Moj cestni vozni park - predelave...

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Na maketo med drugimi dodatki sodijo tudi cestna vozila. Skozi daljše obdobje se je v zbirki nabralo kar nekaj najrazličnejših modelov, od takih, ki smo jih dnevno videvali tudi na naših cestah, do nekaterih bolj redko videnih.

Odločil sem se, da bom v tej temi prikazal nekatere modele, ki so povezani z našimi cestami, vendar je bila potrebna za tak videz predelava, dodelava, barvanje... Tega dela še ne obvladam, saj nimam tovrstnih izkušenj in sem se do sedaj takim predelavam izogibal.

Začel bom s predelavo za katero sem mislil, da sodi med lažje, pa sem se uštel. Že pred časom sem nabavil model VW hrošča, izdelek proizvajalca Herpa, kat. štev. 044424 VW Kaefer 'THW Rinteln' (beetle) z namenom predelave v službeno vozilo nekdanje Milice. Osnovna barva je sicer nekoliko temnejša, vendar je še v mejah takratnih odtenkov na vozilih, ki so tudi sicer precej varirala. Za vzor sem uporabil službeno vozilo Milice znamke VW hrošč, ki je bilo v uporabi v obdobju cca. 1975 – 1980 na takratni Postaji milice v Celju. Registerske oznake za to vozilo se ne spominjam, vendar jo bom kljub temu poskušal pridobiti. Na vozilu takrat ni bilo nobenih drugih napisov ali oznak.

Sedaj pa k modelu: Izhodiščni model je, kot sem že prej navedel, Herpin VW hrošč, THW (slika: Herpa)

Slika

Model je bilo potrebno razstaviti in pri tem paziti, da ga čimmanj poškodujem. Odstraniti je bilo potrebno tudi napise na vratih na obeh straneh. Za to opravilo sem uporabil univerzalno čistilo 47.

Tako izgleda razstavljen model, že pobarvan. Za njim je primerjalni model, vendar brez napisov.

Slika

Slika

Nekaj več potrpežljivosti je zahtevalo izrezovanje vrat, še posebej v gornjem delu – vendar je uspelo!

Slika

Prednja žarometa sta tovarniško nalita in pobarvana srebrno, kar mi ni bilo všeč in sem zato sredino obeh žarometov prevrtal s tankim svedrom in nato lijakasto porezkal ter pobarval.

Slika

Žarometa sem zasteklil in videz je kar boljši. Zraven je nepredelan model za primerjavo.

Slika

Izrezana vrata so dobila na notranji strani oblogo, zastekleno trikotno okence in do približno polovice spuščeno steklo.

Slika

Slika
Na notranji strani vrat je tudi držalo za zapiranje.

Slika


Še bo....
:arrow: :arrow: :arrow:
LP, Miran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

:arrow: :arrow: :arrow:
Se nadaljuje...

Notranjost vozila je na račun odprtih vrat tudi dobila nekaj ureditve in opreme. Prednja sedeža sta dobila zaščitni prevleki, pod armaturno ploščo pa je prostor dobila tudi avtomobilska UKV postaja.
Tudi volan je bilo potrebno na novo zasidrat in ga nastavit.

Slika

Slika

Prestavna ročica je v osnovi le nakazana, zato je bilo potrebno v nastavek izvrtati luknjo in v izvrtino vstavit košček 0,3 mm debele medeninaste žičke, ki bo služila kot prestavna ročica. Zaključek v obliki odebelitve je nastal iz kapljice lepila, vse skupaj pa sem prebarval.

Slika

Poskusna sestavitev:

Slika

Pogled v notranjost, kjer je vidna tudi prestavna ročica...

Slika

in nekaj opreme. Tudi platišča so bila prebarvana, ker so v osnovi snežno bela.

Slika

Prišel je še en možakar in glej ga, hrošč je dobil tudi anteno.

Slika

Po preizkusnih vožnjah čez drn in strn je bilo potrebno nastaviti prednja kolesa v odklon. Nastavljena so tako, da jih je mogoče prikazati kot zasukana v levo ali v desno. Tudi pokrov prtljažnika je dobil na koncu ročko za odpiranje. Manjka pa še vzvratno ogledalo na levih vratih.

