Proizvodna cona Hoče-Slivnica(Magna)

Splošna debata okoli železnice oziroma kar ne paše pod ostale kategorije.
Odgovori
bisabre
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 663
Pridružen: 19.07.2015, 13:34

Re: Proizvodna cona Hoče-Slivnica(Magna)

Odgovor Napisal/-a bisabre »

Re 4/4 napisal/-a:
bisabre napisal/-a:. Če dokažeš nasprotno, bom priznal, da ne vem kaj pišem. .
Očitno res ne veš, kaj pišeš. Najprej ti povem, da zajamčene plače ni več, začneš trditi, da ne vem, kaj pišem, potem drugemu uporabniku začneš trditi: Se pa strinjam, da so uradno zajamčeno plačo preimenovali-prekvalificirali v minimalno, to drži in temu ne oporekam.

Minimalna plača je malo čez 800€ bruto.

Potem pa spet nesmisel: Zajamčena je zakonsko določena in znaša 647 EUR bruto ter drobižek. Ko smo že na štajerskem koncu, Perutnina Ptuj denimo svoje proizvodne delavce izplačuje po tem modelu. Pravzaprav tam bruto realno znese 560 in drobižek, potem pa država doplača razliko v višini dobrih 130 ojrof.

Zadnja zajamčena plača je zakonsko omejena v letu 2012 ali 2013. Najdi za leto 2017! Če si tako samozavesten! In me imaš za nepismenega.

In še enkrat, zakaj dobivajo tako plačo piše v njihovih pogodbah o zaposlitvi in ti me tukaj poneumljaš s plačilnimi listi? Še enkrat povem? Kolektivna pogodba določa plačo, ki je lahko nižja od minimalne, delodajalec pa dodatki povrne na minimalno. Plačilni list, s katerim mahaš ne piše o tem. Druga stvar pa je očitno, da si računovodja Magne, ko se tako lepo spoznaš na čenče. :lol: Iste stvari (bedarije) govoriš, kot komentatorji na kurah ali mmc.

Saj bi ti dal tisto, kar sprašuješ, o državah, ki se gredo "naši", pa vidim da nima smisla več. Čas te je povozil, dobesedno :roll:

Sayonara človek
Ne izmotavaj se, ker pri meni to ne pali, tole ni partijski sestanek. Jasno sem napisal koliko prejme proizvodni delavec (po pogodbi o zaposlitvi) v PP. In to znese dobrih 647 EUR bruto. Ker nisi konkretno dokazal nasprotno, bi se na tvojem mestu ne norčeval iz mene.
Povsem dobro vem kaj je minimalec, kaj je kolektivna pogodba in kako se lahko obračuna plača, zato so tvoji "nasveti" nepotrebni. Je pa očitno, da demantoraš sam sebe, saj se enkrat sklicuješ na uzakonjeno minimalno plačo, potem pa trdš, da je ta lahko tudi manjša, zaradi kolektivnih oz. branžnih pogodb in, da delodajalec sam izplača razliko do minimalca. Sprašujem se, zakaj je to sploh potrebno?
Torej moja trditev drži, da tako tuji, kakor domači delodajalci s takšnimi izračuni ter izplačili škodujejo državi kot zaposlenim. Dokaži, da sem v zmoti, na primeru, lahko nek povprečni izračun plače, ki znaša 647 bruto in one dobrih 800 bruto. Kolikšne prispevke prejme državna blagajna od prve in kolikšne od druge. Saj si menda hud matematično-fizikalni strokovnjak, to bo zate mala malica.
Simpl je tanartabul.
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Proizvodna cona Hoče-Slivnica(Magna)

Odgovor Napisal/-a duro »

bisabre napisal/-a: Dokaži, da sem v zmoti, na primeru, lahko nek povprečni izračun plače, ki znaša 647 bruto in one dobrih 800 bruto. Kolikšne prispevke prejme državna blagajna od prve in kolikšne od druge. Saj si menda hud matematično-fizikalni strokovnjak, to bo zate mala malica.
V Sloveniji nobeden zaposlen za polni delovni čas, ne more, ne sme in ne dobiva plačo nižje od minimalne!
Saj to je ravno smisel minimalne plače. Očitno je res, da tako enostavnega dejstav pač enostavno ne "kapiš"...

