Moj cestni vozni park - predelave...

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
nik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 212
Pridružen: 15.04.2013, 22:50

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a nik »

I ovdje ima dobrih slika...

http://www.kupindo.com/Lampe/20150465_S ... A-POLICIJA" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.aukcije.hr/prodaja/kolekcio ... U/2590124/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.pik.ba/artikal/12670587/anti ... -milicija/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.njuskalo.hr/oldtimer-dijelov ... as-4997950" onclick="window.open(this.href);return false;
nik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 212
Pridružen: 15.04.2013, 22:50

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a nik »

Ovdje se nađe puno slika.

http://forum.klix.ba/po-mi-licjiski-aut ... 32671.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uporabniški avatar
gcn64
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 391
Pridružen: 09.02.2010, 16:39
Kraj: Maribor

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

Super! :thumbupl

Detajli, kot so naprimer na pol spuščena okna, so odlični. Šele take malenkosti naredijo model zares vrhunski...
lp, NEJC
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Pozdravljeni!

Vsem hvala za pohvalne besede!

@Nik,
hvala za povezave! Ali je tista Z 1300 (na sliki levo, za minijem) tvoja? Je še kakšna slika?
LP, Miran
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

miranzor napisal/-a:Nekaj več potrpežljivosti je zahtevalo izrezovanje vrat, še posebej v gornjem delu – vendar je uspelo!
Smem vprašat, s čim si izrezal vrata? In seveda vse pohvale za predelavo. =D>
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Rezal sem z ostrim koničastim modelarskim nožem in sicer veeeliiikoookrat z občutkom in po istih zarezah, dokler ne čutiš, da je konica noža premagala debelino plastike. Največ previdnosti je potrebne v zgornjem delu zaradi okenskega okvirja, ki je resnično tanek in ga zlahka poškoduješ in v spodnjem delu, kjer je prag (cca. 0,5 mm materiala ostane po rezanju).

Ne sme se ti mudit. :)
LP, Miran
nik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 212
Pridružen: 15.04.2013, 22:50

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a nik »

miranzor napisal/-a:Pozdravljeni!

Vsem hvala za pohvalne besede!

@Nik,
hvala za povezave! Ali je tista Z 1300 (na sliki levo, za minijem) tvoja? Je še kakšna slika?
I tog Tristaća sam ja farbao. Model je stari EKO. Ali nije ni Brekina/Drummer ništa bolji.
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Pozdravljeni!

Tokrat sem poskušal nekaj več. Na tržišču je veliko različnih znamk in modelov vozil iz različnih časovnih obdobij, vendar pa manjka kar nekaj takih, ki so jih izdelovali pri nas in so zaznamovali naše ceste. "Pri nas" mislim na Slovenijo in tudi na nekdanjo skupno državo Jugoslavijo.
Vsekakor je značilni predstavnik takih vozil kombinirano vozilo znamke IMV 1000/1600/... Vedno sem želel imeti v zbirki vsaj kakšen primerek takega vozila in končno sem se odločil, da se podam na pot predelave in sicer po zgledu znanega maketarja Dražena Bjelića iz Zagreba, ki mi je dal tudi koristne napotke za predelavo.

Odločil sem se za maketiranje kombija IMV 1000 v obliki in barvah intervencijskega vozila milice (t.i. "marice"), kakršno je bilo v uporabi v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja!

Za izhodiščni model sem uporabil model kombija Ford FK1000 (Roco), ki je po obliki in dimenzijah še nekako najbližji IMV kombiju. Najprej ga je bilo potrebno razstaviti in premeriti ter primerjati z dimenzijami in oblikami v literaturi, kolikor sem je uspel dobiti.

Zatem je sledilo brušenje, rezanje, brušenje, pomerjanje, ... lepljenje, barvanje in na koncu je nastalo nekaj, kar bi nekako lahko bilo podobno temu vozilu.

Predloga, ki mi je služila za primerjavo:
Slika

Model marice v trenutnem stanju (manjkajo odbijači, ogledala, kljuke na vratih, ... pa še kaj se najde)

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Nekdo je prišel v kontrolo. Upam, da ne bo opazil kako nedodelan je še.
Slika

Priznati moram, da sem pričakoval lažje delo, pa tudi potrpežljivost me počasi zapušča!

Izdelek ni ravno prestiž, vendar mi je kljub temu všeč in vsaj nek približek pričakovanemu. Seveda pa se bom moral za naprej še malo bolj potrudit!

Ko bo kaj več, se ponovno oglasim!
LP, Miran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Pozdravljeni!

Oglašam se z nekaj napredka. Intervencijski kombi je skoraj končan. Manjka le še nekaj podrobnosti, kot sta prednja smerokaza, brisalci vetrobranskega stekla in na zadnjih vratih lučke za osvetljevanje registrske tablice.

Med tem sem "zasteklil" prednja žarometa in meglenke, namestil kljuke na vrata, anteno na streho, izdelal in pobarval sem zaključne luči ter jih zmontiral, značilni kabel na zadnjih vratih za napajanje lučk osvetlitve reg. tablice in izdelal ter zmontiral sem delovno luč nad zadnjimi vrati. Zbrusil, pobarval in namestil sem tudi odbijače. Potrebne bodo še registrske tablice.