Slika

Pa tudi nekaj rje in umazanije je nastalo

Slika

Med tem so prišle pričakovane okrepitve, le določiti jim je še potrebno pravo barvo uniforme, glede na čas uporabe.

Slika

Še je...
:arrow: :arrow: :arrow:
LP, Miran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

:arrow: :arrow: :arrow:


Nadaljevanje...

Tako, miličniki so dobili prave uniforme, le opasač in oprtač ter oborožitev jim še manjka, pa bodo popolni. Malo jih bo treba tudi še pokrpat!

Slika

Sedaj pa čakajo na nove zadolžitve.

Slika

Slika

In tako je na prvi nalogi.

Slika

Slika

Toliko za nocoj. Predelava mi ni uspela najbolje in vaje bo potrebne še kar nekaj, toda začetek le je. Pa tudi idej in materiala je še precej!

Tudi kakšne kritike ali ideje, predloga izboljšave bom vesel, seveda pa tudi kakšna pohvala ne boli! :)

Lahko noč!
LP, Miran
Uporabniški avatar
RitterVonGhega
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1429
Pridružen: 13.09.2012, 14:35
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a RitterVonGhega »

bravo dobro delo,... :thumbupl

Slika
Bravo !!
www.eurocitycard.blogspot.com novice in galerija..... :))
Uporabniški avatar
bart
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1289
Pridružen: 07.03.2007, 19:50

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a bart »

Miran!

Mater si dober spedenal miličnike!

Detajli: srajca, kravata, šild... . Pri ogledu, ko so na sliki še celi v belem potem pa na naslednji kar oživijo.
=D> =D> =D> =D> =D>

Jernej :thumbupr
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 270
Pridružen: 07.03.2011, 8:22

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a yyure »

:thumbupl :thumbupl Dobro tole izgleda, sploh mi je všeč da je tale miličnik z liskom v roki tako majhen in mi nič ne more! Kdo pa je proizvajalec figur?
Jaz bi jim edino še čine na ramena doddal, pa gumbi so bili tudi svetleči :!: , medeninasti če se dobro spomnijam, drugače me pa popravite, ker sem bil premlad takrat ko smo še imeli milico, da bi bil 100% prepričan glede barv!
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Hvala vsem!

Miličniška uniforma v tistem času ni bila sicer z modrimi kravatami, vendar se ne spominjam natančno, kdaj natančno je prišlo do spremembe zunanje podobe, ker je bilo takrat kar nekaj sprememb in vmesnih testiranj. Res pa je, da figure niso dokončno pobarvane in potrebujejo še dodelavo. V to sodi namestitev pasov s prekoramnikom, pa tok s pištolo, pa naramne epolete z našitki položajnih oznak (činov). Tudi gumbi so bili zlatorumene barve. Torej še kar nekaj drobnarij. Žal pa je dostopnega zelo malo slikovnega in tudi drugega gradiva na spletu s katerim bi si lahko olajšal delo, Zaenkrat vse počnem bolj kot ne po spominu.

Za primerjavo. slika poletne miličniške uniforme, katere značilnost je bel ščitnik na kapi. Belo prevleko na kapi in bele narokavnite ter bel pas s prekoramnikom je bila oprema prometnega miličnika, ostali so imeli rjav pas s prekoramnikom. Na sliki so poletne uniforme s suknjičem, srajco in kravato. (Žal je večina dostopnih fotk črnobelih)

Slika
Vir: http://kokosar.com/ZZPI1945.html" onclick="window.open(this.href);return false;

@yyure

Figura z listkom je iz kompleta nepobarvanih figur NOCH 16209 "Bahnpersonal", ki sem ga pred časom nabavil v Conradu, ostali dve, ki sta bili beli, pa sodita v komplet nepobarvanih figur proizvajalca Preiser, kat. štev. 16339 - gasilci, policisti in reševalci, ki sem ga nabavil pred par dnevi.
LP, Miran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Še nekaj dopolnjenih scenskih posnetkov:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
LP, Miran
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a totimato »

Bravo, kapo dol, res lep izdelek :D

Bi pa pripomnil, da v času, ko možje postave še niso bili policaji, ni bilo rje na službenih vozilih. Pa tudi prali so se na tedenski bazi :)

Lep dan!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a duro »

Bravo Miran,
super predelava! Sam sem se enkrat hecal z izrezovanjem vrat na enem Golfu I, vem kako hvaležno opravilo je to :?