Te iz zraka potegnjene vrednosti nekih plač, ter navajanje "dejstev", seveda kot smo od tebe navajeni vedno brez virov, sodi med t.i. fake news. Take podatke zaslepljeni privrženci vaše "sekte", potem radevolje kupijo in vzamejo za dejstvo, samo dovoljkrat je treba ponovit neresnico, da postane dejstvo. #-o

Ker je debata na tem nivoju brezplodna in je škoda časa zanjo, je to moja zadnja replika na te neumnosti, raje se posvetim navajanju novic Z VIRI 8)

Lex Magna: Hoški kmetje in Požar na ustavnem sodišču neuspešni


http://beta.publishwall.si/casopisvecer ... -neuspesni
bisabre
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 663
Pridružen: 19.07.2015, 13:34

Re: Proizvodna cona Hoče-Slivnica(Magna)

Odgovor Napisal/-a bisabre »

Fantjer resnično vas ne razumem, rinete z glavo skozi zid in trmarite. Primer, ki sem ga navedel ni osamljen, so še podjetja, ki plače obračunavajo kot sem navedel. PP sem izpostavil kot enega od primerov. Na plačilnih listih povsem nedvoumno piše "izhodiščna plača" 647 EUR in še nekaj drobiža BRUTO. Koliko PP sama dodao k temu znesku, da pride do mimimalca, naj si brihte, ki me tukaj prepričujejo v nasprotno izračuna dsam. Koikor pa vem, država za vsakega delavca, ki ga podjetje zaposli, izplača subvencijo. Ko obdobje subvencioniranja mine pa ajd noga in zaposle druge. Ta subvencija je tisto "doplačilo", ki ga podjetje potem prišteje k 647 in še nekaj drobiža EUR, da izpolni zakonski plačni okvir. Tako je na plačilnem listu PP denimo najprej napisan znesek bruto, recimo 800 EUR, potem višina izhodiščne plače 647 EUR in pod njim Osnovna bruto plača 647 EUR, točno po tem zaporedju. 647 EUR brut piše tudi v pogodbi o zaposlitvi.
Če vse navedenmo ne drži, me prosim že enkrat demantirajte, pa ne z gofljo, ampak s konkretnimi dokazi.
Simpl je tanartabul.
urban120
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 10.05.2015, 19:05

Re: Proizvodna cona Hoče-Slivnica(Magna)

Odgovor Napisal/-a urban120 »

bisabre napisal/-a:Fantjer resnično vas ne razumem, rinete z glavo skozi zid in trmarite. Primer, ki sem ga navedel ni osamljen, so še podjetja, ki plače obračunavajo kot sem navedel. PP sem izpostavil kot enega od primerov. Na plačilnih listih povsem nedvoumno piše "izhodiščna plača" 647 EUR in še nekaj drobiža BRUTO. Koliko PP sama dodao k temu znesku, da pride do mimimalca, naj si brihte, ki me tukaj prepričujejo v nasprotno izračuna dsam. Koikor pa vem, država za vsakega delavca, ki ga podjetje zaposli, izplača subvencijo. Ko obdobje subvencioniranja mine pa ajd noga in zaposle druge. Ta subvencija je tisto "doplačilo", ki ga podjetje potem prišteje k 647 in še nekaj drobiža EUR, da izpolni zakonski plačni okvir. Tako je na plačilnem listu PP denimo najprej napisan znesek bruto, recimo 800 EUR, potem višina izhodiščne plače 647 EUR in pod njim Osnovna bruto plača 647 EUR, točno po tem zaporedju. 647 EUR brut piše tudi v pogodbi o zaposlitvi.
Če vse navedenmo ne drži, me prosim že enkrat demantirajte, pa ne z gofljo, ampak s konkretnimi dokazi.
Bisabre to kar razlagaš še sliši grozno. A bi lahko prosim povedal za katero podjetje gre, da rešimo te delavce, ki živijo pod pragom revščine in ne dobivajo niti minimalne plače. Oziroma, če hočeš varovati svoje "vire", da to narediš kar sam.
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4115
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Proizvodna cona Hoče-Slivnica(Magna)

Odgovor Napisal/-a mkx »

Dajmo zaključit to debato o plačah. Vsak ima nekaj prav.

