Knjižnica z21 drive

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
Uporabniški avatar
andrazspan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 621
Pridružen: 07.05.2012, 17:09
Kraj: Rimske Toplice
Kontakt:

Re: Knjižnica z21 drive

Odgovor Napisal/-a andrazspan »

Jaz imam roco z21 (belo) centralo.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Knjižnica z21 drive

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Grizeldi,
Še en izziv zate, mrbit :) Poglej za JMRI, lahko da je to, kar Ti delaš, že v tej knjižnici.

In mmg, tudi sam razmišljam o z21v prihodnosti.
Goran
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Knjižnica z21 drive

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Gorchi napisal/-a:Grizeldi,
Še en izziv zate, mrbit :) Poglej za JMRI, lahko da je to, kar Ti delaš, že v tej knjižnici.

In mmg, tudi sam razmišljam o z21v prihodnosti.
Hehe Gorchi, hvala za info ampak... Preden sem šel pisat to knjižnjico, sem stestiral vse verzije JMRIja, za katere trdijo, da podpirajo z21. Stvar mi je vzela celo dopoldne, rezultat pa je bil da nekatere verzije sploh niso delale, na nekaj verzijah pa je delovala le prva poslana komanda, potem pa spet ni nič delalo. Poleg tega pa sem jaz potreboval knjižnico (API), ne pa nadomestek mobilne aplikacije za vožnjo vlakov z z21.

Poleg tega pa ponosno oznanjam da je knjižnica sicer končana (lahko vozi vlake in spreminja funkcije), vendar pa potrebuje še nekaj popravkov da preprečimo nepotrebna sesutja.
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Knjižnica z21 drive

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Hoj hoj!
Po precej časa, razhroščevanja itd. je low-level del knjižnice končan. :D

Zdaj pa sledi dodajanje bombončkov in stvari ki jih potrebujem za en (zaenkrat še skrivni) projekt. Pri tem projektu sem dele knjižnice za vožnjo tudi testiral in sproti popravljal.
Imam pa eno vprašanje za fizike idr.:
Je možno zračunat pospešek lokomotive iz mase, moči motorja, koeficientom trenja in sile zaviranja (v določenem času - računanje se kliče 10x na sekundo)? Sam sem poskušal dodati realistično pospeševanje, ampak sem po precej fizike dobil neko približno verzijo ki pa mi ni všeč...
ebi2
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 130
Pridružen: 17.03.2009, 10:38
Kraj: Ljubljana

Re: Knjižnica z21 drive

Odgovor Napisal/-a ebi2 »

grizeldi napisal/-a:Imam pa eno vprašanje za fizike idr.:
Je možno zračunat pospešek lokomotive iz mase, moči motorja, koeficientom trenja in sile zaviranja (v določenem času - računanje se kliče 10x na sekundo)? Sam sem poskušal dodati realistično pospeševanje, ampak sem po precej fizike dobil neko približno verzijo ki pa mi ni všeč...
Zdravo!

dr. Uroš Kunaver je izdelal program za realistično vožnjo vlakov in menim, da bi bilo najboljše, da bi kontaktiral njega, ker ima na tem področju daleč največ izkušenjv Sloveniji.
Tukajle je link do njegovega programa Loc panel, ki ga lahko tudi preizkusiš, če imaš ustrezne vmesnike.
http://www.ctk.uni-lj.si/users/kunaver/ ... ml#kontakt

Kot mi je znano program uporabljajo vsi "amerikanci" v Sloveniji za tako imenovane "sessions". Pred leti je bila celo predstavitev na bolšjaku v Tacnu, ko so imeli postavljeno ameriško modulno maketo.

LP Duško
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Knjižnica z21 drive

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Ta program sem že videl. Žal nimam ustreznih vmesnikov (z21 z računalnikom komunicira prek IP protokola). Malo pa me skrbi tole:
Zadnja sprememba: 21.11.2007
Na strani z navodili pa tudi ne najdem kakršnih koli detajlov o fiziki...
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4113
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Knjižnica z21 drive

Odgovor Napisal/-a mkx »

grizeldi napisal/-a:Ta program sem že videl. Žal nimam ustreznih vmesnikov (z21 z računalnikom komunicira prek IP protokola). Malo pa me skrbi tole:
Zadnja sprememba: 21.11.2007
Na strani z navodili pa tudi ne najdem kakršnih koli detajlov o fiziki...
Kolikor sem jaz razumel, je "finta" Kunaverjeve realistične vožnje predvsem v tem, da zvok krmili ločeno od hitrosti (pogoj je torej ločena dekoderja za zvok in motor). Tako se lahko krmili zvok (obrate) neodvisno od hitrosti. Torej lahko še pred speljavo navije obrate DM, lahko navije obrate na odseku prog, kjer je vzpon. Lahko vozi s konstantno hitrostjo v ler obratih DM.
Nisem pa zasledil, da bi realistično fizikalno zmodeliral pospeške ali pojemke (zaviranje). To je večinoma narejeno kar linearno. Konec koncev na maketi ponavadi ni dovolj dolgega odseka, kjer bi se realizem čisto res lahko videl.