Za podkrepitev napisanega pa še nekaj sličic.

Zaključne luči so iz primernega koščka PS, v katerega sem vtisnil dva kroga za ponazoritev lučk. Kroga sem vtisnil s pobrušeno injekcijsko iglo premera 0,7 mm.

Slika

Slika

Tako pa sta videti pobarvani in zmontirani

Slika

Slika

Delovno svetilko nad zadnjimi vrati je bilo potrebno izdelati v celoti. Za osnovo sem uporabil košček okroble palice iz PS katero sem na čelu lijakasto postružil, nato sem v obod izvrtal 0,3 mm luknjo za nosilec ter nazadnje postružil zunanjo obliko. Pa še prikaz.

Struženje...

Slika

montaža nosilca...

Slika

vžigalica služi zgolj za ponazoritev velikosti izdelka. Na prednji strani je vidna tudi lijakasta poglobitev lučke...

Slika

Tako pa je videti pobarvana in zmontirana. Manjka še zasteklitev.

Slika

Zadnja stran je skoraj končana - zaključne luči, žička pri zadnji levi luči za napajanje razsvetljave registrske tablice (lučki še manjkata), kljuka vrat in delovna svetilka nad vrati.

Slika

Še bo...
LP, Miran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

:arrow: :arrow: :arrow:

In še nekaj posnetkov skoraj končanega kombija.

Vzvzratna ogledala so nameščena, žarometi zastekleni,

Slika

na vratih so kljuke in na strehi antena.

Slika

Slika

In uporabnik je prišel v nadzor poteka izdelave. Videti je zadovoljen - ali pa tudi ne?

Slika

Slika

Toliko za sedaj!

Vesel bom kakšnega komentarja, pripomb, predloga... da ne bo vse skupaj videti zgolj kot monolog in da ne bo tema sama sebi namen.

Na tem mestu bi se rad še zahvalil za pomoč in gradivo, ki mi ga je nesebično posredoval, g. Grobovšek Vojku, članu "Kluba prijateljev IMV Novo mesto", kjer je tudi muzejska zbirka vozil, izdelanih v tej tovarni. Prav tako zahvala tudi za nasvete maketarju Draženu Bjeliću!

Lep vikend vsem!
LP, Miran
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Pohvale Miran. Ni čisto IMV je pa tako blizu, da ga lahko proglasimo za IMVja! Ampak tiste zadnje luči, kako noro majhne so... Pa jih Ti še sploh vidiš s prostimi očmi ali se sprehajaš z lupami namesto očal?
Še enkrat, kapo dol in iskrene čestitke!
Goran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Goran, hvala!

... Ni čisto IMV je pa tako blizu, da ga lahko proglasimo za IMVja! ...

Res je! Do pravega IMV mu še veliko manjka, in po dimenzijah in po obliki. Res sem že razmišljal o izdelavi iz nič, vendar sem se ustrašil. Morda bi bilo dela enako ali morda celo manj, kot ga je bilo sedaj, toda lažje sem se odločil za predelavo, še posebej, ker je nekdo pred menoj že imel podobne izkušnje in sem jih lahko s pridom uporabil. Morda se kdaj v prihodnosti soočim še s tem izzivom!

... Ampak tiste zadnje luči, kako noro majhne so... Pa jih Ti še sploh vidiš s prostimi očmi ali se sprehajaš z lupami namesto očal? ...

:D Očala že itak uporabljam, za tako velike detajle pa uporabljam posebni dodatek, ker sem brez tega slep! Če bo še več predelav s takimi lučkami, se bom morda odločil za drugo tehniko - laser, jedkanje, odlitek? Bom videl kaj je enostavneje!

Tako! Sedaj pa še dva posnetka finiširanja! Izdelal sem prednja smerokaza, ki mi pa žal nista uspela popolnoma tako, kot sem želel, vendar menim, da sta še v mejah sprejemljivega. Izhodiščni material je oranžni plastični zobotrebec, katerega del sem pobrusil in oblikoval, kolikor je glede na velikost to bilo mogoče, nato pa sem ju prilepil na predvideni mesti. Na zadnjih vratih pa sem namestil še lučki za osvetlitev registrske tablice. Imel sem namen izdelati še brisalce prednje šipe, vendar me prsti danes niso več ubogali in sem to opravilo preložil na prihodnje dni!

Prednja smerokaza...

Slika

in lučki za osvetlitev registrske tablice.

Slika

Toliko zaenkrat!
LP, Miran
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a totimato »

Bravo, svaka čast =D>
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 270
Pridružen: 07.03.2011, 8:22

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a yyure »

Odlično, idej pa res ne zmanjka? Lučke za osvetlitev tablice :thumbupl :thumbupl :thumbupl !!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Moj cestni vozni park - predelave...

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Miran, če dovoliš.. brisalce Ti raje zjedkam kot pa da jih izumljaš iz bogve kakih mikronskih palčk. Edino kar ne morem zagotoviti je datum izdelave. Še ne.
Goran
Odgovori