Zakon govori o minimalni bruto plači, pri tem pa nikjer ni specificirano ali je to izhodiščna (osnovna), zajamčena ali kakšna drugačna plača. V morju podjetij se je že dogajalo, da so dodatke (nočne, vikend, ...) šteli v minimalno plačo in je temu primerno osnovna bruto plača (torej bruto brez vsakršnih dodatkov) lahko različno visoka (v tem primeru torej nižja). In ja, ni pošteno da v isti firmi dva delavca dobita enako (minimalno) plačo za enako delo, pri tem pa eden recimo dela dopoldne, drugi pa ponoči in čez vikend. In ja, ni pošteno, da nekdo po nekaj horizontalnih napredovanjih še vedno dobiva enako (minimalno) bruto plačo, le da je delež dodatkov iz drugih kategorij manjši.
Se pa take stvari dogajajo v marsikateri (da ne rečem večini) firmi, kjer zaposluje delavce z nizko plačo, marsikje pa s podobnimi metodami poizkušajo tudi pri zpaoslenih s plačami, višjimi od minimalne (in torej takle hokus-pokus niti nima pravega učinka, ampak saj veste, poizkusiti ni greh).

Prav tako je treba vedeti, da se davke in prispevke plačuje od skupne bruto plače, pa pri tem ni važno po katerih postavkah je sešteta. Če je torej bruto plača 800 evrov, bo država pobrala enak znesek ne glede na to, ali je to 800 evrov osnovne plače ali pa morda 637 evrov osnovne plače + 163 evrov takšnih in drugačnih dodatkov.
Seveda se davkov in prispevkov ne plačuje na postavke, ki so povračila stroškov (malica, prevoz, ...).
LP, Metod
bisabre
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 663
Pridružen: 19.07.2015, 13:34

Re: Proizvodna cona Hoče-Slivnica(Magna)

Odgovor Napisal/-a bisabre »

urban120 napisal/-a:
bisabre napisal/-a:Fantjer resnično vas ne razumem, rinete z glavo skozi zid in trmarite. Primer, ki sem ga navedel ni osamljen, so še podjetja, ki plače obračunavajo kot sem navedel. PP sem izpostavil kot enega od primerov. Na plačilnih listih povsem nedvoumno piše "izhodiščna plača" 647 EUR in še nekaj drobiža BRUTO. Koliko PP sama dodao k temu znesku, da pride do mimimalca, naj si brihte, ki me tukaj prepričujejo v nasprotno izračuna dsam. Koikor pa vem, država za vsakega delavca, ki ga podjetje zaposli, izplača subvencijo. Ko obdobje subvencioniranja mine pa ajd noga in zaposle druge. Ta subvencija je tisto "doplačilo", ki ga podjetje potem prišteje k 647 in še nekaj drobiža EUR, da izpolni zakonski plačni okvir. Tako je na plačilnem listu PP denimo najprej napisan znesek bruto, recimo 800 EUR, potem višina izhodiščne plače 647 EUR in pod njim Osnovna bruto plača 647 EUR, točno po tem zaporedju. 647 EUR brut piše tudi v pogodbi o zaposlitvi.
Če vse navedenmo ne drži, me prosim že enkrat demantirajte, pa ne z gofljo, ampak s konkretnimi dokazi.
Bisabre to kar razlagaš še sliši grozno. A bi lahko prosim povedal za katero podjetje gre, da rešimo te delavce, ki živijo pod pragom revščine in ne dobivajo niti minimalne plače. Oziroma, če hočeš varovati svoje "vire", da to narediš kar sam.
Sem napisal, da za PP (Perutnina Ptuj). Podatki 110 % drže.
Simpl je tanartabul.
bisabre
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 663
Pridružen: 19.07.2015, 13:34

Re: Proizvodna cona Hoče-Slivnica(Magna)

Odgovor Napisal/-a bisabre »

mkx napisal/-a:Dajmo zaključit to debato o plačah. Vsak ima nekaj prav.

