Lenz asimetrični DCC in ABC

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
Odgovori
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Lenz asimetrični DCC in ABC

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Ker sem opazil da vas ima precej Lenzove dekoderje se mi je zdelo nenavadno da te teme še nu nihče načel saj je zelo uporabna.

Za kaj gre
Gre za način ustavljanja vlakov pred rdečim signalom oziroma kjer koli že v sistemu DCC. Ob tem ostanejo prižgane luči in vse zvočne funkcije, saj se ne izklopi elektrike iz tirov.

Kaj potrebujem
Lokomotivo z katerim koli Lenz digital plus dekodirnikom (razen standard +), 5 diod, eno stikalo in izoliran odsek proge.

Kako vse to sestaviti
Najprej je treba vklopiti funkcijo ABC s preprogramiranjem CVja ne vem koliko (glej navodila). Nato je treba sestaviti vezje kot je narisana shema na linku spodaj in ga priklopiti na izoliran del proge. To je vse, za več informacij glej link spodaj.

Vir vsega tega in več podatkov: http://tonystrains.com/lenz-asymmetrical-dcc-and-abc/

Tako to je predstavitev, zdaj me pa zanima ali je kdo zadevo že preizkusil/jo uporablja? Jaz sem jo ravnokar preizkusil in se mi zdi odlična. Moti me le, da je na voljo le v Lenzovih dekoderjih...
Ali kdo ve če bo zadeva postala standard še pri drugih proizvajalcih?
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4115
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Lenz asimetrični DCC in ABC

Odgovor Napisal/-a mkx »

Če sklepam po dokumentaciji za dekoderje, to funkcionalnost podpirajo vsaj nekateri Zimo-tovi dekoderji (recimo oni v Rocovi SŽ03-002) in ESUjevi (recimo LokSound V4 v RailAd-ovih SŽ541 HE). Nisem pa tega še poizkusil, moram enkrat izbrskati teh 5 diod in stikalo.
LP, Metod
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Lenz asimetrični DCC in ABC

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Hmm... Ravnokar sprobano z Zimotovim zvočnim dekoderjem v Fleischmannovi DB Br 245 (n merilo). V navodilih so le bežno omenjene samo DC sekcije za zaviranje, vendar to ni isto. Asimetrični DCC nima učinka na vožnjo lokomotiv s tem dekoderjem (žal).
Morda pa ga podpira kakšen Zimov H0 dekoder, ker je na njih več prostora.
ebi2
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 130
Pridružen: 17.03.2009, 10:38
Kraj: Ljubljana

Re: Lenz asimetrični DCC in ABC

Odgovor Napisal/-a ebi2 »

Zdravo!
Večina dekoderjev podpira več načinov zaviranja in sicer Marklinov, Lenz in Zimo. V DDC modu lahko uporabljaš kateregakoli.

ESU dekoderji V3.0 in V3.5 podpirajo Lenzov DC braking system. Vklopi se ga s CV 51.
ESU V4.0 dekoderji omogočajo Lenzov ABC. Potrebno nastavit v CV 27 bit 0 ali bit 1 ali bit 0 in 1 odvisno od tega na kateri strani tračnic želimo višjo napetost (oziroma katera smer vožnje bo aktivna). Prag preklopa nastavljamo z vrednostjo v CV134.

ZImo dekoderji MX 600 - MX 634 (navadni) in MX 640-MX 658 (zvočni) podpirajo Lenzov ABC braking mode. Nastavlja se CV 27, CV 134 in CV147

LP Dušan
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: Lenz asimetrični DCC in ABC

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

Zdravo!
ZIMO ima svoj lastni sistem zaviranja "HLU", ki ni združljiv z drugimi, pač pa v svoje novejše dekoderje vgrajuje tudi ABC. Pred mnogimi leti je v reviji MIBA izšel članek dr. Bertolda Langerja, kjer ta opisuje svoje eksperimentiranje s sistemom ABC in tudi njegovi poskusi so bili zasnovani s 5 diodami. (Z njimi je ustvaril asimetrijo signala).
LP - Peter (še vedno analogen!)
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Lenz asimetrični DCC in ABC

