Vagon za prevoz živine VH14 JŽ/JDŽ

Najnovejše v svetu železniških maket.
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Vagon za prevoz živine VH14 JŽ/JDŽ

Odgovor Napisal/-a duro »

Pozdravljeni,

dobili smo informacijo, da načrtuje izdelovalec RST http://www.rst-modellbau.de/ izdati sestavljanko vagona za prevoz živine, tudi z oznakami JŽ oz. JDŽ.

Gre za priznanega izdelovalca zelo detajlirane opreme za tire in drugih detajlov. Ta sestavljanka predstavlja resno novost v detajliranosti vagonov v veliki seriji. Kar nekaj rešitev je res posrečenih, kot so pristna širina frema, zelo tanki nosilci ležajev, izjamno bogato detajliranje,....

http://www.rst-modellbau.de/rstshop/ind ... -vh14.html

To vse dosega s kombinacijo plastičnih in koviskih delov, kar je novost.

Prototip vagona je izdelan na podlagi podvozja G10, kar pomeni, da se lahko nadejamo še kakšnega modela tega proizvajalca.

Najavljena cena je tudi velikoserijska, 35€

Napisov za variante JŽ in JDŽ še niso dokončno izdelali, prosijo za pomoč. Če ima kdo kakršen koli material, fotografije, skice, sezname, na podlagi katerega bi lahko določili natančne napise na vagonih, ptem je vabljen da jih objavi, ali sam posreduje na RST.
Zaželjene so tudi informaciej o uporabi teh vagonov na našem ozemlju (kje so jih nakladali, kam so vozili, katere živali so prevažali, itd.)

Proizvajalcu želim veliko uspeha pri prodaji, da se lahko nadejamo novih projektov tudi za naše področje. Tukaj pa plodno debato.

Hvala
lp,matej
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Vagon za prevoz živine VH14 JŽ/JDŽ

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,

kot sem pravkar ugotovil iz datuma prve objave, je že skoraj 3 leta, od kar skladiščim dva kompleta tega KIT-a.

Čez praznike sem se odločil, da enega začnem (upam, da tudi končam).

Slika

Izdelek je res vrhunski, navodila so jedernata in dovolj nazorna.

Slika

Odločil sem se, da izdelam verzijo pod JŽ, na podlagi fotografije, ki mi je bila zaupana. Vzor ni več imel zavorne hišice, zato sem se ravnal po navodilih za to izvedbo.

lepil sem delno po priporočilu s posebnim redčilom, ki ga ponuja RST (menda je to nek ester, kise ga da dobiti tudi v lekarni). Ta zvari dele in pri tem izhlapi, kar ne pušča sledi lepila.

Za vidne dele sem uporabil to tehniko, vendar se morajo deli popolnoma prilegati, da pride do "varjenja", če je vmes prevelika špranja, redčilo le izhlapi. Hlapi pa izjemno hitro!

Za ostale manj vidne dele, sem uporabil zelo redko sekundno lepilo, ki sem ga nanašal s tanko žičko, kar tudi ni puščalo sledi.

rezultat je izjemno detajlirano podvozje, na nivoju medeninastih izdelkov. Vse debeline sten, premeri in preseki, so skoraj prototipni in s tem zelo tanki. Zato je potrebno veliko previdnosti pri delu.

Slika

Najtanjši deli zavornega sklopa, so iz POM, zaradi česar jih je potrebno lepiti s sekundnim lepilom. Enako velja za nosilce ležajev, ki so iz medenine in imajo vtisnjen konus.
To omogoča, da ima model pravilno širino frema in s tem tudi izgleda kot model pravega vagona. To tehniko obvladajo le maloserijski proizvajalci (medenina, za veliko denarja) in deloma Brawa. Pri slednji pa se redno pojavlja težava v teku modelov.

No pri tem modelu, ni nobenih težav, tolerance so tako majhne, da praktično ne moreš narediti večje napake.

trenutno sem sestavil tudi dele ohišja, ki ej do popolnosti detajlirano tudi v notranjosti.