Zakon govori o minimalni bruto plači, pri tem pa nikjer ni specificirano ali je to izhodiščna (osnovna), zajamčena ali kakšna drugačna plača. V morju podjetij se je že dogajalo, da so dodatke (nočne, vikend, ...) šteli v minimalno plačo in je temu primerno osnovna bruto plača (torej bruto brez vsakršnih dodatkov) lahko različno visoka (v tem primeru torej nižja). In ja, ni pošteno da v isti firmi dva delavca dobita enako (minimalno) plačo za enako delo, pri tem pa eden recimo dela dopoldne, drugi pa ponoči in čez vikend. In ja, ni pošteno, da nekdo po nekaj horizontalnih napredovanjih še vedno dobiva enako (minimalno) bruto plačo, le da je delež dodatkov iz drugih kategorij manjši.
Se pa take stvari dogajajo v marsikateri (da ne rečem večini) firmi, kjer zaposluje delavce z nizko plačo, marsikje pa s podobnimi metodami poizkušajo tudi pri zpaoslenih s plačami, višjimi od minimalne (in torej takle hokus-pokus niti nima pravega učinka, ampak saj veste, poizkusiti ni greh).

Prav tako je treba vedeti, da se davke in prispevke plačuje od skupne bruto plače, pa pri tem ni važno po katerih postavkah je sešteta. Če je torej bruto plača 800 evrov, bo država pobrala enak znesek ne glede na to, ali je to 800 evrov osnovne plače ali pa morda 637 evrov osnovne plače + 163 evrov takšnih in drugačnih dodatkov.
Seveda se davkov in prispevkov ne plačuje na postavke, ki so povračila stroškov (malica, prevoz, ...).
Nočem pametovati, a razpolagam z verodsotojnimi podatki. Zakaj bi pisal nekaj kar nisem videl, ali nimam podlage?
Sem pa malo pobrskal po svojih virih in naredil primerjavo. Vzel sem plačo proizvodnega delavca v PP in delavca javni upravi (plačni razred 10). Prvemu so ob nekaj nadurah, nočnih ter prazničnih urah (na osnovi izhdiščne plače 647 EUR) naračunali bruto nekje okoli 900 EUR. Neto izplačilo pa je znašalo okoli 710 EUR. V to je vštet tudi drobiž za prevoz, malico imajo v podjetju. Delavec v javni upravi je, ob dveh dneh letnega dopusta in brutu 804 EUR, prejel neto izplačilo nekaj evrov več kot tisti iz PP. In to z malico ter prevozom vred. Tolikšna diskrepanca je seveda nezanimiva za nekoga, ki ne premore minimalne čustvene inteligence, ki mu je določena politika oprala možane in misli, da je najpametnejši na svetu. Skratka piflar, ki samo čaka, da ga nekdo porine na položaj, da bo lahko nemoteno pametoval in raji razlagal zakone ter pravila.
Sam k sreči sodim med poštenjake in me tovstna "visoka" matematika seveda ne prepriča. Zame sta na prvem mestu odnos do delavca, poštenje ter skrb za firmo. Vse troje je tesno povezano. Če si sposoben poskrbiš za delo, zaposlenemu daš pošteno plačilo, da je zadovoljen tudi on in ti je lojalen, izpostavil bi še pošten odnos do naročnika oz. stranke in absolutno kakovost produkta, ki ga ponujaš oz. prodaš. Vse našteto je v medsebojni soodvisnosti, če tega ni, se nekje nekaj zalomi in zadeve ne štimajo.
Očitno pa nekateri seveda ne premorejo vsega tega in slede tistemu kar so jim vtepli vglavo, brez sposobnosti analitičega razmisleka ter logičnega zaključka.
Lahko je norca briti iz nekoga in ga obtoževati politične obremenjenosti, s to, ali ono opcijo, s tem, ali onim medijem. To počno ljudje brez lastne hrbtenice in morale, ker jim je na prvem mestu lastno politično ter nazorsko prepričanje, vse drugo (vrednote) je zanje zgolj balast. Za svoje prepričanje so priravljeni celo škodovati družbi oz. državi, posledično pa tudi sebi in od tega za nobeno ceno ne odstopijo. Kaj to ni bolano?
Simpl je tanartabul.
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4115
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Proizvodna cona Hoče-Slivnica(Magna)

