Vodna postaja Celje v H0

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Vodna postaja Celje v H0

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Pozdravljeni vlakoljubci!

Dne 30.05.2014 ob 13:30 uri je bila v Celju uradna otvoritev obnovljene vodne postaje Celje in ta dogodek izkoriščam za prikaz izdelave makete vodne postaje Celje v merilu H0 (1/87). Upam, da bo dogodek tudi predstavljen v ustrezni temi, saj je bilo tudi kar nekaj fotografov.

Če že kupujemo, zbiramo, izdelujemo, predelujemo in še kaj, železniški vozni park in izdelujemo makete, ki naj bi predstavljale značilno ex. YU in slovensko železnico, potem k temu prav gotovo sodijo tudi objekti, katerih vzori so sneti iz domačega okolja. Teh pa kot industrijskih sestavljank praktično ni na tržišču. Zato smo seveda prisiljeni v samoizdelavo, pri čemer pa je za vsak tak objekt pričeti iz popolne nule. Izbrati je potrebno objekt in ga najprej pofotografirati, premeriti, v kolikor zanj niso dosegljivi originalni načrti, vse dimenzije pretvoriti v tiste, ki odgovarjajo merilu, v katerem bo takšen objekt in seveda nato izrisati načrt. Odločiti se je potrebno tudi za material iz katerega bo objekt, pa še kaj se najde. Seveda pa je nato tukaj še izdelava.
Skratka, hotel sem le opomnit, da je potrebnega kar nekaj truda preden lahko pričneš z izdelavo nekega objekta v primerjavi s tistimi kupljenimi kot sestavljanke (kit).

Torej tak izbran objekt je bil tudi vodna postaja v Celju, ki stoji na južni strani železniške postaje Celje, sedaj na desni strani železniške proge v smeri proti Zidanem mostu, tik pred reko Savinja. Savinja je hkrati tudi vir za črpanje vode, ki so jo na začetku obratovanja prečrpavali v dva bazena s kapaciteto po cca. 35 000 l s parno batno črpalko. Bazena se nahajata v gornji etaži objekta in sta s cevovodi povezana z vodnimi napajalniki ob železniških tirih, kjer so zagotavljali oskrbo parnih lokomotiv s potrebno količino vode. V Sloveniji sodi med večje takšne vodne postaje, je pa menda še edina, ki je še vedno v funkciji. Edina večja in oblikovno precej podobna je še vodna postaja Pragersko.

Lokacija vodne postaje (Google Earth)

Slika

In pogled nanjo iz zahodne strani - z Ulice XIV. divizije (Street View)

Slika

V času, ko je padla odločitev o izdelavi tega objekta kot makete, zanjo nisem imel nobenih načrtov in nobenih uporabnih podatkov. Za predlogo oz. vzor izdelave sem uporabil stanje, kot je bilo leta 1976, ko sem vodno postajo tudi fotografiral.

Vodna postaja Celje v začetku leta 1976 (takrat sem to fotografiral s precejšnjim zadržkom, saj fotografiranje železnice in z njo povezanih objektov ni bilo dovoljeno)

Slika

Takšna pa je bila vodna postaja (in je še danes) v času, ko je padla odločitev o izdelavi

Slika

Nadaljevanje sledi ...
LP, Miran
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: Vodna postaja Celje v H0

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

Miran, lepo da si se lotil objave tudi za ta tvoj objekt, ki si ga izdelal v merilu 1:87. Dovoli, da dopolnim tvoje začetno izvajanje. Tudi v Mariboru še obratuje vodna postaja na postaji Maribor-Studenci. Skrita je v zahodnem krilu postajnega poslopja (nad prostori mariborskega DLŽM), zato je navzven dokaj neprepoznavna. Z vodo oskrbuje predvsem nekatere industrijske dejavnosti v bližini, še pred nekaj leti, ko je pripeljal na Festival Lent posebni vlak z obiskovalci iz Graza, pa sem lahko opazoval napajanje parne lokomotive avstrijske serije 52 (~ JŽ33) preko še delujočega napajalnika na "dvorišču" bivše kurilnice (sedaj CD Maribor).