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Dušan hvala za informacije.
Po natančnem branju priloženih Fleischmann navodil sem jim rekel j***ite se in šel brat original Zimo navodila. Takoj v kazalu najdem, preprogramiram pravi CV, deluje.
Tako da ja, hvala Fleischmann za natančna navodila :roll:
Tričetrt CVjev v FL navodilih sploh omenjenih ni!!
ebi2
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 130
Pridružen: 17.03.2009, 10:38
Kraj: Ljubljana

Re: Lenz asimetrični DCC in ABC

Odgovor Napisal/-a ebi2 »

grizeldi napisal/-a:Dušan hvala za informacije.
Po natančnem branju priloženih Fleischmann navodil sem jim rekel j***ite se in šel brat original Zimo navodila. Takoj v kazalu najdem, preprogramiram pravi CV, deluje.
Tako da ja, hvala Fleischmann za natančna navodila :roll:
Tričetrt CVjev v FL navodilih sploh omenjenih ni!!
Zdravo!
Ne se razburjat, ker nima smisla. Navodila za uporabo lokomotiv (praktično od vseh proizvajalcev) so običajno pomanjkljiva, saj vsebujejo samo osnovne informacije in so namenjene širokemu krogu uporabnikov. Večini omenjena navodila ustrezajo, saj nastavljajo samo osnovne funkcije, če sploh. Za napredne uporabnike zlasti za nastavljanje dekoderjev, je pa potrebno obvezno imet manuale od proizvajalca dekoderja, ki ga običajno dobimo na njegovi spletni strani. Danes je to možno, ker proizvajalci ne skrivajo več vseh podatkov. Poleg tega se vsaj pri zadnjih generacijah multiprotokolnih dekoderjev večina drži standardov in so CV-ji poenoteni. Še ESU V3.5 in V 4.0 nimata vseh CV-jev istih za nastavljanje iste funkcije tako, da je potrebno vedno pogledat ustrezen manual. Seveda je potrebno vedeti, kateri dekoder je vgrajen v lokomotivo. Za malo bolj resno nastavljanje dekoderjev (sploh za zvočne) je pa itak obvezen ustrezen software. Tukaj pa še ni poenotenja. JMRI sicer podpira določene, ko se pa gremo ustvarjanje lastnih (prototipnih) zvokov za lokomotive, je pa obvezen software od proizvajalca in pa seveda ustrezen vmesnik. Tukaj pa lupijo do onemoglosti.
Me veseli, da sem vsaj malo pomagal.

LP Dušan
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Lenz asimetrični DCC in ABC

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Problem je v tem da proizvajalci lokomotiv sploh ne napišejo kateri tip dekoderja so integrirali...
RailAd vem da napiše kateri LokSound je noter, pri Fleischmannu pa piše samo "Zimo sound decoder". To mi res ful pomaga -.-
ebi2
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 130
Pridružen: 17.03.2009, 10:38
Kraj: Ljubljana

Re: Lenz asimetrični DCC in ABC

Odgovor Napisal/-a ebi2 »

grizeldi napisal/-a:Problem je v tem da proizvajalci lokomotiv sploh ne napišejo kateri tip dekoderja so integrirali...
RailAd vem da napiše kateri LokSound je noter, pri Fleischmannu pa piše samo "Zimo sound decoder". To mi res ful pomaga -.-
To pa drži popolnoma. Sploh, če so namensko narejeni za proizvajalca lokomotiv. Najbolje je kontaktirati proizvajalca lokomotive. Sem imel sam tak primer.

Mogoče še za info. Nastavljanje in branje CV-jev v Zimo dekoderjih je možno tudi z ESU lok programmerjem. Seveda ročno. Še vedno lažje, kot preko upravljalnika (npr. lokmaus etc.)
LP Dušan
Odgovori