Odgovor Napisal/-a mkx »

bisabre napisal/-a:Vzel sem plačo proizvodnega delavca v PP in delavca javni upravi (plačni razred 10). Prvemu so ob nekaj nadurah, nočnih ter prazničnih urah (na osnovi izhdiščne plače 647 EUR) naračunali bruto nekje okoli 900 EUR. Neto izplačilo pa je znašalo okoli 710 EUR. V to je vštet tudi drobiž za prevoz, malico imajo v podjetju. Delavec v javni upravi je, ob dveh dneh letnega dopusta in brutu 804 EUR, prejel neto izplačilo nekaj evrov več kot tisti iz PP. In to z malico ter prevozom vred.
Razlogov za diskrepanco je lahko malo morje in niso vsi "maslo" delodajalcev. Načeloma je vse napisano na plačilnem listu, je pa res da so plačilni listi večkrat kot ne zelo težko razumljivi.
En trik, ki se ga poslužuje marsikateri izplačevalec, je obračun minimalne akontacije dohodnine. Ko potem ta delavec spomladi dobi veliko položnico za doplačilo dohodnine, precej neupravičeno benti nad državo, zaposlovalec pa je razliko vse leto prikazoval kot višje neto izplačilo.
Tudi višina povračila stroškov malice in prevoza na delo je pri slabše plačanih delavcih lahko znaten delež neto izplačila, malica je recimo reda velikosti 100 EUR mesečno, prevoz na delo za nekoga ki se vozi malce dlje (recimo 30 km v eno smer ali še dlje) pa tudi. Zato neto izplačilo ni utrezno za primerjavo neto plače. Če iz plačilnega lista ni razvidno, je pač treba poračunati skupen bruto, od tega odšteti prispevke, davek in akontacijo dohodnine (v upanju, da jo je izplačevalec korektno izračunal) in tako izračunati neto plačo. Brez odtegljajev (npr. članarina za sindikat) in povračil (malica, prevoz, ...)
LP, Metod
bisabre
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 663
Pridružen: 19.07.2015, 13:34

Re: Proizvodna cona Hoče-Slivnica(Magna)

Odgovor Napisal/-a bisabre »

