Nalepke

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Uporabniški avatar
664-111
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1293
Pridružen: 05.05.2006, 18:25

Nalepke

Odgovor Napisal/-a 664-111 »

Zanima me kako naredite nalepke za svoje modele. Za odgovore se vnaprej zahvaljujem.
LP
Matic
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Nalepke

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo
Najprej moras vedeti in povedati, kaksne nalepke in za kaj jih sploh zelis?!
Seveda tudi to, kam, oziroma na kaj jih bos lepil (vagoni, avti, lokomotive)?
Ce je to "lakirana" in neravna povrsina (vrata, pokrovi, zareze in podobno), se bos verjetno odlocil za "vodne nalepke". Samolepilne nalepke ali kaksen Letraset verjetno ne bo prisel v postev, kakor tudi ne kateri od "tiskov" (npr sitotisk) - cena :(
Ko bos vedel, kaj in kako, se bodo pa sele zaceli problemi :-)

To je to, lep pozdrav
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
664-111
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1293
Pridružen: 05.05.2006, 18:25

Odgovor Napisal/-a 664-111 »

Rabil bi ''vodne nalepke'' za lokomotivo, vendar so to kar velike nalepke pravzaprav logo ameriške železniške družbe norfolk southern ( NS ).
LP
Matic
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Nalepke

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo
Ko sem iskal resitev za moje modele, sem se spomnil "pirhov" in nalepk. Po iskanju na INetu sem nasel kar nekaj ponudnikov, zal pa nobenega v Sloveniji. SLO ponudniki pravijo, da ni zanimanja...
No, ce sedaj ves, kaj zelis, potem sledi nabava papirja za nalepke. Glede na tip tiskalnika, katerega bos uporabljal za izpis (izris) znaka, se bos odlocil med DeskJet in Laser papirjem. Sledi iskanje slike ali pa vzorca za tisk in tu se bos moral odlociti, ali bos delal sliko (bitmap) ali pa uporabil vektorsko sliko (bitmap je slika - pika poleg pike - raster, ali pa objekt, katerega lahko poljubno povecujes - vektor). Seveda odvisno od tvoje zelje in moznostjo uporabe posameznih programskih paketov.
Papir je obicajno velikosti A4 ali pa Leter (US), kar pomeni, da do te velikosti lahko izdelas nalepke brez problemov, ce potrebujes vecje, bo pa treba sliko tiskati na vec listov, da dobis vecjo iz kosov sestavljeno sliko. Mislim, da je debeline 0,0012mm, kar je "skoraj" neopazno, proizvajalci pa navajajo, da papir natisnjen na laserju (ce ga das na kroznik), lahko peres tudi v pomivalnem stroju :shock:. Se kar dobro prime.
Ko bos prisel do te tocke in se ne bos obupal, sledi pa vprasanje, kako natisniti belo barvo :(.
Ce se nisi obupal sporoci, da nadaljujeva.
Lep pozdrav
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
664-111
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1293
Pridružen: 05.05.2006, 18:25

Odgovor Napisal/-a 664-111 »

Nisem še obupal tako da lahko kar nadaljujeva zanima me še edino kje ta papir za nalepke lahko dobim v knjigarni?
LP
Matic
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Nalepke

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo
No pa greva naprej.
Omenil sem ze, da papirja v SLO ni za dobit, ampak za to je tu internet in moznost narocanja. Osebno uporabljam http://www.craftycomputerpaper.co.uk/ in sem kar zadovoljen - (po ocenah prijateljev, ki se s tem ukvarjajo je zelo v redu, sploh lepilo). Se pravi, natisnes lahko na DeskJet-u ali Laserju, lahko na brezbarvni ali beli foliji - papirju. Bela zato, ker ne mores tiskati bele barve, pa potem uporabis trik, da natisnes ozadje, cim bolj podobno osnovni barvi. To uporabis tam, kjer imas temnejso podlago. Za bele izdelke ni problem, saj je tudi rumena lepo vidna, ce jo natisnes na prozorni foliji. Nekateri uporabljajo tekocine za pripravo podloge in potem se za "mehcanje" nalepk, da lepse "lezejo" po razgubani osnovi. Osebno ne uporabljam nobenih tekocin za pripravo in mehcanje, saj za te nalepke niso potrebne, vsaj opazil nisem. Po namescanju nalepk pa itak model ponavadi prelakiras s kaksnim brezbarvnim lakom :-) in nalepko se dodatno zascitis.
Veliko informacij se dosegljivih tudi na http://www.waterslide-decals.com/, princip je pa enak za vse izdelke in vse velikosti. Sam uporabljam vse 4 razpolozljive vrste papirja belega in prozornega za laserja in belega in prozornega za deskJet tiskalnike (ce delas na deskJet potem je potrebno tisk zascitit - prelakirati, da se ob stiku z vodo ne razpacka - se tudi dobi poseben spray).
Imam ze kar nekaj izdelkov (seveda vse v merilu N, ceprav sem nekaj malega naredil tudi ze za H0 :oops:), pa ti lahko posljem tudi kakseno slikico.
Aja nisi pa se rekel konkretno, kaj bi delal: lokomotivo, avto in seveda v kaksnem merilu? Pa verjetno je se kaj, kar te zanima...
Lep pozdrav
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Tukaj imaš še en članek iz ModelRailroaderja na to temo:
http://www.trains.com/mrr/default.aspx?c=a&id=303
Pa še en iz znanih maketarskih strani:
http://www.clubhyper.com/reference/aung ... Decals.htm