Slika


Moj vzor ima streho izdelano iz segmentov pločevine, ki so med seboj povezani z markantnimi izboklinami (izraza se žal ne spomnim, na pamet mi pride le popačenka "folz").

Teh pa streha v KIT-u nima, zato bo potrebna predelava..., več naslednjič

Lp,matej
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Vagon za prevoz živine VH14 JŽ/JDŽ

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

Zelo lepo! A boš to tudi mogoče na kakšnem sejmu prodajal? Ti kupim!
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Vagon za prevoz živine VH14 JŽ/JDŽ

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Zdravo Matej!

Z zanimanjem bom spremljal sestavljanje tega vagona! Prav dobrodošle bodo izkušnje in tvoje ugotovitve, saj me ta vagon še čaka v škatli. Do sedaj namreč nisem spravil skupaj poguma, da bi se spravil k sestavljanju!

Veliko zadovoljstva ob sestavljanju, jaz pa čakam na ugotovitve! :D
LP, Miran
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Vagon za prevoz živine VH14 JŽ/JDŽ

Odgovor Napisal/-a duro »

vidkrt napisal/-a:Zelo lepo! A boš to tudi mogoče na kakšnem sejmu prodajal? Ti kupim!
hvala, ta model bo za mene, imam še en KIT, ki pa ga bom tudi zase nekoliko bolj priredil. KIT je še na voljo pri proizvajalcu RST.

Miran - z veseljem delim izkušnje, če dovoliš, ti pa pošljem še skene iz treh revij, kjer je veliko napotkov za izdelavo tega KIT-a.

Do sedaj je bilo dokaj enostavno, deli so res izjemno filigrani in tanki, ampak material je žilav in se praktično ne lomi.

nadaljujem v kratkem.

Lp,matej
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Vagon za prevoz živine VH14 JŽ/JDŽ

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

@duro: Hvala za deljenje. Ali so v kitu tudi spenjače ali je treba dodati svoje?
LP 8) .
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Vagon za prevoz živine VH14 JŽ/JDŽ

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Zdravo Matej!
Miran - z veseljem delim izkušnje, če dovoliš, ti pa pošljem še skene iz treh revij, kjer je veliko napotkov za izdelavo tega KIT-a.
Najlepša hvala za ponudbo in seveda prosim za skene, če ne gre za članke iz revij:
- Miba (06-2018) "Ein feines Wagen für kleines Vieh, avtor Ralph Steinhagen; ,
- Modellbahn Schule 39 "Viehtransporter", avtor Jörg Chocholaty; ali
- ModellEisenBahner (08-2019) "Tiertransport", avtor Rainer Albrecht;
ker te že imam. So pa izkušnje in napotki teh priznanih modelarjev neprecenljivi!
LP, Miran
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Vagon za prevoz živine VH14 JŽ/JDŽ

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,

Miran, vidim, da si dobro oborožen, prav te revije sem imel v mislih To pomeni, da ni razloga, da ne začneš z izdelavo :D

Nadaljeval sem z deli, kot sem napisal, je na fotografiji JŽ verzije, streha drugačna kot v KIT-u. Ima prečne profile, kjer se stikajo pločvine.

To sem hotel prenesti na moj model. Možnosti sta dve; 3D dekal ali lepljenej žičk na streho. Vir za take dekale imam, dobijo se tudi na speltu, vendar bi moral čakati, kar bi lahko pomenilo podobno usodo kot nekateri drugi projekti, ki so zastali nekje v nasatjanju...

Odločil sem se za lepljenje 0,2mm žičk. Poskusil sem z medeninastimi, a so preveč prožne. Bakrene iz kabla, so veliko bolj voljne. Da sem dobil popolnoma ravne žice, sem jih s pomočjo dveh klešč nekoliko raztegnil, s tem se lepo poravnajo.

Sledilo je odmerjanje pozicij žičk, s pomočjo pomičnega merila, ki sem ga zlorabil tudi za zarisanje pozicij na strehi. Ker je material dokaj mehek, upam,da mi zaprinesete.
Pri tem delu je zelo pomembno, da so žice 100% vzporedne, saj oko vidi vsako nepravilnost, tudi v področju 1000ink.

