Avtorske pravice

Vse kar ne spada v ostale kategorije.
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

cokla napisal/-a:Lepo , da se napake zavedaš; kar se mene tiče:
grega napisal/-a:Kar se mene in mojih slik tiče jih mirne duše objavljal le dodaj vir od kod jih imaš pa je.
Enako.

Dolfe
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
664-111
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1293
Pridružen: 05.05.2006, 18:25

Odgovor Napisal/-a 664-111 »

grega napisal/-a:Kar se mene in mojih slik tiče jih mirne duše objavljal le dodaj vir od kod jih imaš pa je.
enako z moje strani
LP
Matic
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Zahvala obema akterjema, Maticu @664-111 in @Nejcu, za obelodanjenje problema. Najbrž to ni osamljen primer.


Internet je velik. Dáje, a tudi jemlje. press :wink:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
igor72
Mojster
Mojster
Prispevkov: 4636
Pridružen: 28.09.2005, 17:07
Kraj: Primorje

Odgovor Napisal/-a igor72 »

grega napisal/-a:Kar se mene in mojih slik tiče jih mirne duše objavljal le dodaj vir od kod jih imaš pa je.
Tudi za mene velja isto!
LEP DAN
Igor
Progar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 96
Pridružen: 26.09.2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Progar »

Tin€ napisal/-a:Kaj pa porečete na to, da se je na spletni strani SŽ-ja pojavilo kar 6 slik iz moje spletne strani in to brez predhodnega vprašanja.

Po eni strani čast zame po drugi pa navadna kraja.

Slike se nahajajo v podstrani Vizija 2015, PDF oblika. Mislim pa, da je še nekaj članov tega foruma prikrajšanih (okradenih).
Tole je pa hudo pavšalna in problematična trditev. Na spletni strani SŽ sploh ni podstrani "vizija 2015", v vseh klasičnih in elektronskih publikacijah SŽ pa se uporabljajo izključno fotografije iz arhiva SŽ, ki so bile bodisi plačane bodisi so jih avtorji sami odstopili SŽ za uporabo.

Prosim, da jasno napišeš, na katero vsebino se tvoje trditve nanašajo - točni url oziroma post "problematičnih" fotk. Po mojem prepričanju o kakšni "kraji" sploh ne more biti govora. Če je nekdo res neupravičeno uporabil tvoje fotografije, ti zagotavljam, da bom poskrbel, da boš zanje dobil primerno plačilo. V nasprotnem primeru pa pričakujem opravičilo.
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3866
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

Progar napisal/-a:
Tin€ napisal/-a:Kaj pa porečete na to, da se je na spletni strani SŽ-ja pojavilo kar 6 slik iz moje spletne strani in to brez predhodnega vprašanja.

Po eni strani čast zame po drugi pa navadna kraja.

Slike se nahajajo v podstrani Vizija 2015, PDF oblika. Mislim pa, da je še nekaj članov tega foruma prikrajšanih (okradenih).
Tole je pa hudo pavšalna in problematična trditev. Na spletni strani SŽ sploh ni podstrani "vizija 2015", v vseh klasičnih in elektronskih publikacijah SŽ pa se uporabljajo izključno fotografije iz arhiva SŽ, ki so bile bodisi plačane bodisi so jih avtorji sami odstopili SŽ za uporabo.

Prosim, da jasno napišeš, na katero vsebino se tvoje trditve nanašajo - točni url oziroma post "problematičnih" fotk. Po mojem prepričanju o kakšni "kraji" sploh ne more biti govora. Če je nekdo res neupravičeno uporabil tvoje fotografije, ti zagotavljam, da bom poskrbel, da boš zanje dobil primerno plačilo. V nasprotnem primeru pa pričakujem opravičilo.
Ni pavšalna trditev :!: :!: :!:

Spletna stran SŽ-ja je http://www.skupajnatirih.si/pdf/Strategija.pdf namenoma sem prilepil kompleten link.

No pa če se že greva pink ponk so tukaj še strani kjer so slike objavljene na moji strani.
stran 22 "Simens v Kopru" PDF verzija vizije 2015

Slika

stran 26 "Simens v Celju" PDF verzija vizije 2015, avtor te slike je g. M.Zorko, kateri mi je dovolil objavo le te

Slika

stran 35 "Živa v ljubljanskem štucu" PDF verzija vizije 2015

Slika

stran 38 "Moped - Pragersko" PDF verzija vizije 2015, avtor te slike je g. V.Lednik. kateri mi je dovolil objavo le te

Slika

stran 40 "Simens na mariborskem mostu ob obremenilni preizkušni" PDF verzija vizije 2015, avtor te slike je g. V.Lednik. kateri mi je dovolil objavo le te

Slika

Za nameček pa so se poslužili še Gbs vagona, katerega je naredil za Trainz g. Tomislav Š.

Slika

Da bo mera polna pri tej predstavitvi je omenjeni vagon v HŽ varianti.