Sicer pa se je oteh zadevah govorilo tudi na maketarskem forumu, www.makete.net in www.makete.si. Sicer pa lahko pogledaš tudi semle
oz. na http://www.aviationmegastore.com iščeš "clear decal sheet" pa boš našel kaj uporabnega...
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo
Vsekakor je pomembna cena folij, saj vsi bi radi za najmanj denarja kar najbolje, druga stvar pa je tisk. Povsod bos nasel omenjane ALPS (OKI, Citizen...) tiskalnike, ki znajo tiskati tudi belo, srebrno, zlato... Zal nisem nikjer nasel nikogar, ki bi taksen tiskalnik tudi imel! Ostane se sitotisk, ki pa je za nekaj nalepk itak predrag!
Kakor sem ze prej napisal, bos nasel veliko napisanega na spletu in seveda tudi veliko v raznih forumih. Zal ti bo pa le malo ljudi pokazalo, kaj so v resnici naredili in seveda KAKO so to naredili.
Gorchi je navedel ene do "dragih" ponudnikov, ni pa napisal, da pazi, katere folije bos kje tiskal!? Ne poskusi dajati folije za DeskJet v laserja - saj ga bos unicil. Ce pa das folije za laserja v DeskJet, potem se pa barva "ne prime".
Bilo bi pa zanimivo, ce se oglasi tudi kdo, ki je "ze kaj naredil" in pove svoje izkusnje in seveda pokaze kaksen "svoj" izdelek.
Na omenjenih forumih pa nisem nikjer nasel nobene "detajlne" debate o nalepkah, ampak samo "splosne" ali zelo "konkretne" :-)
Lep dan se naprej
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
664-111
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1293
Pridružen: 05.05.2006, 18:25

Re: Nalepke

Odgovor Napisal/-a 664-111 »

N amater napisal/-a:Imam ze kar nekaj izdelkov (seveda vse v merilu N, ceprav sem nekaj malega naredil tudi ze za H0 :oops:), pa ti lahko posljem tudi kakseno slikico.
Aja nisi pa se rekel konkretno, kaj bi delal: lokomotivo, avto in seveda v kaksnem merilu? Pa verjetno je se kaj, kar te zanima...
Lep pozdrav

živjo

Ja bi prosil za kakšno sliko modela. Jaz bi pa rad naredil nalepke za lokomotivo NS SD-40-2 HH v merilu HO.

Gorchi hvala za linke
LP
Matic
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

@N amater - zelo zanimivo in poučno branje :)
upam, da se sam ukvarjaš s tem in da se da kje videt, kako to izgleda.

kar tako naprej :)

M.
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Nalepke

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo
Moram poudariti, da sem letos spomladi imel iste tezave in se mi ni sanjalo, kako narediti ali predelati model, se manj pa, kako ga dokoncati. Po pol leta je tu en del mojih modelov:
Takole izgleda ena od mojih prvih lokomotiv 661-414
Slika
Slika
Ali pa vagoni:
Slika
Tu je pa policijski avto in v ozadju Ziva:
Slika

Seveda je vse v merilu N. Ce te zanimajo se slike mojih izdelkov, jih bom se dodal, mogoce te zanima Meh ali Brizitka, ali pa Djura ali Kenedi, ali pa Pohorje exspres ali cisterne, izdelal sem tudi Jembah in 820. Trenutno se pa ukvarjam z Mopedom in Pendolinom :-)
Kolikor je rezultat sprejemljiv za tvoje zahteve, pa le se napisi, kaj te zanima.

Seveda pa bom vesel tudi vseh konstruktivnih pripomb, ceprav so mi svetovali, naj ne sodelujem na forumih, saj so pripombe obicajno od tistih, ki itak nic ne delajo, ampak samo pripominjajo. :?
Lep vecer
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

pa se da kje na netu videt večje slike ?
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Odgovor Napisal/-a N amater »

Bom poskusil se kaj slik naloziti, pa si jih lahko ogledate na: http://janitek.moj-album.com/.

Sorry, prvic dodajam slike v forumu, Lep pozdrav
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

modlei so videti zelo dobro :) sploh mi je všeč kenedi :)
Uporabniški avatar
664-111
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1293
Pridružen: 05.05.2006, 18:25

Odgovor Napisal/-a 664-111 »

Super modeli res za pohvalit. Toliko da še dodam glede mojega modela jaz imam že model narejen rabim še edino nalepke.
LP
Matic
Odgovori