Se strinjam, se manipulira, sam pa sem želel le opozoriti na ta dejstva in razlike, ki so posledica luknjičane zakonodaje, ki pa jo piše ter sprejema politika. V tem je point. Se spomnim koliko časa so politiki potrebovali, da so ostreje sankcionirali lastnike čistilnih servisov (d.o.o.), ki niso plačevali prispevkov zaposlenim delavkam. Ko so jih tožile, so lepo zaprli firmo in ustanovili drugo, in to ponavljali v posmeh vsem in sodstvu. Da bo vse še bolj bolano, so isti "podjetniki" celo čistili državne ustanove, z njihovim početjem pa so bili tamkajšnji odgovorni tudi seznanjeni, a so se izgovarjali, da imajo "podjetniki" pač take pogodbe, ki jih zaradi tega ni mogoče enostransko preklicati. Lahko si misliš, kako so se te ženske počutile? Seveda je bilo veliko teh "podjetnikov" povezanih s politiki, drugače ne bi dobili job. In krog je bil sklenjen.
Zato tudi v primeru Magne ne verjamem pravljicam o ekološko sprejemljivi proizvodnji, boljših plačah, obsežnejšem zaposlovanju, dobonamernosti politike in drugih pravljicah povezanih s tem. Tudi v Perutnini Ptuj je lastnik tujec (Rus), skupaj z bratom pa sta lastnika tudi SIJ oz. njenih najboljših delov.
Jaz zagovarjam plačni model, po katerem naj bo minimalna plača 1000 EUR bruto, brez lukenj v zakonu in raznih panožnih manipulacij (dogovorov). Ja, naj se dogovarjajo, a le za višjo postavko, tisočak pa mora biti nedotakljiv temelj. Če so Avstrijci, s precej višjimi plačami lahko urenčni na svetovnem in domačem trgu, bodo tudi ti naši silni "podjetniki".
V moji firmi nihče ne prejme manj kot 1000 bruto, imamo urejene stimulacije in vsi vemo, da delamo za skupno dobro, ne le za nekaj posameznikov. Na firmo smo ponosni in smo ji več kot lojalni. Če je treba kdaj zategniti pas, se nam ta "vložek" pretvori v sorazmerni delež lastništva. Še nikoli nismo ostali bez regresa in 13. plače. Božičnice ne izplačujemo, saj je zato 13. plača nekoliko višja in vsi smo zadovoljni.
Sodeč po pisanju in odzivih nekaterih tukaj prisotnih, jim tak "režim" ne diši, oni bi stiskali in ožemali delavce, da bi se lahko hvalili kolikšne dobičke so ustvarili, kako zaposlenost narašča, kako politika skrbi za nas in jo, že prav bebavo podpirajo. Namesto, da bi se zavzemali za boljše delovne pogoje, racionalnejšo in delavcem prijaznejšo proizvidnjo, podpirajo vsako potezo, ki si jo politika omisli in so ji naklonjeni. Človek mora biti resnično pokvarjen, da podpira in zagovarja kaj takega.
Simpl je tanartabul.
celan
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 19
Pridružen: 06.10.2013, 19:33

Re: Proizvodna cona Hoče-Slivnica(Magna)

Odgovor Napisal/-a celan »

Mene pa iskreno zanima kaj ima ta tema sploh veze z vlaki ... pa ne samo debata o plačah ampak na splošno proizvodna cona :?: :!: :?: Naj me prosim nekdo pouči, ker očitno ne znam več brat med vrsticami [-o<
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4115
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Proizvodna cona Hoče-Slivnica(Magna)

Odgovor Napisal/-a mkx »

Menda je v ne-vem-kateri fazi cone planirana izgradnja industrijskega tira. Z možno navezavo na hitro progo letališče Edvarda Rusjana - Maribor Hbf.
LP, Metod
Uporabniški avatar
Re 4/4
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4293
Pridružen: 01.09.2011, 20:55

Re: Proizvodna cona Hoče-Slivnica(Magna)

Odgovor Napisal/-a Re 4/4 »

Ah to letališče... Da o konkurenci Gradca in Zagreba ne govorim...
Uporabniški avatar
Solčavec
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 265
Pridružen: 07.04.2016, 8:16

Re: Proizvodna cona Hoče-Slivnica(Magna)

Odgovor Napisal/-a Solčavec »

Magna: Pokazali smo, da delamo vse, kar je mogoče, da bi zaščitili okolico
http://www.rtvslo.si/gospodarstvo/magna ... ico/428417
Uporabniški avatar
Solčavec
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 265
Pridružen: 07.04.2016, 8:16

Re: Proizvodna cona Hoče-Slivnica(Magna)

Odgovor Napisal/-a Solčavec »

Počivalšek o okoljskih tveganjih v Hočah: Ne vem, kaj bo, če se na tem področju zgodi Fukušima

26. julij 2017

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek meni, da je vlada storila vse, kar je v njeni moči, da bi izvedli projekt postavitve lakirnice avtomobilskega podjetja Magna Steyr v občini Hoče - Slivnica.

