
Je pa tako, da vsak cigan hvali svojo malho.
Če ima kdo kakšne uporabne stvari za napisat, naj se javi, pluvanja pa ne mislim prebirat....
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a mmatja »

vlakoljubec napisal/-a:mmatja kolikor sem jo uspel izprobati, vem, da si v veliki zmoti. Imam od sodelovca na posojo Roco-jev Multimaus, tako, da.....
...moraš z njim tudi znati delati :D ...
ESU 52610 dekoderji in Trixova centrala so pa tudi kompatibilni, tako da.....
Razlika med 40€ in 750€ pa tudi ni zanemarljiva.
Evo ti teksta iz Trix-ove strani o opisu tvoje "centrale":

Das Central-Control!!! 2000 ist das Basisgerät jeder Selectrix-Anlage. Es handelt sich um eine Zentraleinheit mit der alle Gleichstrombahnen von Z bis LGB digital gesteuert werden können. Mit dem integrierten Fahrregler und der Programmiereinheit lassen sich 9 Triebfahrzeuge steuern und programmieren. Umschaltbar für den Betrieb von Fahrzeugen mit Selectrix Digital-Decodern und/oder Fahrzeugen mit Digital-Decodern nach NMRA Norm. Überlastungsschutz, Anschlussklemmen für Transformator und Gleisanlage. Eingangsspannung 14 V-16 V ~ Ausgangsstrom max. 2,5 A. Norm-Steckbuchsen für den Selectrix-Datenbus und für den Selectrix-Powerbus.

Wichtiger Hinweis Selectrix Digital-Decoder und -Geräte sind komplexe Elektroniksysteme. Kompatibilität und Funktionssicherheit können daher nur bei Verwendung von Original Trix-Bauteilen und Komponenten gewährleistet werden. Bei Verwendung von nicht Original Trix-Bauteilen oder von Trix nicht freigegebenen Fremdprodukten erlischt die Garantieverpflichtung.

Gruppe: Zubehör
Untergruppe: Steuer- und Schaltgeräte
Merkmal: Selectrix

Unverb. Preisempf. für Trix Artikel:
189,00 EUR.
Je pa tako, da vsak cigan hvali svojo malho.
Rajši malho, kot pa prazno vrečo...
...pluvanja pa ne mislim prebirat....
Če moje pisanje smatraš kot pluvanje, je to tvoj problem...Drugače pa so forumi namenjeni za izmenjavo mnenj ali ne?
Zadnjič spremenil mmatja, dne 22.01.2010, 18:48, skupaj popravljeno 1 krat.
Odgovori