LP - Peter
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Vodna postaja Celje v H0

Odgovor Napisal/-a miranzor »

@Peter 5

hvala za dopolnitev. Na MB-Studenci nisem pomislil, ker sem imel v mislih, da je nedelujoča (ne vem od kod mi to! :) ), vsekakor pa se razlikuje po obliki objekta.

Vreme je ravno pravšnje za nadaljevanje!

Na hitro in skopo sem predstavil objekt in lokacijo. S pomočjo prijateljev vlakoljubcev Viktorja Lednika in Petra Petroviča (@Peter 5) smo objekt pofotografirali in premerili, kolikor se je to pač dalo. Ob izdatni Petrovi pomoči so bile nato izdelane skice kot pripomoček za izdelavo načrta. Ob tej priložnosti se seveda obema, Vikiju in Petru še enkrat zahvaljujem za vso pomoč in podporo pri delu.

Skica prednje oz. zahodne strani vodne postaje (skiciral Peter P.)

Slika

Načrt stranic z izrezi za okna in vrata

Slika

Za stene oz. stranice objekta sem kot osnovo uporabil vezano ploščo, na katero sem v pritlični etaži lepil plastične modelarske plošče z vtisnjeno imitacijo opečnega zidu. Nad okni in vrati so opečni oboki, ki so nastali iz koščkov odrezane plošče. Iz 0,25 mm debelega kartona sem izrezal okna in vrata, ki sem jih pred tem seveda izrisal s pomočjo računalnika. Izrezovanje okenske mreže je bilo kar zamudno, vendar se je potrpežljivost obrestovala!

Izrezovanje oken in vrat

Slika

Slika

Slika

Pomerjanje in prilagajanje oken in vrat z izrezi v opečnem zidu

Slika

Slika

Slika

Slika

Po pomerjanju in prilagajanju je bilo potrebno opečni zid postarati in zafugirati.

Slika

Še se bo nadaljevalo!

:arrow: :arrow: :arrow:
LP, Miran
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Vodna postaja Celje v H0

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Kot lahko vidiš po številu ogledov (v pol dneva jih je že skoraj 100!!!)

vsi komaj čakamo nadaljevanje!


Čestitke pohvale, ... pa ko bomo videli še več slik!
:twisted:

:thumbupr
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Vodna postaja Celje v H0

Odgovor Napisal/-a miranzor »

@_Borsig_

:lol:

:arrow: :arrow: :arrow:

Nadaljujmo z delom!

Vrata dobivajo 3D obliko in polnilo

Slika

Vrata in okna dobijo osnovno barvo

Slika

Slika

In še barvni približek stanju, kot je bilo zaznano v času meritev

Slika

Nekaj opek je dobilo barvno kuro za nekoliko realnejši videz

Slika

Slika

In še poskusna postavitev na podlago oz. stranice iz vezane plošče

Slika

Slika

Slika

Po prilagoditvi je sledilo lepljenje

Slika

Toliko za nocoj.
Z delom nadaljujemo prihodnjič! :arrow: :arrow: :arrow:
V kolikor se pojavi kakšna dilema, vprašanje, komentar, na plano z njim; bom odgovoril, vsaj kar bom znal!
LP, Miran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Vodna postaja Celje v H0

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Pozdravljeni!

Noč je za nami in lahko nadaljujemo, kjer smo včeraj končali!

:arrow:

Vrata in okna v spodnji etaži so medtem dobila tudi zasteklitev,

Slika

Pleskarji so bili malomarni in površni ter ostalo je nekaj madežev na steklu

Slika

Pa še poskusna sestavitev

Slika

Opečni del je dobil še zadnjo - zgornjo vrsto opeke, pred namestitvijo ločilnega polja med opečnim spodnjim in lesenim gornjim delom objekta.

Slika

Tako, tudi ločilni okrasni del je nameščen (strokovnega izraza za tako obliko žal ne poznam).

Slika

Ta del je izdelan iz kartonskih trakov različne debeline. Nisem pa se spuščal v izdelavo krivin v notranjih vogalih.

