Načrti maket

Vse kar ne spada v ostale kategorije.
Odgovori
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Načrti maket

Odgovor Napisal/-a volkun »

Moje mišlenje: ne bi bilo slabo, da na enem mestu (pod enim naslovom) zberemo idejne načrte in sheme, risbe maket, ki jih imamo kje v predalih, na računalnikih, ali pa s katerimi gradimo trenutno maketo. Tukaj mislim na naše osebne načrte in ne COPY-PAST, ki nam ne morejo postreči s tem, kar vemo sami o svojih načrtih in preprekah, ko smo maketo načrtovali. Sam imam kar nekaj "papirovja" na zalogi, ki ga je potrebno urediti za objavo na spletu. In seveda objava načrtov maket na spletu pomeni tudi to, da se lahko v končni fazi pojavi več enakih maket z manjšimi odstopanji po navadi, kar sploh ni slabo. Veliko maketarjev začetnikov je neveščih načrtovanja in lahko bi na tem mestu dobili idejo za svoj projekt... :D

lp, Vojko
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Načrti maket

Odgovor Napisal/-a volkun »

SHEMA OZKOTIRNE RUDNIŠKE MAKETE
Nič, bom kar jaz začel, da prebijemo led :)
Shema makete On30, kar lahko "prevedemo", kot 1:48 (USA), 1:43,5 (UK) in 1:45 EU. Vsi pa uporabljajo tirnice sistema H0 (!:87), torej je to ozkotirna maketa. Zakja prav ta sistem? Ker sem dolgo časa služboval v USA in tam načrtoval marsikatero maketo, po njihovem načinu...
Zato so tudi nekatere mere v mm in nekatere v inčih (25,4 mm).

Slika

Maketa prikazuje rudniško progo (zgoraj levo je speljan slep tir do vertikalnega jaška rudnika) in delno pristanišče ob jezeru ali večji reki (spodaj desno). Na sredini makete - spodaj je še manjša remiza in tir za oskrbo lokomotiv z vodo in mazivi. Na skarjnem levem koncu - spodaj, pa je slepi tovorni tir, za nakladanje in razkladanje pomožnega materiala (za oskrbo rudnika). Enak tir je tudi na lesenem pomolu ob vodi. Skrajno desno je slep tir na zgornjem nivoju makete in služi za manever rudniške kompozicije, kot odstavljanje vagonov.
Za izris podrobnega načrta se nisem odločil, ker mi je ta shema služila, kot ideja za načrtovanje ostalih podobnih ozkotirnih maket.

lp, Vojko
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Načrti maket

Odgovor Napisal/-a volkun »

ŽAGA na ROGU
Tu pa je predstavljen malo podrobnejši načrt makete ozkotirne gozdne železnice, kot je bila v gozdnih revirjih v Kočevskem Rogu, na začetku prejšnega stoletja. Nekaj stvari je povzetih po knjigi T. Brateta "Gozdne železnice na Slovenskem". Načrt je nastal v letu 2011.

Za osnovo sem izbral zemljevid z skoraj zagotovo točno vrisanim i trasami gozdnih železnic na tistem področju, po kateri sem zrisal bolj podroben potek železniške trase (glej spodnjo sliko).
Slika
Iz načrta je razvidna tudi nadmorska višina žage, kot tudi gozdna cesta in trije največji revirji za sečnjo v tem modeliranem predelu.

Kot se spodobi, tako je tudi v moji navadi, sem izdelal še logotip te gozdarske proge:
Slika

Nekaj osnovnih podatkov makete:
Iz načrta je razvidno, da je podrobno načrtovana proga od žage Rog do sečnega revirja Podstenica. Sicer načrt upodablja naslednje podrobnosti:
- žaga Rog
- Roško sedlo
- gozdni revir Podstenica
Dolžina modelirane proge je bila okoli 6.500 m.
Maketa prikazuje gozdno železnico z sečnjo lesa v gozdu, parno žago in manjše skladišče za oskrbo gozdarjev in gozdnih strojev. Ozkotirna železnica je bila v upravljanju družbe in je postavljena v obdobje okoli leta 1930.

Velikost makete v tlorisu znaša 93,5 x 57,0 cm - osnovna plošča je topolova vezana plošča debeline 12 mm
Tirnice N (9mm): Roco - feldbahn
Kretnice: Roco, Tilig
Minimalni krožni polmer: 194,6 mm
Vozna napetost: 10 do 12 VDC
Krmiljenje: analogno, "Z" vezava
Zadnjič spremenil volkun, dne 30.05.2017, 19:39, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Načrti maket

Odgovor Napisal/-a volkun »

Na tlorisu (spodnja slika), sta vidna dva nivoja makete. Osnovni je nivo +/-0. Na spodnjem robu makete se nivo spusti na približno -30 mm. Proga pa se z osnovnega nivoja počasi dviga proti koti +60, ki je enaka vse do mostu , kateri preči spodnjo progo in nato se dvigne na končno koto +90 mm (Podstenica), kjer je sečnja lesa. Iz načrta je razbrati, da so vse kretnice "leve"! :)
Slika

Tloris makete, z reliefom pokrajine in objekti je na naslednji sliki.
Legenda: 1: tovorno skladišče in orodjarna, 2: žaga, 3: lesen most čez Roško sedlo, 4: strma nabrežina, 5: kamnita škarpa tik ob progi - delni most, 6: ostenje nad progo, 7: skalovje, 8: prašna cesta, 9: peščena tla, 10: depresija (-30 mm), 11: drevje (iglasto in listnato), 12: področje sečnje lesa, 13: zbiralnik vode za parne lokomotive, 15: zemljasta tla pokrita z ostružki lesa in lubjem, 16: gozdarska lopa, 17: debla, hlodovina, 18: lopa za orodje, 19: štori, 20: tunelski portal, 21: progovni nasip,
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Načrti maket