Glede na to, da sem izvan, tudi pričakujem zadoščenje :!: :!: :!:

Delno so slike bile izrezane iz osnovne velikosti :!:

A je morda to dovolj velik dokaz :?:

Upam, da se vidi v opciji "lastnosti" od kod so kopirane slike.
Tine
thomcro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 610
Pridružen: 20.08.2006, 0:14
Kraj: Rijeka, Hrvatska

Odgovor Napisal/-a thomcro »

Evo da se i ja oglasim. Tine me obavijestio da je "ukraden" screen mog vagona. Pa ovo je smiješno!!! Shvatio bi poantu cijele priče da je "uzet" screen vagona SŽ-a ali HŽ-a :hmm . Kako sam odgovorio i Tinetu, dobro je da nije i gore. Dobro je da nisu "ukrali" vagon, screen više manje. U neku ruku je to i čast :wink: , znači da još netko prati moj rad :twisted: .
Pozdrav iz Rijeke
Progar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 96
Pridružen: 26.09.2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Progar »

@ Tine: Hvala, točno to sem pričakoval od tebe. Ponavljam, da pri nas uporabljamo samo plačane fotke, žal pa gre pri konkretnem primeru za pdf in spletno stran, ki sta nastala po nekakšnih vzporednih kanalih. Na to temo se bova vsekakor slišala po dopustih, kontaktni podatki in podrobnosti na zasebnem sporočilu.
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Re: Avtorske pravice

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Vsaka "tazadna" pride enkrat na sekret...
Tako sem tudi jaz dobil "grozilno pismo" od pravnih zastopnikov revije Miba...
Ker pri nas v Sloveniji revije Miba ni moč nikjer kupiti, sem stvar našel in dolpotegnil
z interneta. Zadeva me je tako navdušila, da sem se na to revijo aboniral.
V "zahvalo" pa sem dobil zgoraj omenjeno pisemce. Rezultat tega je,
da te zadeve na mojem strežniku ni več. Vsi vemo, da se nelegalnih kopij z namenom
pridobivanja večje materialne koristi ne sme delati. Zato tega tudi ne počnem.
Dokler imajo radiokasetofoni in videorekorderji tipko "record", internetni brskalniki pa ukaz
desna tipka, save target as..., bomo imeli ...
...varnostne kopije...

:berr
mafijc387
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 254
Pridružen: 21.02.2009, 23:21

Re:

Odgovor Napisal/-a mafijc387 »

Marko napisal/-a:Javna objava tujih fotografij brez izrecnega pisnega dovoljenja avtorja je jasna kršitev Zakona o avtorski in sorodnih pravicah. Prizadeti avtorji lahko sprožijo tožbi in zahtevajo odškodnino, ki strezni tudi tiste, ki so malo bolj pri denarju.

Kot fotograf lahko rečem, da je takšna izposoja oziroma kitenje s tujim perjem ne samo nezakonita ampak tudi moralno sprevržena.

Ker je taka kraja fotografij v Sloveniji pogosta, številni avtorji dvakrat premislijo, predno objavijo svoje slike na internetu.

Lep pozdrav, Marko
no, pa sej tega se vsi zavedajo. sam menda pa ni noben iz tega foruma takšen skopuh da bi šel v tožbo no. pač napake lahko vsak naredi, najbolj pomembno je to kako jih potem popravi, če prav se nekatere napake ne da popravit. saj se bo naučil. LP
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Avtorske pravice

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Mafijc, načeloma, če si neka oseba sposodi tujo sliko na forumu še nekako gre. Če si pa firma "sposodi" sliko od nekoga, ki je sliko posnel ljubiteljsko (bognedaj, da se poklicno ukvarja s fotografiranjem), je pa zadeva lahko kazniva. Tu pa je res lahko problem.
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Re: Avtorske pravice

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Dragi E.L., nisem se preveč razburjal, ko si nalepil moje slike na drug forum. Me pa malo moti, da se ti ne da zraven napisat, kje si jih dobil. No zdaj jih pa še ponujaš drugim v uporabo, res lepo od tebe. Že nestrpno pričakujem honorar ...
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Avtorske pravice

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

LJ363 napisal/-a:Dragi E.L., .......No zdaj jih pa še ponujaš drugim v uporabo, res lepo od tebe....
Lahko daš kakšen link, da ne iščemo preveč? [-o<

.... že našel! :?
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Avtorske pravice

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Jejhatana, menda se ne bo treba še na naše fotke podpisovati (kot to dela Miro recimo)? Jaz vsaj toliko poskrbim, da je v fotki prisoten EXIF, četudi se ga da sesut, vidim pa, da si marsikdo tukaj olajša muke z pomanjšavo in to breme da hranitelju fotk (Shrani.si, Photobucket itd.) in se EXIF uniči. Tako vsaj nastane dvojna škoda:
1. izgubi se podpis slike (mimogrede, ali ste v aparat vpisali lastništvo pa copyright???),
2. zanimivo je pogledat nastavitve pri dobrih fotkah.
Nemara res ne bi bilo slabo, da če se fotografije ureja s kakim programom, ki obdrži EXIF informacije, da se naredi tudi pomanjšavo za objavo na spletu. Adobe-ovi programi to obvladajo, vendar le pri funkcijah "shrani" in "shrani kot", ne pa tudi pri "shrani za internet".
Goran
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Avtorske pravice

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Še to. Če ima kdo dodatek Exif Viewer ali FxIF za Mozillo, si lahko na spodnji sliki ogleda, kako zgleda podpis v sliki. Nič vas ne stane, da se podpišete v aparat, zna pa priti prav ;)
Slika
Goran
Odgovori