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek še naprej ostaja optimist glede načrtovane investicije Magne v Hočah. Ob tem je poudaril, da je pridobitev okoljevarstvenega soglasja najtežji birokratski korak, ne pa tudi vsebinski.

"Globoko smo prepričani, da so vse zadeve narejene v skladu z našo zakonodajo in imajo boljše rezultate kot obstoječe industrijske zadeve na tem področju," je poudaril Počivalšek in dodal, da gre pri nasprotovanju tudi za nagajanje v strahu pred konkurenco, zaradi katere bo treba bolje plačevati delavce in se bodo zaostrile zahteve po spoštovanju pravil.

Minister si želi, da bi Magna okoljevarstveno soglasje pridobila čim prej. "Vem pa, da moramo ustvariti pogoje za realizacijo investicije do septembra letos, sicer bo investitor prisiljen aktivirati drugo lokacijo," je opozoril.

Magna ne bo proizvodnja izpred 100 let
Počivalšek je tudi zavrnil nekatere očitke, češ da bo Magna porabila velike količine vode. "Letno potrebo Magne po vodi mariborski vodovod zagotovi v 80 urah. Vse preostalo so manipulacije za dnevno potrebo," je dejal in zavrnil namigovanja, da bodo odpadne vode (lahko) tekle v podtalnico. "To je proizvodnja, ki je hermetično zaprta," je dejal in poudaril, da ne gre za proizvodnjo "izpred 100 let".

Priznal je, da povsem brez tveganja za okolje ne gre: "Ne morem odgovoriti, kaj bo, če se na tem področju zgodi neka Fukušima."

Vendar je po njegovem mnenju Magna resen partner, ki se z okoljskimi vprašanji ne igra. "Opravka imamo z igralcem, ki v drugem mestu 60 kilometrov od Maribora zaposluje 7.000 ljudi, ob ograji tega proizvodnega giganta pa so vrtec, dom za ostarele, mesto, polja in njive," je poudaril. Tehnična oprema lakirnice, ki jo Magna načrtuje pri Mariboru, pa je po njegovi razlagi na "eno stopnjo višjem ravni kot v Gradcu".

Magna tik pred drugo fazo
Počivalšek pa je poudaril še, da se trenutno javnost osredotoča le na prvo fazo Magninega projekta, medtem ko je vlada obravnavala celoto. "Prvo fazo imamo potrjeno, druga faza je pred zagotovitvijo. Magna želi na tej lokaciji proizvajati več kot 200.000 avtomobilskih enot na leto," je poudaril.

Po izračunih sodeč, kot je dejal Počivalšek, bo vsako delovno mesto v Magni prineslo od tri do 3,5 delovnega mesta v dobaviteljski in drugih podpornih verigah. "Gre za pomemben premik, ki bo imel vpliv na celotno državo. Verjamem, da bomo našli moči, da bomo dali na stran dnevnopolitične zadeve v korist tega, da bomo dobili možnost dela za mlade generacije tukaj pri nas," je še pojasnil gospodarski minister.

http://www.rtvslo.si/gospodarstvo/pociv ... ima/428542
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Proizvodna cona Hoče-Slivnica(Magna)

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Po izračunih sodeč, kot je dejal Počivalšek, bo vsako delovno mesto v Magni prineslo od tri do 3,5 delovnega mesta v dobaviteljski in drugih podpornih verigah. "Gre za pomemben premik, ki bo imel vpliv na celotno državo. Verjamem, da bomo našli moči, da bomo dali na stran dnevnopolitične zadeve v korist tega, da bomo dobili možnost dela za mlade generacije tukaj pri nas," je še pojasnil gospodarski minister.
Vprašanje seveda je, koliko so ljudje zadovoljni z neposrednimi in posrednimi delovnimi mesti. Se bojim, da smo že v fazi, ko je vsaj nemajhen, a najbolj glasen del populacije, zadovoljen z uradnim nedelom in podporami in jih vsako delo pravzaprav moti. In skrb za okolje je takšen priročen izgovor za izogibanje delu.

LPL
Odgovori