Odgovor Napisal/-a volkun »

Kolikor se spomnim, je nekdo pri nas že uporabil ta načrt za osnovo svoje H0e makete in to zelo uspešno :D. Seveda z odstopanji, pač po željah posameznika. In še tirna greda za "plastičnost" pogleda na tloris:
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Načrti maket

Odgovor Napisal/-a volkun »

Sledi shema - načrt elektrifikacije makete. Načrt je zastavljen, kot enostavna stikalna shema za vklop in izklop posameznih progovnih odsekov, smer-menjalno stikalo je standardno - dvopolno, kretnice so krmiljene ročno ali s tipkali , priporočljivo pa je, da je vsaj kretnica LH3 krmiljena elektromagnetno in predvideno je še eno stikalo, za vklop/izklop razsvetljave. Vozno napetost zagotovimo z usmernikom 230VAC / 12 VDC z do 2A tokovne obremenitve.
Slika

Krmilna plošča je na spodnji sliki. Je enostavna standardna tirna shema z stikalnimi položaji. Dimentije stiklane plošče - krmilnega pulta so 260 x 120 mm:
Slika

To so seveda predlogi :)
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Načrti maket

Odgovor Napisal/-a volkun »

Mogoče še shema žage z drčo in vlako za hlode. Slika prikazuje princip delovanja in osnovne sklope krožne parne žage.
Slika

Tloris notranjega dela žage, kjer je vlaka v tleh žage:
Slika

Še nosilno leseno ogrodje sten in strehe žage.
Slika

Prerez konstrukcije s strojnico, kjer je nameščen parni stroj za pogon krožne žage.
Slika

Shema konstrukcije lesenega ostrešja, ki sem jo povzel z medmrežja.
Slika

Sledi skladiščna zgradba s podestom - rampo tik ob progi. Risba prikazuje vse štiri perspektive:
Slika

Mogoče bo komu kaj od prikazanega v pomoč ali namig.....
Lp, Vojko
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Načrti maket

Odgovor Napisal/-a volkun »

Še en načrt makete v "ameriškem" merilu On30, ki je bila v "igri" za mojo hobi sobo - na koncu je prevladala diorama 1960a :D , ki jo še vedno gradim.
Maketa prikazuje rudnik z imenom Maggie, kjer so kopali srebro v poznih letih 19. stoletja.

Slika

Zaradi same velikosti - merila, je oblikovana ko "L" osnovna plošča, v dveh nivojih: na spodnjem nivoju (+/- 0) je dostavna cesta z bencinsko črpalko (#1), nakladalno rampo (#10), na katero je speljana proga in ob njej na cesti stoji tovornjak prekucnik (#17).
Na zgornjem nivoju je vsa železniška struktura: proga, manjši most prek jarka (#4), rudniški kompleks zgradb (#1 in 2), barake za rudarje (#3), vodni rezervar za polnjenje lokomotivskih kotlov (#8) in še marsikaj....

Slika

Za orientacijo: zgornja stranica na fotgrafiji je dolga 1.850 mm. na naslednji sliki je rudniški kompleks zgradb:

Slika

Seveda lahko uporabimo poljubne, oz. še bolje: v samogradnji! Na naslednji sliki je manjši železniški depo (kot ideja):

Slika

In še nepogrešljiva benzinska črpalka v takratnem stilu:

Slika

lp vsem!
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Načrti maket

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Vojko,
sem šele zdaj opazil temo. #-o Je zelo dobro zastavljena :thumbupr
Če smem, bi še jaz dal notri en načrt za H0e dioramo, ki jo načrtujem :). Samo spravim ga na servis za slike...
lp
Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Načrti maket

Odgovor Napisal/-a volkun »

hoj Timotej!
Preveri prvo objavo v tej temi:

Moje mišlenje: ne bi bilo slabo, da na enem mestu (pod enim naslovom) zberemo idejne načrte in sheme, risbe maket, ki jih imamo kje v predalih, na računalnikih, ali pa s katerimi gradimo trenutno maketo. Tukaj mislim na naše osebne načrte in ne COPY-PAST, ki nam ne morejo postreči s tem, kar vemo sami o svojih načrtih in preprekah, ko smo maketo načrtovali. Sam imam kar nekaj "papirovja" na zalogi, ki ga je potrebno urediti za objavo na spletu. In seveda objava načrtov maket na spletu pomeni tudi to, da se lahko v končni fazi pojavi več enakih maket z manjšimi odstopanji po navadi, kar sploh ni slabo. Veliko maketarjev začetnikov je neveščih načrtovanja in lahko bi na tem mestu dobili idejo za svoj projekt... :D


Seveda bodo zelo dobrodošli prespivki vseh ustvarjalnih železniških modelarjev, ki imajo kakršnokoli svojo idejo oz. načrt.

lp, Vojko
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Načrti maket

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Ja potem pa najbolje, da nalimam en načrt :D

- Naziv: Železniška postaja Zreče
- Obdobje: sedanjost (epoha VI)
- Železniška uprava: Lokalna muzejska železnica Zreče
- Merilo: H0e
- Tirna situacija postaje izdelana po načrtu za novo tirno situacijo postaje Zreče
- postavitev objektov na postaji enaka postavitvi objektov na postaji Zreče
- Vozni park narejen v samogradnji in enak voznemu parku Lokalne muzejske železnice Zreče
- Vsi objekti narejeni v samogradnji
- Dimenzije diorame so 30*60cm
- Možnost povečanja diorame v obliki črke "U"- še dva segmenta odprte proge in manjša postaja z dvema tiroma (tako kot bo v realnosti postaja pri bifeju "Turist")
Slika

lp
Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Odgovori