Slika

Na sliki je videti del s krivinami v notranjih kotih, o katerih sem govoril.

Slika

In še preverjanje, kako je to videti na objektu in prilagoditev na vogalih objekta.

Slika

S tem je nekako spodnji del v grobem zaključen. Nisem posebej dokumentiral izdelave "cokla", ki je v prvi fazi nastal iz 2 mm debele penaste gume, vendar sem jo kasneje zaradi neprimernosti odstranil in nadomestil s kartonom enake debeline. Strukturo cementne prevleke na coklu sem ponazoril z akrilnim kitom za les, ki sem ga pobarval. To bo prikazano v enem kasnejših prispevkov.

:arrow: :arrow: :arrow:
LP, Miran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Vodna postaja Celje v H0

Odgovor Napisal/-a miranzor »

:arrow: :arrow: :arrow:

Selimo se nekoliko višje in se lotimo lesenega dela. Zaradi izravnave je bilo potrebno na osnovno podlago nalepiti distančni karton debeline 2 mm, med karton in med ločilni del pa je bila nalepljena 1 mm debela letvica kot imitacija spodnjega horizontalnega nosilnega trama lesene konstrukcije. Na karton bodo nalepljene deske, ki so na stikih prekrite z letvicami.

Uporabljen material:
- 0,6 mm debel furnir za imitacijo desk,
- na trakove 0,25 mm X 0,6 mm narezan karton za prekrivne letvice

Izdelava lesene, podeskane stene. Širina desk je 2,3 mm (cca. 20 cm v naravni velikosti), na furnir pa sem jo natisnil s tiskalnikom (debelino tega furnirja mi je še ravno potegnil skozi :) )

Slika

Deske so na spodnjem robu polkrožno zaključene

Slika

Za izdelavo teh zaključkov je bil pri roki star luknjač premera 3 mm, ki ga je bilo potrebno do polovice pobrusiti. Morda ni najboljša rešitev, vendar je kljub temu služila svojemu namenu.

Slika

Slika

Sledil je izrez za okna in pomerjanje.

Slika

Sedaj pa so na vrsti letvice za prekrivanje stikov desk. Precej zamudno delo je bilo že rezanje, lepljenje pa še posebej! #-o

Slika

Slika

In prve letvice so nameščene

Slika

Slika

Se bo nadaljevalo...
:arrow: :arrow: :arrow:
LP, Miran
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 270
Pridružen: 07.03.2011, 8:22

Re: Vodna postaja Celje v H0

Odgovor Napisal/-a yyure »

:thumbupl :thumbupl , komaj čakam.
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Vodna postaja Celje v H0

Odgovor Napisal/-a duro »

=D> =D> =D> fantastično!!!

Predvsem je pohvalna tvoja detajlna dokumentacija, ki bo marsikomu v pomoč pri izdelavi lastnih objektov, pa seveda dejstvo, da je skoraj vse narejeno iz enostavnih materialov in tako praktično zastonj.

lp,matej
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Vodna postaja Celje v H0

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Prečudovito, komaj čakam nadaljevanje!
Mimogrede, ali prav vidim, da ste vezan les dali lasersko razrezati? Je kakšen poseben razlog, da v laserski razrez ni šel tudi furnir?
Goran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Vodna postaja Celje v H0

Odgovor Napisal/-a miranzor »

@yyure
@duro
@Gorchi

Hvala vsem in me veseli, da vlada zanimanje za izdelavo tega in še kakšnega objekta! :)
Gorchi napisal/-a: Mimogrede, ali prav vidim, da ste vezan les dali lasersko razrezati? Je kakšen poseben razlog, da v laserski razrez ni šel tudi furnir?
Ja, res so glavne stranice lasersko izrezane iz 4 mm debele vezane plošče, ker sem v tistem času delal še neke druge zadeve in je to šlo zraven v razrez. Da furnir ni šel v laserski razrez ni nobenega posebnega razloga. Če bi se že odločal še za kakšen laserski razrez, bi se prav gotovo raje odločil, da gredo v takšen postopek okna, vrata, ..., vendar pa takrat o tem nisem niti razmišljal. Tudi grafična priprava oz. predloga (z moje strani) takrat ni bila izvedena. Je pa bil zato prijeten trening za prste! :)

:arrow: :arrow: :arrow:

Sedaj pa nadaljujmo z delom!

