Vrtne železnice sposobne za prevoz ljudi

Najnovejše v svetu železniških maket.
Uporabniški avatar
Tonka
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 150
Pridružen: 18.12.2016, 19:03
Kraj: Ljubljana

Re: Vrtne železnice sposobne za prevoz ljudi

Odgovor Napisal/-a Tonka »

Saj sem mislil predvsem lokomotivo, vagoni niso problem, poznam nekaj strojnih inžinirjev ki bi mi lahko bili v pomoč pri izdelavi pa tudi sam mislim, da bi le znal kaj narediti.
Uporabniški avatar
Tonka
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 150
Pridružen: 18.12.2016, 19:03
Kraj: Ljubljana

Re: Vrtne železnice sposobne za prevoz ljudi

Odgovor Napisal/-a Tonka »

sebastiant napisal/-a:Treba bo odšteti kar precej tisočakov.
No, to je pa preveč. 600 € bi bil pripravljen dati, več pa ne. Se res ne dobi česa cenejšega?
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4114
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Vrtne železnice sposobne za prevoz ljudi

Odgovor Napisal/-a mkx »

Tonka napisal/-a:
sebastiant napisal/-a:Treba bo odšteti kar precej tisočakov.
No, to je pa preveč. 600 € bi bil pripravljen dati, več pa ne. Se res ne dobi česa cenejšega?
Za 600 € dobiš že vrhunski model ... v merilu H0. :wink:

Drugače pa: bodi resen. Ta vozila so profesionalni, večinoma unikatni, izdelki in res ne moreš pričakovati, da boš takšen predmet dobil za malo več kot stane en boljši moped? Že samo vloženo delo je hitro vredno nekaj tisočakov ... trenutna tarifa za usposobljenega ključavničarja je recimo okoli 10-15 € na uro in sem prepričan, da je na solidnem modelu hitro vloženih 100 ur dela. Ampak o vloženem delu so na forumu prisotni člani, ki bi o tem vedeli kaj povedati iz lastnih izkušenj.
LP, Metod
Uporabniški avatar
Tonka
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 150
Pridružen: 18.12.2016, 19:03
Kraj: Ljubljana

Re: Vrtne železnice sposobne za prevoz ljudi

Odgovor Napisal/-a Tonka »

Koliko pa se zapravi, če stvar sam narediš?
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Re: Vrtne železnice sposobne za prevoz ljudi

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

Tonka napisal/-a:Koliko pa se zapravi, če stvar sam narediš?
Kaj bi pa sam naredil?
Sebastian
Uporabniški avatar
Tonka
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 150
Pridružen: 18.12.2016, 19:03
Kraj: Ljubljana

Re: Vrtne železnice sposobne za prevoz ljudi

Odgovor Napisal/-a Tonka »

Kar lahko. Ne morem vsega, nimam primerne opreme a nekaj bi se že dalo.
mjhuligan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 69
Pridružen: 08.12.2012, 11:31

Re: Vrtne železnice sposobne za prevoz ljudi

Odgovor Napisal/-a mjhuligan »

Zdravo!
Če se zadeve lotiš sam moraš najprej prebrati mnogo literature o delovanju parnih lokomotiv, nato potrebuješ znanje risanja lahko na papir ali z računalniškimi programi za modeliranje, da si izdelaš primerne načrte. Za samo izdelavo potrebuješ primerni strojni park (rezkarca, stružnica, varilni aparati...) in seveda znanje uporabe vsega tega. Lahko daš vse te dele tudi izdelati v razna podjetja, kjer se strojne ure vrtijo od 25 do 40€. Za primer, rezkanje in brušenje križnih vodil za bratrančevo parno lokomotivo mi je vzelo okoli 10 ur časa in to se šele štirje sestavni kosi od mnogih. Za 600€ bi morda dobil kakšen zelo enostaven vagon pa še to za 5˝ tirno širino.
Lp Marko
Uporabniški avatar
Tonka
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 150
Pridružen: 18.12.2016, 19:03
Kraj: Ljubljana

Re: Vrtne železnice sposobne za prevoz ljudi

Odgovor Napisal/-a Tonka »

Drugače pa: bodi resen. Ta vozila so profesionalni, večinoma unikatni, izdelki in res ne moreš pričakovati, da boš takšen predmet dobil za malo več kot stane en boljši moped? [/quote]