Mogoče en nasvet, ki po mojem, veliko primore k še bolj verodostojnem izgledu. Gume čisto na fino pobrusim, tako se simulira teža avtomobila, ki stinse gume...

lp,matej
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Miran, kaj naj rečem razen:

:thumbupr =D> =D> \:D/ =D> =D> :thumbupl

Moram pa se pridružiti mnenju:
totimato napisal/-a:Bi pa pripomnil, da v času, ko možje postave še niso bili policaji, ni bilo rje na službenih vozilih. Pa tudi prali so se na tedenski bazi
:mrgreen:


Pa še tole:
duro napisal/-a:... Gume čisto na fino pobrusim, tako se simulira teža avtomobila, ki stisne gume...
Na netu se najde tudi ideja kako jih obdelati s pomočjo temperature, da zgledajo spodaj stisnjene! Seveda tega trenutno ne najdem.


Me pa zanima še sledeče:
je že kdo zalepil kolesa na vozilih, da se ne vrtijo?!?

Pri modelih avtomobilov za na maketo ne vidim smisla da bi se kolesa vretela!?

Je to samo moje mnenje? Razmišljam narobe?
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Pozdravljeni vlakoljubci!

Hvala vsem za pohvalne besede in komentarje!
totimato napisal/-a:Bi pa pripomnil, da v času, ko možje postave še niso bili policaji, ni bilo rje na službenih vozilih. Pa tudi prali so se na tedenski bazi :)
Pa še res je!
Velikokrat se je pripetilo, da je bilo potrebno tudi med šihtom zamenjati uniformo za delovno haljo in vozilo oprati, sicer si bil "na tapeti"! :lol: Pa tudi rjo se je običajno kar hitro zakrilo, pa čeprav zgolj z novim slojem barve! :)

Sicer pa sem uporabil rjo in umazanijo zgolj zato, da bi malo zakril napake pri maskiranju in barvanju, vendar ste me razkrinkali! :roll:
duro napisal/-a:Sam sem se enkrat hecal z izrezovanjem vrat na enem Golfu I, vem kako hvaležno opravilo je to
Res so mi ponavljajoči se gibi že skoraj prešli v rutino :D . ampak moram priznat, da je bilo pa zadovoljstvo ob uspešno opravljenem izrezu toliko večje.
duro napisal/-a:Mogoče en nasvet, ki po mojem, veliko primore k še bolj verodostojnem izgledu. Gume čisto na fino pobrusim, tako se simulira teža avtomobila, ki stinse gume...
Glede gum je seveda nasvet na mestu, vendar je pri tem modelu to težava, ker ne gre za plastiko ampak so platišča plastična, pnevmatike pa so iz nekakšne mešanice gume in pene. Sem hotel na tekalno površino vrezat profil, pa mi ravno zaradi neugodne strukture in mehkosti to ni uspelo. Bo pa najverjetneje vsaj pri katerem od prihodnjih predelanih modelov to upoštevano!
_Borsig_ napisal/-a:Na netu se najde tudi ideja kako jih obdelati s pomočjo temperature, da zgledajo spodaj stisnjene! Seveda tega trenutno ne najdem.

Me pa zanima še sledeče:
je že kdo zalepil kolesa na vozilih, da se ne vrtijo?!?

Pri modelih avtomobilov za na maketo ne vidim smisla da bi se kolesa vretela!?
To sem že videl na spletu, sam pa še nisem preizkusil. Mislim, da bi bilo to dokaj enostavno narediti tako, da nad vir toplote (čajno svečko, fen, ...) držiš kos pločevine, nanjo pa pritisneš kolo, ki ga želiš deformirat. Seveda je potrebno čas in jakost pritiska pač prilagoditi želeni jakosti deformacije. Verjetno je potrebne tudi nekaj vaje. Bom poskusil in dokumentiral poskus!