Ker sta v kitu dve strehi, ena z in ena brez zaviralčeve hišice, sem se odločil za poizkus na prvi, ki je ne potrebujem. Če bi poizlus uspel, bi ja kar uporabil.

Levo z žicami,desno brez.
Slika

Poskus je za moj okus uspel, zato jo bom tudi uporabil. Moral sem še zakrpati odprtino za hišico.


Naslednja adaptacija se tiče loput za hranjenje živali. N afotografiji originala, je ena na vratih ostala odprta, tudi zgornja vrata so nekoliko odprta. Oboje želim na mojem modelu.

Na zgornjih vratih sem zato moral odrezati ojačitev, ki ob zaprtih ni vidna. Edini varen način, je izžaganje z juvelirno žagico. Klešče ali skalpel, bi razmaknili material in s tem zvili stranico. Ta nasvet je iz revije Modellbahn Schule in se je poplačal. Tako je to izgledalo:

Slika

in rezultat

Slika

sicer sem nalepil še čelne profile, vodila za vrata in spodnja vrata, fotografije naslednjič.

Naslednjič pa tudi o "odpiranju" lopute za hrano, kar bo delo za veliko potrpljenja in živcev.

Lp,matej
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Vagon za prevoz živine VH14 JŽ/JDŽ

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

Zelo dobro! Vse pohvale vredno!!!
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Vagon za prevoz živine VH14 JŽ/JDŽ

Odgovor Napisal/-a duro »

Nadaljujem opis sestave/prilagajanja.

Kot sem najavil, želim izdelati nekaj loput za hranjenje živali, kot oprte.

Poskusil sem na vratih, kot je tudi na fotografiji. Izkazalo se je, da je material zelo žilav in ga je zelo težko brusiti, zato sem najprej z ostro dleto, porezal skoraj do nule, nato pa brusil z 800 in veliko vode.

Kjer so od spredaj vgravirane lopute, je od zadaj nakazana reža za hranjenje, zato sem lahko to režo le še izrezal/izvrtal, da sem spredaj dobil željeno odprtino.
Nove lopute sem izdelal iz stirena, ki sem ga pobrusil na 0,1mm debeline.

Slika

Zvrtal sem že 4 dodatne 0,2mm luknje, da sem ponazoril kavlje, ki držijo lopute na mestu. Lupute pa so že dobile tečaje iz 0,2mm žičke.

Slika

Vsa vrata sem nalepil na ohišje, zgornja delno odprta.

Sedaj sledijo še oprijemala, kak detajl na dnu in finalizacija, ter barvanje.

lp,matej
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Vagon za prevoz živine VH14 JŽ/JDŽ

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,

vagon je, kar se tiče sestavljanja, zaključen.

Streha je le poveznjena, zalepil jo bom po barvanju.

Slika

Slika

Tudi odbojnike sem le vstavil, držijo zelo dobro, ker jih bom v prihodnje manjal za vzmetene.

Slika

Dodal sem še ročice za zavorni sistem (ne vem kaj je pravi izraz za to). Izdelal sem jih iz 0,2mm medeninaste žice. Na koncu bo rdeče pobarvano.

Slika

Sedaj sledi čiščenje, kjer bo treba biti izjemno previden. Nato barvanj notranjosti, strehe, podvozja in zunanjosti.

Kinematiko bom montiral po barvanju, da a bo lepo tekla.

Lp,matej
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Vagon za prevoz živine VH14 JŽ/JDŽ

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Zdravo, Matej!

Zelo dobro in natančno izdelani detajli! Ker se rad poigram s kakšno malenkostjo, vem koliko truda in potrpežljivosti to zahteva, zato kapo dol!
Če ti ni odveč, s čim oz. kako vrtaš luknjice manjše od 0,3 mm? Jaz namreč ne premorem tanjših svedrov, vrtanje s segreto konico tanke žičke pa mi ne gre najbolje od rok, ker običajno naredim več škode kot koristi!
Kje si nabavil 0,2 mm medeninaste žičke. Jaz včasih uporabim kar bakrene iz večžilnih kablov, vendar je baker premehak in tudi precej krhek zna biti.