Ja, že,a pomembno stvar sem izpustil. Meni ni važen izgled. Meni je važno to, da natočič vodo, zakuriš,ustvariš podpih, kuriš, spremljaš nivo vode, spremljaš manometer in ko je dovolj pritiska zapiskaš in se odpelješ, pa mogoče še kakšen vagon s "potniki". Mene ne zanimajo detajli in da je vse kot v realnosti, s tem se ukvarjam v H0.
Zadnjič spremenil Tonka, dne 10.05.2017, 7:10, skupaj popravljeno 1 krat.
mjhuligan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 69
Pridružen: 08.12.2012, 11:31

Re: Vrtne železnice sposobne za prevoz ljudi

Odgovor Napisal/-a mjhuligan »

Vrtna železnica sposobna za prevoz ljudi ni samo lonček kuhaj in ringelšpil. To so stroji v pomanjšanem merilu in vse zakonitosti ter varnostni ukrepi veljajo tako kot pri ta velikih vlakih. Naprimer kotel in varnostni ventili morajo biti pregledani in a testirani s strani kotelnega inšpektorja, s tem da mora kotel variti A testirani varilec in ne nek garažni šlosar. V nasprotnem primeru so to lahko tempirane bombe in nesrača je lahko usodna najmanj za strojevodjo. Še enkrat to niso igrače.
LP Marko
Uporabniški avatar
Tonka
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 150
Pridružen: 18.12.2016, 19:03
Kraj: Ljubljana

Re: Vrtne železnice sposobne za prevoz ljudi

Odgovor Napisal/-a Tonka »

Dobro. Potem me pa tale podforum ne bo več videl. Nasvidenje in lepe pozdrave.
Uporabniški avatar
željko halambek
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 413
Pridružen: 26.06.2006, 18:16
Kraj: BREŽICE

Re: Vrtne železnice sposobne za prevoz ljudi

Odgovor Napisal/-a željko halambek »

Tonka napisal/-a:
sebastiant napisal/-a:Treba bo odšteti kar precej tisočakov.
No, to je pa preveč. 600 € bi bil pripravljen dati, več pa ne. Se res ne dobi česa cenejšega?
Predpostvaljam da misliš na akumulatorsko lokomotivo enostavne konstrukcije (dvoosna) bez detaljev.
Uporabniški avatar
Tonka
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 150
Pridružen: 18.12.2016, 19:03
Kraj: Ljubljana

Re: Vrtne železnice sposobne za prevoz ljudi

Odgovor Napisal/-a Tonka »

Rad se ukvarjam s parno vleko, elektricna mi ne pomeni prav dosti (ceprav bi tudi slo ce bi bila para resnicno neizvedljiva).
Zadnjič spremenil Tonka, dne 11.05.2017, 6:34, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Tonka
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 150
Pridružen: 18.12.2016, 19:03
Kraj: Ljubljana

Re: Vrtne železnice sposobne za prevoz ljudi

Odgovor Napisal/-a Tonka »

Dobro, najbolje da direkt povem. Sem popolnoma brez denarja (mam 70 € v denarnici pa 1900 € na varčevanju v banki, ki pa se jih ne smem dotikati, dokler ne bom polnoleten. Par sto evrov bi lahko vzel dol, več pa ne) in me blazno navdusuje parna vleka. Zato bi rad imel v lasti parno lokomotivo za vrtno železnico 7" 1/4 , če pa že ne pa vsaj 5" in seveda kakšen vagon za potnike. Vlak bi vozil pri muzeju sž.
mjhuligan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 69
Pridružen: 08.12.2012, 11:31

Re: Vrtne železnice sposobne za prevoz ljudi

Odgovor Napisal/-a mjhuligan »

Zdravo!
Za 70€ ne dobiš niti spodobne parne v H0 merilu. Za dokaj enostavno parno lokomotivo za 7 1/4 col tirno širino boš moral našparati nekje 10 000€ mogoče boš dobil kakšno cenejšo rabljeno v zelo slabem stanju, ki ti pa nič ne koristi. Lahko pa še naprej upaš, da se bo našel kdo in ti jo kar podaril.
LP Marko
Uporabniški avatar
Tonka
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 150
Pridružen: 18.12.2016, 19:03
Kraj: Ljubljana

Re: Vrtne železnice sposobne za prevoz ljudi

Odgovor Napisal/-a Tonka »

Dobro. Saj bi verjetno tut moji starši kaj zraven dal. Sam 10.000 € je pa res preveč. 3000 bi verjetno še šlo, več pa ne. Kako je pa z električnimi lokomotivami?
Odgovori