Sicer modeliranje fizike ni najbolj trivialno. Od vseh lastnosti, ki si jih naštel, lahko trenje koles ob tirnice izpustiš (najbrž ne boš modeliral zdrsovanja pogonskih koles). Trenje zavornjakov lahko tudi mirno poenostaviš v konstatno vrednost in je torej pojemek ob zaviranju konstanten (hitrost enakomerno pada). Modeliranja vredna bi bila krivulja pospeševanja, za kar pa bi rabil imeti realno krivuljo moči, ki je na voljo za vleko. Pri modernih lokomotivah (elektro ali DE) je dokaj enostavna (konstantna vlečna sila od 0 do neke hitrosti, nato obratnosorazmerno padanje do končne hitrosti, kjer je vlečna sila blizu 0). Pri starejših lokomotivah pa je bolj komplicirana, saj se je regulacija delala "s šentanjem", torej predupori in paralelno/serijsko vezavo, vse skupaj pa je bilo odvisno od hitrosti. Če bi pogledal kakšen diagram vlečne sile v odvisnosti od hitrosti, bi videl kar nekaj "zob", ki nastanejo ko se pri določeni hitrosti izloči kakšen predupor (in vlečna sila nekoliko naraste) ali pa spremeni vezava vlečnih motorjev (iz serijske v paralelno vezavo), kjer vlečna sila kar dobro poskoči. In v tistem trenutku se to tudi na zvoku DM (recimo pri Kenediju) kar dobro pozna.
Ko imaš zmodelirano krivuljo vlečne sile, pa lahko (dokaj enostavno) to preračunaš v pospešek vlaka (in pri tem moraš seveda upoštevati modelirano težo kompozicije, ni namreč vseeno, ali gre za strojni vlak ali pa morda dolgo kompozicijo kakšnih Fals-ov naloženih z železovo rudo). Potem pa prideš še do realizma same makete (vzponi in padci), na vzponu mora hitrost vlaka seveda pasti.
LP, Metod
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Knjižnica z21 drive

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

@mkx kje bi se pa dalo najti kakšen graf krivulje moči za npr. ES64U4? Nekaj malega iskanja po internetu ni obrodilo rezultatov...
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Re: Knjižnica z21 drive

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

grizeldi napisal/-a:@mkx kje bi se pa dalo najti kakšen graf krivulje moči za npr. ES64U4? Nekaj malega iskanja po internetu ni obrodilo rezultatov...
Par sekund iskanja. Lahko pa sigurno najdeš tud v angleščini ali nemščini, tako da sam mal poišči po googlu in boš hitro najšel.
LP Anej
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Knjižnica z21 drive

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Kar se tehnične dokumentacije tiče, je Bombardier precej bolj prijazen, saj lahko dokumentacijo izbiraš kar po tipu naročnika (DB, privatniki...). Za ES64U4 pa sem komajda našel tisti češki pdf v nemščini. Še vedno sem na lovu za angleškim ;)
Ne vem a ne znam googlat ali pa siemens tehnično dokumentacijo skriva kot kača noge.
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Knjižnica z21 drive

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

Pozdravljeni. Pred kratkim sem postal lastnik seta Roco 51308 - Digital z21 start Set. Zanima me če je možno z21 centralo priključit na Piko tirnico?
strimini
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 25
Pridružen: 05.09.2016, 18:02

Re: Knjižnica z21 drive

Odgovor Napisal/-a strimini »

Piko tirnica je tako kot vsaka druga tirnica, vsekakor lahko priklopiš skupaj. Z21 sistem pa je opremljen z blokado za kratek stik, zato se nimaš česa bat...
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Knjižnica z21 drive

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

Že, toda najprej bo treba odspajkat žice?

Slika
strimini
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 25
Pridružen: 05.09.2016, 18:02

Re: Knjižnica z21 drive

Odgovor Napisal/-a strimini »

Ja no ok, to je menda samoumevno :P
Uporabniški avatar
andrazspan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 621
Pridružen: 07.05.2012, 17:09
Kraj: Rimske Toplice
Kontakt:

Re: Knjižnica z21 drive

Odgovor Napisal/-a andrazspan »

strimini napisal/-a:Ja no ok, to je menda samoumevno :P
Ni nujno, na zelenem konektorju sta dva vijaka, ki se ju lahko odvije in zamenja žici za žici z piko tira.
Odgovori