Voznja po maketi

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
Odgovori
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Voznja po maketi

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo

Malo cuden naslov, ampak mislil sem, kako izgleda pogled voznje po maketi :-)

Na sejmu male zeleznice sem pri Tomosu videl eno zelo profi izvedbo brezzicne kamere, ki daje "zivo" sliko iz vagona ali lokomotive pri voznji po maketi. Ker pa sam nisem taksen strokovnjak za elektroniko, kakor Tomos, sem se odlocil za preprostejso varianto. To lahko izdela skoraj vsak in je primerna za zeleznice N, se bolj (z manj dela) pa za H0 ali druga merila, avte, colne, letala...

Na strani DealExtrema sem nasel mini kamero in sprejemnik. Kamera meri le 10x10x38mm, ima resolucijo 628x582 pixlov, kar je zame vec kot prevec, prenos zvoka in vec kot 100m dosega :-)

Sprejemnik in kamera izgledata takole:

Slika

Lahko nastavis 8 kanalov na 2,4 GHz...

Slika

Da pa je vse skupaj res majhno, se pa vidi na sliki spodaj :-)

Slika

Najprej sem zelel resiti napajanje kamere in za to sem uporabil eno od Lion baterij (velikosti AAA), katera da 3,7V (realno - izmerjeno nekaj cez 4V). Pri teh litionskih baterijah (tip 10440), je potrebno paziti, da je baterija zascitena (protected).

In ko sem zacel, sem takoj naletel na eno (edino) tezavo, saj iz prikljucka napajanja niso do kamere samo zice, ampak je v prikljucku tudi mini stabilizator. To sem ugotovil, ko sem preverjal kontakte in napetosti, ki so bile na dveh zicah zmeraj 4V in ne direktno povezane. Tako sem lepo razrezal (odprl) prikljucek, kamor se je prikljucilo napajanje in iz njega odstranil stabilizator, katerega sem seveda uporabil pri novem (baterijskem) napajanju. Mimogrede - s to baterijo kamera deluje nekaj vec kot eno uro pri neprekinjenem oddajanju :-)

Slika

Slika

Ce bom nasel se manjse in boljse napajanje, sem za priklop kamere uporabil konektor in tako lahko kamero skupaj s stabilizatorjem "odstranim" in prikljucim na drugo napajanje :-)

Slika

Poleg ze opisanega, sem za zajem slike uporabil preprost USB "zajemalnik" - EasyCap - (sem ga ze pred casom nabavil za zajem slike iz videorekorderja) in je cenovno sprejemljiv.

Slika

Vse skupaj vtaknes v ali pa na vagon in gremo...

Slika

Seveda me caka se kar nekaj dela, ampak prvi neobdelan film je tu. Ja vem, treba bo tudi se delati na maketi...

Mogoce res: "mal dnarja, mal muske", ampak jaz sem s tem zelo zadovoljen, saj vec res ne potrebujem :-)

Pa lep vecer se naprej, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
MrVirus
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 28
Pridružen: 26.07.2010, 21:25
Kontakt:

Re: Voznja po maketi

Odgovor Napisal/-a MrVirus »

Poput tebe Jani i ja sam se malo poigrao sa ovom temom prije jedno mjesec dana.
kamera je malo drugačija, ali ulazi u gabarite H0 vagona ili lokomotive.

evo dva videa:

http://youtu.be/MrhIyYcXb5o

http://youtu.be/4ucp03Mfy6Q
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Re: Voznja po maketi

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo MrVirus

Jasno, moznosti izvedb je veliko, v N je seveda najpomembnejsa velikost oziroma majhnost, da lahko to kam "vtaknes". In kamera 10x10x38 mm je res "majhna", a ne ? :-)
Za vecje modele je ponudba dokaj pestra, saj "velikih" kamer je na trgu relativno veliko.
Pa se cene so dokaj razlicne, saj komplet, kakrsnega opisujem, lahko nabavis od 30 pa do 60€ in zato sem dodal tudi trenutno najugodnejse ponudbe.
Dodal sem se opis potrebnih del - za N, v H0 je pa dovolj prostora za 3 baterije in brez predelav bi ze delovalo.

Lep pozdrav, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Voznja po maketi

Odgovor Napisal/-a totimato »

Frajersko!
=D>
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
Odgovori