V pričakovanju barvanja!
LP, Miran
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Vagon za prevoz živine VH14 JŽ/JDŽ

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo Miran,

hvala za pohvalo, material je zelo zahteven za razne predelave, kot napisano zelo žilav...

0,2mm do 0,5mm svedre sem najprej kupoval pri Fohrmanu, tukaj imanjo npr. 0,2mm https://www.fohrmann.com/de/hss-bohrer- ... 00-mm.html
Eanko velja za žice 0,2mm iz medenine. Vendar je poštnina izjemno visoka.

Nekako sem se dokopal do proizvajalca teh svedrov in našel pri nas zastopnika: https://zibtr.com, gre za svedre N6511, poleg pa daš še premer. Cena je skoraj enaka kot pri Fohrmanu (5,40€ na komad je res zasoljeno), je p akvaliteta daleć najboljša. Sem poskušal z drugimi s spleta, pa ni niti približno podobno, veliko bolj se lomijo...

Prednost teh je debelejši del za vpetje, kar omogoča večjo natančnost in tudi zlomi se ne tako hitro.

Žičke pa ima od teh https://www.albionalloys.com/, kupil sem jih na sejmu na Dunaju, morda jih ima tudi Bine, znamko ima v programu.

Lp,matej
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Vagon za prevoz živine VH14 JŽ/JDŽ

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Matej,
hvala za odgovor!

Fohrmanna poznam! Sem si že pred časom tam ogledoval razno modelarsko orodje, ki ga ima res veliko. Tudi precej prilagojenega posebej za potrebe modelne železnice, vendar pa je poleg visoke poštnine tudi sicer precej drag!
Na Bineta pa sem skoraj malo pozabil! Bo potrebno še tam malo potipati!
LP, Miran
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Vagon za prevoz živine VH14 JŽ/JDŽ

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,

od zadnje objave, sem na modelu delal, vendar v korakih po 5-15 minut, več časa trenutni ni na voljo za hobi :cry:

Po sestavljanju, sem vse komponente vagona dobro očistil z abresivnim razmaščevalcem, včasih smo temu pravili Vim, sedaj je to neka tekoča različica. Tako sem z odsluženo zobno ščetko s krožnimi gibi dobro očistil vse dele, da ne ostane nič mastnih delov ali prstnih odtisov, to bi bilo ob lakiranju usodno.

Najprej sem nanesel temeljno barvo, zelo razredčeno. Uporabljam Elita Life Colour, majo izjemno visoko vsebnost pigmentov, sušijo se hitro, ter ne smrdijo pretirano.

Po temeljni barvi, je sledilo sušenje in pregled ali je kje kakšna smet ali nepravilnost, ki sem jo pobrusil s 1.200 papirjem. Nato pa barvanje s črno za podvozje, sivo za streho in rdečerjavo za ohišje.

Po barvanju, sem spre vse pregledal in sledil nanos dekalov. Ker sem želel JŽ-JX verzijo, sem obstoječe dekale priredil. Kot zadnje pa še staranje. Wash v temno sivi barvi, zelo malo rje, ter na koncu posvetlitev vogalov in detajlov z dry brush. Podvozje je dobilo več rje, najprej s pigmenti pomešanimi z vodo, nato pa zelo razredčene akriln barve z zračnim čopičem.

Žal vseh teh korakov nisem fotografiral, prav zaradi pomanjkanja časa.

Rezultat pa je to:

Slika

Slika

Slika

Slika

Streha in podvozje nista prilepljena, zato tudi še ni vse popolno vzporedno. Vagon zelo lepo teče, obtežil sem ga s 4 pujsi, ki jih ponuja RST, žal sem te fotke izgubil.

Kinematiko bom namestil kasneje, morda pa nikoli, plan je, da nekega dne vozim z originalnimi ali z OBK kuplami.

Z izdelkom sem skoraj 100% zadovoljen, pri drugem modelu bom le te upošteval.

Lp,matej
Odgovori