Nekaj sprotnega pomerjanja med delom je vedno dobrodošlega zaradi sprotnega prilagajanja in odpravljanja morebitnih napak. Na sliki je na vzdolžnih stranicah viden distančni karton z letvico v spodnjem delu zgornje etaže.

Slika

Tako! Prva, severna in krajša stranica je "podeskana". Potrebno je izdelati še tri in seveda oba trikotnika pod streho! :roll:

Slika

In tako je videti na objektu.

Slika

Še pogled od blizu

Slika

Les je dobil barvo ter zaščito pred vremenskimi vplivi

Slika

Tudi okenski okvir je že zmontiran ter pobarvan.

Slika

Tako. Podeskana je tudi južna kratka stena, vključno z okenskim okvirjem.

Slika

Delo z "letvanjem" stikov desk je bilo kar zamudno in je zahtevalo nekaj več zbranosti ter mirnosti. (zelo dobrodošla bi bila kakšna pločevinka piva! :lol: )

Slika

Slika

Še bo...
:arrow: :arrow: :arrow:
LP, Miran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Vodna postaja Celje v H0

Odgovor Napisal/-a miranzor »

:arrow: :arrow: :arrow:

Letvanje podeskanih stranic je končano. Približno 400 letvic je bilo potrebno narezati in nalepiti. Zamudno in na čase mukotrpno, toda končni videz je vseeno prevladal in muke so bile pozabljene! :)

Slika

Slika

Slika

Slika

Pogled na objekt s streho in hkratno pomerjanje.

Slika

Montaža okenskih okvirjev

Slika

Slika

Tak pa je videz po barvanju

Slika

Slika

Še bo...
:arrow: :arrow: :arrow:
LP, Miran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Vodna postaja Celje v H0

Odgovor Napisal/-a miranzor »

:arrow: :arrow: :arrow:

Potem, ko sem stranice vodne postaje sestavil in zlepil, je bilo potrebno urediti še opečne stike na vogalih. Najprej je bilo potrebno zaščititi površine, ki ne potrebujejo dodatne nege. To sem opravil s selotejpom.

Slika

Stike je bilo potrebno zakitat, pobrusit in pobarvat. Kital sem z Revell kitom, barval pa z Revell mat rdečo, mislim da št. 37.

Slika

Seveda sem zakitane stike tudi graviral in gravure prilagodil opečnim vrstam na obeh stičnih ploskvah.

Slika

Vogalni stiki so pobarvani in bolj ali manj barvno vključeni v okolje.

Slika

Slika

Slika

Slika

Na vrsti je "cokl". Osnova je 2 mm debel karton, ker je tako za 0,5 mm debelejši od plastične opečne plošče, dodatno debelino pa bom dosegel s kitanjem.

Slika

Slika

In stabiliziranje prilepljenega kartona

Slika

Še bo...
:arrow: :arrow: :arrow:
LP, Miran
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Vodna postaja Celje v H0

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

=D> Še eden, ki se je odločil za samogradnjo. mmatja, brata Žikić (Srbija), cisalpino (HR), js... se nas bo nabralo.
Mmg, si mogoče tudi na forumu malezeljeznice?
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Vodna postaja Celje v H0

Odgovor Napisal/-a miranzor »

:arrow: :arrow: :arrow:

Nadaljujemo s "coklom" in sicer sem na kartonsko osnovo nanesel plast akrilnega lesnega kita, ki ga je enostavno gladit in ga je možno kasneje dodatno obdelovat ter barvat.

Slika

Najzahtevneje je bilo ob vratih.

Slika

Še pogled od spodaj.

Slika

Cokl sem seveda tudi pobarval in postaral.

Slika

Slika

Ponekod sta zob časa in vlaga opravila svoje delo!

Slika

Slika

Slika

:arrow: :arrow: :arrow:
LP, Miran
Odgovori