Glede lepljenja koles pa tako: sam jih običajno ne lepim, saj so vsi industrijsko ponijeni modeli kot tudi sestavljanke že v osnovi narejeni tako, da se pač kolesa enostavno sučejo. Verjetno je to še najenostavneje. Več težav se pojavi takrat, ko želiš posamezen model prikazati s kolesi, predvsem prednjimi, premikajočimi levo/desno po vertikalni osi. V takih primerih običajno ni dovolj kolesa le sneti z osi in ga postaviti v ustrezen položaj, pač pa je največkrat potrebno okoli osi pobrusit oz. izrezat tudi ploščico s podvozjem, da pridobiš prostor za zasukano kolo.
Tega, da je vse skupaj tudi sicer gibljivo, se običajno poslužujejo modelarji, ki predelujejo/izdelujejo radijsko vodene modele ali prilagojene za FallerCar sistem.

Zame je to zaenkrat fantazija in verjetno bo to tudi ostala! :( :oops:
LP, Miran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

:arrow: :arrow: :arrow:

Ker sem bil ravno pri tem delu, naj s tem tudi nadaljujem.

Naslednji model je prav tako enak VW od Herpe, kot prejšnji, vendar pa tega ne bom "odpiral" in kako drugače predeloval, le dodatno pobarval in na strehi zamenjal fiksno modro luč s tako, ki je montirana na strešnih nosilcih hkrati z dvoglasno sireno. O tem je govora tudi na tem forumu v temi: Off topic - starodobniki (avtomobili, motorji...), kjer so v prispevku člana "Planet 1830" tudi fotke podobnega VW hrošča.

Pa k modelu: Najprej ga je bilo potrebno razstavit na sestavne dele in odstranit strešno modro rotacijsko svetilko. Zatem maskiranje pokrova prtljažnika in motorja ter lakiranje z belo. Tokrat je bilo manj težav, kot pri predhodniku! :) Iz dveh 0,3 mm debelih okroglih palčk (Plastruct), položenih vzporedno, sem izdelal osnovo strešnega nosilca in nanjo prilepil novo rotacijsko svetilko. Prav tako sem levo in desno od rotacijske svetilke na nosilce prilepil sireni, ki sta nastali iz 0,3 mm debele PS s pomočjo luknjača. Na obeh skrajnih straneh nosilca sta na palčki prilepljena dva trapezna nosilca, ta pa potem na streho vozila.

Strešni nosilec z rotacijsko svetilko, sirene z nosilčki in skrajno levo zunanje vzvratno ogledalo.
Slika

Sestavni deli hrošča s pobarvano karoserijo.
Slika

Slika

in
Slika

Montaža siren na nosilec,
Slika

Preizkus univerzalnosti strešnega nosilca! :D
Slika

Nosilec z lučjo in sirenami je pobarvan in montiran!
Slika

Tudi prednja žarometa sem predelal po enaki metodi, kot pri prejšnjem modelu, le da sem tokrat za zasteklitev namesto belega lepila uporabil brezbarvni akrilni lak na vodni osnovi (Marabu).
Slika

Slika

In tak je trenutni videz vozila iz ptičje perspektive.
Slika

Toliko zaenkrat! Ko bo narejenega več, se ponovno oglasim!
LP, Miran
Tomy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 842
Pridružen: 22.03.2008, 12:06

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a Tomy »

Miran, :thumbupl :thumbupr =D>

lep večer
Tomaž
nik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 212
Pridružen: 15.04.2013, 22:50

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a nik »

Zgodno napravljeno ali šteta uloženog truda na tako lošim osnovnim modelima (Herpa radi valjda najgori model ovog auta u H0). :(

Puno je bolje uzeti za osnovu odličan VW 1302 kojeg radi AWM a farbanje olakšava to što su na modelu i prednja i stražnja hauba posebno nataknuti dijelovi. Evo jednog kojeg sam davno ja pofarbao (krovni nosač sa plavim svjetlom je vlasnik modela kasnije sam dodao).
Slika
Odgovori